GeriSağlık Doğru ekmek tüketiyor muyuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğru ekmek tüketiyor muyuz?

Doğru ekmek tüketiyor muyuz?

Kişi başı ekmek tüketiminde yılda 179 kilo ile ekmek tüketimi ile ilk sıradayız. Geleneksel gıdamız ekmek her öğünde sofralarımızın baş tacı. Ancak doğru ekmek tüketmeyi biliyor muyuz?

Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Güneş, sağlıklı ve dengeli beslenme için mutlaka ekmek tüketilmesi gerektiğini ancak boş ekmek değil, tam tane tahıllı protein ve mineral yönünden zengin, hijyenik koşullarda üretilen doğru ekmek tüketilmesinin altını çizdi, doğru ekmek tüketimi ve seçimi için en önemli 10 maddeyi şöyle sıraladı.

1- DOĞRU EKMEK TÜKETMEYİ BİLMİYORUZ!

Her öğünümüzün vazgeçilmezi olan ekmek, başlıca besin kaynaklarımızdan biridir. Kişi başı yılda ortalama 150 kg. tüketiyoruz. Ancak, doğru ekmek seçmeyi ve tüketmeyi bilmiyoruz.

2-TÜRKLER BOŞ EKMEK, AVRUPALILAR DOĞRU EKMEK TÜKETİYOR!

Türkiye’de her ne kadar yüksek oranda ekmek tüketilse de protein, vitamin ve mineral içermeyen bütün besleyicilik unsurları alınan beyaz undan yapılan beyaz ekmek dediğimiz boş ekmek tüketimi fazla. Boş ekmek beslenmeye de olumlu katkı sağlamıyor. Avrupa’da ise bireyler doğru ekmek tüketimiyle günlük almaları gereken protein miktarının %30’unu, karbonhidrat miktarının %50’sini, B grubu vitaminlerinin %50’sini ve E vitaminlerinin %75’ini tükettiği ekmekten karşılıyor.

Doğru ekmek tüketiyor muyuz

3-DOĞRU EKMEK NEDİR?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için mutlaka ekmek tüketilmeli. Doğru ekmek ise içeriği zengin doğru undan yapılan ekmektir. Tam tane tahıldan üretilen un ile hijyenik koşullarda üretilen bol lifli, protein, vitamin & mineral yönünden zengin tam tane tahıllı ekmek doğru ekmektir.

4-DOĞRU EKMEK TÜKETİMİ, KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜZENLER!

Tam tane tahıllı ekmek tüketimi kötü kolesterolü de düzenler. Tam tane tahıllı ekmek tüketerek, protein, lif, vitamin ve minerallerden zengin beslenirken, kötü kolesterol ile de mücadele edebilirsiniz.

5-DOĞRU EKMEK ŞİŞMANLATMAZ, KİLO KONTROLÜNE YARDIMCI OLUR!

Sağlıklı ve zinde olmak için ekmek tüketmek şart. Doğru ekmek şişmanlatmaz. Tam tane tahıllı ekmekler tok tutarak, kilo kontrolüne de yardımcı olur. Doğru ekmek değil, yanlış ekmek tüketmek kilo aldırır. Doyma hissi vermeyen, besleyici değeri olmayan boş ekmek kilo aldırır. Kilo kontrolü için ekmeği ne ile ne kadar tükettiğiniz önemlidir. Tam tane tahıllı ekmek, yağ yakımını tetikler.

Doğru ekmek tüketiyor muyuz

6-EKMEĞİNİZİ ELLETMEYİN!

Ekmeğin, üretiminden sofralarımıza gelmesine kadar geçen süreçte kaç el ile temas ettiğini biliyor musunuz ? Uzun yıllar süren AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilen özel ekmek ambalajları ekmeğinizin besin değerini ve ideal nem oranını korurken, aynı zamanda sofranıza geldiği süreçte değmeden size ulaşmasını sağlıyor.

7-GÜNDE 3 DİLİM TANE TAHILLI EKMEK TÜKETİMİ İLE GELEN KALP SAĞLIĞI!

Dünyada “tahılın süper kadını” olarak nitelendirilen, Amerikalı bilim insanı Prof. Dr. Julie Miller Jones, yapmış olduğu birçok araştırmada tam tane tahıllı ekmeğin insan sağlığına faydalarını tespit ederek, günde 3 dilim tam tane tahıllı ekmek tüketilmesini öneriyor. Jones, bu beslenme düzenini uygulayanlarda diyabet ve koroner kalp hastalığı riskinin yüzde 30 daha az olduğunu gösteren dünya çapında çok sayıda katılımcı ile yapılmış araştırmalar olduğunu belirtiyor.

8-GÜNE TAM TANE TAHILLI KAHVALTI İLE BAŞLAYIN!

Tam tane tahıllı ekmeklerle yapılan bir kahvaltı güne çok daha dinç başlamanızı ve tokluk hissinizin daha uzun süreli olmasını sağlar. Tam tahıllı birkaç dilim ekmek tüketerek, günlük vitamin, minarel ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

9-YÜKSEL LİFLİ TAM TANE TAHILLI EKMEK SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLEMEYE YARDIMCI OLUR!

Doğru ekmek tüketiminin sağlığımıza sayısız fayda sağlıyor. Tam tane tahıllı ekmek yüksek lifli yapısıyla sindirim sistemini düzenliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kasları güçlendirerek, spor sonrası karbonhidrat ihtiyacını karşılıyor.

10-DOĞRU EKMEK TÜKETMEK STRES SEVİYESİNİ AZALTIR!

Esmer grup ekmekler, besleyici olmalarının yanı sıra hastalıkları önleme ve dolaşım sistemini düzenleme özelliğine sahiptir. Ayrıca yağ yakımını tetikleyerek kilo kontrolüne de yardımcı olur. Stres seviyesinin azalmasını sağlıyor.

False