GeriSağlık İşte Diş Lekesi Yapan Besinler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Diş Lekesi Yapan Besinler

İşte Diş Lekesi Yapan Besinler

Diş bakımına özen gösterenlere öneriler...

Sosyal yaşantının en büyük düşmanlarından olan diş lekeleri, ağırlık olarak tükettiğimiz besinlerden kaynaklanıyor. Günümüzde ağız ve diş sağlığının önemi sadece bir ihtiyaç halinden çıkarak güzel ve bakımlı dişler öz güven ve kariyer içinde son derece önemli. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu birçok kişinin rahatsızlık duyduğu diş lekeleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Diş Lekesi Nedir?

“Dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden kaynaklanan ayrıca tedavi sürecinde kullanılan antibiyotiklerden de oluşabilen lekelerdir. Diş lekeleri kişiyi görünüm açısından rahatsız edicidir. Fakat kısa süreli tedavi işlemleri sayesinde kolaylıkla temizlenebilir.”

Yiyecek ve İçeceklere Dikkat!

Dişlerde lekelenmelere sebep olan besinleri sıralayan Kışlaoğlu, diş bakımına özen gösterenlerin bu besinlerin tüketim oranlarına dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor.

Soda ve kola: İçecekler içerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yaparlar.

• Kımızı ve beyaz şarap: Kırmızı şarap dişlerde yoğun rengi sebebi ile beyaz şarap ise içerdiği asit nedeniyle dişlerde leke yapar.

Kahve ve çay: Çay ve kahve ülkemizde oldukça tüketilen bir içecek fakat içerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakır.

Kromojenic gıdalar: Havuç suyu ve vişne suyu gibi içinde kromojenic bulunan gıdalarda diş lekelerine sebep olur.

Hazır gıdalar: Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırır.

False