ABD Kongresi’nde Ermeni tasarısı çalışması

ABD Kongresi’nde Ermeni tasarısı çalışması

ABD Kongresi’nin her dönem tartışma yaratan, Ermeni Soykırımı’nın ABD Yönetimi tarafından tanınmasına dair hazırlanan yasa tasarılarının sonuncusunun bu hafta Kongre Yönetimi’ne sunulması bekleniyor.

Haberin Devamı

Kongre’nin Ermeni Dostluk Grubu eşbaşkanları Cumhuriyetçi Robert Dold ve Demokrat Partili Frank Pallone ile her ikisi de Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı California’dan seçilen Cumhuriyetçi David Valadao ve Demokrat Partili Adam Schiff tarafından geçtiğimiz günlerde Kongre üyelerine gönderilen bir mektupta, üyelerden Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına dair sunulacak tasarının hazırlayıcı olmaları istenmiş ve 24 Şubat, son tarih olarak verilmişti.

Geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ara seçimlerin ardından kadük olan 227 sayılı karar tasarısının ise yeni seçilen 114’üncü Kongre’ye sunulacak Ermeni tasarısının içeriğini oluşturacağı belirtilmişti. Mektupta bu sene 1915 Olayları’nın 100’üncü yıldönümü olmasının ise tasarıya ayrı bir önem yüklediği ifade edilmişti. Mektupta imzası bulunan milletvekillerinden Schiff’in ofisi, 24 Şubat’ta Kongre’ye sunulacağı söylenen tasarı üzerinde halen çalışıldığını belirtti.

Türk kaynaklar ise olayların yıldönümü sayılan 24 Nisan öncesine denk getirilmek istenen tasarı için Ermeni diasporasının geç kaldığını ve Kongre’den imza toplamada da zorluklar yaşadığını dile getirdi. Türk kaynaklar, tasarıya imza veren milletvekillerinin sayısının 50’yi geçmesinin beklenmediğini, ayrıca Temsilciler Meclisi Başkanlığı’nı yürüten Cumhuriyetçi John Boehner’ın da Ermeni Soykırımı tasarısıyla ilgili görüşlerinin olumsuz olduğunu daha önce birçok kez tekrarladığını hatırlattı. Tasarıyı hazırlayan milletvekillerinden Adam Schiff’in sözcüsü Patrick Boland, Hürriyet'e “Tasarı önümüzdeki haftalarda sunulacak" açıklamasında bulundu. Boland, gecikmenin sebebine ise değinmedi.

Haberle ilgili daha fazlası: