EKSTRA
MENÜ

Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü

Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü haberleri sayfasında güncel ve son dakika Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.071 Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı resmi bir kurumdur.

Türkiye'de ilk tapu oluşumunun 21 Mayıs 1847 yılında Mahmut Esat Efendi tarafından "Defterhane-i Amire Kalemi" adı altında ve taşınmaz mallara ait işlemlerin yapılması amacıyla kurulmasının ardından kurum, "Defterhane-i Hakani Emaneti" "Defter Eminliği" ve "Defterhane-i Hakani Nezareti" gibi değişik adlar altında etkinlik gösterdi. Cumhuriyetin ilanından sonra oluşturulan 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü Teşkilatı'na dahil edilen ilk kurum, 29 Mayıs 1936 tarihinde bugünkü adını alarak, Maliye Bakanlığına bağlı hale getirildi. 1939 yılında denetimi Adalet Bakanlığı'na aktarılan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 1951 yılı Ağustos'unda Başbakanlığa bağlandı. 2002 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na bağlı haline getirilen kurum, son olarak 2011 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanmıştır. Yasalarla belirlenmiş olan; taşınmaz mallarla ilgili akitler ve her türlü tescil işlemini yapmak, tapu sicillerinin düzenlenmesi için temel prensipleri tespit etmek, tesis kadastrosu yaparak, taşınmazların hukuki ve teknik durumlarını belirlemek ve bunları güncel tutmak gibi görevlerle ilgilenmektedir.

 

Tapu Ve Kadastro Genel Müdürlüğü Haberleri

Takyidat nedir, ne işe yarar Takyidat belgesi e-devletten nasıl alınır

Takyidat nedir, ne işe yarar? Takyidat belgesi e-devletten nasıl alınır?

Gayrimenkul işlemlerinde isminin çok fazla geçtiği fakat pek çok kişinin bilmediği bir ifade olan takyidat en sık merak edilen kavramlardan bir tanesini oluşturmaktadır. Gayrimenkul işlemlerinde muhakkak işinize yarayabilecek olan bu bilgi ile alakalı soruların yanıtlarını sizler için derledik.

15.07.2021Araştırma
Takbis nedir, nasıl kullanılır Takbis belgesi nereden alınır

Takbis nedir, nasıl kullanılır? Takbis belgesi nereden alınır?

Bütün dünya ile birlikte ülkemizde de başta özel sektör olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları internet ortamında hizmet vermeye başlamıştır. Son yıllarda her alanda hızlı bir dönüşüm olmuş ve insanlar ilk önce internet bankacılığı, mobil uygulamalar benzeri hayatı kolaylaştırıcı dijital uygulamalarla tanışmışlardır. Bu çerçevede TAKBİS kavramı sıklıkla karşılaşılan bir kavram olmaya başlamıştır. Gazetelerde, televizyonlarda TAKBİS uygulamasından bahsedildiğini işitilince bu kavramın ne demek olduğu, bu uygulamanın nasıl bir uygulama olduğu merak edilir olmuştur. İşte; TAKBİS nedir, nasıl bir uygulamadır, nasıl kullanılır ve konu hakkında çok daha fazlasını sizin için derledik.

15.07.2021Araştırma
Parsel sorgu ekranı: TKGM parsel sorgulama 2021

Parsel sorgu ekranı: TKGM parsel sorgulama 2021

Parsel sorgu ekranı, TKGM aracılığıyla arsanın ebatları ve taşınmaz durumu hakkında bilgi veriyor. Arazi ve arsa sahibi olanlar ile yeni arazi ve arsa sahibi olacaklar, tapu parsel sorgulama işlemi aracılığıyla arsanın net konumunu görebiliyor. Eskiden Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gidilerek gerçekleştirilen işlem, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber online olarak yapılabiliyor. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü liderliğinde kurulan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ve e-Devlet üzerinden tapu parsel sorgulama işlemi gerçekleştirebiliyor. Vatandaşlara sunulan hizmette parsel konumu, pafta ve alan bilgilerine ulaşılabilir. Peki, e-Devlet üzerinden parsel sorgulama nasıl yapılır? Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) nedir? İşte, tüm detaylar

