EKSTRA
MENÜ

Yaz Hastalıkları

Yaz Hastalıkları haberleri sayfasında güncel ve son dakika Yaz Hastalıkları hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.306 Yaz Hastalıkları haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Yaz Hastalıkları Haberleri

Yazın en sık görülen hastalıklar nelerdir Yaz aylarında artışa geçen hastalıklar

Yazın en sık görülen hastalıklar nelerdir? Yaz aylarında artışa geçen hastalıklar

Pandeminin gölgesinde geçirdiğimiz yaz mevsiminde beslenmeden tatil planlarına dek birçok konuya her zamankinden fazla özen göstermek gerekiyor. Yaz enfeksiyonlarından korunmak için de bazı kurallara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Peki Yazın en sık görülen hastalıklar nelerdir? İşte yaz aylarında artışa geçen hastalıklar...

6.08.2021Sağlık
Yaz sıcaklarında artışa geçen 5 hastalık

Yaz sıcaklarında artışa geçen 5 hastalık

Covid-19 pandemisi sınırlamalarının kalkmasının ardından, sosyal mesafe başta olmak üzere diğer korunma yöntemlerine dikkat ederek yaz mevsiminin tüm güzelliklerini doyasıya yaşamaya çalışıyoruz. Ancak sıcak havalarda güneşli günlerin keyfini çıkarırken mutlaka uymamız gereken bazı kurallar var ki bunları ihmal ettiğimizde güneş çarpması gibi önemli sağlık problemleri gelişebiliyor ve kronik hastalıklar kötüleşebiliyor.

3.08.2020Sağlık
Anne babalara çocuklar için yaz uyarısı

Anne babalara çocuklar için 'yaz' uyarısı

Anne babalar son dönemlerde kendilerini ve çocuklarını COVID-19’dan korumak için pek çok önlem alıyor. Ancak bu mevsimde çocukları bekleyen tehlikeler arasında sadece koronavirüs değil, yaz hastalıkları ve kazalar da bulunuyor.

Anne babalar dikkat Çocuğunuz için bu önlemleri mutlaka alın

Anne babalar dikkat! Çocuğunuz için bu önlemleri mutlaka alın

Yazın yeterince sıvı alınmamasından güneş altında uzun süre kalınmasına, açıkta satılan yiyecekler tüketilmesinden temiz olmayan denize veya havuza girilmesine dek birçok etken yaz aylarında çeşitli hastalıklara davetiye çıkarıyor. Hele de söz konusu çocuk olduğunda bu hastalıklar çok daha kolay ortaya çıkabiliyor.

Çocuklar sık görülen yaz hastalıklarından nasıl korunmalı

Çocuklar sık görülen yaz hastalıklarından nasıl korunmalı?

Yaz aylarında ısınan havanın etkisiyle çocuklar dışarıda daha fazla zaman geçirmekte ve artan sıcaklık sebebiyle olumsuz etkilenebilmektedir.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cansu Yılmaz, tatile çıkmadan önce çocukların sağlığı için bazı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

En çok çocukları etkiliyor Peki nelere dikkat edilmeli

En çok çocukları etkiliyor! Peki nelere dikkat edilmeli?

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıkların artması ile birlikte özellikle durumun farkında olmayan ve kendilerini koruyamayan çocuklar için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Nilüfer Galip Çelik ailelere önemli tavsiye ve önerilerde bulundu.

Yaz Aylarında Yaşanan Cilt Sorunları ve Çözümleri

Yaz Aylarında Yaşanan Cilt Sorunları ve Çözümleri

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcak hava, güneş ışınları, deniz ve havuz suyu gibi etkenlerden kaynaklanan çeşitli cilt hastalıkları olduğunu söyleyen Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Didem Mullaaziz, bu hastalıklardan korunma yollarını anlattı.

