EKSTRA
MENÜ

Ermeni Tasarısı

Ermeni Tasarısı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ermeni Tasarısı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.448 Ermeni Tasarısı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ermeni Tasarısı Haberleri

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi Türkiye artık kendini daha iyi anlatacak

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! Türkiye artık kendini daha iyi anlatacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Yüksek İstişare Kurulu toplantısının gündemini sözde Ermeni soykırımı iddialarına yanıt vermek ve strateji geliştirmek için ‘özerk ve sivil bir yeni yapı’ önerisi oluşturdu. Erdoğan, brifingden sonra gerekli çalışmalar için talimat verdi.

23.06.2020Gündem
Son dakika haberler: Ukrayna’da Ermeni Soykırımı ifadesi yasaklandı

Son dakika haberler: Ukrayna’da ''Ermeni Soykırımı'' ifadesi yasaklandı

Ukrayna, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yapılacak etkinlikleri yasaklayarak, yayınladığı duyuru ile herhangi bir resmi yetkilinin Türkiye'yi "soykırım" gibi ifadelerle suçlamaması için talimat verdi.

24.04.2020Dünya
Trump yönetimi Ermeni tasarısına katılmıyor

Trump yönetimi Ermeni tasarısına katılmıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Senato’da geçen hafta oybirliğiyle kabul edilen ve 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyen Ermeni tasarısına katılmadıklarını açıkladı.

18.12.2019Dünya
Gerekirse İncirlik’i kapatırız

Gerekirse İncirlik’i kapatırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Senatosu’ndan 1915 olaylarıyla ilgili çıkan karar ve olası yaptırımlar konusunda, “Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik’i de kapatırız, Kürecik’i de kapatırız” dedi.

16.12.2019Gündem
Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekiyorsa İncirlik ve Küreciki kapatırız

Son dakika haberleri: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekiyorsa İncirlik ve Kürecik'i kapatırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Haber, Atv- A Para, ANews, A2, A Haber Radyo ortak yayınında soruları yanıtladı. Erdoğan: "İncirlik üssünün kapatma gibi bir karar söz konusu olursa bu bize aittir. Yeri geldiği zaman otururuz bütün heyetlerimizle beraber, kapatılması gerekiyorsa İncirlik'i de kapatırız, Kürecik'i de kapatırız" ifadelerini kullandı. Erken seçim olacak mı? sorusu üzerine Erdoğan, "Bizim seçimimiz 2023 Haziran'dır. Buradan bizim bir sapmamız söz konusu değildir." dedi.

15.12.2019Gündem
Son dakika... ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Son dakika... ABD Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, ABD Senatosu'nun 1915 olaylarıyla ilgili aldığı karara ilişkin Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

13.12.2019Dünya
Son dakika... ABDnin Ankara Büyükelçiliğinden Ermeni tasarısı açıklaması

Son dakika... ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinden Ermeni tasarısı açıklaması

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, ABD Senatosunda dün kabul edilen Ermeni tasarısına ilişkin "Amerikan yönetiminin pozisyonunun değişmediğini" bildirdi.

13.12.2019Gündem
Ermeni tasarısının engellenmesini Beyaz Saray istemiş

Ermeni tasarısının engellenmesini Beyaz Saray istemiş

ABD Senatosu’nda sözde ‘Ermeni soykırımının resmen tanınmasını’ öngören karar tasarılarının oylamalarının engellemesini Beyaz Saray’ın istediği öne sürüldü.

26.11.2019Dünya
Ermeni tasarısının Senatoda engellenmesini Beyaz Saray istemiş

Ermeni tasarısının Senatoda engellenmesini Beyaz Saray istemiş

Haber sitesi Axios, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın 13 Kasım'da Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından, Beyaz Saray'ın sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısının Senatodan geçmesini engellemek için harekete geçtiğini yazdı.

25.11.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan ABDye sert tepki

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan ABD'ye sert tepki

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 24. Bakanlar Konseyi Toplantısı kapsamında, EİT Genel Sekreteri ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen Ermeni tasarısı için, "Çifte standart var, iki yüzlülük yapılıyor. Barış Pınarı Harekatı ile büyük oyunu bozduk. Rahatsızlık bundan. Yaptırımlarla bir yere varamazlar. Soykırım varsa Hocalı'da Ermeniler yaptı." dedi.

9.11.2019Dünya
Ankara’dan ABD’ye sert tepki: İntikam almak istiyorlar

Ankara’dan ABD’ye sert tepki: İntikam almak istiyorlar

ABD Temsilciler Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıması ve Barış Pınarı harekâtı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören kararına Ankara’dan sert tepki geldi. ABD’nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “İki kararın sebebi, Suriye’de özellikle oyunu bozmamızdır. Bunun intikamını almaya çalışıyorlar” dedi.