14.07.2021Gündem
Beş ayda 980 bin 630 gayrimenkul satıldı

Beş ayda 980 bin 630 gayrimenkul satıldı

Ülke genelinde ocak-mayıs döneminde 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı. Mayısta gayrimenkul satış işlemlerinden 909 milyon 39 bin 157 lira tapu harcı geliri sağlandı.

17.06.2021Ekonomi
5 ayda 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı

5 ayda 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı

Ülke genelinde ocak-mayıs döneminde 980 bin 630 gayrimenkul satış işlemi yapıldı.

17.06.2021Ekonomi
Randevularda yoğunluk açıklaması: İşgücü desteği verdik

Randevularda yoğunluk açıklaması: İşgücü desteği verdik

Nüfus cüzdanı, tapu, pasaport gibi işlemler için kamu kurumlarında meydana gelen yoğunluk ve randevu krizi iddialarıyla ilgili iki kurumdan açıklama geldi.

5.06.2021Gündem
Son dakika... Nüfusta, tapuda randevu krizi Lütfen biri bize dönsün..

Son dakika... Nüfusta, tapuda randevu krizi! 'Lütfen biri bize dönsün..'

Kademeli normalleşmeyle birlikte pasaport ve kimlik işlemlerine talep artarken yoğunluk nedeniyle randevu almak bile günler sürüyor. Esnek çalışma ve karantinadaki personel nedeniyle nüfus müdürlükleri taleplere yetişemiyor.

4.06.2021Gündem
Bakan Kurumdan tapu temsilciliği açıklaması

Bakan Kurum'dan tapu temsilciliği açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yakın bir zamanda 10 ülkede 12 tapu temsilciliği açarak yurt dışında yaşayan vatandaşlara tapu ve kadastro hizmetlerini en kolay ve en hızlı şekilde sunacaklarını bildirdi.

21.05.2021Ekonomi
Parsel nedir Parsel numarası sorgulama nasıl yapılır

Parsel nedir? Parsel numarası sorgulama nasıl yapılır

Parsel günlük yaşamımızda sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu sebeple anlamını bilmeyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Parsel nedir? Parsel numarası sorgulama nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

21.05.2021Araştırma
Kat mülkiyeti nedir ve nasıl alınır Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark

Kat mülkiyeti nedir ve nasıl alınır? Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark

İnsanlar daha iyi bir hayat sürebilmek için genellikle bir mülk sahibi olmak ister. Mülkiyet sahibi olma aşamasında ise, kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki fark ortaya çıkıyor. Alım aşamasında kafası karışan ve hangisinin daha iyi olduğuna karar veremeyen kişiler, ilerde ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Kat mülkiyeti nedir ve nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

21.05.2021Araştırma
Yılın 4 ayında 851 bin 612 gayrimenkul satıldı

Yılın 4 ayında 851 bin 612 gayrimenkul satıldı

Ülke genelinde ocak-nisan döneminde 851 bin 612 gayrimenkul satış işlemi yapıldı.

15.05.2021Ekonomi
Tapu memurları büyük dolandırıcılıkları önledi

Tapu memurları büyük dolandırıcılıkları önledi

Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde 800 bin liralık arsayı satmak için sahte kimlik ve dublörle Kastamonu'daki noterden vekalet çıkaran dolandırıcılar yakalandı. Tuzla'daki bir taşınmazın maliki ile aynı isim ve soy ismini taşıyan, anne baba ismi de aynı olan bir kişinin Tuzla Tapu Müdürlüğündeki dolandırıcılık girişimi engellendi. 2020 yılında toplamda 750 milyon liralık dolandırıcılık önlenmiş oldu.

