GeriHamilelikte Beslenme Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin

Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin

Anne sütünün daha besleyici olması için sağlıklı besinlere yer verilmesi gerekiyor.

Emziklilik dönemindeki beslenme de son derece önemlidir. Bir bebeğin büyüme ve gelişme döneminde alması gereken en önemli besin anne sütüdür ve annenin yeterli miktarda ve nitelikte süt üretebilmek için beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir.

Bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan bir doğa harikası olan anne sütünün daha besleyici olması için sağlıklı besinlere yer verilmesi gerekiyor.

Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin

İŞTE HAMİLELİKTE TÜKETİLMESİ GEREKEN 15 SAĞLIKLI BESİN

 1. Yoğurt,
 2. Yumurta,
 3. Yulaf ezmezi,
 4. Süt/ayran,
 5. Ton balığı,
 6. Maş fasulyesi/börülce,
 7. Karabuğday,
 8. Yağlı tohumlar,
 9. Ispanak/pazı/dereotu,
 10. Çemen tohumu,
 11. Rezene,
 12. Sarımsak/soğan,
 13. Kuşkonmaz,
 14. Balkabağı,
 15. Su/maden suyu    

1-YOĞURT

İçeriğindeki mükemmel kalsiyum, fosfor oranı ile vazgeçilmez bir besin yoğurt, hem annenin bebeği ile paylaştığı mineral depolarını doldururken hem de bebeğin kemik ve diş sağlığı için son derece önemli bir rol oynuyor. Annenin enerji ihtiyacına göre günde 2 veya 3 bardak mutlaka yoğurt tüketmesi gerekiyor.

2-YUMURTA

Yumurta içeriğindeki zengin A, C ve E vitamini; iyot, fosfor ve çinko gibi mineralleriyle en önemli, en kaliteli protein kaynaklarından biri.

 

Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin
 

3-YULAF EZMESİ

Bebeğinizin beyin gelişimine katkıda bulunan, sütünüzün kalitesine destek çıkan en değerli besin, yulaf ezmesi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve süt miktarınızı artırır. Bitkisel protein ve posadan zengin olan yulaf ezmesi sindirim sistemini düzenler. Bebeğini sakin sakin emzirmek isteyen anneler, akşam yemeğinden sonra yoğurt ile tüketebilirsiniz.

4-SÜT/ AYRAN

Anne sütünü artırmanın ilk yolu sıvı tüketimini artırmaktır. Bu sıvıların başında da önemli protein kaynağı olan ve kalsiyumdan zengin süt ve ayran gelir. Sütü yağsız, ayranı ise yağsız ve tuzsuz tercih edin.

5-TON BALIĞI

Ton balığı ve somon omega 3 ve proteinin iyi kaynaklarıdır. Bebeğinizin beyin gelişimini destekler, sizin ise emziklilik döneminde stres yönetiminize destek çıkar.

6-MAŞ FASULYESİ VE BÖRÜLCE

B grubu vitaminleri ve posadan zengin olan maş fasulyesi ve börülce, sindirim sistemini düzenler, kan şekeri kontrolünü sağlar ve bol miktarda bitkisel protein içerir. Haşlayıp koyu yeşil yapraklı sebzelerle karıştırıp salata şeklinde tüketebilirsiniz.

 

Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin
 

7-KARABUĞDAY

Karabuğday/buğday düşük glisemik indeks değerine ve yüksek posa oranına sahiptir. Kan şekeri kontrolü sağlar, sindirim sistemi fonksiyonlarını iyileştirir. Karabuğdayı sebze yemeklerinde, salatalarınızda veya pilav olarak tüketin. Buğdayı ise süt ile pişirip içine 1 tatlı kaşığı bal koyarak tatlı ihtiyacınızı giderin, sütünüzü artırın.

8-YAĞLI TOHUMLAR

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar zengin yağ asidi, vitamin ve mineral bileşimi ile ön plana çıkıyor. Annenin beslenmesinde yağ asidi bileşimine önem vermesi sütün daha kaliteli salgılanmasına ve bebeğin sinirsel gelişimine destek oluyor.

9-ISPANAK/PAZI/DEREOTU

Emzirme süresince ikinize de gerekli olan demir, kalsiyum ve folik asit içerirler. Çiğ veya az pişmiş olarak tercih edin, yemeklerin içinde de mutlaka kullanın.

10-ÇEMEN TOHUMU

Tavuk ve et yemeklerinize lezzet katan bu besin aynı zamanda sütünüze de bolluk katacaktır.

 

Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin
 

11-REZENE

Hormon değişikliklerine yol açan maddelerce zengin olan rezene, anne sütü salınımı için gerekli olan östrojen ve prolaktin hormonlarının üretimini artırır. Hem bebeğinizi hem de sizi rahatlatır.

12-SARIMSAK / SOĞAN

Anne sütü artıran en iyi besinler arasında yer alırlar. Süt üretimine yardımcı bileşikler vardır. Yemeklerinizde ve salatalarınızda bol bol kullanın.

13-KUŞKONMAZ

Kuşkonmazda, emziren annelerin süt üretimi için, gerekli hormonlar vardır. A vitamini, potasyum ve posadan zengin olan kuşkonmazı sebze yemeklerinde, ızgara etlerin yanında kullanın.

14-BALKABAĞI

Zengin beta karoten içeriğiyle sütünüzü artıran balkabağını, tatlı olarak tüketmeniz hem tatlı isteğini azaltacak, hem de sütünü artıracaktır.

 

Hamilelikte tüketilmesi gereken 15 sağlıklı besin
 

15-SU/MADEN SUYU

Emzirme döneminde olan anne, sütünü artırmak için 2,5-3 litre su içmelidir. Emzirirken terleyerek kaybettiğiniz elektrolitlerinizi ise günde 1 tane maden suyu ile tamamlayın.

İHA

[fotogaleri=949]

HAMİLELİKTE İDEAL KİLO HESAPLAMA

False