Yaz Keyfine Gölge Düşüren 7 Hastalık

Yaz Keyfine Gölge Düşüren 7 Hastalık

Deniz, güneş ve kum üçlüsü yaz aylarında enerjimizi yükselten faktörler olarak öne çıksa da, hiç beklenmedik bir anda kapımızı çalabilen bazı hastalıklar yaz keyfimize gölge düşürebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Tellioğlu bugünlerde en sık rastlanan 7 yaz sorununu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun

Çocuklarınızı yaz hastalıklarından koruyun

Kışın çocukları sıkça hasta olan anne babalar yaz aylarının gelmesini iple çeker. Ancak sanılanın aksine yaz ayları, çok da masum değil. Temiz olmayan yerde yenen yemekler, kirli olan sularda yüzmek ya da sağlıklı olmayan dondurmalar, çocuklarda hastalıklara neden olabilir.

Yaz  Aylarında Kadınları Tehdit  Eden 4 Hastalık

Yaz Aylarında Kadınları Tehdit Eden 4 Hastalık!

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Yaz ayları eğlenmek, dinlenmek, aileyle zaman geçirirken zihnimizi biraz olsun boşaltmak için en keyifli mevsim. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Bu nedenle sıcakların tetiklediği hastalıklara karşı önlem alarak korunmanız çok önemli.

Çocukları bahar ve yaz mevsiminde bekleyen tehlikeler

Çocukları bahar ve yaz mevsiminde bekleyen tehlikeler

Baharın “alamet-i farikası” olan polenler havaya yayılmaya başladıkça, burun kaşıntısı, hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösteren bahar alerjisi (polen alerjisi) de artıyor. Üstelik burun tıkanıklığının neden olduğu gece uykusuzluğu ile birlikte yaşam kalitesi ciddi oranda etkileniyor. Çocukların yaşadığı uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik hali okul başarısının da düşmesine neden olabiliyor.

İçtiğiniz sulara dikkat edin

İçtiğiniz sulara dikkat edin!

Havaların ısınması nedeniyle mikroorganizmaların özellikle besinlerde ve sularda çok fazla üremeye başladığının altını çizen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, içilen sulara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi; mevsimsel olarak artan ishal vakalarında alınabilecek önlemleri anlattı.

7.08.2017Sağlık
Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen 5 hastalık

Yaz aylarında çocuklarda en sık görülen 5 hastalık!

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Uz. Dr. Metin Sezen çocuklarda sık görülen 5 yaz hastalığını ve yapılması gerekenleri anlatıyor.

Sıcak havalarda çocuklarınızı hastalıklardan koruyun

Sıcak havalarda çocuklarınızı hastalıklardan koruyun

Yaz aylarında çocuklarda en sık güneş yanıklarının görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi…

Yazın 6 hastalığı ve çaresi

Yazın 6 hastalığı ve çaresi

Yaz mevsimi, sıcak havaların hızla artması ile kendini iyice hissettirdi...

4.07.2017Saglik
Çocuklarda en sık görülen 6 yaz riski

Çocuklarda en sık görülen 6 yaz riski

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Korkmaz, çocuklarda en sık görülen 6 yaz riskini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu...

3.07.2017Cocuk Sagligi
Yaz mevsiminde birçok hastalık kapınızı çalabilir

Yaz mevsiminde birçok hastalık kapınızı çalabilir!

‘Kış mevsimi hastalık mevsimidir. Yaz ile birlikte hastalıklar da gider,’ kanısındaysanız büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu söylemek zorundayız. Zira yaz mevsimi ile birlikte birçok sıcak mevsim enfeksiyonları da kapımızı çalmaya başlıyor.

13.06.2017Sağlık
Havalar ısınıyor, çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat

Havalar ısınıyor, çocuklarda yaz hastalıklarına dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Canan Abdullah Göl, çocuklarda sık görülen yaz hastalıkları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

9.05.2017Cocuk Sagligi
Çocuğunuzu yaz hastalıklarından nasıl korursunuz

Çocuğunuzu yaz hastalıklarından nasıl korursunuz?

Havaların ısınmasıyla birlikte bebek ve çocuklarda bazı hastalıkların görülme sıklığı artıyor. Bahar ve yaz aylarında çocukların beslenmelerine, güneşten korunmalarına ve sıcak havalarda artan hastalık ve korunma yollarına değinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemal Akpınar “Sinek, böcek ısırıkları, keneler, virüs enfeksiyonları, el-ayak-ağız hastalığı, güneş çarpması gibi mevsimin getirdiği hastalıklara karşı dikkat edilmeli” dedi.

