10 maddede LGS 2021

2021 yılında sınavla öğrenci alınacak Liselere Geçiş Sınavı’nın (LGS) takvimi ve tercih edilecek okullarla ilgili bilgileri Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı. Eğitim uzmanı Salim Ünsal, 6 Haziran Pazar günü iki ayrı oturumda yapılacak LGS ile ilgili yenilikleri ve önemli maddeleri sıraladı:

Haberin Devamı

1- BAŞVURULAR BAKANLIKTAN: Sınav başvurusu öğrencilerin devam ettiği ortaokul tarafından dijital olarak otomatik yapılacak. Yani öğrencinin ayrıca başvuru yapmasına gerek kalmayacak.

2- SORULAR TÜM MÜFREDATTAN: Geçen yıl salgın koşullarında ilk sınav deneyiminde adaylar birinci dönemde işlenen konularla sınırlı tutulmuştu. Bu yıl koşulların düzenli yüz yüze eğitime izin vermemesi nedeniyle konu sınırlamasına gidilmedi. Adaylar 8’inci sınıfın tüm ünite ve konularından sorumlular.

3- ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE 21 AZALDI: 2019 yılında sınavla yerleşilecek liselerin toplam kontenjanı 139 bin 600 olarak belirlenmiş, 2020 yılında ise bu rakam 213 bin 910’a kadar yükselmişti. 2020’de bu hızlı artışın nedeni 2012 yılında 60 aylıkların da ilkokula kaydını karara bağlayan yönetmelik değişikliği nedeniyle ilkokula 600 bine varan fazladan yeni kaydın yapılması ve bunların geçen sene sınav yılının olmasıydı. 2021 yılında, yani bu yıl aday öğrenci sayısı yeniden olağan haline döndü. Bu yıl 2013’te ilkokula başlayan 1 milyon 285 bin öğrencinin sınav yılı. Geçen yıla oranla aday sayısında yüzde 21’lik bir azalma bekleniyor. Buna bağlı olarak geçen yıl artan lise kontenjanları da yüzde 18.6 oranında azaltıldı.

10 maddede LGS 2021

Haberin Devamı

4- EN ÇOK KONTENJAN ANADOLU LİSELERİNDE: Bu yıl 174 bin 160 öğrenci sınavla bir liseye alınacak. Sınavla yerleşilen lise türleri arasında en çok öğrenciyi Anadolu liseleri alıyor. Bu sene Anadolu liselerinin kontenjanı 56 bin 396. Bunu 36 bin 980 kontenjanla fen liseleri takip ediyor. Ayrıca bu yıl Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, Anadolu teknik liselerine 23 bin 10, Anadolu meslek liselerine 10 bin 920 ve sosyal bilimler liselerine ise 10 bin 142 yeni öğrenci alınacak.

5- HER İLDE BİR ANADOLU LİSESİ VAR: Önceki yıllarda fen ve sosyal bilimler liselerinin belirlenen sınavla giriş kontenjanını doldurması nedeniyle bazı illerde sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinin olmaması dikkat çekiyordu. Bu uygulamaya geçen yıl kontenjanların artması ile birlikte son verilmiş ve tüm illerde en az bir Anadolu lisesi bulunacak şekilde kılavuz düzenlenmişti. Bu yıl kontenjanların azaltılmasıyla birlikte yeniden böyle bir durum yaşanır mı diye merakla beklerken gördük ki her ilde yine en az bir Anadolu lisesi sistemde yer almış ve sınavla öğrenci alacak.

Haberin Devamı

6- EN FAZLA ÖĞRENCİ İSTANBUL’DA: Bu yıl sınavla en çok öğrenciyi 221 bin aday öğrencisi olacağı tahmin edilen İstanbul alacak. İstanbul’daki fen liselerine 1970, sosyal bilimler liselerine 392, Anadolu liselerine 12 bin 896, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 7 bin 950 ve Anadolu imam hatip liselerine ise 6 bin 984 olmak üzere tüm lise türlerine toplam 30 bin 192 öğrenci girecek. Ankara liselerine 10 bin 560, İzmir liselerine 6 bin 48, Bursa liselerine 5 bin 760 ve Antalya liselerine 5 bin 310 öğrenci alınacak.

7- EN DÜŞÜK KONTENJAN TUNCELİ’DE: Kontenjanı en düşük iller sıralamasında 210 öğrenci alacak Tunceli ilk sırada. Tunceli’yi 330 kontenjanla Bayburt, 390 kontenjanla Bartın, 450 kontenjanla Ardahan ve 480 kontenjanla Sinop izliyor. Fen liselerine en çok öğrenci alacak iller arasında İstanbul yine 1970 kontenjanla birinci sırada. Onu 1950 ile Ankara, 1380 ile Antalya, 1170 ile Kocaeli, 1110 ile Samsun, 1080 ile Şanlıurfa ve 1050 ile Mersin izliyor. Anadolu liselerine en çok öğrenci alacak iller arasında da İstanbul 12 bin 896 kontenjanla birinci sırada. Onu 3720 kontenjan ile Ankara, 2550 kontenjan ile İzmir, 2100 kontenjan ile Şanlıurfa, 1950 kontenjan ile Adana ve 1860 kontenjan ile Gaziantep takip ediyor.