31.10.2019Gündem
Son dakika... ABDden 2 skandal karar Türkiyeden çok sert tepki

Son dakika... ABD'den 2 skandal karar! Türkiye'den çok sert tepki

ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ilişkin Türkiye'ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "ABD Temsilciler Meclisi’nce bugün kabul edilen kararı reddediyoruz." denildi ve "Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Barış Pınarı Harekatı’yla büyük oyunu bozduk. Projeleri hüsrana uğrayanlar raflardaki köhne tasarılara sarıldılar. Bizden bu yolla intikam alacaklarını sananlar yanılıyorlar. Tarihi siyasete alet edenlerin bu utanç verici kararı; Hükümetimizin ve Halkımızın gözünde yok hükmündedir!" dedi.

29.10.2019Dünya
Bakan Soylu: Kendilerine truva atları bulmuşlar

Bakan Soylu: Kendilerine truva atları bulmuşlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kendilerine truva atları bulmuşlar. İstanbul'da İmamoğlu, Ankara'da Mansur Yavaş, İzmir'de başka bir isim. Truva atları bulmuşlar, bu truva atlarıyla beraber acaba kalelerin içerisine girip içlerinden çıkabilecek HDP ve PKK'larla birlikte başka bir fitne tohumu ortaya koyabilir miyiz, koyamaz mıyız? Dertleri tamamen bu." dedi.

8.03.2019Gündem
Reuters dünyaya Adanadan geçtiği bu fotoğrafla duyurdu

Reuters dünyaya Adana'dan geçtiği bu fotoğrafla duyurdu

Almanya parlamenterlerin ziyaretine izin verilmeyen Adana’daki İncirlik Üssü’nden, bu ülke uçaklarının ayrılması çalışmalarına başlandı. Almanya’da yayınlanan Der Spiegel Dergisi de, Alman ordusuna ait unsurların Adana’daki üsten ayrılmakta olduğuna ilişkin haber yayınladı. Uluslararası haber ajansı Reuters, haberi İncirlik'te görevli Alman askerlerinin kullandığı 'kol patchi'nin ve Alman Tornado savaş uçağının yer aldığı fotoğrafla servis etti.

9.07.2017Dünya
Zarardan başka bir şey getirmedi

Zarardan başka bir şey getirmedi

Alman Parlamentosu uzun tartışmalardan sonra Ermeni tasarısını 2 Haziran 2016’da onayladı. 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyen tasarı meclisten oybirliğiyle geçti.

6.06.2017Dünya
Almanya, İncirlik’teki güçlerini çekiyor mu

Almanya, İncirlik’teki güçlerini çekiyor mu?

Almanya, Türkiye’deki son gelişmeler üzerine İncirlik’e alternatifi tartışıyor. İncirlik’te Alman askerlerin ve Tornadoların görev süresinin uzatılması, buna ek olarak AWACS tipi keşif uçaklarının konuşlandırılması bu hafta meclise geliyor.

6.11.2016Dünya
Merkel hükümeti, askerlerinin İncirlik görevini uzatma kararı aldı

Merkel hükümeti, askerlerinin İncirlik görevini uzatma kararı aldı

Alman hükümeti, terör örgütü IŞİD’le mücadele kapsamında İncirlik Üssü’nde konuşlu tornadolar ve askerleri için süreyi bir yıl daha uzatma kararı aldı. Süre Aralık ayında doluyordu. Bakanlar Kurulu ayrıca İncirlik’te konuşlanacak AWACS uçaklarına asker göndermeyi de onayladı.

12.10.2016Dünya
Berlin seçiminin gündemi Türkiye

Berlin seçiminin gündemi Türkiye

Berlin’de pazar günü seçimler var. Kim demiş, Türkiye’deki tartışmalar Almanya’ya taşınmasın diye. Seçimin gündemi Türkiye.

15.09.2016Avrupa
Berlin ‘kriz çözen’ büyükelçiyi bekliyor

Berlin ‘kriz çözen’ büyükelçiyi bekliyor

Türkiye-Almanya ilişkilerinin yumuşama aşamasına girmesiyle gözler yeni Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın’ı beklemeye başladı. Yeni Büyükelçi, Almanya’yla ilişkileri hızla yeniden rayına koyma gibi zor bir görevle Berlin’e geliyor.

