GeriSağlık Mikroçip ile Kanser Teşhisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mikroçip ile Kanser Teşhisi

Mikroçip ile Kanser Teşhisi

Müjde! Kanserli hücreler mikroçip sayesinde artık erken teşhis edilecek.

Kandaki kanserli hücrenin tespit edilmesi için geliştirilen mikroçip sayesinde artık kanserli bir hastanın tedavi süreci iyileşecek ve sonrasında eğer vücutta kanser hücresi varsa erken teşhis edilebilecek. 

Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi ve Harvard Üniversitesi Massachusetts General Hastanesi Biyomikroelektromekanik Sistemleri Merkezi Direktörü Prof. Dr. Mehmet Toner, kanser tedavisinde kullanılacak mikroçipe ilişkin, “Erken teşhis edildiğinde kansere büyük bir darbe indirilecek. Bu mikroçipin kanserin erken teşhisi konusunda da geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Kandaki kanserli hücrenin tespit edilmesi konusunda geliştirdikleri mikroçipin çalışma koşullarını anlatan Prof. Dr. Toner, mikroçip ile kanserli bir hastanın tedavisi sürecinde ve sonrasında vücutta eğer varsa kanser hücresinin erken bulunmasına ve kanserin kontrol altına alınmasına yardımcı olunduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Toner, geliştirdikleri mikroçip ile kanda 100 milyar hücre içinde kanserli tek bir hücreyi bulmanın mümkün olduğunu ifade etti. Böylece kanserli bir hastanın tedavi sürecinde ve sonrasında vücudunda kanser hücresi olup olmadığının tespit edilebilecek.

“Erken teşhis edildiğinde kansere büyük bir darbe indirilecek. Bu mikroçipin kanserin erken teşhisi konusunda da geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız sürüyor” diyen Prof. Dr. Toner, bu çalışmanın 8-10 yıllık bir süre içinde tamamlanabilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Araştırmaların akciğer, prostat ve meme kanserleri üzerinde sürdüğünü anlatan Prof. Dr. Toner, mikroçipin araştırmalarının tamamlanıp, bir ürün haline getirilerek tüm dünyada kullanılabilir hale gelebilmesi için 2 yıllık bir sürece ihtiyaç olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Toner, 10 kanserli hastadan 9'unun kanserin yayılması nedeniyle öldüğünü ifade ederek, geliştirdikleri yöntemle kanserin kronik bir hastalık haline gelmesine de katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

AA

False