Haberin Devamı

8- DİKKAT BAZI İLLERDE BU LİSELER YOK: Kılavuzda tüm illerde fen, Anadolu ve Anadolu imam hatip liselerine kontenjan ayrılmış durumda. Adıyaman, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Karabük, Kars, Kırıkkale, Niğde, Sinop, Tunceli, Yozgat ve Zonguldak illerinde sosyal bilimler lisesi bulunmadığı için bu lise türüne bu illerde öğrenci alınmayacak. Batman ve Bolu’da Anadolu teknik liselerine, Ağrı, Aksaray, Artvin, Bayburt, Bilecik, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Karaman, Kars, Kırıkkale, Kırklareli, Malatya, Manisa, Muş, Osmaniye, Şanlıurfa, Şırnak ve Uşak’ta ise Anadolu meslek liselerine sınavla öğrenci alınmayacak. Bu illerdeki mesleki ve teknik Anadolu liselerinin tamamına adaylar adrese dayalı olarak sınavsız yerleştirilecekler.

Haberin Devamı

9- DİLBİLGİSİ SORULMAYACAK: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon programında dilbilgisinden soru sorulmayacağını bir kez daha açıkladı.

10- UZUN PARAGRAF SORULARI KISALACAK: Bakan Selçuk, aynı programda uzun paragraf sorularının da kısalacağını söyleyerek, “Biz bir soruda geçen kelimeleri sayarız. Soruların güçlük endekslerine göre karar veriliyor. Bu sınav sadece dilbilgisi açısından farklı, belki soruların uzunluğu açısından kısmi olarak daha kısa sorular olacak şeklinde bir farklılığı var” dedi.

ÖNCE İLKOKUL ÖĞRETMENLERİ AŞILANACAK

24 Şubat Çorum Arifegazili İlkokulu’nda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ilk doz aşısını olmasıyla başlayan öğretmenlere aşılama sürecinde sıkıntılar var. Köy öğretmenleri dışında diğer okullarda görevli öğretmenler de aşılanmayı bekliyorlar. Bakanlıktan yapılan son resmi açıklamaya göre bir ayı aşkın sürede öğretmenlerin sadece yüzde 10’u aşılanabildi. Eğitimciler, 1 milyon 259 bin okul çalışanı için aşılama sürecinin hızlanmasını istiyorlar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önceki gün, 125 bin öğretmenin önümüzdeki günlerde aşılanmaya başlanacağını açıkladı. Bakan Selçuk, ilkokul öğretmenlerinden aşıya başlayacağını söyledi. Aşı tedariki konusunda olumlu gelişmeler yaşandığını, ilerleyen süreçte öğretmenlerin aşılanmasının da hızlanacağını düşündüklerini vurgulayan Selçuk, Sağlık Bakanlığı’nın planlamasına göre aşılamanın yapıldığını anlattı.

Haberin Devamı

DİYARBAKIR'DAN HARVARD VE BROWN'A

Mardin’de doğan ama yaşamının büyük bölümünü Diyarbakır’da geçiren Zeki Esen, aslında fizik öğretmeni. Uzun yıllar devlet okullarında öğretmenlik yaptı. 2008 yılında Diyarbakır’da Bahçeşehir Koleji’ni kurdu. 2017’de de fen teknoloji lisesini açtı. Şu anda Diyarbakır’da 4 okulu var. Her konuştuğumuzda tek hayalinin bölgeden dünyanın en iyi üniversitelerine öğrenci göndermek olduğunu söylerdi. Yıllar içinde ilk olarak Diyarbakır’dan Boğaziçi, ODTÜ gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerine öğrenci göndermeyi başardı. Yurt dışında da iyi üniversitelere öğrencileri gitti. Ve geçen hafta Zeki Esen’in yıllardır hayalini kurduğu şey gerçek oldu. Okulundan 3 öğrenci dünyanın en iyi üniversitelerine üstelik burslu kabul aldı. Bu yıl ilk mezunlarını veren Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Fen ve Teknoloji Lisesi’nde eğitim gören Dicle Ezgi Ekinci ve Nehir Toklu Harvard Üniversitesi’ne, Seyit Metin Barut ise Brown Üniversitesi’ne burslu olarak girdi. Zeki Esen, “Benim için bir hayaldi. Mutluluktan uçuyorum. Bu topraklarda ilk robot yapılmış El Ceziri tarafından, Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinden Nobel kazandı. Bu yol açılmıştı, biz de bu yolda yürüyerek devam ediyoruz” diyerek şunları söylüyor:

10 maddede LGS 2021

YOLUNUZ AÇIK OLSUN

“Okulumuzu açarken bu hayali koyduk ve çalışmaya başladık. Öğrencilerimizi 5 yıldır yurtdışında okuma hedefiyle hazırlıyoruz. İlk günden başlayarak hem akademik hem de sanat, spor, tarih gibi sosyal başarılar için her türlü çalışmayı yaptık. ABD eğitim testlerinin benzerlerini uyguladık. Başvuru süreçlerinde her zaman yanlarında olduk. Zira hedefimiz hep belliydi. Öğrencilerimizin hepsinin akademik düzeyi, derece alacak kadar iyi seviyede olduğu için biz özgeçmişlerine de çok önemli çalışmalar yaptık. Bize inanan velilerimizle birlikte de bugün başarılarını kutluyoruz.”

Kuşkusuz en büyük gurur da Bahçeşehir Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel’in. Yücel, bu gururu “Hayatımda en mutlu olduğum günlerden bir tanesini de bugün yaşıyorum. Bu sabah Diyarbakır’dan gelen habere çok sevindim” diyerek duyurdu.
Yolunuz açık olsun Dicle, Nehir ve Seyit Metin. Dünyanın en iyi yerlerinde eğitim alıp, daha sonra ülkenize dönün, bu topraklarda yetiştiğinizi unutmayın.

Yazarın Tüm Yazıları