EKSTRA
MENÜ

Rohingya

Rohingya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Rohingya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 141 Rohingya haberi bulunmuştur.

Rohingya Haberleri

Cehennemdeymişiz gibi hissettik

Cehennemdeymişiz gibi hissettik

Bangladeş’ten umuda yolculuğun yapıldığı düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin içinden dudak uçuklatan görüntüler ortaya çıktı.

15.12.2020Dünya
ABD, Arakanlı Müslüman mültecilerin Bhasan Char Adasına yerleştirilmesinden endişeli

ABD, Arakanlı Müslüman mültecilerin Bhasan Char Adası'na yerleştirilmesinden endişeli

ABD yönetimi, Bangladeş'in Arakanlı Müslümanları (Rohingya) Bengal Körfezi açıklarındaki Bhasan Char Adası'na yerleştirmeye başlamasından endişeli olduklarını belirterek, ülkeyi "mültecilerin insan haklarına saygı duymaya" davet etti.

10.12.2020Dünya
Avrupa Rohingya Konseyinden, Bangladeşe Arakanlıların adaya yerleştirilmesini durdurun çağrısı

Avrupa Rohingya Konseyinden, Bangladeş'e Arakanlıların adaya yerleştirilmesini durdurun çağrısı

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC), Bangladeş'e Arakanlı Müslümanların (Rohingya) Bengal Körfezi açıklarındaki Bhasan Char Adası'na yerleştirilmesi sürecinin durdurulması çağrısında bulundu.

5.12.2020Dünya
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Arakanlı mültecilerin eve dönüş çabalarının hızlandırılması gerektiğini söyledi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Arakanlı mültecilerin eve dönüş çabalarının hızlandırılması gerektiğini söyledi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Arakanlı Müslümanların en temel insani ihtiyaçlardan bile mahrum bırakıldığını belirterek "Rohingya Müslümanlarının gönüllülük esası çerçevesinde, güvenli ve insanlık onuruna yakışır bir şekilde Myanmar’daki evlerine dönüşlerini sağlamak istiyoruz. Bu amaçla uluslararası toplum, çabalarına ivme kazandırmalıdır." dedi.

22.10.2020Gündem
Adalet Bakanı Gülden İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Zirvesinde önemli mesajlar

Adalet Bakanı Gül'den İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Zirvesinde önemli mesajlar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İslam gençliğinin bir araya getirilmesini amaçlayan, kardeşlik bağının artırılması düsturuyla yola çıkmış bir uluslararası gençlik teşkilatının dünyaya, tüm insanlara söyleyeceği en güçlü mesajın, barış ve adalet olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

28.07.2020Gündem
‘İslam Dünyası Gençlik Başkenti’ Dakka etkinliklere başlıyor

‘İslam Dünyası Gençlik Başkenti’ Dakka etkinliklere başlıyor

‘2020 İslam Dünyası Gençlik Başkenti’ ünvanına sahip olan Dakka, bu kapsamdaki etkinliklere 27 Temmuz’da başlıyor. İlk etkinlik ise Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de konuşmacılar arasında yer aldığı ‘Uluslararası Genç Liderler Zirvesi’ olacak. Etkinliklerin tanıtımı için yapılan toplantıda konuşan Bangladeş Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen, Bangabandhu’nun yüzüncü doğum yılına denk gelen bu ünvanın özellikle gençler arasında olumlu bir marka imajı yaratacağına inandıklarını söyledi.

25.07.2020Gündem
Son dakika haberler: AK Parti MYK toplantısı sonrası Ömer Çelik’ten flaş açıklamalar

Son dakika haberler: AK Parti MYK toplantısı sonrası Ömer Çelik’ten flaş açıklamalar

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Toplantı koronavirüs sürecinin ardından normalleşme günlerinde yapılan ilk yüz yüze ve Genel Merkezde gerçekleşen MYK toplantısı oldu. AK Parti Sözcüsü Çelik, ''Aile kavramını kim, hangi şekilde ve hangi sebeple siyaset konusu yapıyorsa yaptığı ahlaksızlıktır." dedi. Çelik ayrıca, ''(CHP'nin iddiaları)Bu arkadaşlarla birisi kafa buluyor herhalde. Kimden böyle bir bilgi alıyorlar? Ben CHP'ye dönük darbe eleştirisi yüzünden AK Parti'de eleştirilmişim. İlkokul düzeyinde siyasi okur yazarlık bile ne dediğimin ne manaya geldiğini anlar. Birincisi ya bunları uyduruyorlar.'' dedi.

