"H. Canan Yelken" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "H. Canan Yelken" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
H. Canan Yelken

H. Canan Yelken

Çocuklar sanat ve el işi çalışmaları

9 Temmuz 2020

Çoğu ebeveyne göre boyama yapmak sadece boş vakit değerlendirmesi gibi görünse de aslında bu tarz yaratıcı sanat aktiviteleri çocukların duygusal, duyusal ve görsel beceri gelişimindeki yapı taşlarını oluşturur. Aynı zamanda "fırça tutma" okul öncesi yazma çalışmaları için ideal bir egzersizdir. Özgürce boyama yapmak çocukların özgüvenlerini de güçlendirir. Bu yüzdendir ki yaptıkları resimleri herkese gösterip kendi eserleriyle gurur duyarlar, kendilerini daha becerikli hissederler. Hele bir de aile bireylerinden onay alırlarsa bu öz saygı daha da güçlenir. Çocuğunuzu desteklemek için evinizde bir yeri sanat köşesine dönüştürebilir ve miniğinizin eserlerini burada sergileyebilirsiniz.


Bugünkü etkinliğimiz sadece boyama yapmayla sınırlı kalmayacak. Kesme - yapıştırma- buruşturma- boyama; kısacası minik eller hem çalışacak hem hayal güçleri gelişecek. Evdeki atık malzemeleri kullanarak harika bir geri dönüşüm sanat eserimiz olacak. Gelelim nasıl hazırlayacağımıza…

Materyaller: Zemin olarak büyükçe bir karton, bulutlar için pamuk, artık renkli elişi kağıtları, yapışkan, mavi sulu ya da parmak boya.


Sunum: Pamuklara bulut şekli verip kartona yapıştırıyoruz. Çiçeklerin dalları için uzunlu kısalı yeşil kağıtlar kesiyoruz. Çocuğumuz makas kullanabiliyorsa ondan yardım istiyoruz. Sonra renkli elişi kağıtlarını çocuğumuz buruşturuyor ve kartona hepsini istediğimiz gibi yapıştırıyoruz. Geriye sadece gökyüzünü boyamak kalıyor.


Yazının devamı...

Bebekler için keyifli etkinlik: Evde nesne sürekliliği kutusu yapımı

7 Temmuz 2020

Her bebeğin gelişim süreci farklı olsa da yaklaşık 6 - 9. aylarda nesne sürekliliğini fark etmeye başlarlar.

6 ay civarı bebekler mama sandalyelerinden bir oyuncağını yere atıp sesini dinleyerek geri vermenizi ister ve bunu tekrar tekrar yapar.

Nesne sürekliliği gelişiminin başladığını anlamak için bebeğinizin arkasından geçin, eğer kafasını çevirip sizi takip ediyorsa şu aşamaları deneyebilirsiniz…

Önce bebeğinizin gözü önünde bir oyuncağının yarısı görünecek şekilde bir örtünün altına saklayıp bulmasını isteyin. Eğer bulup aldıysa bu sefer yine onun gözü önünde oyuncağın tamamını örtünün altına saklayın, bulmayı başardıysa nesne sürekliliği kazanmış demektir. Nesne sürekliliği bebeğimizin ilk 2 yılını kapsayan bilişsel gelişimi açısından önemli bir beceridir. Ve buna katkıda bulunmak için montessori eğitiminde kullanılan “nesne sürekliliği kutusu”nu evdeki malzemelerle yapıp birlikte oynayabilirsiniz . Nasıl mı?

Materyaller:

Yazının devamı...

Okyanus duyusal oyunu

4 Temmuz 2020

Öncellikle duyusal oyunlar beceri oyunları değildir. Kullanılan materyalin dokusunu tanımak ve duyuları harekete geçirmek için oynanan oyunlardır.  Çocuk farklı nesnelere dokundukça beyin gelişimi hızlanır. (Soğuk-sıcak, sert - yumuşak ve benzeri gibi...) Zamanla bu kavramlar çocuğun beynine yerleşir ve ayırt etmeye başlar. İşte o zaman okuma-yazma, ince-kaba motor gibi beceri gerektiren durumlarda çocuğun hazır bulunuşunu sağlar. Yani zihin gelişimi üzerinde büyük rol oynar.