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarına dikkat

Çocuklarda sık görülen yaz hastalıklarına dikkat!

Anne babalar gerekli önlemleri almalı.

Yazın oluşan cilt hastalıkları

Yazın oluşan cilt hastalıkları

Keyfiniz kaçmadan yaz hastalıklarına karşı önlemlerinizi alın!

28.07.2015Sağlık
Yazın hasta olmamak için bunlara dikkat edin

Yazın hasta olmamak için bunlara dikkat edin!

Öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmayın.

18.07.2015Sağlık
Yaz aylarında en çok cinsel hastalıklar bulaşıyor

Yaz aylarında en çok cinsel hastalıklar bulaşıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, yazın tatile çıkacakların enfeksiyon hastalıklarına karşı dikkatli olması uyarısında bulundu.

3.06.2015Sağlık
Çocuklarda sıklıkla görülen yaz hastalıkları

Çocuklarda sıklıkla görülen yaz hastalıkları!

Hangi belirtilerde doktora gidilmeli?

Çocukları yaz hastalıkları ve kazalarından koruyun

Çocukları yaz hastalıkları ve kazalarından koruyun

Tatil boyunca özen gösterilmesi ve önlem alınması gereken konular neler?

Çocuğunuz aniden halsizleşirse

Çocuğunuz aniden halsizleşirse

Hava sıcaklıkları günden güne artıyor. Yaz mevsimi çocuklar için tatil ve eğlence anlamına gelse de, yaz hastalıkları bu dönemi sıkıntılı hale getirebiliyor.

27.05.2013Sağlık
Yaz hastalıklarına dikkat

Yaz hastalıklarına dikkat

Çocuklarda yaz aylarında yaşanan hastalıkların nedeninin başında olumsuz şartların geldiği belirtildi.

9.07.2010Kelebek
Yaz hastalıkları ve devası

Yaz hastalıkları ve devası

Yazın yakalanma tehlikesi yüksek hastalıklar ve tedavi yöntemleri foto haberde, tıklayın!

Yazın hasta olmamak için

Yazın hasta olmamak için

Çiçekler, böcekler, sıcak havada bekleyen yiyecekler derken yaz mevsimi sağlık açısından kendine has sorunlarla doludur. Sıcaklar ve sofralardan gelen tehlikelere hazırlıklı olmalıyız.

Dikkatli davranın yazın hiç hasta olmayın

Dikkatli davranın yazın hiç hasta olmayın

Çiçekler, böcekler, sıcak havada bekleyen yiyecekler derken yaz mevsimi sağlık açısından kendine has sorunlarla doludur. Sıcaklar ve sofralardan gelen tehlikelere hazırlıklı olmalıyız.

1.06.2004Kelebek
Karahindiba otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Karahindiba otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Karahindiba otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Karahindiba otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Yeşil yapraklı ve sarı çiçekli olan karahindiba otu, doğru tüketildiğinde önemli faydalara sahiptir. Soğuğa karşı dayanıklı olabilen karahindiba otu, sıcak iklimlerin bitkisidir. Karahindiba otu nedir, ne işe yarar, nerede yetişir, nasıl kullanılır, faydaları nelerdir, neye yarar gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Çoban çökerten otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir Çoban çökerten otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çökerten otu nedir, ne işe yarar ve nerede yetişir? Çoban çökerten otunun faydaları nelerdir ve neye iyi gelir

Çoban çökerten otu, ülkemizde yetişme alanı bulan, doğada kendiliğinden olan bitkilerinden biridir. Cinsel sağlık sorunlarında kullanılan ürün, oldukça faydalıdır. Sağlık açısından onlarca faydası olduğu bilinir. Çoban çökerten otu nedir, nasıl kullanılır, nerede yetişir, hangi mevsimde olur, kullanımı nasıl olmalıdır, faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını derledik.

Senayı öldürüp yaşamına son vermişti Cinayetin nedeni belli oldu

Sena'yı öldürüp yaşamına son vermişti! Cinayetin nedeni belli oldu

İzmir'in Buca ilçesinde tekstil fabrikası müdürü Sena Altan (24), İlkay Ayeş (25) tarafından bıçakla öldürüldü. Altan'ın, Ayeş'in sevgili olma teklifini kabul etmediği için cinayete kurban gittiği belirlendi. Yaşamına son veren Ayeş'in üzerinden ailesine verilmek üzere bir not çıktı.

