EKSTRA
MENÜ

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 108 haberi bulunmuştur.

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Haberleri

Ayvalık’ta 7. Müzik Festivali TUGFOnun konseriyle başladı

Ayvalık’ta '7. Müzik Festivali' TUGFO'nun konseriyle başladı

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Ayvalık 7. AIMA Müzik Festivali’nin açılışında Ayvalık Amfitiyatro sahnesinde sanatseverlerle buluştu.

11.08.2021Keyif
Açılışı ‘gençler’ yapacak

Açılışı ‘gençler’ yapacak

Prof. Dr. Filiz Ali’nin öncülüğünde düzenlenen Ayvalık 7. AIMA Müzik Festivali, 10 Ağustos’ta Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın konseriyle başlıyor. 19 Ağustos’a kadar sürecek festival, ücretsiz izlenebilecek.

4.08.2021Kitap Sanat
TUGFO yeni sezona hazırlanıyor

TUGFO yeni sezona hazırlanıyor

Türkiye’den genç müzisyenleri klasik müzik tutkunlarıyla buluşturan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) 2021 yılı için hazırlıkları sürüyor.

29.07.2021Keyif
Berlin Filarmoni hayalini gerçekleştiren Hande Küden: Asla pes etmedim

Berlin Filarmoni hayalini gerçekleştiren Hande Küden: Asla pes etmedim

138 yıllık köklü geçmişiyle dünyanın en prestijli orkestraları arasında yer alan Berlin Filarmoni’ye asil üye olarak kabul edilen ilk Türk keman sanatçısı Hande Küden, “İlk hissettiğim rahatlamaktı. Sonrasında 13 yaşından beri hayalini kurduğum şeyi gerçekleştirmiş olduğumu fark ettim. Verdiğim bunca emeğin ve çabanın karşılığını alabilmek beni çok mutlu etti” diyor.

18.12.2020Kitap Sanat
Nasıl bir şeye bakmıştınız

Nasıl bir şeye bakmıştınız?

Yılbaşı coşkusunun da katkısıyla bu hafta aktivitelerin sonu gelmiyor. Bu gece eğlencenin ekseni 90’lar. Kalan günlerdeyse yeme-içmeden sinemaya, müzikten stand-up’a seçenek bolluğu var.

CRRnin yeni kaptanı Cem Mansur

CRR'nin yeni 'kaptanı' Cem Mansur

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’ne Cem Mansur atandı. Mansur, 2019-2020 konser sezonu açılışında görevi Aslan Özdemir’den devraldı.

11.10.2019Kitap Sanat
Berlin’de sanat rüzgârı esti

Berlin’de sanat rüzgârı esti

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Almanya’nın başkenti Berlin’de konser verdi. Konserde orkestraya eşlik eden Türk piyanist Gökhan Aybulus’un performansı da dinleyenlerden yoğun alkış aldı.

25.07.2019Avrupa
Genç müzisyenler İstanbullu müzikseverlerle buluştu

Genç müzisyenler İstanbullu müzikseverlerle buluştu

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Avrupa turnesi öncesi, 21-22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat’ta sanatseverlerle buluştu.

23.07.2019Keyif
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası müzikseverlerle buluşuyor

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası müzikseverlerle buluşuyor

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), 21-22 Temmuz tarihlerinde İş Sanat’ta müzikseverlerle buluşuyor. Orkestrayı bu konserlerinde şef Cem Mansur yönetecek.

17.07.2019Keyif
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası kampa giriyor...

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası kampa giriyor...

Türkiye’nin pek çok şehrindeki 12 konservatuvarda gerçekleştirilen seçmeleri kazanan 76 genç müzisyen, bu yıl Şef Cem Mansur’un sanat yönetmenliğinde 8-23 Temmuz tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi’nde kampa giriyor.

8.07.2019Kitap Sanat
Hacettepeli ödül avcısı sahnede

Hacettepeli ödül avcısı sahnede

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda kompozisyon bölümüne girmeye hazırlanırken ilk piyano konçertosunu yazan Doğaç İşbilen, geçen yıl bu eseriyle İKSEV'in düzenlediği Türkiye'nin en prestijli bestecilik yarışmasında birinci olmuştu. Aralık ayında kazandığı Gülsin Onay Ulusal Beste Yarışması'nın ardından geçen hafta Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması'nda piyanolu dörtlüsüyle yedi ayda üçüncü birinciliğini elde etti. Piyanist Mert Yeşilmenderes, 9 Mart Cumartesi saat 19.00'da Moda All Saints Kilisesi'ndeki resitalinde bestecinin ödüllü eseri “Disonans”ı seslendirecek.

