MENÜ

Gıda

Gıda ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gıda haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 76.406 Gıda haberi bulunmuştur.

Gıda Haberleri

Bakan Pakdemirli: Türkiyede tarım evrim geçirmektedir

Bakan Pakdemirli: Türkiye'de tarım evrim geçirmektedir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: "Tarım, ülkemizde bilişim teknolojilerinin gelişimiyle insana, bitkiye, hayvana, çevreye duyarlı, üretimde kalite ve verimlilik artışına olanak sağlayan ciddi bir evrim geçirmektedir" açıklamasında bulundu.

19.01.2019Ekonomi
Antalyadan 42 ülkeye yerli led ihracatı

Antalya'dan 42 ülkeye "yerli led" ihracatı

Türk mühendisliği ve tasarımıyla Antalya'da üretilen akıllı ve yerli led aydınlatmalar Rusya'dan Fransa'ya, Hollanda'dan Dubai'ye kadar 42 ülkeye ihraç ediliyor.

19.01.2019Ekonomi
Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) nedir, tedavisi nasıl yapılır

Blefarit (Göz Kapağı İltihabı) nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Blefarit her yaşta görülebilen göz kapağının uzun süreli, iltihabi hastalığıdır. Yaygın olarak izlenen blefarit süreğen bir hastalıktır ve tedaviye rağmen tekrarlayabilir.

19.01.2019Gündem
Berlin Tarım Bakanları Konferansı’nda bir ilk Bakan Pakdemirli başkanlık yaptı

Berlin Tarım Bakanları Konferansı’nda bir ilk! Bakan Pakdemirli başkanlık yaptı

Almanya’da düzenlenen Tarım Bakanları Konferansı’nda ilk defa bir Türk bakan oturuma başkanlık yaptı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım ve kırsal bölgelerde yapısal değişiklikler” konulu oturuma başkanlık yaptı.

19.01.2019Ekonomi
Allerjik Egzema (atopik dermatit) nedir, tedavisi nasıl yapılmalıdır

Allerjik Egzema (atopik dermatit) nedir, tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Halk arasında bazen deri lezyonlarına mantarda olduğu gibi temre de denir. Peki Allerjik Egzema (atopik dermatit) tedavisi nasıl yapılmalıdır? İşte detaylar

19.01.2019Gündem
Berlin Tarım Bakanları Konferansı başladı

Berlin Tarım Bakanları Konferansı başladı

Tarım ve Orman Bakan Pakdemirli, Almanya’da Tarım Bakanları Konferansı'na katıldı.

19.01.2019Ekonomi
Merkel’den ‘tarımda dijitalleşme’ uyarısı

Merkel’den ‘tarımda dijitalleşme’ uyarısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, tarımda dijitalleşmenin açlık, verimsizlik ve iklim değişikliği gibi sorunların çözümlerine fırsatlar sunduğunu belirterek, “Dijitalleşmede insanı merkeze koymak gerekir ve uluslararası iş birliğine ihtiyaç var” dedi.

19.01.2019Avrupa
Tarım Krediden faizsiz üretim modeli

Tarım Kredi'den "faizsiz üretim" modeli

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz: "Katılım bankacılığı için tarım sektöründe inanılmaz potansiyel var. Katılım bankacılığında toplanan mevduatlar, tarım sektöründe kullanıldığında geri dönüşü aylar içerisinde sağlanır. Biz Vakıf Katılım'a teklifte bulunduk. Bir miktar parayı onlar, bir miktar parayı biz koyarak ürün alacağız. Ürünü sattıktan sonra kazancı paylaşacağız" açıklamasında bulundu.

19.01.2019Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Avrupa ve Almanya’nın Türklere ihtiyacı var

Bakan Pakdemirli: Avrupa ve Almanya’nın Türklere ihtiyacı var

Almanya’nın ev sahipliğini yaptığı ‘11. Dünya Gıda ve Tarım Forumu’ kapsamında yapılan Tarım Bakanları Konferansı için Berlin’de bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Berlin Büyükelçiliği’nde Türkiye kökenli iş insanlarıyla buluştu.