30.04.2021Ekonomi
Lisanslı harita kadastro mühendisleri ve bürolarına ilişkin kanun Resmi Gazetede yayımlandı

Lisanslı harita kadastro mühendisleri ve bürolarına ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri Ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

26.04.2021Gündem
Vatandaşa mühendis seçme hakkı

Vatandaşa mühendis seçme hakkı

Lisanslı harita kadastro mühendisleri ve bürolarıyla ilgili yasa önceki akşam Meclis’ten geçti. Yasanın ilk imza sahibi AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, düzenlemeyle vatandaşlara mühendis seçme hakkının sağlandığını söyledi.

23.04.2021Ekonomi
e-Devlet üzerinden geçen yıl 424 milyon kez tapu bilgisi sorgulandı

e-Devlet üzerinden geçen yıl 424 milyon kez tapu bilgisi sorgulandı

Tapu bilgileri, vatandaşlar, kamu ve özel kuruluşlar tarafından en çok İstanbul, Ankara ve İzmir'de araştırıldı.

7.04.2021Ekonomi
Genç istihdamına büyük destek

Genç istihdamına büyük destek

TOKİ, İller Bankası, Tapu Kadastro, Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut GYO gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşları ile yüzlerce yerel yönetim biriminin yapacağı tüm ihalelerde istihdam edilecek teknik personelin yüzde 20’si yeni mezun gençler olacak.

27.03.2021Ekonomi
Bakan Murat Kurumdan gençlere istihdam müjdesi

Bakan Murat Kurum'dan gençlere istihdam müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık ve ilgili kuruluşlarda istihdam edilecek teknik personelin yüzde 20’sinin, artık yeni mezun veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 3 yıl geçmiş gençlerden oluşacağını açıkladı.

26.03.2021Ekonomi
Bakan Kurumdan gençlere istihdam müjdesi

Bakan Kurum'dan gençlere istihdam müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık ve ilgili kuruluşlarda istihdam edilecek teknik personelin yüzde 20’sinin, artık yeni mezun veya mezuniyetinin üzerinden en fazla 3 yıl geçmiş gençlerden oluşacağını açıkladı.

26.03.2021Ekonomi
Kadastro güncelleme işi danışmanlık hizmeti alınacak

Kadastro güncelleme işi danışmanlık hizmeti alınacak

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, İstanbul ili 4 grup kadastro güncelleme işi danışmanlık hizmeti için yeterli tecrübeye sahip adayları teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet ediyor.

18.03.2021Ekonomi
2.7 milyon satışla gayrimenkul rekoru

2.7 milyon satışla gayrimenkul rekoru

Türkiye genelinde geçen yıl 2 milyon 678 bin gayrimenkul el değiştirdi. Bu rakam, satış adedinde, satış değerinde ve tapu harcında tüm zamanların da rekoru olarak kayda girdi.

19.01.2021Ekonomi
Geçen yıl 2,7 milyon adet gayrimenkul satıldı, 18,2 milyar liralık tapu harcı elde edildi

Geçen yıl 2,7 milyon adet gayrimenkul satıldı, 18,2 milyar liralık tapu harcı elde edildi

Türkiye genelinde geçen yıl gayrimenkul satış adedinde yüzde 14,5'lik, satışlarda beyan edilen değerde yüzde 29'luk, tapu harcında ise yüzde 76'lık artışla tüm zamanların rekoru kırıldı.

18.01.2021Ekonomi
Evi internetten aldık

Evi internetten aldık

Tapudaki işlemleri elektronik ortama taşıyan Web Tapu uygulamasıyla vatandaş başta alım satım olmak üzere birçok işlemi evden halletti. Koronavirüs sürecinde uygulamanın kullanımı 4 kattan fazla arttı. 2019’dan geçen yıl marta kadar işlem sayısı 300 binin altındaydı. 2020 Mart ayından yılbaşına kadar 1 milyon 350 bine yakın satış gerçekleşti.