8.03.2019Kitap Sanat
Genç orkestradan İstanbul performansı

Genç orkestradan İstanbul performansı

Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesi öncesinde Zorlu Center'da müzikseverlerle buluştu.

5.09.2018Kitap Sanat
Enstrüman çalmaya başladıktan sonra  siyah-beyaz olan hayatım fosforlu hale geldi

Enstrüman çalmaya başladıktan sonra siyah-beyaz olan hayatım fosforlu hale geldi

Sanat yönetmenliğini şef Cem Mansur’un üstlendiği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), 12 yaşında. Salı ve çarşamba günü İstanbul’da iki konser verecek, daha sonra yurtdışında sahneye çıkacaklar. Şef Mansur’la TUGFO’yu ve Türkiye’de sanatı konuştuk, müzisyenler ise hikâyelerini anlattı.

‘Al sana Avrupa’da imaj’

‘Al sana Avrupa’da imaj!’

Sabancı Vakfı’nın dokuz yıldır ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası; Berlin, Prag ve Verona gibi şehirlerin de bulunduğu Avrupa turnesi öncesi Türkiye’deki tek konserini 25 Ağustos’ta Zorlu PSM’de verecek. ‘Haydar Haydar’ türküsünün de seslendirileceği konser öncesi şef Cem Mansur ile konuştuk.

17.08.2017Kitap Sanat
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesinden önce İstanbulda

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesinden önce İstanbul'da!

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, aralarında Berlin, Prag ve Verona gibi şehirlerin de bulunduğu Avrupa turnesine çıkmadan önce Türkiye’deki tek konserini 25 Ağustos’ta İstanbul'da verecek.

16.08.2017Kampüs
Avrupa’nın en iyi bestekârı

Avrupa’nın en iyi bestekârı

Avrupa’nın En İyi Bestekarı ödülünü, Türkiye kökenli piyanist Sinem Altan kazandı. Altan, ödül haberini, tatil için gittiği İstanbul’da öğrendi.

25.08.2015Avrupa
Doğu ile Batı birleşebilir mi

Doğu ile Batı birleşebilir mi

Adı Daniel Barenboim. İsrailli. Dünyaca ünlü orkestra şefi ve piyanist.

18.08.2015Avrupa
Ağustos ayında klasik müzik rüzgarı esecek

Ağustos ayında klasik müzik rüzgarı esecek

Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Ağustos ayı içinde klasik müzik ziyafeti verecek. 18 Ağustos’ta, Cem Mansur’un yönettiği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası izleyici ile buluşacak.

3.08.2015Keyif
Trio olduklarına bakmayın bunlar adeta birer senfoni

Trio olduklarına bakmayın bunlar adeta birer senfoni

Kemancı Shlomo Mintz, çellist Dimitri Yablonski, piyanist Itamar Golan... Üç virtüozdan ilk ikisi aynı zamanda orkestra şefi.

18.01.2014Kelebek
TUGFO İtalya konserleri devam ediyor

TUGFO İtalya konserleri devam ediyor

Sabancı Vakfının desteklediği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), İtalya'da gerçekleştirilen müzik turnesi kapsamında şehir şehir dolaşarak konser vermeye devam ediyor.

14.09.2013Gündem
Shlomo Mintz bu akşam Aya İrinide

Shlomo Mintz bu akşam Aya İrini'de

Sabancı Vakfı’nın 2009 yılından bu yana desteklediği, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), Şef Cem Mansur yönetiminde bu akşam Aya İrini’de sahneye çıkıyor.

2.09.2013Kelebek
Başkentler Turnesi 10 bin dinleyiciye ulaştı

Başkentler Turnesi 10 bin dinleyiciye ulaştı

Şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), yeni sezon programı kapsamındaki ‘Başkentler Turnesi’ni, 10 bine yakın sanatsevere ulaşarak tamamladı.

25.09.2012Kelebek
Barcelona notları

Barcelona notları

Tüm yazı tatil yapmadan geçirip bayramı fırsat bilenler kervanına katıldım ben de, iki hafta önce. Bir haftada hem denize girip hem de kültür turu yapılabilecek en güzel şehirlerden biri oldu Barcelona.

31.08.2012Kelebek
Karavandan ‘first’ uçağa

Karavandan ‘first’ uçağa

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçen hafta Hollanda’ya yaptığı ziyarette kendisine eşlik eden heyette sürpriz bir isim vardı: Wilco Van Herpen.

