MENÜ

Yaz Hastalıkları

Yaz Hastalıkları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yaz Hastalıkları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.111 Yaz Hastalıkları haberi bulunmuştur.

Yaz Hastalıkları Haberleri

Yaz sıcaklarında artışa geçen 5 hastalık

Yaz sıcaklarında artışa geçen 5 hastalık

Covid-19 pandemisi sınırlamalarının kalkmasının ardından, sosyal mesafe başta olmak üzere diğer korunma yöntemlerine dikkat ederek yaz mevsiminin tüm güzelliklerini doyasıya yaşamaya çalışıyoruz. Ancak sıcak havalarda güneşli günlerin keyfini çıkarırken mutlaka uymamız gereken bazı kurallar var ki bunları ihmal ettiğimizde güneş çarpması gibi önemli sağlık problemleri gelişebiliyor ve kronik hastalıklar kötüleşebiliyor.

3.08.2020Sağlık
Anne babalara çocuklar için yaz uyarısı

Anne babalara çocuklar için 'yaz' uyarısı

Anne babalar son dönemlerde kendilerini ve çocuklarını COVID-19’dan korumak için pek çok önlem alıyor. Ancak bu mevsimde çocukları bekleyen tehlikeler arasında sadece koronavirüs değil, yaz hastalıkları ve kazalar da bulunuyor.

Anne babalar dikkat Çocuğunuz için bu önlemleri mutlaka alın

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz için bu önlemleri mutlaka alın

Yazın yeterince sıvı alınmamasından güneş altında uzun süre kalınmasına, açıkta satılan yiyecekler tüketilmesinden temiz olmayan denize veya havuza girilmesine dek birçok etken yaz aylarında çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Hele de söz konusu çocuk olduğunda bu hastalıklar çok daha kolay ortaya çıkabiliyor.

Çocuklar sık görülen yaz hastalıklarından nasıl korunmalı

Çocuklar sık görülen yaz hastalıklarından nasıl korunmalı?

Yaz aylarında ısınan havanın etkisiyle çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirmekte ve artan sıcaklık sebebiyle olumsuz etkilenebilmektedir.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, tatile çıkmadan önce çocukların sağlığı için bazı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

En çok çocukları etkiliyor Peki nelere dikkat edilmeli

En çok çocukları etkiliyor! Peki nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıkların artması ile birlikte özellikle durumun farkında olmayan ve kendilerini koruyamayan çocuklar için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Galip Çelik ailelere önemli tavsiye ve önerilerde bulundu.

Yaz Aylarında Yaşanan Cilt Sorunları ve Çözümleri

Yaz Aylarında Yaşanan Cilt Sorunları ve Çözümleri

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcak hava, güneş ışınları, deniz ve havuz suyu gibi etkenlerden kaynaklanan çeşitli cilt hastalıkları olduğunu söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Didem Mullaaziz, bu hastalıklardan korunma yollarını anlattı.

Yaz Keyfine Gölge Düşüren 7 Hastalık

Yaz Keyfine Gölge Düşüren 7 Hastalık

Deniz, güneş ve kum üçlüsü yaz aylarında enerjimizi yükselten faktörler olarak öne çıksa da, hiç beklenmedik bir anda kapımızı çalabilen bazı hastalıklar yaz keyfimize gölge düşürebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Tellioğlu bugünlerde en sık rastlanan 7 yaz sorununu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun

Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun

Kışın çocukları sıkça hasta olan anne babalar yaz aylarının gelmesini iple çeker. Ancak sanılanın aksine yaz ayları, çok da masum değil. Temiz olmayan yerde yenen yemekler, kirli olan sularda yüzmek ya da sağlıklı olmayan dondurmalar, çocuklarda hastalıklara neden olabilir.

Yaz  Aylarında Kadınları Tehdit  Eden 4 Hastalık

Yaz Aylarında Kadınları Tehdit Eden 4 Hastalık!

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Yaz ayları eğlenmek, dinlenmek, aileyle zaman geçirirken zihnimizi biraz olsun boşaltmak için en keyifli mevsim. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Bu nedenle sıcakların tetiklediği hastalıklara karşı önlem alarak korunmanız çok önemli.