19.01.2019Avrupa
Tatilde test yerine tasarım yapsınlar

Tatilde test yerine tasarım yapsınlar

Tatile çıkacak öğrencilere ve velilere seslenen STEM (Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik, matematik) alanında çalışmalar yürüten eğitim uzmanı Dr. Devrim Akgündüz, öğrencilere test ağırlıklı ödevler yerine tasarım yapabilecekleri görevler vermesini tavsiye etti.

19.01.2019Eğitim
Aile boyu hırsızlık Büyükler oyaladı küçükler harekete geçti...

Aile boyu hırsızlık! Büyükler oyaladı küçükler harekete geçti...

ANKARA polisi, süpermarket ve bebek mağazalarından ailece hırsızlık yapan ve olaylarda özellikle çocukları kullanan zanlılara operasyon düzenledi. Operasyonda aynı aileden 4 kişi gözaltına alındı, 3'ü tutuklandı. Ayrıca ailenin evinde yapılan aramada, hırsızlık olaylarından kazanıldığı düşünülen 9 bin TL'ye el konuldu.

19.01.2019Gündem
Başhekimlik şartları değişti

Başhekimlik şartları değişti

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle rektör atamaları yapıldı.

19.01.2019Gündem
Venezuelada siyasi tansiyon gittikçe yükseliyor

Venezuela'da siyasi tansiyon gittikçe yükseliyor

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun geçen hafta devlet başkanlığı yemini etmesinin ardından Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun, "geçici devlet başkanı" ilan edilmesi ülkede siyasi tansiyonu yükseltti.

18.01.2019Dünya
Darbeci generalin odasından Türkiyeyi bölme planı çıktı

Darbeci generalin odasından 'Türkiye'yi bölme planı' çıktı

FETÖ'nün darbe girişimini organize eden sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski tuğamiral Sinan Sürer'in Genelkurmay'daki odasında ele geçirilen "gizli kişiye özel" antetli 19 sayfadan oluşan dokümanda, Türkiye'yi iç savaşa sürekleyecek ve bölünmesine neden olacak plan tespit edildi.

18.01.2019Gündem
Kazakistan tahıl ihracatını artırdı

Kazakistan tahıl ihracatını artırdı

Kazakistan, 2018'de 427 bin ton tahıl ihraç ederek, 2017 yılına göre ihracatını 307 bin ton artırdı.

18.01.2019Ekonomi
Türkiye’nin ilk espor zirvesi İstanbul’da yapıldı

Türkiye’nin ilk espor zirvesi İstanbul’da yapıldı

Pazarlama alanının yeni mecrası olarak kabul edilen espor ve gaming ekosisteminin tüm paydaşları Nonstop Zula Espor Merkezi’nde “ESPORTS.con” zirvesinde bir araya geldi.

18.01.2019eSpor
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun Resmi Gazetede

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun Resmi Gazete'de

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

18.01.2019Ekonomi
Türkiye ve Almanya arasında kritik anlaşma İmzalar atıldı

Türkiye ve Almanya arasında kritik anlaşma! İmzalar atıldı

Türkiye ile Almanya arasında tarım alanında iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptına göre, iki ülke arasında tarımsal ticaretin önündeki teknik engellerin kısa sürede aşılması için “Tarım Çalışma Grubu” oluşturulacak. Tarımsal teknoloji ve kooperatifçilik alanlarında teknik iş birliği ve bilgi değişimi hedefleniyor.

18.01.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Handan İnci Elçi atandı. Beykent Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ali Murat Ferman, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, MEF Üniversitesi Rektörlüğüne de Prof. Dr. Muhammed Şahin'in ataması gerçekleştirildi. YÖK üyeliğine Üniversitelerarası Kurulca seçilen Prof. Dr. Mehmet İsmail Safa Kapıcıoğlu yeniden bu göreve getirildi. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Konseyi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliklerine de atama yapıldı.

18.01.2019Eğitim
Resmi Gazetede yayınlandı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğluna yeni görev

Resmi Gazete'de yayınlandı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'na yeni görev

Rektör atamalarına ilişkin kararlar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı.

18.01.2019Gündem
Çiftçilere ABnin çevre ve hijyen standartları için destek

Çiftçilere AB'nin çevre ve hijyen standartları için destek

TKDK tarafından, çiftçilerin ve gıda işleyicilerinin, IPARD destekleri, AB'nin çevre ve hijyen standartları konusunda farkındalıklarının artırılması amacıyla proje başlatıldı.