27.04.2012Gündem
TUGFO Viyanayı kuşattı

TUGFO Viyana'yı kuşattı

Sabancı Vakfı’nın desteği, Akbank’ın öncü sponsorluğu ve Toplum Gönüllüleri Vakfı çatısı altında çalışmalarını yürüten Şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, klasik müziğin dehalarına ev sahipliği yapan Avusturya’nın başkenti Viyana’yı unutulmaz bir konserle fethetti.

4.10.2011Gündem
Arabaya atladı baskın yaptı

Arabaya atladı baskın yaptı

Bakan Günay, yeni döneme kültür baskınlarıyla başladı. Kral Midas’ın tümülüsüne giren Günay, elektrik kesintisi nedeniyle mezarın jeneratör çalıştırılmadan karanlıkta bırakılmasına kızdı.

3.08.2011Gündem
Her zaman genç müzisyenlerin yanında: Cihat Aşkın

Her zaman genç müzisyenlerin yanında: Cihat Aşkın

Dünya çapında bir keman sanatçısı olmasının yanı sıra CAKA’dan ÇEV Sanat’a sayısız projede genç müzisyenlerin önünü açmak için aktif görev üstlenen Cihat Aşkın, 18 Ağustos’ta 49. İstanbul Müzik Festivali’nden onur ödülü alacak. Festivale yıllar önce ‘en genç sanatçı’ olarak resital vermeye davet edildiğini hatırlatan Aşkın, “Hayatımın en özel ödüllerinden biri olacak” diyor.

13.08.2021Kitap Sanat
BİFO’ya gençlik dinamizmi: Patrick Hahn

BİFO’ya gençlik dinamizmi: Patrick Hahn

Konserlere farklı bir dinamizm kazandırmaları bakımından genç orkestra şefleri son dönemde hayli popüler. Borusan Filarmoni Orkestrası’nın ‘daimi konuk şefi ve sanat danışmanı’ seçilen 25 yaşındaki Avusturyalı Patrick Hahn, “Gençler müziği yorumlamakta daha farklı, taze bir bakış açısına sahipler ve her defasında müziğe yeni yaklaşım getirmek heyecan verici bir duygu” diyor.

7.05.2021Kitap Sanat
Çocuk felcine destek için konser verecekler

Çocuk felcine destek için konser verecekler

Hollanda Kraliyet Rotterdam Gençlik Senfoni Orkestrası, İzmir Mavişehir Rotary Kulübü ile Hollanda Türkiye Büyükelçiliği işbirliğiyle ’Çocuk Felcine Son’ kampanyasına destek vermek amacıyla, kentte konser verecek.

22.10.2019Avrupa
Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Yazı unutulmaz yapacak 60 güzel öneri

Ne şanslıyız değil mi, bu sene sezon bayram tatiliyle, resmi olarak ‘bayram gibi’ başladı. Yazlık sinemalar, konserler, festivaller, spor aktiviteleri, yaz şarkıları, yaz dizileri, tiyatro turneleri, sahiller, beach club’lar, restoran ve eğlence yerleri tam tekmil emir ve görüşlerinize hazır. Ama yüzlerce alternatif arasından hangilerini seçmeli, nerelere gitmeli, kimleri izlemeli, ne yemeli, ne içmeli, ne giymeli? Hepsi alanlarında uzman arkadaşlarımla birlikte 2019 yazında bilmeniz gereken en önemli kültürel, sportif ve sosyal faaliyetleri belirledik. Seçin, beğenin, deneyin. Bakarsınız, umduğunuzdan güzel geçer yaz...

Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar Gecesi

Milli Reasürans’ta 'Parlayan Yıldızlar Gecesi'

İş Sanat, Parlayan Yıldızlar projesiyle klasik müziğe gönül vermiş genç müzisyenlere ışık tutmaya devam ediyor. Mart ayının Parlayan Yıldızları, piyanist Beril Eren ve violist Fikret Diril'e sorularımızı yöneltik.

22.03.2019Kitap Sanat
Müslüm Gürses’in filmine gittik, çok etkilendik, ağladık...

Müslüm Gürses’in filmine gittik, çok etkilendik, ağladık...

