GeriHamilelikte Güzellik&Bakım Doğum Sonrası Estetik için Acele Etmeyin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğum Sonrası Estetik için Acele Etmeyin!

Doğum Sonrası Estetik için Acele Etmeyin!

Doğum sonrasında kadınların başvurduğu estetik operasyonlar için acele edilmemesi gerekiyor.

Doğum sonrasında kadınların başvurduğu estetik operasyonlar için acele edilmemesi gerekiyor.

Karın germe ve liposuction operasyonları için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerekiyor. Karın germe, meme dikleştirme ve vajina daraltma operasyonları da sıklıkla başvurulan operasyonlar arasında yer alıyor.

Uzun ve sancılı bir bekleyişin ardından dünyanın en güzel duygusunu tattınız. Artık annesiniz. Nihayet bu uzun bekleyişin ardından bebeğinizi kucağınıza aldınız. İlk günlerde çiçeği burnunda anne olmanın yarattığı sevinç ve mutlulukla hamileliğin vücudunuzda yarattığı deformasyonu görmezsiniz belki. Ama doğumun üzerinden birkaç ay geçtikten sonra fazla kilolar ve deforme olmuş vücut pek çok kadın gibi sizi de mutsuz etmeye başladı.

Ne Tür Operasyonlar Yapılıyor?

Karın germe: Hamilelik ve doğum esnasında kaslar hasar gördüğü için karın bölgesinde en sık yapılan estetik ameliyattır. Tıp dilinde Abdominoplasty denilen bu operasyonda, karın bölgesindeki fazla derinin ve yağ dokuları tümüyle alınır. Ayrıca sarkmış ve hamilelikte alınan fazla kilolar nedeniyle çatlamış karın derisi gerilir ve karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesi suretiyle deforme olmuş karın bölgesi görünümü düzeltilir.

Yağ aldırma (Liposuction): Yağ aldırma (Liposuction) operasyonunun, doğumdan sonra ideal kiloya yakın bir kiloya sahip olunduğunda yapılması gerekir. Hemen hatırlatalım! Liposuction, zayıflama olarak algılanmamalıdır.

Liposuction vücutta “karın-bel-basenler”, “bacak iç ve dış kesimleri”, “kollar”, “göğüs” bölgelerinde, yüzde ise boyun ve gıdık bölgelerinde uygulanır.

Meme dikleştirme: Meme derisi, doğum ve doğum sonrası emzirme nedeniyle elastikiyetini yitirir. Meme dokusu, eski dik formumu kaybeder, meme başları doğum önceki şekline göre daha aşağı noktaya iner. Hamilelik ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi için meme dikleştirme operasyonu yapılır.

Doğumdan sonraki emzirme döneminde sarkan göğüslere yapılacak meme dikleştirme operasyonu için de bebek sütten kesildikten 2 ay sonra yapılmalı.

Vajina daraltma (normal doğum sonrası): Normal doğum sırasında zorlamalar, gereksiz ve dikkatsizce açılan epizyotomiler (normal doğum sırasında vajinayla anüsün arasının kesilmesi) ve sonrasında atılan özensiz dikişler, doğum sayısının fazla olması, iri bebek doğurmak veya yaşın ilerlemesi, vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesi vajinanın genişlemesine neden olur. Bu tür bir sorundan vajina daraltma estetiği ile kurtulmak mümkün.

Operasyonlardan Sonrası İyileşme Süreci

Operasyon sonrasında hastalar birkaç gün, yürürken biraz eğilmeli, karnı gerecek şekilde dik pozisyonda yatmamalılar. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında ise hastalar, birkaç gün sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen kullanmalılar. Hasta bu operasyon sonrasında birkaç gün içinde normal hayatına dönebilmektedir.

Liposuction sonrasında ise ameliyat yapılan bölgeye 2-3 hafta süreyle esnek korseler giydirilir. Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2–3 gün arayla pansuman yapılır, yaklaşık 12. günde de dikişler alınır. Operasyon sonrası görülen morluklar da ortalama 3 ilâ 4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçer.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı 
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu

HAMİLELİKTE İDEAL KİLO HESAPLAMA

False