17.01.2019Ekonomi
Amaranth nedir Amaranth bitkisinin faydaları neler

Amaranth nedir? Amaranth bitkisinin faydaları neler?

Görüntüsü kinoayı anımsatan amaranth, son yılların popüler besinlerinden biri. ABD’de üretilen amaranth ağırlıklı olarak kahvaltılık gevrek, kraker, kurabiye, ekmek ve diğer fırıncılık ürünlerinde kullanılıyor. Peki, amaranth bitkisinin faydaları neler?

17.01.2019Sağlık
Puding nasıl yapılır Ev yapımı puding tarifi

Puding nasıl yapılır? Ev yapımı puding tarifi

Puding marketlerde çok kolay bulunan bir hazır gıda türü. Ancak son dönemde birçok kişi ambalajlı yiyeceklerden uzak durduğu için kendi pudingini evde kendisi yapmak istiyor. Bu nedenle “Puding nasıl yapılır?” sorusu arama motorlarında çok arananlar arasında sık sık karşımıza çıkıyor. Biz de bu soruyu soranlar için doğal malzemelerle enfes bir kakaolu puding tarifi hazırladık. Çocuk büyük herkesin bayılacağı ev yapımı puding tarifi hemen aşağıda afiyet olsun…

17.01.2019Mutfak Tüyoları
MasterChef jüri üyelerinden Hazer Amani kimdir, kaç yaşında, eşi kim

MasterChef jüri üyelerinden Hazer Amani kimdir, kaç yaşında, eşi kim?

Hazer Amani'nin özel hayatı son günlerin en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. Çeşitli yemek programlarında gördüğümüz Hazer Amani, asıl ününü ise TV8 ekranlarında yayınlanan MasterChef Türkiye yarışmasıyla yakaladı. Peki, MasterChef jüri üyelerinden Hazer Amani kimdir, kaç yaşında, eşi kim?

17.01.2019Magazin
Farelerde kanser hücreleri yağ hücrelerine dönüştürüldü

Farelerde kanser hücreleri yağ hücrelerine dönüştürüldü

İsviçreli bilim adamları, farelerdeki kanser hücrelerini zararsız yağ hücrelerine dönüştürdü.

17.01.2019Teknoloji
Son dakika... Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor Kabul edildi

Son dakika... Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Kabul edildi

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

17.01.2019Ekonomi
Çok konuşulmuştu... Eskişehirden iyi haber geldi

Çok konuşulmuştu... Eskişehir'den iyi haber geldi

Eskişehir’in Odunpazarı bölgesinde, elektriği, suyu ve banyosu olmayan bir evde yaşam mücadelesi veren Ayhan Özkan, yaşadığı sıkıntıların basına yer almasından sonra ilgililerin kendisini otele yerleştirip aynı ve nakdi yardım yaptığını anlattı. 

16.01.2019Gündem
Son dakika... Başbakan Mayden Brexit açıklaması

Son dakika... Başbakan May'den Brexit açıklaması

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit Anlaşması'nın parlamentoda reddedilmesinin ardından açıklamada bulundu.

16.01.2019Dünya
Pakdemirli, 70 ülkenin tarım bakanı ile Berlin’de buluşacak

Pakdemirli, 70 ülkenin tarım bakanı ile Berlin’de buluşacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Berlin’de gerçekleşecek 70 ülkenin tarım bakanının buluşacağı Dünya Gıda ve Tarım Forumu’na katılmak üzere Almanya’ya geliyor. Pakdemirli, Türk sivil toplum kuruluş temsilcileriyle bir araya gelecek.

16.01.2019Avrupa
Almanyada enflasyon 2018de yüzde 1,9 oldu

Almanya'da enflasyon 2018'de yüzde 1,9 oldu

Almanya'da 2018'de yıllık enflasyon yüzde 1,9 oldu. Yıllık enflasyon Avrupa Merkez Bankası'nın tüm Avro Bölgesi için hedeflediği yüzde 2'nin altında kaldı.