Beklediğim gibi klasik, ciddi, mesafeli hiç değiller. Tam tersine... Tatlı tatlı didişerek, sürekli birbirlerinin cümlelerini tamamlıyorlar. Bazen biri kızıyor, “Ya sen konuş ya ben konuşayım” diye... Öbürü mahcup bir çocuk gibi dudağını büküp önüne bakıyor, ama birkaç saniye sonra dayanamayıp yine araya giriyor. Bu sefer itiraz yok... Bülbül gibi şakıyarak bir cümleyi iki kişi bitiriveriyorlar. Biri özneyi, diğeri bağlacı, hoop diğeri yüklemi! Kelime kelime paslaşıp büyük bir kahkahayla finali yapıyorlar! Bu neşeli konçertoyu izlemekten lafa odaklanamıyorum bazen. Güher ve Süher Pekinel... Müziğimizin harika ikizleri... ‘Kadının Sesi’ özel sayımız için Pekinellerle buluştuk.. Kadınlığı, hayatı konuştuk; Cumhuriyet tarihimizin güzel notalarını hatırladık.

10.03.2019Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Hayat normale dönüyor (mu?)

Türkiye'de özellikle yaşadığım İstanbul’un semalarında müzik yankılanmazsa terk edilmiş şehir duygusu beni kaplar.

10.08.2021

Parçalanan adalet!

Adalet; hem duyulan güven, hem de yerleşke olarak parçalanmıştır.

10.08.2021

Sanatı, kitabı, sinemayı es geçmeyen bir yaz

Ben tatile gidenlerin gittikleri yerde de edebiyattan, sanattan, kitaptan, müzikten uzak kalmamaları için çaba gösteriyorum, uzun yaz günleri bir türlü geçmek bilmez. Deniz-güneş ikilisi tatilciyi bıktırır.

11.08.2019

Sanatlı, kitaplı bir yaz

Yaz mevsiminde yapılan her etkinlik, her konser kış mevsimine göre çok daha önemlidir. Çünkü kışın yoğun iş temposu içinde, sanata, kitaba uzak duranlar yazı fırsat bilirler. Okumadıkları kitapları okurlar, dinlemedikleri müzikleri dinlerler.

18.07.2019

Sakıp Ağa şarkılarla anıldı

İşadamı Sakıp Sabancı, vefatının 10’uncu yıldönümünde Levent’teki Sabancı Center’ın Hacı Ömer Konferans Salonu’nda sevdiği şarkılar eşliğinde anıldı.

11.04.2014

Dede Efendi’yi Hollanda’da çoksesli yorumlamak

DOĞRUSUNU söylemek gerekirse Hollandalı besteci Hendrik Andriessen’in “Kuhnau’nun Bir Teması Üzerine Çeşitlemeler”i biraz zor bir eserdi.

19.04.2012

Gecenin yıldız kraliçesi

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün Hollanda gezisinin zirve noktası Kraliçe Beatrix’in önceki akşam Burgelzaar Kraliyet Sarayı’nda verdiği akşam yemeğiydi.

18.04.2012

Küçük Amal’ın yolculuğu İnatçı Keraban gibi oldu

Fransız yazar Jules Verne’in 1883 yılında yayımladığı ‘İnatçı Keraban’ romanının kahramanı Keraban Ağa’ya neden ‘inatçı’ sıfatının takıldığını bilir misiniz?

18.08.2021

'Senin annen bir melekti yavrum'

Çok kullanılan ve klişe haline gelen Yeşilçam repliklerinden biriydi: “Senin annen bir melekti yavrum.”

21.04.2021

İstanbul Müzik Festivali başlıyor

48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül–5 Ekim arasında dijital programıyla bütün Türkiye’ye ulaşacak.

17.09.2020

Hasan Ferid Alnar üzerine Ruhi Ayangil’in e-postası

10 Eylül tarihinde ‘Hasan Ferit Alnar Üzerine’ başlıklı yazımdan sonra Ruhi Ayangil’den bir e-posta aldım. Ayangil’in düzeltmelerini yer sorunu nedeniyle kısaltarak yayınlıyorum:

17.09.2019

Festival gibi bir yaz başlıyor

Yazın eli kulağında. Mevsime yaraşır coşkusuyla neşeli etkinliklerin de... Geç kalmamak için ajandanız hazır!

25.05.2019

Çok seslilik bizde ortak değer

Boğaziçi Caz Korosu, Boğaziçi Gençlik Korosu ve MAGMA Korolarının Kurucusu, Genel Sanat Yönetmeni ve Şefi Masis Aram Gözbek, 2’si dünya şampiyonluğu olmak üzere kazandırdığı 50’ye yakın ödülle, Türkiye’de koro müziği kültürünün yaygınlaşmasında haklı bir öncülük yapıyor.

28.12.2018