8.09.2016Avrupa
Almanya’dan İncirlik’e 58 milyon euro

Almanya’dan İncirlik’e 58 milyon euro

Türkiye ile Almanya arasında yeni yumuşama sinyalleri. Almanya, İncirlik’e 58 milyon Euroluk yatırıma onay verdi.

6.09.2016Dünya
Alman basını: Merkel, Erdoğanın önünde diz çöktü

Alman basını: Merkel, Erdoğan'ın önünde diz çöktü

Ankara-Berlin ilişkileri ve Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern eyaletindeki parlamento seçimleri, Alman gazetelerinde öne çıkan konular.

5.09.2016Dünya
CDU milletvekili İncirlik yolunda

CDU milletvekili İncirlik yolunda

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Christian von Stetten, Türkiye’nin izin vermemesine rağmen, İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etmek amacıyla yola çıktı. Bild gazetesinin bildirdiğine göre, Cuma günü özel bir ziyaret için İstanbul’a giden von Stetten, bugün İstanbul’dan Adana’ya hareket etti.

3.09.2016Dünya
Merkel’den ‘Ermeni tasarısı’ kararına ilişkin açıklama

Merkel’den ‘Ermeni tasarısı’ kararına ilişkin açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman hükümetinin, Federal Meclis’in 1915 Olayları’na ilişkin kararına mesafe koymadığını söyledi.

3.09.2016Dünya
Alman hükümeti: Ermeni tasarısının bağlayıcılığı yok

Alman hükümeti: Ermeni tasarısının bağlayıcılığı yok

Alman hükümeti, Türkiye’nin talebine uygun olarak, Alman Parlamentosu’nun kabul ettiği Ermeni soykırımı kararının yasal bağlayıcılığı olmadığını açıkladı. Ancak hükümet, Alman Parlamentosu’nu karşısına almamak için tasarıya mesafe koymadığını savundu.

2.09.2016Dünya
AB Dönem Başkanı Slovakyadan Türkiye açıklaması

AB Dönem Başkanı Slovakya'dan 'Türkiye' açıklaması

AB Dönem Başkanı Slovakya’nın Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 28 AB üyesi ülke ile Türkiye’nin yarın ilk kez masaya oturacağını belirtti.

2.09.2016Dünya
Almanyadan Ermeni tasarısı hakkında flaş açıklamalar

Almanya'dan 'Ermeni tasarısı' hakkında flaş açıklamalar

Almanya'dan 2 Haziran'da Federal Meclis tarafından kabul edilen 'Ermeni soykırımı' tasarısıyla ilgili açıklamalar geldi. Alman hükümeti, tasarının yasal bağlayıcılığı olmadığının altını çizdi. Ancak Türkiye'nin beklentisinin aksine, tasarıyla arasına mesafe koymadığını açıkladı. Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2 Haziran'daki oylama öncesinde, tasarı lehinde oy kullandığı ortaya çıktı.

2.09.2016Dünya
‘Bizi sevmiyorlar’ diye küsmek, Türkleri geri götürür

‘Bizi sevmiyorlar’ diye küsmek, Türkleri geri götürür

Türkiye, ekonomik ve demokratik reformlarla son 10 yılda Avrupa’da yıldızı yükselen ülkeydi.

20.08.2016Avrupa
Merkel: Türkiye ile özel ilişkilerimiz var ve öyle de kalacak

Merkel: Türkiye ile özel ilişkilerimiz var ve öyle de kalacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel: “Türkiye ile çok özel bağlarımız var ve öyle de kalacak” dedi. Merkel, Türkiye ile ‘gergin ilişkiler değil, iyi ilişkiler’ istediğini vurguladı.

19.08.2016Dünya
Almanyadan Türkiyeye rest: Askeri çekebiliriz

Almanya'dan Türkiye'ye rest: Askeri çekebiliriz

Almanya ile Türkiye arasında İncirlik polemiğine, Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel de katıldı. Gabriel, "Türkiye Alman askerleri ziyarete izin vermezse, askerimizi çekebiliriz" dedi.

13.07.2016Dünya
Merkel, Erdoğan’dan İncirlik izni alamadı

Merkel, Erdoğan’dan 'İncirlik' izni alamadı

Alman parlamentosunun 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımasıyla başlayan Ankara-Berlin gerginliği sürüyor. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’den sonra Başbakan Angela Merkel de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan İncirlik Üssü ziyareti için izin koparamadı. Spiegel Online’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel’den "yapması imkansız bir talepte" bulundu. Erdoğan, Merkel’in, “Meclis’in 'Ermeni soykırımı' kararı hükümetin tavrı değildir” diye kamuoyuna açıklama yapmasını istedi ve ancak bu şartla Alman vekillerin İncirlik Üssü'nü ziyaret etmesine izin verebileceklerini söyledi.

