Geri Dekorasyon Alışverişe çıkmadan evinizin ölçülerini alın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alışverişe çıkmadan evinizin ölçülerini alın

Alışverişe çıkmadan evinizin ölçülerini alın
Abone Olgoogle-news

Yeni evlenecek çiftler ev döşerken nelere dikkat etmeli?

Sevdiğiniz kişiyle nihayet evlenmeye karar verdiniz. Peki, evinizi dekore ederken nelere dikkat etmelisiniz? İşte yeni evli çiftlerin yaşamlarını kolaylaştıracak öneriler…

Özel bir mobilya firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erat, yeni evlenecek çiftlere ve evini yeniden döşemek isteyenlere tavsiyelerde bulundu.

Tarzınızın ne olduğuna karar verin

Çiftlerin her birinin farklı fikirleri ve hatta çiftlerin kendi aralarında bile düşüncel ve zevk anlamında farklılıklar olabilmektedir. Siz bu noktada neyi sevip neyi sevmediğinizi belirlemelisiniz, yani “Sizi ne mutlu eder?” bu soruyu mutlaka cevaplandırmalısınız. Örneğin, genç spor bir mobilya tarzı mı? Yoksa klasik çizgilerle donatılmış antikalardan oluşan bir mobilya tarzı mı? Görünüşten feragat etmek mi önemli yoksa son derece rahat edeceğiniz mobilya tarzı mı önemli? İşte bu sorular sizi doğru mobilyaya ve doğru ev dekorasyon seçeneklerine götürecektir.

Alışverişe çıkmadan evinizin ölçülerini alın

Mobilya alışverişine çıkmadan önce evin rölövesini, yani ölçülerini alın. Tavan yüksekliği nedir? Odaların ve salonun en ve uzunluk ölçüleri nelerdir? Bunları detaylandırmanız önemlidir.

İhtiyaç listesi hazırlayın

Yeni evlenecek çiftler evlerini seçtikten sonra, ürün alışverişine çıkmadan ihtiyaç listesi hazırlamaları gerekir. Daha çok zamanlarını geçirecekleri salon bölümünde modüler sistemli kanepeler veya üçlü, ikili ve koltuk şeklinde takım alternatifleri ölçülere uygun olarak değerlendirilmelidir. Kanepelerde kullanılacak olan malzemenin deri mi yoksa kumaş mı olmasına karar verilmelidir. Eğer salon sürekli kullanılacak olan bir bölümse (oturma odasının olmadığı düşünülürse) alcantara tarzı leke tutmama özelliği olan kumaşlar tercih edilmelidir. Deride genelde yazın terletme, kışın üşütme riski olduğuna dair bir kanı yaygındır. Ancak, seçeceğiniz ürünün iç malzemesi ve kullanılan derinin geçirdiği teknik işlemler sonrası bu risk minimuma indirilebilir.

En çok hangi mobilyalar seçiliyor?

Gün geçtikçe değişen ev tasarımı ve dekorasyon trendlerinde, yeni evlenecek çiftler, artık pratik, çok yer kaplamayan, oval hatlı ve sade tasarımları beğeniyor. Bunlar içinde lcd ve plazma televizyonlara uygun tv sehpası, raflar, tv koltuğu, rahat oturma grupları, pratik masa ve sandalyeler bulunuyor.

False