Duyusal oyunlar çocuklardaki keşfetme duygusunu harekete geçirir ve minik kaşifler farklı tür dokular ve nesnelerle oynarken dünya hakkında yeni bilgiler edinme yolları geliştirirler.
Oynarken araştırırlar, sorarlar, dinlerler ve bu her açıdan gelişmelerini sağlar.

Çocuklar duyularıyla deneyimleyerek öğrenir. Yani duyusal oyunlar sadece dokunma üzerine kurulu değildir. Tat alma, işitme, koku algılama gibi tüm duyulara hitap eder. Ve bu şekilde olan öğrenmelerin daha kalıcı olduğu gözlenmiştir.

Yazının devamı...

Evde eğitici oyuncak yapımı: Şekilleri bul-tak

30 Haziran 2020

Malumunuz evde kalmaya devam ettiğimiz şu günleri çocuklarımız için verimli hale getirmeye çabalıyoruz. Annelerin yükü arttı. Umarım bu dönemi sağlıkla atlatırken çocuklarımızla da kaliteli vakit geçirebilelim. Bu konuda biraz da olsa yardımım dokunursa ne mutlu bana.

Bugün sadece evdeki malzemeleri kullanarak ‘bul tak’ oyuncağı hazırlayacağız. Daha küçük yaştaki çocuklar için sadece ‘şekil eşleştirme’ olarak da kullanabilirsiniz. Her çocuğun gelişimi farklıdır ama 18 ay civarı bebeklerimiz eşleştirme yapmaya başlayabilirler.

Annelerden çoğunlukla “Bebeğim hazırladığım oyunla ilgilenmedi, ağzına götürdü, yırttı attı… Ne yapabilirim?” gibi sorular alıyorum. Bu yaptıkları ilgilenmemek değil aksine ‘keşfetme’ çabasıdır. Oral dönemi bitmemiş çocuklarımızın merak duygusuyla tadına bakmaya çalışması çok normaldir, yırtıp atmaları da el kaslarını çalıştırır. Yani emekleriniz boşa gitmiyor aslında. Eğer hazırladığınız oyuna hiç dokunmuyorsa, gerçekten o an ilgisini çekmemiş olabilir. Böyle durumlarda kesinlikle ısrarcı olmuyoruz. Oyunu kaldırıp belli bir süre geçtikten sonra tekrar sunuyoruz. Çocuğumuzun hazır olmuşluğu bizi yönlendirmeli. Onun ilgi alanlarına göre oyunlar hazırlamak daha hızlı olumlu dönüşler almanızı sağlayacaktır.


Gelelim bul tak oyunumuzu hazırlamaya…

Yazının devamı...
H. Canan Yelken Kimdir?

1979 Adana doğumluyum. Tekstil mezunuyum. Uzun yıllar boyunca farklı özel sektörlerde görev yaptım. Anne olunca iş hayatına veda ettim ve sadece oğlum için montessori eğitimi aldım, kendimi hala bu yönde geliştirmeye çalışıyorum.
Oğlumla evdeki atık materyallerle geri dönüşüm oyuncakları hazırlayarak hem öğrenip hem eğleniyoruz. Yaptığımız oyunları sosyal medyada paylaşarak çok fazla anneye ve çocuğa ulaşıyoruz.

0-6 yaş, çocukların birey olma yolundaki yapı taşlarını oluşturur. Biz ebeveynlere düşen sabır ve emekle onların muhteşem yolculuğuna en verimli olacak şekilde eşlik etmektir. Bunun yolu da oyundan geçer.