10.07.2016Avrupa
Almanyada 11 Türkiye kökenli milletvekiline polis koruması

Almanya'da 11 Türkiye kökenli milletvekiline polis koruması

Almanya'da 2 Haziran'da yapılan oylamada 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlayan yasa tasarısını onaylayan parlamentonun Türkiye kökenli 11 milletvekili, ölüm tehditlerinin ardından polis korumasına alındı.

12.06.2016Dünya
CHPden ilk tepki geldi: Karar bizim için geçersizdir

CHP'den ilk tepki geldi: Karar bizim için geçersizdir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz: "Almanya Federal Meclisi'nin bugün yapmış olduğu oylamada, 1915 olaylarını 'Soykırım' olarak niteleyen karar tasarısını kabul etmesinden derin üzüntü duyuyor ve bunu şiddetle kınıyoruz. Karar; bizim açımızdan hükümsüz ve geçersizdir" dedi.

2.06.2016Gündem
Türkiyeden Almanyaya soykırım tepkisi

Türkiye'den Almanya'ya 'soykırım' tepkisi

Alman parlamentosunun 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasının ardından Türkiye'den beklenen hamle geldi. Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, geri çağrıldı.

2.06.2016Dünya
Berlinde soykırım taslağı hazır

Berlin'de soykırım taslağı hazır

Almanya’da iktidardaki CDU/CSU-SPD ve muhalefetteki Yeşiller’in 2 Haziran’da Federal Meclise ortaklaşa taşıyacakları tasarıda 1915 Olayları ‘Ermeni soykırımı’ olarak nitelendiriliyor. Tasarıda Almanya’nın sorumluğuna da değiniliyor.

23.05.2016Dünya
Türkiye Almanya arasındaki gerilimine bir yenisi daha eklendi

Türkiye Almanya arasındaki gerilimine bir yenisi daha eklendi

Almanya ile Türkiye arasında vize muafiyeti ve Ermeni tasarısı gerilimine bir yenisi daha eklendi. Almanya Parlamentosu Başkanı Norbert Lammert, TBMM'de dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılan oylamayı ‘demokrasiden uzaklaşma’ olarak eleştirdi.

20.05.2016Avrupa
ABDde yeni Ermeni tasarısı

ABD'de yeni Ermeni tasarısı

ABD Kongresi'ne, ABD Başkanı Barack Obama'yı, "Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin, gelecek 100 yılda, iki ülkenin ortak çıkarlarına dayanan adil, yapıcı, istikrarlı ve kalıcı yönde ilerlemesine dönük çalışmaya çağıran" karar tasarısı sunuldu.

29.04.2015Dünya
Yorgancılar Türkiye ve Egeyi anlattı

Yorgancılar Türkiye ve Ege'yi anlattı

Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinin oluşturduğu G20'nin iş dünyasındaki yansıması Business 20 (B20) Dönem Başkanlığını yürüten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin ABD ziyaretine EBSO Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar da katıldı.

23.04.2015Ege
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Avrupa Parlamentosunun Ermeni tasarısı kararıyla ilgili ortak metin imzalayabiliriz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Avrupa Parlamentosu'nun Ermeni tasarısı kararıyla ilgili ortak metin imzalayabiliriz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu'nda Ermeni tasarısının kabul edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

16.04.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Rex Tillerson gitti Mike Pompeo geldi...

Yaralı, sorunlu, ABD–Türkiye ilişkileri nasıl etkilenecek?

14.03.2018

Yumurtaların üzerinde yürümek

Türkiye’nin Suriye’de Afrin’e yönelik Zeytin Dalı operasyonunda ikinci hafta sona ererken Ankara ile Washington arasındaki gerilim kontrollü biçimde devam ediyor.

1.02.2018

Gerçeklerden uzak tasarı

Yıllardır dünyanın farklı ülkelerinde sözde Ermeni tasarısı parlamentolarda gündeme taşınır. Artık bu durum, bir noktadan sonra komik, anlamsız ve saçma bir hal almaya başladı. Neden mi? İçi yalanlarla dolu, tarihi bir dayanağı olmayan, bir milletin geçmişini karalamak ve istikbaline leke sürmek için atılmış iftiralardan ibaret tasarılar tartışılmaya ve kabul görmeye başlandı.

6.06.2016

Ne sistem ama

Eğer bir partinin ne zaman ve nasıl olağanüstü kurultay yapabileceğini hukuk veya tüzük saptayamıyorsa...

31.05.2016