3.06.2020Gündem
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz milyonlarca biliyorduk, böyle bir rakamı tahmin etmiyordum

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz milyonlarca biliyorduk, böyle bir rakamı tahmin etmiyordum!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'ın sözde barış planı ile ilgili olarak ''Kudüs Müslümanların kutsalıdır. Kudüs'ün İsrail'e verilme planı asla kabul edilemez. Bu, Filistinlilerin haklarını yok sayma ve İsrail'in işgalini meşrulaştırma planıdır. Açıklanan plan, barışa ve çözüme hizmet etmeyecektir" dedi. Erdoğan ayrıca Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ile ilgili olarak ''130 yılda 5 milyondan fazla Cezayirlinin Fransızlar tarafından öldürüldüğünü söylüyor. Dedim ki 'Bunun belgelerini gönderirseniz, çok memnun olacağız.' Biz milyonlarca biliyorduk da böyle bir rakamı tahmin etmiyordum.'' ifadelerini kullandı.

29.01.2020Gündem
Türkiye’yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ’ı kullanıyorlar

Türkiye’yi geri bırakmak için PKK, FETÖ ve DEAŞ’ı kullanıyorlar

TRT World Forum’da konuşan TBMM Eski Başkanı ve Eski Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin terör örgütleri eliyle geri bırakmaya çalıştıklarını ama başaramayacaklarını söyledi.

20.10.2019Advertorial
Son dakika: BM duyurdu Soykırım niyetiyle yapıldı

Son dakika: BM duyurdu! "Soykırım niyetiyle" yapıldı

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanlara karşı şiddet eylemlerinin "soykırım niyetiyle" yapıldığının yeni delillerle pekiştiği ve hükümetin Müslümanlara karşı "sistematik ve geniş çaplı insanlık dışı eylem ve zulmünün" sürdüğünü duyurdu.

16.09.2019Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Atillanın yaşadığı süreç bizi üzdü ve kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Atilla'nın yaşadığı süreç bizi üzdü ve kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan açıklamasında "Hakan Atilla'nın yaşadığı süreç başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır." ifadelerini kullandı.

25.07.2019Gündem
Nepalde muson yağışlarında 65 kişi öldü

Nepal'de muson yağışlarında 65 kişi öldü

Nepal’de etkili olan muson yağmurlarında 65 kişi hayatını kaybetti.

15.07.2019Dünya
Emine Erdoğana Dünya İnsaniyet Forumundan Fark Yaratan ödülü

Emine Erdoğan'a Dünya İnsaniyet Forumu'ndan "Fark Yaratan" ödülü

Dünya İnsaniyet Forumu'nca (World Humanitarian Forum) Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a, insani yardımlara ilham verici çalışmalarından dolayı "Changemaker" (Fark Yaratan) ödülü verildi.

17.04.2019Gündem
Emine Erdoğana Dünya İnsaniyet Forumundan Fark Yaratan ödülü

Emine Erdoğan'a Dünya İnsaniyet Forumu'ndan "Fark Yaratan" ödülü

Dünya İnsaniyet Forumu'nca (World Humanitarian Forum) Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a, insani yardımlara ilham verici çalışmalarından dolayı, Londra'da düzenlenecek törenle "Changemaker" (Fark Yaratan) ödülü verilecek.

15.04.2019Gündem
ABDli Müslümanlardan Kongrede lobi çalışması

ABD'li Müslümanlar'dan Kongre'de lobi çalışması

ABD'li bazı Müslüman ve Türk sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, sorunlarını dile getirmek ve vekilleriyle yüz yüze görüşmek amacıyla ABD Kongresinde lobi çalışması gerçekleştirdi.

2.04.2019Dünya
ABD’de Arakan için uluslararası konferans

ABD’de Arakan için uluslararası konferans

ABD’nin New York kentinde düzenlenen “Myanmar’da Koruma ve Sorumluluk Uluslararası Konferansı”nda Myanmar hükümeti ve ordusunun başta Arakanlı Müslümanlar olmak üzere ülkedeki etnik azınlıklara yönelik uzun yıllardır sürdürdüğü etnik temizlik kampanyalarına dikkat çekilerek, “Arakanlı Müslümanlara soykırım yapanlardan hesap sorulması” istendi.

11.02.2019Dünya
Suudi Arabistan’ın Arakanlı Müslümanlarla ilgili kritik planı

Suudi Arabistan’ın Arakanlı Müslümanlarla ilgili kritik planı

Suudi Arabistan'ın 250 Arakanlı Müslüman'ı Bangladeş'e sınır dışı etmeyi planladığı bildirildi.

