GeriHamilelik Hazırlığı Hamile kalmak isteyenlere uzmanlardan uyarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hamile kalmak isteyenlere uzmanlardan uyarı

Hamile kalmak isteyenlere uzmanlardan uyarı

Doğumdan önce hangi ameliyatın yapılması çocuğun geleceğini etkiliyor?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, hamilelikten önce zayıflamak için cerrahi operasyon geçiren kadınların çocukları obeziteden korunuyor.

Bugüne kadar obez annelerin, çocuklarının da fazla kilo problemi yaşamasının sebebinin yaşam tarzı ve kötü beslenme olduğu düşünülüyordu. Ancak bu çalışmada zayıflama ameliyatından önce ve ameliyattan sonra doğan, obez kadınların çocukları incelendi. Aynı gene sahip kardeşler üzerinde yapılan bu çalışma, genlerin yanı sıra zayıflamanın da etkin olabileceği gerçeğini ortaya koydu.

Çocukların obez olmasının tek sorumlusu annesinin kilosu değil

Üstelik annelerinin geçirdiği zayıflama operasyonlarından sonra doğan çocuklar, kardeşlerine oranla hem daha zayıf hem de diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıklar açısından daha düşük risk grubunda. Uzmanlar yine de uyarıyor, çocukların obezitesinin tek sorumlusu annesinin kilosu değil. Beslenme ve diyet hala en önemli etken.

Araştırmacılar, 20 kadından operasyon öncesi ve sonrası kan örneği aldı. Ameliyat olan kadınlar ortalama olarak 45 kg verdi ve bu süreçte vücutlarındaki yağ oranı önemli ölçüde azaldı. Uzmanlar daha sonra büyük ve küçük kardeşler üzerinde de araştırma yaptı ve 5 bin 600 geni inceledi. Bilim adamları, kan şekeri, metabolizma ve kalp hastalığı riskine dair büyük farklar buldu.

Çocuğunuzun geleceğini etkileyebilir

Anneleri kilo verdikten sonra doğan kardeşlerde bu riskin çok daha az olduğu görüldü. Çünkü fazla kilolu kadınların şeker seviyeleri daha yüksek ve kan hücrelerinde yağ oranı daha fazla olduğu için anneden beslenen bebeklerin de bu durumdan etkilendiği anlaşıldı.

Araştırmayı değerlendiren Duke Üniversitesi'nden Dr. Susan Murphy: kadınların doğumdan önce bu konuyu ciddi bir biçimde düşünmelerini, zira obezitenin sadece kendilerini değil, çocuklarının da geleceğini etkilediğini belirtti.

Hürriyet

HAMİLELİKTE İDEAL KİLO HESAPLAMA

False