10.01.2021Ekonomi
Tapuda 456 milyar liralık rekor

Tapuda 456 milyar liralık rekor

Ülke genelinde 11 ayda 2 milyon 464 bin gayrimenkul el değiştirdi. Tapuda bu satışlarda 456 milyar liralık değer ibraz edildi ve tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı.

20.12.2020Ekonomi
Gayrimenkul satışı 11 ayda 456 milyar lirayla rekor kırdı

Gayrimenkul satışı 11 ayda 456 milyar lirayla rekor kırdı

Tapuda beyan edilen en yüksek satış değerinde İstanbul, 142 milyar lirayla ilk sırada bulunurken, Ankara 43 milyar lirayla ikinci, İzmir 32 milyar lirayla üçüncü sırada yer aldı.

19.12.2020Ekonomi
TBMM Genel Kurulunda üç bakanlığın bütçeleri kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda üç bakanlığın bütçeleri kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının bütçeleri kabul edildi.

13.12.2020Gündem
EBRDden Türkiye açıklaması

EBRD'den Türkiye açıklaması

EBRD Gayrimenkul ve Turizm Ekibi Direktör Yardımcısı Yulia Stepanova, "Türkiye, gayrimenkul alanında yabancı yatırımcı açısından son derece cazip bir pazara sahip ve Kovid-19 salgınına rağmen bu cazibesini korumaya devam ediyor." dedi.

8.12.2020Ekonomi
Harita Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Harita Mühendisliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Geçmişten günümüze birçok iş kolu ortaya çıkmıştır. İş kolları arasında mühendislik bulunur ve mühendisliğin alt dallarından biri de harita mühendisliğidir. Harita mühendisliği nedir? Harita mühendisi ne iş yapar? Harita mühendisliği kaç yıllıktır? Harita mühendisliği iş imkanları nelerdir? İşte harita mühendisliği ile ilgili detaylar.

Emlak Katılım’dan bir ilk

Emlak Katılım’dan bir ilk

Müşterilerinin farklılaşan finansal ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan Emlak Katılım, gayrimenkul devir işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesi için Tapu Güvenilir Hesap uygulamasını hayata geçirerek bir ilke imza attı. Emlak Katılım, web tabanlı bir çözüm olan Tapu Güvenilir Hesap uygulamasıyla, devir işlemi tamamlanana kadar müşterilerinin birikimini güvence altına alıyor.

16.11.2020Ekonomi
Yaşadığımız evde ne kadar güvendeyiz ve bunu nasıl ölçeriz

Yaşadığımız evde ne kadar güvendeyiz ve bunu nasıl ölçeriz?

İzmir depremi sonrası yine akıllarda aynı soru: Ne kadar güvendeyiz? Bunu öğrenmenin iki farklı yöntemi var. Meslek odalarına bağlı mühendislik firmaları ya da Riskli Bina Tespit Büroları… Detayları TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Suna ve inşaat mühendisi A. Hamit Ülker’e sorduk: “İstanbul’daki tüm kat sahipleri binalarını kontrol ettirmeli!”

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne 20 müfettiş yardımcısı alınacak - Müfettiş alımı başvuru şartları neler

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne 20 müfettiş yardımcısı alınacak - Müfettiş alımı başvuru şartları neler?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce 20 müfettiş yardımcısı istihdam edilecek. Peki, müfettiş alımı başvuru şartları neler? Müfettiş alımı için başvurular nasıl alınacak? İşte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü müfettiş alım süreciyle ilgili detaylar...

20.10.2020Gündem
Son dakika... Çinlilerin Türkiye ilgisi artıyor Konut alımları hızlandı

Son dakika... Çinlilerin Türkiye ilgisi artıyor! Konut alımları hızlandı

Türkiye'den en çok konut alan yabancılar listesinde ilk 20'de son yıllarda bulunmayan Çinliler, bu yılın 9 aylık döneminde 659 adetle tüm zamanların yıllık rekorunu kırdı.

