GeriSağlık Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yeni yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yeni yolu

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yeni yolu

Meditasyon ile vücut ısısı artırılabiliyor.

Ulusal Singapur Üniversitesi Psikoloji bölümünden Prof. Maria Kozhevnikov başkanlığındaki bilim ekibi, "G-tummo" adı verilen bazı belli meditasyon teknikleriyle vücut ısısının artırılabildiğini gösterdi.

Bilim adamları vücut ısısının artırılmasının hastalıklarla savaşan vücuttaki bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine veya bağışıklık yetersizliği sorununun giderilmesine katkı sağlayabileceğine dikkati çekti.

PLOS ONE adlı bilimsel derginin mart sayısında yayımlanan araştırma, insanların vücut ısılarını meditasyon yaparak artırabildiğini gösteren ilk bilimsel çalışma olması nedeniyle önem taşıyor.

Budist rahibelerden öğrendiler

Budist rahibelerin söz konusu teknikler yardımıyla vücutlarının el ve ayak parmaklarındaki periferik noktalarda ısılarını artırabildikleri daha önceden biliniyordu. Son araştırmayla rahibelerin aynı zamanda vücut ısılarını da bu yöntemle yükseltebildikleri ilk kez bilimsel geçerlilik kazanmış oldu.

Tibet'te rahibelerin çok nadiren düzenledikleri bir törene katılan araştırmacılar, -25 dereceye kadar düşen hava sıcaklığında rahibelerin bu tekniği kullanarak vücutlarına doladıkları ıslak çarşafları kurutabildiklerini gözlemledi.

Beynin elektriksel aktivitelerini ölçmek için kullanılan elektro enselografi cihazı ve termometre aracılığıyla aldıkları ölçümleri bir araya getiren araştırmacılar, rahibelerin normalde 37 santigrat olan insan vücudu ısısını 38,3 dereceye kadar yükseltebildiklerini gözlemledi. Bilimsel çalışma ayrıca, G-tummo meditasyon uygulamasındaki nefes alma tekniğini kullanan Batılı katılımcıların da vücut ısılarını belirli bir sınır dahilinde artırabildiklerini gösterdi.

Araştırmacılar, kullanılan meditasyon tekniklerinin, nefes alıp vermek ve zihinde görüntüler oluşturmaya ilişkin bazı belirli unsurlarının, meditasyon yapmayan kişilerce vücut ısılarını denetlemede kullanabileceğini ortaya çıkardığına işaret etti. Bu tekniklerin, insanların soğuk çevre şartlarına uyum göstermeleri ve bu şartlarda çalışmalarını sağlama potansiyeli taşıdığı belirtildi.

Araştırmacılar, söz konusu teknikler yardımıyla, vücudun enfeksiyonlara dayanıklılığın geliştirilebileceğini, olaylara tepki verme süresinin hızlandırılarak bilişsel performansın artırılabileceğini ve düşük vücut ısısına bağlı olarak ortaya çıkan performans sorunlarının azaltılabileceğine dikkati çekti.
Uygulanan teknikler

Budistlerin "içsel enerjiyi" kontrol ettiğine inandıkları G-tummo yöntemi, Budizmin en kutsal ruhsal ibadetleri arasında yer alıyor. G-tummo geleneklerini muhafaza eden çok az sayıdaki Budist manastırı, Tibet'in doğusundaki ulaşılması güç bölgelerde yaşıyor.

G-tummo meditasyonunda, "vazo soluğu" adlı uygulama ile konsantre olmayı sağlayan "zihinde canlandırma tekniği", vücut ısısında artışa neden oluyor.

Belirgin bir nefes alıp verme tekniği olan "vazo soluğu" uygulaması, termojenesis adı verilen ısı üretim sürecine yol açıyor. Zihinde, "omurilik etrafında alevler çıktığının hayal edilmesine" dayalı diğer teknik ise ısı kaybının önlenmesini sağlıyor. Vücut ısısında orta düzeyde sağlanan artış, her iki tekniğin de birlikte uygulanmasıyla sağlanıyor.

A.A

False