GeriSağlık 5 basamakta çatışmayı çözebilirsiniz!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5 basamakta çatışmayı çözebilirsiniz!

5 basamakta çatışmayı çözebilirsiniz!

İşte sevdiklerinizle yaşadığınız huzursuzlukları çözmenin 5 yolu!

Genellikle tartışmaktan kaçınırız. İsteriz ki ailemizde, arkadaşlıklarımızda anlaşmazlıklar olmasın. İki insan bir araya geldiğinde iletişim başlar diyen Psikolojik Danışman & Psikoterapist Deniz Aygün çatışmalarla nasıl başa çıkabileceğimiz hakkında bilgi verdi.

Çocuğunuzla, eşinizle iletişimde, çatışmaların doğal olduğunu kabul ederek büyük bir adım atmış olacaksınız. Doğada rüzgarın esmesi ne kadar olağansa evde çatışmaların olması da o kadar olağandır. Önemli olan bu çatışmanın nasıl yönetileceği… Temel prensibimiz karşımızdakini “incitmeden” sorunumuzu çözmeye çalışmak olmalı.

ÇATIŞMAYI YIKICI DEĞİL DE YAPICI ŞEKİLDE ÇÖZMEYE ODAKLANMALI

Psikolojide “çatışma” kelimesi kişiler arasındaki uyumsuzluk anlamındadır. Kişinin kendi ihtiyaçları, çıkarları veya istekleri diğer kişilerle uyuşmadığında çatışma olur. Aynı anda farklı şeyler yapmak istemek; ortak bütçeden farklı şeyleri satın almayı arzu etmek evdeki çatışma sebeplerinden birkaçı. Aile içinde farklı değerler de çatışma sebebi olabilir.Çatışmayı yıkıcı değil de yapıcı şekilde çözmeye odaklanmalı. Bunu yapmak sevdiklerimizle aramızda gücenme ve diğer olumsuz duyguların oluşmasını engeller. 

[fotogaleri=1203]

TARTIŞMAKTAN KORKMAYIN

Birinci basamak; açıkça ve kısaca söylemelisiniz. Örneğin: “ Bu arabayı şimdi ben kullanmak istiyorum”.

İkinci basamak; isteklerin nedenleri ile birlikte belirtilmesidir. Burada en sık yapılan hatalar istekleri saldırgan bir tutumla bağırarak, tehdit ederek söylemek ya da istekleri hiç dile getirmemektir.

İSTEKLERİNİZİ DİLE GETİRİRKEN ŞUNLARA DİKKAT ETMELİSİNİZ:

 • Ben, benim, benimkisi gibi ifadeler kullanın.
 • İsteklerinizi nedenleri ile birlikte ve somut olarak söyleyin.
 • Diğer kişinin isteklerinin sizi nasıl engellediğini anlatın.
 • Diğer kişinin ne istediğini de dikkatlice dinleyin. Yani o kişinin yüzüne bakın; sözünü kesmeyin; zihninizden ona vereceğiniz yanıtı değil, onun söylediklerini geçirin.

 

5 basamakta çatışmayı çözebilirsiniz

Üçüncü basamak; karşılıklı olarak duyguların ifade edilmesi ve denetlenmesidir. En güç ve en önemli basamaktır. Reddedilme, alay edilme gibi riskler varsa karşınızdaki size duygularını açmaz. Bu nedenle çatışmayı çözerken bunları yapmamaya çalışın. Duygunun ifadesi şöyle olabilir: “Eve bu saatte geldiğin için çok endişelendim” “Geç geldiğin ve haber vermediğin için kızgınım” gibi.

Dördüncü basamak;Karşımızdaki kişinin “ne istediğini” ve “ne hissettiğini” (duygusunu) anladığımızı göstermek. Örneğin: “Senin söylediklerinden benim anladığım şudur:.....”

Beşinci basamak; Her iki tarafın da gereksinimlerini karşılayabilen olası çözümleri üretmeye çalışın. Genellikle kişiler ilk çözüm seçeneğinde anlaşmaya yönelimlidirler. Ama birkaç seçenek üretip sonra aralarından birini seçmek daha doğrudur.

Unutmayın ki; çatışmalarınızın sağlıklı çözülmesi ilişkinizin güçlenmesini ve aranızdaki güven duygusunun artmasını sağlar. Bunun için gayret etmeye değer.

ÖFKEYİ KONTROL ETMENİN YOLLARI NELERDİR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

False