20.10.2020 Sigorta
Tapu harcında rekor kırıldı

Tapu harcında rekor kırıldı

Tapu harcından elde edilen gelir, ocak-eylül döneminde tüm zamanların yıllık rekorunu kırarak 13.8 milyar lira olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde ülke genelinde satılan gayrimenkul sayısı 2 milyon adede yaklaşırken, bu satışlarda beyan edilen tutar 372 milyar liraya ulaştı.

19.10.2020Ekonomi
Tapu harcında tüm zamanların yıllık rekoru 9 ayda kırıldı

Tapu harcında tüm zamanların yıllık rekoru 9 ayda kırıldı

Türkiye genelinde 9 ayda 2 milyon adede yakın gayrimenkul el değiştirirken, bu satışlardan elde edilen tapu harcı gelirinde 13,8 milyar lirayla tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı.

18.10.2020Ekonomi
Tapuda görevli memurun dikkati sahtekârlığı ortaya çıkardı: Dublörlü dolandırıcılık

Tapuda görevli memurun dikkati sahtekârlığı ortaya çıkardı: Dublörlü dolandırıcılık

Kocaeli Kandıra’da 800 bin liralık arsayı satmak için harekete geçen dolandırıcılar, tapu memuruna takıldı. Önce sahte kimlik ve dublörle Kastamonu’daki bir noterden satış için vekâlet çıkaran dolandırıcılar, Kandıra’da tapu müdürlüğüne geldi. Ancak memur, 80 yaşındaki M.G.’nin tapudaki fotoğrafı ile vekâletteki fotoğraflar arasında uyumsuzluk fark ederek işin peşine düştü.

1.09.2020Ekonomi
Kovid-19 salgını yabancıların arsa ve konut alımını da etkiledi

Kovid-19 salgını yabancıların arsa ve konut alımını da etkiledi

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, yabancılara geçen yılın ilk altı ayında 1016 arsa, 20 bin 408 konut, bu senenin aynı döneminde ise 977 arsa, 16 bin 145 konut satıldı

19.07.2020Ekonomi
Yılın ilk 6 ayında 182 bin tarla, 154 bin arsa satıldı

Yılın ilk 6 ayında 182 bin tarla, 154 bin arsa satıldı

İstanbul 11 bin 639, Antalya 10 bin 250, Konya 8 bin 762, Ankara 8 bin 232, Bursa 7 bin 739 ile en çok tarla satışı yapılan iller oldu.

12.07.2020Ekonomi
357 bin satış işleminin 113 bini web tapu üzerinden yapıldı

357 bin satış işleminin 113 bini web tapu üzerinden yapıldı

Kredi faizlerinin düşmesi ile bir anda artan konut ve gayrimenkul satışları ile birlikte tapuda yaşanan aşırı yoğunluk web tapu uygulaması ile azaldı. Haziran’da tapuda yapılan 357 bin işlemin, 113 bini web tapu üzerinden gerçekleşti.

6.07.2020Ekonomi
Konut kredisinde tüm zamanların yıllık rekoru 6 ayda kırıldı

Konut kredisinde tüm zamanların yıllık rekoru 6 ayda kırıldı

Ülke genelinde kullanılan konut kredi tutarında 6 ayda tüm zamanların yıllık rekoru kırıldı. Bankacılık sektörünün konut kredi bakiyesi ilk yarıda 32,2 milyar liralık artışla 230,9 milyar liraya ulaştı.

4.07.2020Ekonomi
19 günde geçen yılın tamamından daha fazla konut kredisi kullanıldı

19 günde geçen yılın tamamından daha fazla konut kredisi kullanıldı

Ay başında devreye alınan düşük oranlı kredi kampanyası sayesinde 19 günde 2019'un tamamından daha fazla konut kredisi kullanıldı. Geçen yıl 10,6 milyar lira artan konut kredi bakiyesi, 1-19 Haziran'da, bu rakamın yüzde 8,5 üzerinde, 11,5 milyar lira yükseliş gösterdi.

