GeriEtkinlikler İstanbul Oyuncak Müzesi'in başarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Oyuncak Müzesi'in başarısı

İstanbul Oyuncak Müzesi'in başarısı

Avrupa’daki en iyi çocuk müzeleri arasına Türkiye’yi de taşıdı.

İstanbul Oyuncak Müzesi, kurulduğu 2005 yılından beri sergilediği eserler, müzecilik ve etkinlik anlayışıyla kendini geliştirmeye devam ediyor. İstanbul Oyuncak Müzesi, Avrupa’daki en iyi çocuk müzeleri arasına girdi.

Avrupa Müzeler Akademisi (EMA) her yıl çocuk ve oyuncak müzeleri arasında ödüller vermektedir. İstanbul Oyuncak Müzesi 2012 yılı için bu ödüle başvurmuştu. 17 Ocak 2012 tarihinde, EMA Başkanı Andreja Rihter ve Slovenya-Celje Yakın Tarih Üniversitesi Direktörü Tanja Rozanbergar’ın İstanbul Oyuncak Müzesi’nde yaptıkları denetleme ve inceleme sonucunda müzenin adaylığa başvurusu kabul edildi.

Avrupa Müzeler Akademisi’nin (EMA) 20 Şubat 2012 tarihinde yaptığı değerlendirme toplantısı sonucunda jürinin belirlediği ve finale kalan 9 ülkeden en iyi 13 çocuk ve oyuncak müzesinin isimleri duyuruldu. EMA, İstanbul Oyuncak Müzesi’ni en iyi müzeler arasında olduğunu açıklayarak, müzenin kendi alanında sahip olduğu yeri ve önemi onayladı.

İstanbul Oyuncak Müzesi’yle birlikte 21 Mart günü İtalya’nın Bologna kentindeki ödül törenine davet edilen diğer müzeler şunlar: Avusturya’dan Frida & Fred-Graz Çocuk Müzesi, Estonya’dan Miia-Milla-Manda ve Tallinn Müzesi, Almanya’dan Labrynth Çocuk Müzesi, Berlin-Junges Schloss ve Stuttgart Çocuk Müzesi, İtalya’dan START-Yaratıcı Kültür Laboratuvarı, Hollanda’dan Yahudi Tarihi Müzesi, Tropenmuseum Çocuk Müzesi, Çocuk Kitapları Müzesi ve Villa Zebra Müzesi, Filipinler’den Pambata Müzesi, İsveç’den Jamtli Müzesi, İngiltere’den Çocuk Öyküleri Müzesi.

False