Çocukları bahar ve yaz mevsiminde bekleyen tehlikeler

Çocukları bahar ve yaz mevsiminde bekleyen tehlikeler

Baharın “alamet-i farikası” olan polenler havaya yayılmaya başladıkça, burun kaşıntısı, hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösteren bahar alerjisi (polen alerjisi) de artıyor. Üstelik burun tıkanıklığının neden olduğu gece uykusuzluğu ile birlikte yaşam kalitesi ciddi oranda etkileniyor. Çocukların yaşadığı uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik hali okul başarısının da düşmesine neden olabiliyor.

İçtiğiniz sulara dikkat edin

İçtiğiniz sulara dikkat edin!

Havaların ısınması nedeniyle mikroorganizmaların özellikle besinlerde ve sularda çok fazla üremeye başladığının altını çizen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, içilen sulara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi; mevsimsel olarak artan ishal vakalarında alınabilecek önlemleri anlattı.

7.08.2017Sağlık
Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen 5 hastalık

Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen 5 hastalık!

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Uz. Dr. Metin Sezen çocuklarda sık görülen 5 yaz hastalığını ve yapılması gerekenleri anlatıyor.

Sıcak havalarda çocuklarınızı hastalıklardan koruyun

Sıcak havalarda çocuklarınızı hastalıklardan koruyun

Yaz aylarında çocuklarda en sık güneş yanıklarının görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi…

Yazın 6 hastalığı ve çaresi

Yazın 6 hastalığı ve çaresi

Yaz mevsimi, sıcak havaların hızla artması ile kendini iyice hissettirdi...

4.07.2017Saglik
Çocuklarda en sık görülen 6 yaz riski

Çocuklarda en sık görülen 6 yaz riski

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz, çocuklarda en sık görülen 6 yaz riskini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu...

3.07.2017Cocuk Sagligi
Yaz mevsiminde birçok hastalık kapınızı çalabilir

Yaz mevsiminde birçok hastalık kapınızı çalabilir!

‘Kış mevsimi hastalık mevsimidir. Yaz ile birlikte hastalıklar da gider,’ kanısındaysanız büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu söylemek zorundayız. Zira yaz mevsimi ile birlikte birçok sıcak mevsim enfeksiyonları da kapımızı çalmaya başlıyor.

13.06.2017Sağlık
Havalar ısınıyor, çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat

Havalar ısınıyor, çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

9.05.2017Cocuk Sagligi
Çocuğunuzu yaz hastalıklarından nasıl korursunuz

Çocuğunuzu yaz hastalıklarından nasıl korursunuz?

Havaların ısınmasıyla birlikte bebek ve çocuklarda bazı hastalıkların görülme sıklığı artıyor. Bahar ve yaz aylarında çocukların beslenmelerine, güneşten korunmalarına ve sıcak havalarda artan hastalık ve korunma yollarına değinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Akpınar “Sinek, böcek ısırıkları, keneler, virüs enfeksiyonları, el-ayak-ağız hastalığı, güneş çarpması gibi mevsimin getirdiği hastalıklara karşı dikkat edilmeli” dedi.

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarına dikkat

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarına dikkat!

Anne babalar gerekli önlemleri almalı.

Yazın oluşan cilt hastalıkları

Yazın oluşan cilt hastalıkları

Keyfiniz kaçmadan yaz hastalıklarına karşı önlemlerinizi alın!

28.07.2015Sağlık
Yazın hasta olmamak için bunlara dikkat edin

Yazın hasta olmamak için bunlara dikkat edin!

Öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın.

18.07.2015Sağlık
Yaz aylarında en çok cinsel hastalıklar bulaşıyor

Yaz aylarında en çok cinsel hastalıklar bulaşıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yazın tatile çıkacakların enfeksiyon hastalıklarına karşı dikkatli olması uyarısında bulundu.

3.06.2015Sağlık
Çocuklarda sıklıkla görülen yaz hastalıkları

Çocuklarda sıklıkla görülen yaz hastalıkları!

Hangi belirtilerde doktora gidilmeli?

Çocukları yaz hastalıkları ve kazalarından koruyun

Çocukları yaz hastalıkları ve kazalarından koruyun

Tatil boyunca özen gösterilmesi ve önlem alınması gereken konular neler?