29.06.2020Ekonomi
Konut satışları yükselişe geçti

Konut satışları yükselişe geçti

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, faizlerin düştüğü 1 Haziran'dan bu yana ülke genelinde 93 bin 704 kredili satış işlemi gerçekleştiğini açıkladı.

28.06.2020Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı... “Kesin korunacak hassas alan ilan edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı... “Kesin korunacak hassas alan" ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun’un Yeşilpınar Köyü’nde bulunan “Gölyanı Yaylası”nı, kesin korunacak hassas alan olarak tescillenmesi kararını onayladı. Karar bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

13.05.2020Gündem
Berlin’den Konya’ya telekonferansla gayrimenkul satışı

Berlin’den Konya’ya telekonferansla gayrimenkul satışı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün temsilcilikleri aracılığıyla, yeni tip koronavirüs tedbirleri nedeniyle Almanya’nın başkenti Berlin’den ayrılamayan kişinin Konya’daki gayrimenkulünün satışı, alıcıyla telekonferans yöntemiyle görüşmesiyle gerçekleştirildi.

24.04.2020Avrupa
Tapu işlerine internet kolaylığı

Tapu işlerine internet kolaylığı

Çevre Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, koronavirüs tehdidi geçene kadar tapu işlemlerinin bir kısmının webtapu üzerinden yapılmasına karar verdi.

8.04.2020Ekonomi
Evden çıkmadan Web Tapu ile yaklaşık 30 bin konut satıldı

Evden çıkmadan "Web Tapu" ile yaklaşık 30 bin konut satıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, 18 Mart itibarıyla tapu işlemlerinin Web Tapu üzerinden de yapılmaya başlanmasıyla vatandaşlar, evlerinden çıkmadan bugüne kadar 113 bin işlem yaptı. Bu süre içinde 29 bin 748 konut, online olarak satıldı.

1.04.2020Ekonomi
Sanal gez online al

Sanal gez online al

Koronavirüsle mücadelede evde kalmaya devam... Bu süreçte ev satacak ya da kiralayacaklar için riski en aza indirecek çözümler ortaya çıktı. Evler sanal ortamda geziliyor, alıcı için dron çekimleri yapılıyor. Görüntülü konuşma ile sorular cevaplanırken, pazarlık da yapılıyor. Alım-satımda tapu başvuruları online tamamlanırken, sadece ıslak imza için evden çıkılıyor. Kiralamada ise evden çıkmaya gerek kalmıyor.

29.03.2020Ekonomi
Gayrimenkul satışı yüzde 41 arttı

Gayrimenkul satışı yüzde 41 arttı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yılın ilk iki ayında 286 bin 246 gayrimenkul satılırken, sayı bu senenin aynı döneminde 403 bin 593'e yükseldi.

13.03.2020Ekonomi
Değerli konut vergisi ve bina yüksekliklerinde önemli değişiklik

Değerli konut vergisi ve bina yüksekliklerinde önemli değişiklik

İmar Kanunu'nda yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre bina yüksekliklerine sınır getirilecek ve değerli konut vergisi 5 milyon lira üzerinde olan konutlardan alınacak.

20.02.2020Emlak

Yazar Sonuçları

Değerli konut vergisi hakkında hukuki bilgiler

Değerli Konut Vergisi nedir, nasıl hesaplanır? Değerli Konut Vergisi ödemekle yükümlü kişiler kimler? İşte merak edilenler…

27.01.2021

Değerli konut vergisinde son durum...

Ciddi oranda daha az vergi ödenecek artık. Konutunun değeri 6 milyon lira olan, 18 bin lira vergi ödeyecekken, son değişiklikten sonra 3 bin liraya düştü ödenecek vergi.

17.02.2020