11.10.2021Gündem
Aloe vera nasıl kesilir Aloe vera yaprağı zarar vermeden nasıl kopartılmalı

Aloe vera nasıl kesilir? Aloe vera yaprağı zarar vermeden nasıl kopartılmalı?

Evlerde kolaylıkla yetişebilen bitkilerden birisi aloe vera olarak bilinmektedir. Bu eşsiz bitkinin birçok yararı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden birçok kişi evinde kolaylıkla aloe vera yetiştirerek keyifle kullanmaktadırlar. Aloe vera nasıl kesilir? Aloe vera yaprağı zarar vermeden nasıl kopartılmalı? İşte, merak edilen tüm detaylar.

4.10.2021Araştırma
Koruk suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir Koruk suyu içmenin cilde ve yüze faydaları

Koruk suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Koruk suyu içmenin cilde ve yüze faydaları

Hem meyve olarak hem de suyu ile beraber koruk günümüzde yaygın tüketilen besin kaynakları içerisinde gelmektedir. Ekşi tadı olması ile beraber aynı zamanda eriğe benzer bir lezzet sunduğunu söylemek mümkün. Peki, koruk suyu faydaları nelerdir ve neye iyi gelir? Koruk suyu içmenin cilde ve yüze faydaları üzerine detayları derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Karpuz suyu nasıl yapılır ve çıkarılır Karpuz suyu tarifi ve yapımı

Karpuz suyu nasıl yapılır ve çıkarılır? Karpuz suyu tarifi ve yapımı

Modern yaşam, getirdiği konforun yan sıra olumsuz yönleri ile de çağdaş insanın sağlığını etkileyen bir olgudur. Bilinçlenen bireyler, olanaklar ölçüsünde sağlıklı beslenerek, spor yaparak hem ruh hem de beden sağlığını korumaya çalışmaktadırlar. Kiloyu korumak, yeterli egzersiz yapmak ve besinleri mevsiminde tüketmek gibi alışkanlıkları edinmeye çalışmaktadırlar. Beslenme uzmanları özellikle doğal gıdaları mevsiminde tüketmenin önemine vurgu yapmaktadırlar. Meyve sularını paketlenmiş hazır ürünlerden değil de taze olarak hazırlayıp tüketmek gerektiği bilinmektedir. Meyve ve sebze sularını evde hazırlamak sanıldığı kadar zor değildir. Meyve suyunun nasıl hazırlanacağı, karpuz suyunun nasıl elde edileceği merak konusu olmaktadır. İşte ilgiyle okuyacağınız karpuz suyu nasıl yapılır, nasıl çıkarılır, karpuz suyu tarifi ve yapımı gibi konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

30.09.2021İyi Yaşam
Okyanus Sabunu ne işe yarar, neye iyi gelir ve nasıl kullanılır Okyanus Suyu Sabununun cilde ve saça faydaları

Okyanus Sabunu ne işe yarar, neye iyi gelir ve nasıl kullanılır? Okyanus Suyu Sabununun cilde ve saça faydaları

Okyanus suyu sabunu; kişisel bakım ve cilt temizliği adına kullanılan sabun çeşitleri içerisinde bulunmaktadır. Çok kuru ya da çok yağlı ciltli, akneli, sivilceli, siyah noktalı ciltlere sahip olan bireylerin, sıklıkla tercih etmiş oldukları doğal sabunlardan birisidir. Okyanus suyu sabunu; içermiş olduğu mineral, yağ, vitamin gibi bileşenlerden ötürü cilde güzel görünüm kazandırmakta ve cildi yumuşatarak pürüzsüz bir hale getirmektedir. Peki okyanus suyu sabunu ne işe yarar, neye iyi gelir ve nasıl kullanılır? Okyanus suyu sabununun cilde ve saça faydaları nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Soğuk algınlığı şikayeti arttı, aktarlara akın var