21.01.2019Dünya
Myanmar liderine verilen Vicdan Elçisi Ödülü geri çekildi

Myanmar liderine verilen 'Vicdan Elçisi Ödülü' geri çekildi

Uluslararası Af Örgütü, Myanmar Lideri Aung San Suu Kyi'yi verdiği Vicdan Elçisi Ödülü'nü geri çekti.

13.11.2018Dünya
BM: Myanmar’da soykırım sürüyor

BM: Myanmar’da soykırım sürüyor

Birleşmmiş Milletler (BM) yetkilileri hazırladıkları raporda Myanmar’da Müslüman Rohingyalara karşı soykırımın devam ettiğini belirtti.

25.10.2018Dünya
Son dakika... Erdoğan: Bu mantıkla giderlerse biz de 81 milyona gideriz

Son dakika... Erdoğan: Bu mantıkla giderlerse biz de 81 milyona gideriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum'un kapanış oturumunda konuştu. "BM'de 5 daimi üye dönemi geçti. Bu 2. Dünya Savaşı şartlarıydı. Aynı şartları yaşamıyoruz. Yeni bir dönüşüm, değişime gitme zamanıdır" diyen Erdoğan, "Yedi kıtanın yer aldığı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi; bunu bizim başarmamız lazım" ifadelerini kullandı. Erdoğan, AB üyeliğiyle ilgili de "Bizim AB'ye katacağımız çok şey var, onların da bize katacağı çok şey olabilir. Ama bu mantıkla giderse, bize düşen de - yarın gazetelere iyi başlık olur - 81 milyona gitmek. 81 milyon ne karar veriyor ona bakmak." dedi.

4.10.2018Gündem
Emine Erdoğana Londrada “İnsani Hizmet Takdir Ödülü” verildi

Emine Erdoğan'a Londra'da “İnsani Hizmet Takdir Ödülü” verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a, İngiltere'nin başkenti Londra’da düzenlenen Küresel Donörler Forumu kapsamında "İnsani Hizmet Takdir Ödülü" verildi.

11.09.2018Gündem
Myanmarda iki Reuters muhabirine hapis cezası

Myanmar'da iki Reuters muhabirine hapis cezası

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara yönelik yargısız infazlarla ilgili askeri belgeleri ifşa ettikleri gerekçesiyle geçen yıl aralık ayında tutuklanan Reuters haber ajansının iki muhabiri, yedişer yıl hapse mahkum edildi.

3.09.2018Dünya
Hindistan’da kriz... 4 milyon  Müslüman vatandaşlığını kaybedebilir

Hindistan’da kriz... 4 milyon Müslüman vatandaşlığını kaybedebilir

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde çoğu Müslüman yaklaşık 4 milyon kişi vatandaşlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

30.07.2018Dünya
Rohingya’yı anlattı

Rohingya’yı anlattı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, NATO Zirvesi’ne katılan liderlerin eşlerine Rohingya Müslümanlarının yaşadıkları zorluk ve sıkıntıları anlattı, son durumları hakkında bilgi verdi.

12.07.2018Dünya
Emine Erdoğan, Rohingya Müslümanlarını anlattı

Emine Erdoğan, Rohingya Müslümanlarını anlattı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, lider eşlerine Rohingya Müslümanlarının son durumu hakkında bilgi verdi, Fransa First Lady'si Brigitte Macron ile "eğitim-teknoloji" ilişkisine dair özel sohbet etti.

12.07.2018Gündem
Emine Erdoğan, Rohingya Müslümanlarını anlattı

Emine Erdoğan, Rohingya Müslümanlarını anlattı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, lider eşlerine Rohingya Müslümanlarının son durumu hakkında bilgi verdi, Fransa First Lady'si Brigitte Macron ile "eğitim-teknoloji" ilişkisine dair özel sohbet etti.

12.07.2018Gündem
Herkes ağlarken ben fotoğraflarını çekiyordum

'Herkes ağlarken ben fotoğraflarını çekiyordum'

ANADOLU Ajansı’nın (AA) düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması İstanbul Photo Awards 2018’in birincisi Damir Sagolj, ödüllü fotoğrafının etkileyici hikâyesini anlattı.