16.01.2019Ekonomi
Altı ayda 500 ton ürünü israftan kurtardılar

Altı ayda 500 ton ürünü israftan kurtardılar

Türkiye perakende sektörünün önde gelen oyuncularından CarrefourSA, yoksulluk sınırı altında yaşayan insanların temel ihtiyaçlarına ulaşmalarını sağlayan Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile 2012 yılından bu yana gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında oluşturulan Destek Market’e 500 ton ürün tedarik ederek 20 bin kişiye ulaşmasını sağladı. Yapılan açıklamaya göre Sabancı Holding iştiraki CarrefourSA, 2012 yılından bu yana sıkı iş birliği içinde olduğu TİDER’e desteğini bu yıl da sürdürecek.

16.01.2019Ekonomi
Beslenme çantası bile yokken artık bir evi var

Beslenme çantası bile yokken artık bir evi var

Kayseri’de, yaz aylarında çobanlık yaparak görme engelli anne ve babasına destek olan 9 yaşındaki ilkokul öğrencisi, beslenme çantasız okula geldiğini fark eden öğretmeninin başlattığı yardım kampanyası sayesinde yeni evine kavuştu.

16.01.2019Eğitim
Sarı yeleklilerin gösterileri Fransayı sarstı

Sarı yeleklilerin gösterileri Fransa'yı sarstı

Fransa, ülke ekonomisini ve turizmini ciddi şekilde etkileyen, 10 kişinin yaşamının yitirdiği, binden fazla kişinin yaralandığı, binlerce insanın gözaltına alındığı ve şiddet olaylarının yaşandığı sarı yeleklilerin protestolarıyla sarsıldı.

16.01.2019Ekonomi
Kenevirden beklenti 11 milyar dolar

Kenevirden beklenti 11 milyar dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğanın tekrar gündeme taşıdığı kenevir ekimi konusunu değerlendiren Prof. Dr. Şükrü Karataş, 2017 verilerine göre dünya kenevir pazarının 4 milyar doları bulduğunu, 2025 yılında bu rakamın 11 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi.

16.01.2019Ekonomi
İrana gıda ve ilaç ihracatında artış beklentisi

İran'a gıda ve ilaç ihracatında artış beklentisi

DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler: "İran ambargosunun uygulandığı Ağustos-Kasım 2018 dönemini bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyasladığımızda, ihracatımızda yaklaşık yüzde 34'lük bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Önümüzdeki dönemde ise ambargo dışında tutulan gıda ürünleri ve ilaç ihracatında artış bekliyoruz. İş dünyası olarak duruşumuz, İran'ın dünya sistemiyle olan meselelerinin barışçıl, diplomatik yollarla kalıcı olarak çözülmesi ve bu ülkenin tekrar küresel sistemin bir üyesi olması yönünde." açıklamalarında bulundu.

16.01.2019Ekonomi
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Almanya’ya gidecek

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli Almanya’ya gidecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek 11. Dünya Gıda ve Tarım Forumu kapsamında gerçekleştirilecek Tarım Bakanları Konferansı'na katılacak.

16.01.2019Ekonomi
Sarı yeleklilerin gösterileri Fransayı olumsuz etkiledi

Sarı yeleklilerin gösterileri Fransa'yı olumsuz etkiledi

İki aydır devam eden 10 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla kişinin yaralandığı, binlerce kişinin gözaltına alındığı ve şiddet olaylarının yaşandığı gösteriler Fransa ekonomisini ve turizmini ciddi şekilde etkiledi.

16.01.2019Dünya
ABDde çalışanlar çareyi imza kampanyası düzenlemekte buldu

ABD'de çalışanlar çareyi imza kampanyası düzenlemekte buldu

ABD'de hükümetin kapanması nedeniyle maaşlarını alamayan ve maddi olarak zor günler geçiren federal çalışanlar, "GoFundMe" adlı internet sitesinde 1500'den fazla kampanya başlattı.

16.01.2019Dünya
BM, YPG/PKK ile DEAŞ arasında kalan sivillerden endişeli

BM, YPG/PKK ile DEAŞ arasında kalan sivillerden endişeli

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye'de Deyrizor ilinin doğusunda ABD destekli terör örgütü YPG/PKK ile DEAŞ'ın çatıştığı bölgede arada sıkışan binlerce sivilin güvenliğinden büyük endişe duyulduğu belirtildi.

16.01.2019Dünya
MÜSİAD Endonezyada şube açacak

MÜSİAD Endonezya'da şube açacak

MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar: "Türkiye ve Endonezya arasındaki ticaret hacmini 3 yıl içinde 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz." dedi.