Çocuğunuz aniden halsizleşirse

Çocuğunuz aniden halsizleşirse

Hava sıcaklıkları günden güne artıyor. Yaz mevsimi çocuklar için tatil ve eğlence anlamına gelse de, yaz hastalıkları bu dönemi sıkıntılı hale getirebiliyor.

27.05.2013Sağlık
Yaz hastalıklarına dikkat

Yaz hastalıklarına dikkat

Çocuklarda yaz aylarında yaşanan hastalıkların nedeninin başında olumsuz şartların geldiği belirtildi.

9.07.2010Kelebek
Yaz hastalıkları ve devası

Yaz hastalıkları ve devası

Yazın yakalanma tehlikesi yüksek hastalıklar ve tedavi yöntemleri foto haberde, tıklayın!

Yazın hasta olmamak için

Yazın hasta olmamak için

Çiçekler, böcekler, sıcak havada bekleyen yiyecekler derken yaz mevsimi sağlık açısından kendine has sorunlarla doludur. Sıcaklar ve sofralardan gelen tehlikelere hazırlıklı olmalıyız.

Dikkatli davranın yazın hiç hasta olmayın

Dikkatli davranın yazın hiç hasta olmayın

Çiçekler, böcekler, sıcak havada bekleyen yiyecekler derken yaz mevsimi sağlık açısından kendine has sorunlarla doludur. Sıcaklar ve sofralardan gelen tehlikelere hazırlıklı olmalıyız.

1.06.2004Kelebek
Isparta’nın pek bilinmeyen saklı köşesi: Kızıldağ Milli Parkı

Isparta’nın pek bilinmeyen saklı köşesi: Kızıldağ Milli Parkı

Burası aldığınız her nefesin hakkını havasıyla şifa vererek ödeyen, Beyşehir’in sevdalısı, Torosların kıskanıp saklamaya çalıştığı Kızıldağ Milli Parkı… Bu güzeller güzeli Kızıldağ Milli Parkı’na gitmenin şimdi tam zamanı… İşte size Kızıldağ Milli Parkı hakkında bilgiler.

29.09.2020Gezi
Kalp hastaları Covid sürecinde kilo kontrolüne dikkat etmeli

Kalp hastaları Covid sürecinde kilo kontrolüne dikkat etmeli

Bazı kalp hastalarının Covid-19 korkusu nedeniyle rutin kontrollerini aksattığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, Uzun süre ev ortamında kalmanın kişilerde hareketsizliğe bağlı kilo artışı, kaygı bozukluğu ve kan basıncı kontrolü bozulması gibi sonuçları oldu. Bu açıdan kalp hastalarımıza özellikle yaz aylarını açık havada yürüyüş yaparak geçirmelerini tavsiye etmiştik. Şimdi ise kış ayları yaklaşırken kilo kontrolü ve beslenmeye dikkat etmelerini öneriyoruz dedi.

28.09.2020Sağlık
Atatürk Çiçeği nedir Atatürk Çiçeği nasıl bakılır ve çoğaltılır Atatürk Çiçeği bakımı, çeşitleri ve hastalıkları

Atatürk Çiçeği nedir? Atatürk Çiçeği nasıl bakılır ve çoğaltılır? Atatürk Çiçeği bakımı, çeşitleri ve hastalıkları

Atatürk Çiçeği Sütleğengiller familyasından bir çiçek türüdür. Yazımızda Atatürk çiçeği nedir, nasıl bakılır ve çoğaltılır Atatürk çiçeği bakımı, çeşitleri ve hastalıkları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

27.09.2020Araştırma
Çocuklara grip aşısı 6. aydan itibaren yapılabilir

Çocuklara grip aşısı 6. aydan itibaren yapılabilir

Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, ilkokul 1. Sınıf öğrencilerinin bugün yüz yüze eğitime başlayacak olması ebeveynlerde bazı kaygılarında oluşmasına neden oluyor.

Bu emeğe yazık olmasın

Bu emeğe yazık olmasın

Antalya’dan iki manzara... Plajlar mesafe olmaksızın tıklım tıklım dolarken Akdeniz Üniversitesi’nde sağlık personeli, bir can kaybı daha yaşanmasın diye koruyucu kıyafetlerinde ter içinde çalışıyor. Bir de karantinada olması gerekirken gezerken yakalananlar var...

