Almanya'da 11 Türkiye kökenli milletvekiline polis koruması

Almanyada 11 Türkiye kökenli milletvekiline polis koruması

Almanya'da 2 Haziran'da yapılan oylamada 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlayan yasa tasarısını onaylayan parlamentonun Türkiye kökenli 11 milletvekili, ölüm tehditlerinin ardından polis korumasına alındı.

Haberin Devamı

BBC Türkçe'nin haberine göre; Almanya Dışişleri Bakanlığı, bu milletvekillerine Türkiye'ye gitmeme uyarısı yaparak can güvenliklerinin garanti edilemeyeceğini duyurdu.

Alman parlamentosunun kararı, Türkiye'nin tepkisine neden olmuştu. Söz konusu karar nedeniyle Türkiye'de protesto gösterileri düzenlenmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tasarının öncüleri arasında yer alan Yeşiller Partisi Başkanı Cem Özdemir'i isim vermeden eleştirerek,"Şimdi oradan çıkıyor bir ukala, bir şey hazırlıyor, Alman Parlamentosu'na sunuyor. Neymiş? Birileri de diyor ki, güya Türk... Ne Türk'ü be? Bunların kanlarının laboratuvar testinden geçmesi lazım" demişti.

Almanyada 11 Türkiye kökenli milletvekiline polis koruması

Parlamentodaki oylamada sadece bir milletvekili tasarının aleyhine oy kullanmış, bir milletvekili de çekimser kalmıştı. Oylamaya Başbakan Angela Merkel ve Başbakan Yardımcısı SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier katılmamıştı.

Oylamada tek ret oyu veren Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Bettina Kudla, Almanya dışındaki ülkelerde tarihi değerlendirmelerde bulunmanın Alman meclisinin görevi olmadığını söylemişti.

Haberle ilgili daha fazlası: