Abdulkadir Selvi

Erdoğan, Bahçeli ve Akşener’i aradı mı

16 Ocak 2024
12 Ocak Cuma günü 9 şehidimizin haberiyle bir kez daha yüreğimiz yandı.

Bir hafta önce verdiğimiz 12 şehidin acısı dinmeden 9 genç fidanı daha şehit vermek acımızı katladı.

Şehit haberlerinin geldiği saatlerde siyasette görmeyi arzu ettiğimiz bir gelişme yaşandı. Ama bazı çevreler hemen bunun üzerinden bir siyasi mühendislik yapmaya çalıştılar. O gelişme neydi anlatacağım.   

AKŞENER CUMHUR İTTİFAKI’NDA MI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MHP Lideri Bahçeli ve İYİ Parti Lideri Meral Akşener’i arayarak saldırı hakkında bilgilendirdiğini ama Özgür Özel’i aramadığını savundular. Hatta “Meral Akşener, Cumhur İttifakı’na dahil oldu” diyenler çıktı.

Oysa Meral Akşener’in 6’lı Masa’da olduğu dönemlerde de bu tür konularda duyarlılık gösterip Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradığını çabuk unuttular. Bu olay üzerinden dahi Meral Akşener’i linç etmeye çalıştılar.

GERÇEK NE

Oysa işin gerçek yüzü çok farklıydı. Bir telefonla öğrenilecek kadar yakınlarındaydı. Ama onlar gerçeği öğrenmek yerine algı operasyonu yapmayı tercih ettiler.

Şimdi gelelim işin gerçek yüzüne.

Yazının Devamını Oku

Teröristan mesajı kime verildi

15 Ocak 2024
Yine şehitler, yine gözyaşı. 20 gün arayla şehitlerimizi vatan toprağına emanet ettik.

Ateş düştüğü yeri yaktı. Briket evlerden, deprem çadırından çıkan genç fidanlar 20 gün arayla şehit düştü.

YENİ TERÖR DALGASI

20 gün arayla Kuzey Irak’taki üslerimize yapılan saldırı yeni bir tür terör dalgasıyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. PKK, 90’lı yıllarda kalabalık gruplar halinde karakollarımıza saldırırdı. Sınırlarımızın içinde bunu yapamıyor. Üs bölgelerimize yönelik saldırılar benzerlikler gösterse de farklı özellikler gösteriyor. Bu konjonktürel bir terör dalgası.

GAZZE-MOSSAD OPERASYONU

ABD, uzun yıllardır Suriye’deki PKK-YPG terör örgütünü eğitiyor, donatıyor. Bütçesinden her yıl 200 milyon dolar ayırıyor. Binlerce TIR silah veriyor. ABD, son 1 yıldır Kuzey Irak’ta, PKK’nın kapasitesini yükseltmeye çalışıyor. KYB’nin kontrolündeki Süleymaniye’de PKK etkinliğini artırdı. Bu işin taşeronluğunu da ABD’nin yetiştirdiği Bafıl Talabani ile PKK adına Mazlum Kobani adlı terör şefi yürütüyor. Çünkü ikisi de Amerikan ajanı.

Bir süre önce Süleymaniye Havaalanı’nda bir dron üretim üssü ortadan kaldırılmıştı. Orası PKK’ya aitti. Hatırladınız mı içinde PKK’nın yöneticilerinin bulunduğu helikopter düşürülmüştü. ABD’nin terör örgütüne 6 helikopter verdiği söyleniyor. Bir tek savaş uçağı vermedikleri kaldı. ABD’nin desteğine rağmen o helikopter düşürüldü.

GAZZE-MOSSAD MESAJI

Yazının Devamını Oku

Murat Kurum cephesinden haberler var

12 Ocak 2024
Murat Kurum’un adaylığının ilan edilmesiyle birlikte Ekrem İmamoğlu cephesinde bir panik havası yaşanmaya başladı.

İmamoğlu’nun ekibi ilk günden itibaren saldırıya geçti. Bunlar seçimi kaybetme kaygısı taşıdıklarının bir göstergesi.

Ekrem İmamoğlu da hemen harekete geçti. Murat Kurum’u polemiğe çekmek için hamle yapmaya başladı. Murat Kurum’un bu tuzağa düşmeyeceği anlaşılıyor. “Hiçbir zaman polemik içinde olmayacağız” dedi.

GÜÇLÜ YANLARI

İki aday da maçı güçlü oldukları sahada oynamak isteyecekler. Ekrem İmamoğlu polemikçi, Murat Kurum projeci. Ekrem İmamoğlu’nun avantajlı olduğu yanları var. Avantajlı olmadığı alanlar da mevcut.

Reklam, algı yönetimi, sosyal medya trolleri en güçlü yanını oluşturuyor. Bir de major bir siyasetçi olmayı başardı. Ayrıca polemikçi. Ancak geride 5 yıllık bir dönemi var. Haliyle icraatlarıyla da değerlendirilecek. İmamoğlu’nun 5 yılın sonunda işte benim eserim diyebileceği bir projesi yok.

ESER VE İCRAAT ADAMI

Murat Kurum’un bakanlık döneminde karnesi yıldızlarla dolu. Çözüm odaklı, icraatçı, proje insanı. Bakanlığı döneminde ayağından çizmesi, sırtından yağmurluğu eksik olmadı. Kastamonu’da, Giresun’da, Sinop’ta, sel baskını ve heyelanda, Antalya’da orman yangınında, Elazığ ve Malatya ve İzmir depreminde, asrın felaketi olan depremde halkın yanındaydı. Şehirleri ayağa kaldırmayı başardı. Depremde bugün açılışı yapılan kalıcı konutlar onun zamanında başladı.

İSTANBUL’UN 5 SORUNUBir

Yazının Devamını Oku

MİT’in kalesinden izlenimler

11 Ocak 2024
MİT’in kuruluşunun 97. yıldönümü törenleri için “MİT’in Kale Yerleşkesi” olarak isimlendirilen merkezindeydik.

Şunu baştan ifade edeyim; MİT’e girince tam anlamıyla MİT’e girdiğinizi hissediyorsunuz.

İSTİHBARATIN KALESİ

Kale gibi. Ama sadece bina olarak değil, MİT dünyanın en güçlü istihbarat örgütlerinden olarak istihbaratın da kalesi gibi.

Siz belki sadece bir binayı görüyorsunuz ama o kadar geniş bir alan ayrılmış ki.

İleride MİT’in genişlemesine uygun olarak düşünülmüş.

TELEFON YOK

MİT’teki programı sadece davetli olan gazeteciler izledi. Muhalif medyadan da davetli isimler vardı. Bence bu ayrımı kaldırmak gerekiyor.

Söz konusu MİT olunca sıkı güvenlik önlemleri altında girdik ‘Kale’ye. Telefonlarımız ve diğer dijital unsurlar girişte alınıp bizlere birer numara verildi.

Yazının Devamını Oku

Anıtkabir ve cami provokasyonlarıyla ne yapılmak isteniyor

10 Ocak 2024
YEREL seçimlere gidilirken provokasyonların düğmesine basıldı. Biri Anıtkabir’de ortaya çıktı. Şeriat çağrısı yapıp, “Kahrolsun cumhuriyet” diye slogan attı.

Fatih Camisi’ndeki ise tehlikeli çıktı. Ömer Salgın isimli saldırgan cami imamı Galip Usta ve talebesi Bilal Erdem’i yaraladı. Bu memleketin meczubu ya Anıtkabir’e gidiyor ya da camiye...

Kısa bir süre önce Mossad ajanları yakalandı. Mossad ajanlarından Süleymaniye Camii’nin görüntülerinin çekilmesi istenmiş. Mossad, Süleymaniye Camii’nin görüntüsünü niye ister?  Mossad, Süleymaniye Camii ile neden ilgilenir?

ANITKABİR’DEKİ MECZUP

28 Şubat sürecinde HBB-TV’deydim. 10 Kasım’da Anıtkabir’deki yayınlar için bir canlı yayın ekibi oluşturur, bir de meczup ekibi kurardık. Bir kameraman ve muhabirden oluşan ekibin işi, tam saygı duruşu sırasında ortaya çıkacak olan meczubu çekmekti. Bizim günlerce süren resmi yazışmalarımız sonucunda akredite yaptırarak girdiğimiz Anıtkabir’e meczup nasıl giriyordu bir türlü anlamıyorduk. Ama her 10 Kasım’da meczubumuz ortaya çıkar, tam saygı duruşu sırasında şovunu yapardı. Sonra Ankara sokakları,”Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları ile inlerdi.

SALDIRGANIN İLİŞKİLERİ

Fatih Camisi’nde Galip Hoca ve Bilal Erdem’i bıçaklayan Ömer Salgın’ın Bursa’dan geldiği, birkaç gün önce 2 yıl önce ayrıldığı ve Kocaeli’nde yaşayan eski eşiyle ilişkisi olduğunu (doğru değil) düşündüğü kişiyi darp ettiği, 1 ay önce Tacikistan uyruklu ikinci eşinden ayrıldığı, bunun için bunalımda olduğu söyleniyor.

NEDEN FATİH CAMİSİ

Birlikte yaşadığı kadından ayrılan, eski eşini kıskanan adam İstanbul’a gelince, aklına neden sadece imam bıçaklamak gelir? İstanbul’a gelince neden camiye gider? Fatih Camisi’ni neden seçer?

Yazının Devamını Oku

Siz FETÖ’nün ananaslarını yerken ben mücadele ediyordum

9 Ocak 2024
ERDOĞAN, Suudi Arabistan’da son anda iptal edilen Süper Kupa maçıyla ilgili olarak üç açıklama yaptı.

- “Sporun günlük siyasi rekabetin mezesi haline getirilmesi yanlış. Olayın provokasyon malzemesi yapılmasına müsaade etmeyiz.”  30.12.2023

- “Burada Türkiye’nin çıkarlarına yönelik çok açık bir sabotaj girişimi var.”  2 Ocak 2024

- “Tişörtleri farklı bir şekilde boyamak, size bir şey kazandırmaz.” 7 Ocak 2024

Erdoğan yaşananları bir provokasyon girişimi olarak değerlendirdi. Ben de yazılarımda bu provokasyona dikkat çektim. Deneyimli bir gazeteci olarak Cumhurbaşkanı ile aynı tehlikeye dikkat çekmem suç mu?