21.09.2020Gündem
Ankarada neler oluyor

Ankara'da neler oluyor?

Başkent bir süredir alarm veriyor, vakalar artıyor, doktorlar evlerine gidemiyor. Ankara’da yaşananların sebebi ne, bu konuda neler yapılabilir? Salgının önümüzdeki dönem artmasını bekleyen doktorlar kamusal önlemler ve izolasyon için acilen ek tedbirler alınmasını tavsiye ediyor.

20.09.2020Hürriyet Pazar
3 belirtiye dikkat: Gebelik diyabetinin habercisi olabilir

3 belirtiye dikkat: Gebelik diyabetinin habercisi olabilir

Anne adaylarının özellikle gebeliğin 24’üncü haftasında karşılaştığı gebelik diyabeti hakkında uyarılarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Düzgün Korkmaz, “Fazla yemek yeme, fazla su içme ve fazla idrara çıkma gibi belirtiler; gebelik diyabetinin habercisi olabilir” dedi.

18.09.2020Sağlık
Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Müdürü: Aşıda ruhsatlandırma yılbaşında

Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Müdürü: Aşıda ruhsatlandırma yılbaşında

Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, Türkiye'de de gönüllü uygulaması yapılan Çin'de üretilen koronavirüs aşısının yılbaşı civarında ruhsat işlemlerinin tamamlanabileceğini söyledi. Prof. Dr. Ünal, "Her şey düzgün giderse yılbaşı civarında ruhsatlanmalar tamamlanabilir. Yeni yılın ilk aylarında yaygın aşılama programlarının olmasını umut ediyorum" dedi.

17.09.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Yaz aylarında kadınların tatilini sekteye uğratan tehlikeler

Büyük otellere, 5 yıldızlı tatil köylerine de gitseniz özellikle yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle hijyen koşullarındaki olumsuzluklar jinekolojik problemlerin artmasına yol açabiliyor. Kadınların yaz aylarında yaşadıkları en sık sorunların başında idrar yolları enfeksiyonları gelmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş, bu tip nedenler sebebiyle yaşanan sağlık sorunları ve korunma yollarını anlattı.

6.08.2019

Çocuğunuzu korumanız gereken yaz hastalıkları

Sıcak havalarda mikropların daha kolay üremesinden dolayı sık karşılaştığımız yaz hastalıklarını Dr. Süha Ünüvar anlattı.

6.07.2018

Bu çocuk, bu yaz günü neden hasta oldu?

Bazen mikrop kapmaz kendi mikrobumuzla hasta oluruz.

12.04.2016
Yaz aylarında bebekli aileler için öneriler

Yaz aylarında bebekli aileler için öneriler

Yaz aylarında kıyafet seçimi, güneşten korunma ve beslenme nasıl olmalı?

5.08.2015

Yaz geldi, çocuğumuz iyi ama acaba alerjisi geçti mi?

Hastalık sizi yakalamadan, siz hastalığı yakalayın.

13.07.2015

Çocukları yaz hastalıklarından koruyun

Çocukların yazın tadını çıkarmasını engelleyen sağlık sorunlarıyla başetmek mümkün. Kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdalar ve kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmesiyle birçok sorunun önüne geçmek mümkün.

1.08.2010

Hayat kurtaracak öneriler

Yaz sıcaklığı varlığını hızla gösterdi. Nehir son bir haftadır okul dönüşü 1 saate yakın bisiklete biniyor.

21.05.2008

Grip ve zatürre aşısı yaptırmalı mıyız?

Sonbahar ve kış aylarıyla beraber koronavirüsün yanı sıra grip ve zatürre başta olmak üzere diğer enfeksiyon hastalıklarında da artış bekleniyor. İçinde bulunduğumuz günlerde sıkça sorulan soruların başında ise ‘Zatürre ve grip aşısı yaptırmalı mıyız?’, ‘Bu aşılar bizi koronavirüsten korur mu?’ geliyor. Prof. Dr. İsmail Balık bu soruya, “Bu aşıların koronavirüs özelinde kanıtlanmış bir etkisi bulunmuyor. Enfeksiyonların birbiriyle karışarak daha ağır bir süreç geçirilmemesi adına, yalnızca risk grubundakilere tavsiye ediyoruz” diye cevap verdi.

29.09.2020