GeriKanuni Hak Ve Yasalar Apartmanda oturanlara duyurulur!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Apartmanda oturanlara duyurulur!

Apartmanda oturanlara duyurulur!

Komşunuzun tadilatı sizi çok mu rahatsız ediyor?

“Dairemizdeki tadilat için apartman sakinlerinden izin almamız gerekir mi? Saat kaçla kaç arası tadilat yapılabilir? Apartman sakini tadilattan rahatsız oluyorsa yasal yollara başvurabilir mi?” Merak edilen tüm bu soruları, Avukat Gündüz Gececi yanıtladı.

Kat sakinlerinin bağımsız bölümlerinde yaptıracakları bir takım tadilatlar için diğer kat maliklerinin rızasını almaları gerekmektedir. Şöyle ki; Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. maddesi gereğince kat maliki (mülk sahibi) kendi bağımsız bölümünde ana yapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile ana yapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.

Her kat maliki ana gayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur. Kat malikleri yönetim planında düzenlenmeyen hususlarda tadilat yapamazlar. Örneğin; yönetim planında herhangi bir düzenleme bulunmadığı takdirde balkonlarını kapatamazlar. Kat maliklerinin yönetim planın ve projeye aykırı tadilatları karşısında diğer kat malikleri kaymakamlığa başvurarak taşınmazın eski hale getirilmesini isteyebileceği gibi taşınmazın eski hale getirilmesine karar verilmesini talep edilebilir. Bu durumda doğacak tüm masraflar tadilatı yapan kat malikine yükletilebilecektir.

Tadilat için uygun zaman dilimi

Kat maliklerinin kendi bağımsız bölümlerinde yapacakları tadilat esnasında çıkacak gürültü sorunu ile ilgili olarak, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde herhangi bir sınırlama getirilmemiştir ancak Komşuluk Hukuku çerçevesinde bilhassa akşam ve gece saatlerinde tadilat yapılmasına izin verilmemekle birlikte, bu saatler dışında yapılacak tadilatlarda bina yönetimine haber verilmesi, yönetimce bina sakinlerinin haberdar edilmesi ve tadilatın olabildiğince rahatsızlık vermeyecek şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Uygulamada hafta içi 8:30-17:30 arası hafta sonu ise 11:00-17.30 arası tadilat yapılması için uygun zaman dilimi olarak kabul edilmektedir. Belirtilen saatler dışında tadilat yapılması halinde kat malikleri tadilatlar ile ilgili saat sınırlamasına uymayanlar hakkında Kabahatler Kanunu’nun 36’ncı maddesi çerçevesinde işlem yapılması ve neden olunacak gürültü sorununun Çevre Kanunu ve Kabahatler Kanununda belirtilen hükümler çerçevesinde cezalandırılması için yasal yollara başvurma hakkı bulunmaktadır. 

Hazırlayan: Nilay Uzun

False