GERÇEKLERİ AÇIKLAYIN ÇAĞRISI

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’e, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a gerçekleri kamuoyuna açıklamaları yönünde çağrı yaptım. Çünkü onlar sustukça, Süper Kupa maçının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı nedeniyle Suudi Arabistan’da oynanmak zorunda kaldığı gibi bir algı oluştu. Bu fiyaskoya neden oldukları için istifa etmeleri gerektiğini savundum. Ali Koç, Habertürk’te Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Şimdi sıra Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi’de. Büyükekşi’nin konuşması gerekiyor. 

ALİ KOÇ TEKLİF ETTİ

Ali Koç

Yazının Devamını Oku

Erdoğan muhalefeti kendi silahıyla vuracak

8 Ocak 2024
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim startını verdi. AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının ilan edilmesiyle birlikte yerel seçim iklimine girildi.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edildiği toplantıyı izlemek üzere Haliç Kongre Merkezi’ndeydim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını izledim. AK Parti yerel seçimler için hizmet eksenli bir seçim kampanyası yapmayı planlıyor. Ama ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından sadece hizmet ve eser siyaseti ile yetinmeyeceği izlenimi edindim.

LAİKLİK, ATATÜRKÇÜLÜK

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kandil’in Kılıçdaroğlu’na desteğini meydanlarda anlatan Erdoğan, bu seçimde ise laiklik, Atatürkçülük gibi rejim üzerinden operasyon çekilmesini seçim meydanlarında anlatacak. Sadece hizmet için değil, Kelime-i Tevhid’e dava açanlara karşı bir kampanya yürütecek. Muhalefeti kendi silahıyla vuracak.

 FETRET DEVRİ

Ayrıca AK Parti bu seçimlere 5 yıllık bir kaybı telafi etme duygusu ile giriyor. 2019 seçimlerindeki kaybı telafi etme duygusu bir motivasyon kaynağı olmuş. Erdoğan’ın, “El ele, omuz omuza vererek İstanbul’u son 5 yıllık fetret devrinden mutlaka çıkartacağız. Geride bıraktığımız 5 senede şunu gördük; yarı zamanlı belediye başkanlığı yapılmaz. İstanbul asla ihmale gelmeyen, sürekli ilgilenilmesi, sorunlarına çözüm üretilmesi gereken bir şehirdir. İstanbul’a hizmet için önce bu şehre âşık olacaksınız” sözleri en çok alkış alan bölümlerden biriydi.

KİM KAZANIR

AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayını ilan etmesiyle birlikte seçim havasına girildi. Belli ki AK Parti hizmet ve eser siyaseti yapacak. Bu yerel seçimlerde doğru bir tercih. Ama bazı durumlarda yeterli olmuyor. Bir ideloojik sos eklemek gerekiyor. Hele burası, bir de burası İstanbul gibi bir dünya kentiyse. Bu ipucunu hem Cumhurbaşkanı

Yazının Devamını Oku

İmamoğlu’nun lansmanı Özgür Karabat’ın ihaleleri

6 Ocak 2024
Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkan adaylığını ilan ettiği Haliç Kongre Merkezi’ndeki toplantıya ilişkin gözlemlerimi paylaşmak istiyorum.

Ekrem İmamoğlu’ndan önce Özgür Özel’in konuşması protokol kurallarına aykırıydı. CHP dün kurulmuş bir parti değil. Cumhuriyet’in kurucu partisi. Önce genel başkan konuşup sonra belediye başkanını davet etmesi yanlıştı.

EMANETÇİ GÖRÜNTÜSÜ

Esas lider İmamoğlu, Özgür Özel onun emanetçisi izlenimini pekiştirdi.

Belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusunda yaşanan tartışmadan sonra ikilinin birlik ve beraberlik görüntüsü vermeleri ise iyi düşünülmüştü.

PİAR ÇALIŞMASI

Ekrem İmamoğlu’nun hitabeti iyiydi. Geçen seçime damgasını vuran ceketini çıkarıp, gömleğinin kollarını katlaması tam bir piar çalışmasıydı. 

SEÇİM KAMPANYASI

İmamoğlu konuşmasına Atatürk’ün sözleri ile başladı. Bu da kampanyayı Atatürk ve laiklik üzerine kuracağı şeklinde yorumlandı. Suudi Arabistan’daki süper kupa maçına Atatürk tişörtleriyle çıkılmak istenmesi nedeniyle yaşanan maç iptali, Anıtkabir’de bir meczubun yaptığı hilafet çağrısı ve Kelime-i Tevhit bayrağına suç duyurusu acaba bu kampanyanın bir parçası mı?

Yazının Devamını Oku