MENÜ

Coğrafi İşaretli Ürün

Coğrafi İşaretli Ürün ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Coğrafi İşaretli Ürün haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 135 Coğrafi İşaretli Ürün haberi bulunmuştur.

Coğrafi İşaretli Ürün Haberleri

Boyoz lisede ders oldu

Boyoz lisede ders oldu

Türk mutfağını korumak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Metro Türkiye tarafından 2011 yılından bu yana proje olarak sürdürülen Coğrafi İşaretli Ürünler, liselerde müfredata girdi.

5.03.2019Eğitim
Simav kestanesi de tescilli ürünler arasına girdi

Simav kestanesi de tescilli ürünler arasına girdi

Kütahya’nın Simav Kaymakamlığı ve Ziraat Odası Başkanlığı işbirliği ile Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) yapılan başvuru sonucu Simav kestanesi de 'coğrafi işaret'li ürünler arasına katıldı.

Üretici ile marketler YÖREX’te buluştu

Üretici ile marketler YÖREX’te buluştu

Türkiye’nin yöresel ürünlerini tek bir çatı altında sergileyen ilk ve tek fuar olan YÖREX, bu yıl ilk kez üretici firmalarla, ulusal market zincirlerini aynı masada buluşturdu. YÖREX’in ardından yöresel lezzetlerin tüm market raflarında daha yoğun yer alması bekleniyor. Üreticiler YÖREX’te otellerin satın alma müdürleriyle de bir araya gelecek.

24.10.2018Ekonomi
YÖREX, Anadolu değerlerini ekonomiye kazandırıyor

"YÖREX, Anadolu değerlerini ekonomiye kazandırıyor"

Yerli üretimin önemine dikkat çeken Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, dünyada 100 milyar dolarlık coğrafi işaretli ürün pazarı olduğunu, 3 bin 500’ün üzerinde yöresel ürün bulunan ülkemizin bu pazardan hak ettiğini alması gerektiğini söyledi.

28.09.2018Ekonomi
Hibe için başvuranlara güzel haber Yarın açıklanıyor...

Hibe için başvuranlara güzel haber! Yarın açıklanıyor...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hibe almaya hak kazanan genç çiftçilerin yarın ilan edileceğini belirterek, "Bu yıl 16 bin 733 genç çiftçimize 503 milyon lira hibe vereceğiz." ifadesini kullandı.

22.05.2018Ekonomi
“Bugüne kadar 324 ürün coğrafi işaret aldı”

“Bugüne kadar 324 ürün coğrafi işaret aldı”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bugüne kadar 324 ürün coğrafi işaret aldı” dedi.

2.04.2018Ekonomi
Genç Çiftçi 2018 başvurusu ne zaman yapılacak - TİGEM Genç Çiftçi başvuru

Genç Çiftçi 2018 başvurusu ne zaman yapılacak? - TİGEM Genç Çiftçi başvuru

Genç Çiftçi başvuru süreci 2018 yılında yeniden başlayacak. TİGEM aracılığıyla desteklenen çiftçiler, hayvan ve diğer desteklerden faydalanabilecek. Genç Çiftçi başvuru süreci Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın belirlediği tarihte internet üzerinden tamamlanacak. Peki, Genç Çiftçi projesi başvuru şartları ve süreci nasıl ilerleyecek? İşte, 2018 Genç Çiftçi başvuruları hakkında detaylı bilgiler

26.03.2018Gündem
Yeni dönem başladı Bakan açıkladı: Artık zorunlu...

Yeni dönem başladı! Bakan açıkladı: Artık zorunlu...

Coğrafi işaretlerde amblem kullanımı zorunluluğu başladı. Konu ile ilgili konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, amblemin, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığı durumlarda, işletmede kolayca görülebilecek şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

20.01.2018Ekonomi
Anadolu’nun zenginliği Antalya’da görücüye çıkıyor

Anadolu’nun zenginliği Antalya’da görücüye çıkıyor

 Antalya Ticaret Borsası tarafından TOBB’un desteği ve “Sizin oraların nesi meşhur” sloganı ile düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 13-17 Eylül tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek.