10.05.2018Kitap Sanat
AB’yle somut adım beklentisi

AB’yle somut adım beklentisi

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği kurumlarının liderlerini bir yıl aradan sonra buluşturan Bulgaristan’ın Varna şehrindeki toplantı, diyaloğun sürdürülmesi ve sorunların aşılarak ilişkilerdeki potansiyelin tam olarak kullanılmasına olanak verecek zemini oluşturma açısından önemli bir ilk adım oldu. Tarafları birleştiren unsurlar kadar sorunların da açıklıkla ele alındığı toplantıda AB kanadı, Türkiye’nin üyelik perspektifini AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in, “Garantörü benim” sözleriyle bir kez daha net şekilde teyit etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umduklarını söyledi. Tarafların pozisyonlarına bağlı kaldığı toplantıda somut bir ilerleme ya da mevcut sorunların aşılmasına yönelik bir uzlaşı ise sağlanamadı.

26.03.2018Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umduklarını belirterek, AB'ye "Gelin, güçlü, müreffeh ve istikrar abidesi Avrupa'yı hep birlikte inşa edelim." çağrısında bulundu.

26.03.2018Gündem
Ronaldodan Rohingyalı çocuklara destek

Ronaldo'dan Rohingyalı çocuklara destek

Real Madrid ve Portekiz Milli Takımı'nın yıldız futbolcusu Cristiano Ronaldo, sosyal medya aracılığıyla Rohingyalı çocuklara destek içerikli fotoğraf paylaştı.

15.02.2018Spor Arena
Erdoğan’dan İtalya-Vatikan ziyaretinde önemli mesajlar: Arzumuz tam üyelik

Erdoğan’dan İtalya-Vatikan ziyaretinde önemli mesajlar: Arzumuz tam üyelik

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Vatikan ve İtalya’ya dün başlayan ziyareti öncesi La Stampa gazetesine verdiği özel mülakat yayınlandı. Erdoğan mülakatta, "AB’den beklentimiz, önümüzdeki suni engellerin bir an önce kaldırılması ve yapıcı bir tutum izlenmesidir. Türkiye’nin üyeliği iç siyasi hesaplara kurban edilmemelidir" dedi.

4.02.2018Gündem
Erdoğandan Avrupaya terör tepkisi

Erdoğan'dan Avrupa'ya terör tepkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalyan La Stampa gazetesine verdiği mülakatta, "PKK örneğinde AB ve her üye ülke tarafından terör örgütü ilan edilmiştir ancak sonra bakıyorsunuz bir grup PKK paçavralarıyla Avrupa Parlamentosuna giriyor. Bunlar olmaması gereken şeyler. Bir taraftan Avrupa bu örgütü yasaklarken, diğer taraftan bunların sembollerini parlamentoya sokan parlamenterler var." dedi.

4.02.2018Dünya
Savaşmaktan başka çare kalmadı

'Savaşmaktan başka çare kalmadı'

Arakanlı Müslümanların oluşturduğu Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA), geçtiğimiz hafta Myanmar’da bir askeri araca düzenlenen ve birkaç güvenlik görevlisinin yaralandığı saldırıyı üstlendi.

8.01.2018Dünya
Başbakan Yıldırımdan Bangladeş ziyareti öncesinde açıklamalar

Başbakan Yıldırım'dan Bangladeş ziyareti öncesinde açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım, Bangladeş ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı.

18.12.2017Gündem
Son dakika... Papa o kelimeyi ilk kez kullandı

Son dakika... Papa o kelimeyi ilk kez kullandı

Bangladeş'i ziyaret eden Papa Franciscus, ilk kez Arakanlı Müslümanların etnik adı "Rohingya" kelimesini kullandı.

1.12.2017Dünya
Feghouliden Cumhurbaşkanı Erdoğana teşekkür

Feghouli'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür

Galatasaray'ın Faslı yıldızı Sofiane Feghouli, Arakan Müslümanları'na yardım için Twitter sayfasından çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın attığı tweeti kendi hesabından paylaştı.

29.11.2017Futbol
Papa Arakanlı demedi

Papa 'Arakanlı' demedi

Katolik dünyasının dini lideri Papa Françesko, Arakanlı Müslümanlara yönelik baskı politikaları güden ve katliamlar organize eden Myanmar'daki ziyaretinde 'Arakanlılar' (Rohingyalar) terimini kullanmadı.

28.11.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Medeniyetlerin katmanlarını görebiliyorum

“Ankara Kalesi’ne çıkıp kente bakınca, medeniyetlerin katmanlarını manzarada görebiliyorum. Sadece birkaç kilometre sonra büyük avangard mimarisiyle modern Ankara’yı görebiliyorsunuz.”

1.08.2018