15.01.2019Ekonomi
Çalışmalar başladı... İlk yerli ve milli olacak

Çalışmalar başladı... İlk yerli ve milli olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından, kenevir üretimine ilişkin politikalar yeniden şekillendiriliyor. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kuruluşlarca, THC oranı düşük ve yaygın ekim alanı olan kenevir çeşitlerinin bölge şartlarına adaptasyonlarının belirlenmesi, üretim ve işleme maliyetlerinin düşürülmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar sonucunda 2 endüstriyel kenevir çeşit adayının tescil başvurusu tamamlanarak, ilk yerli ve milli kenevir çeşitleri ülke tarımına kazandırılacak.

15.01.2019Ekonomi
Perakende satış hacmi Kasımda azaldı

Perakende satış hacmi Kasım'da azaldı

Perakende satış hacmi Kasım'da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 azaldı.

15.01.2019Ekonomi
13 milyarlık ‘atıl’ gelir

13 milyarlık ‘atıl’ gelir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de 2 milyon hektar tarım arazisinin atıl durumda olduğunu, bu arazilerin tarıma kazandırılmasıyla 13 milyar TL’lik bir gelir artışının olabileceğini söyledi. Pakdemirli, arazi toplulaştırma çalışmalarının da devam ettiğini, 2023’e kadar 8.5 milyon hektar alanda toplulaştırmanın da tamamlanmış olacağını dile getirdi.

15.01.2019Ekonomi
Makaron nasıl yapılır Kakaolu makaron tarifi

Makaron nasıl yapılır? Kakaolu makaron tarifi

Kahvenin ya da çayın yanında farklı bir lezzet arayanların son dönemdeki en popüler seçimlerinden biri bir Fransız tatlısı olan makaron. Lezzetiyle acıbadem kurabiyesine benzeyen makaron, renkli görüntüsüyle de akılları başlardan alıyor. Siz de bu havalı tatlıyı evinizde yapıp misafirlerinize ikram etmek isterseniz, püf noktaları eşliğinde tarifimize hemen bir göz atın.

14.01.2019Mutfak Tüyoları
İranın ilk operasyonel uydusu günlük bilgi aktaracak

"İran'ın ilk operasyonel uydusu günlük bilgi aktaracak"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, birkaç gün içinde uzaya fırlatacakları İran'ın ilk operasyonel uydusu Peyam'ın günlük bilgi aktaracağını söyledi.

14.01.2019Dünya
Yunanistanda hükümete destek açıklamaları ANELi böldü

Yunanistan'da 'hükümete destek' açıklamaları ANEL'i böldü

Yunanistan'da, hükümetten çekileceklerini açıklayan ve Savunma Bakanlığından istifa eden Bağımsız Yunanlar (ANEL) Partisi Başkanı Panos Kammenos, sosyal medya hesabından Turizm Bakanı Elena Koundura'nın partiden ihraç edildiğini duyurdu.

14.01.2019Dünya

Yazar Sonuçları

İsrafa son! Vakit geldi geçiyor...

Dünyanın geleceğinin açlık, obezite, israf paradoksunun çözümünde olduğunu artık herkes biliyor.

19.01.2019

Yenilikçi, cesur, risk alan fark yaratan ve saksıyı farklı çalıştıran kadınlar

AŞAĞI yukarı bir senedir, cuma günleri bu köşede kadın girişimcileri yazıyorum. Kendi alanında fark yaratan, yenilikçi, cesur, risk alan ve saksıyı farklı çalıştıran kadınları.

18.01.2019

Hem okula, hem 19.00 ile 04.00 arası işe giden çocuk işçiler var

GERİDE bıraktığımız 2018 Türkiye’de “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” idi.

16.01.2019

Nevzat Aydın’a göre 2019’da girişimciliğin rotası

Linkedin'i kuran, ardından Paypal, Facebook ve Airbnb gibi şirketlerin ilk yatırımcıları arasında yer alan, Microsoft dahil birçok devin yönetim kurulu üyeliğine devam eden Reid Hoffman'ın geçen ekimde piyasaya çıkan “Blitzscaling” (Yıldırım hızıyla ölçeklendirme/büyütme) kitabını okuyunca aklıma birkaç soru takıldı.

16.01.2019