4.09.2017Ekonomi
Geleneksel ürünler tescil bekliyor

Geleneksel ürünler tescil bekliyor

Bakan Faruk Özlü, Türkiye’de 2.500 ürünün coğrafi işaret sahibi olabileceğini açıkladı. Metro Toptancı Market, 5 yıldır yürüttüğü proje ile yerel bazı lezzetlerin coğrafi ürün statüsüne alınıp Avrupa’da kendi yöre markasıyla satılması için çalışmalar yürütüyor. Bunun için üreticiye destek veriyor, yerli tohum kullanımını özendirmeye çalışıyor. Finike portakalı, Taşköprü sarımsağı bu sayede Avrupa’da raflara kendi adlarıyla çıktı.

3.08.2017Ekonomi
Yöresel şov

Yöresel şov

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde TOBB’un desteğiyle 7’ncisi 26-30 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX, 70 ilden yüzlerce yöresel ürüne ev sahipliği yapacak.

20.10.2016Ekonomi
Finike portakalı Michelin mutfaklarında

Finike portakalı Michelin mutfaklarında

Metro’nun Türkiye’den 10 Avrupa ülkesine ihraç ettiği Finike portakalı, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin mutfaklarında kullanılıyor.

2.02.2015Ekonomi
Coğrafi ürünlere ‘tescilli’ koruma

Coğrafi ürünlere ‘tescilli’ koruma

Adana kebabı, Adapazarı ıslama köftesi, Siirt buryan kebabı.. Örnekler çoğaltılabilir ancak bu ürünlerin ortak noktası hepsi bulundukları il ya da bölgeyle özdeşleşmiş olmaları. Türkiye’de ‘tescilli coğrafi işaretli’ olan bu ürünler için Türkiye’de yapılan tescilin dünyada ise bir geçerliliği bulunmuyor.

27.02.2014Tarım
Ordunun üç yerel lezzetine coğrafi işaret tescili

Ordu'nun üç yerel lezzetine coğrafi işaret tescili

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Duyar, Ordu’nun Akkuş fasulyesinden sonra ‘Kabataş helvası’, ‘Perşembe ceviz helvası’ ve ‘Yayla pancar turşu’sunun patent tescillerinin yapıldığını açıkladı. Duyar, Ünye taşı ve Ünye beyaz bentonit taşı için çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Yazar Sonuçları

Kemalpaşa Tatlısı ve Kestane Şekeri’nin Geleceği

Geçen hafta İzmir’deydim. Yer gök boyoz. Tadını geç de olsa öğrendiğim boyoz enfes bir lezzet. İzmirli’nin sahip çıktığı, gündelik ve sıradan lezzetler arasına giren, İzmir denildiğinde akla gelen ilk sözcüklerden biri boyoz...

15.07.2019

Kaş'ta nerede ne yenir?

Geçen yıl yine haziranın ilk haftasında yazdığım “Kaş Yeme İçme Mini Rehberi” yazısı tüm yılın en çok okunan yazılarından olmuş, onlarca geri dönüş almıştı. Hal böyle olunca rehberin 2019 versiyonunu yazmak şart oldu. Sezon yeni yeni açılırken, bayram kalabalığı etkisini iyice artırmışken buyurun 2019 Kaş yeme içme rehberine… Aynı formatta, aynı bölümlerle!

9.06.2019

Türk mutfağına nasıl sahip çıkılır?

Her alanda olduğu gibi yeme-içme sektöründe de markalar, şirketler farkındalık yaratmak için sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor, festivaller, etkinlikler düzenliyor.

23.03.2019

Ofisindeki dürbünle inşaat vinçlerinin yönünü gözetliyor

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, ofisindeki büyük dürbünü gösterdi:

21.10.2018

Çeeeek bi Adana kebap...

Satır kullanmak zor. Ritm ile hafif vurarak kavisinde beşik gibi, ahenkle sallarken eti kıyacaksın. Aynı anda ‘Adana’nın yolları taştan, sen çıkardın kebap beni baştan’ türküsünü mırıldanacaksın. Bol kırmızı biberi cömertçe çalışacak ve elinle bi güzel yoğuracaksın. Yassı şişe eti güzelce sıkacaksın. Kömürü sık sık yelleyeceksin. Kebabı lavaşın arasına yorgan gibisarıp çekeceksin. Adana’da işte tam da bunları, kebabın hasını yaptım...

24.04.2018

Anadolu'ya özel 3 bin 500 ürün Yörex'te buluşacak

EXPO, Antalya'ya bir ruh ve heyecan vermiş. Daha yoldan geçerken EXPO kulesini görür görmez etkileniyorsunuz. Sonra gez gez bitmiyor. Şimdi gözler 26-30 Ekim tarihlerindeki Yörex'te.

31.08.2016