Soğuk algınlığı şikayeti arttı, aktarlara akın var

İstanbul'da son günlerde hava sıcaklığındaki düşüş ve yükselmelerle soğuk algınlığı şikayetleri arttı. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Öğretim Üyesi Murat Köse, "İstanbul Tıp Fakültesi'ne üst solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla günlük ortalama 700 hasta başvuruyor. Bunların yarısı ise soğuk algınlığı gibi viral üst solunum enfeksiyonu tanısı konulan hastalardan oluşuyor" dedi. Soğuk algınlığı ile birlikte aktarlarda da yoğunluk arttı. Aktar Muhittin Tan, en çok ıhlamur, adaçayı ve kış çayının satıldığını belirtti.

23.09.2021Gündem
Ah, karasinek ısırdı... diyoruz ama onlar karasinek değil İşte İstanbullunun yeni derdi...

'Ah, karasinek ısırdı...' diyoruz ama onlar karasinek değil! İşte İstanbullunun yeni derdi...

Normalde ısırmayan karasinekler bazı günler bacaklarımızı sokar ya... İşte onlar aslında kara sinek değil. İstanbul bir süredir adeta sineklerin buluşma noktası oldu. Son dönemde 'baldırsokan sineği' ile bir kez daha gündeme gelen sinek problemini uzmanlarla enine boyuna konuştuk. Sayıları neden arttı? Sağlığımıza ne gibi zararları var? Önlem almak için neler yapılmalı? Hepsinin ve daha fazlasının cevabı haberimizde...

17.09.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şenerden grip belirtisi açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener'den grip belirtisi açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, iki yıldır rastlanmayan grip belirtilerine ilk kez bu sene rastladıklarını belirtip, "Grip benzeri solunum yolu enfeksiyonu olgularını görmeye başladıkça, bunun olumlu olduğunu algılıyorum. Covid-19 mevsimsel sirkülasyona dönmeye başlarsa salgının kontrol altına alınması mümkün hale gelir" dedi.

13.09.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Yaz aylarında kadınların tatilini sekteye uğratan tehlikeler

Büyük otellere, 5 yıldızlı tatil köylerine de gitseniz özellikle yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle hijyen koşullarındaki olumsuzluklar jinekolojik problemlerin artmasına yol açabiliyor. Kadınların yaz aylarında yaşadıkları en sık sorunların başında idrar yolları enfeksiyonları gelmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş, bu tip nedenler sebebiyle yaşanan sağlık sorunları ve korunma yollarını anlattı.

6.08.2019

Çocuğunuzu korumanız gereken yaz hastalıkları

Sıcak havalarda mikropların daha kolay üremesinden dolayı sık karşılaştığımız yaz hastalıklarını Dr. Süha Ünüvar anlattı.

6.07.2018

Bu çocuk, bu yaz günü neden hasta oldu?

Bazen mikrop kapmaz kendi mikrobumuzla hasta oluruz.

12.04.2016
Yaz aylarında bebekli aileler için öneriler

Yaz aylarında bebekli aileler için öneriler

Yaz aylarında kıyafet seçimi, güneşten korunma ve beslenme nasıl olmalı?

5.08.2015

Yaz geldi, çocuğumuz iyi ama acaba alerjisi geçti mi?

Hastalık sizi yakalamadan, siz hastalığı yakalayın.

13.07.2015

Çocukları yaz hastalıklarından koruyun

Çocukların yazın tadını çıkarmasını engelleyen sağlık sorunlarıyla başetmek mümkün. Kirli su içilmesi, açıkta satılan gıdalar ve kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmesiyle birçok sorunun önüne geçmek mümkün.

1.08.2010

Hayat kurtaracak öneriler

Yaz sıcaklığı varlığını hızla gösterdi. Nehir son bir haftadır okul dönüşü 1 saate yakın bisiklete biniyor.

21.05.2008

Yüzdeki lekeler ve tedavi yolları

CİLDİNİZ sizi sadece daha güzel, hoş ve genç göstermekle görevli değildir; sağlığınızı doğrudan etkileyen çok ama çok önemli işleri de üstlenir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlgen Ertam Sağduyu, sağlıklı bir cilt için yüzdeki lekeler ve tedavi yollarını anlattı:

18.10.2021