EKSTRA
MENÜ

Erken Ergenlik

Erken Ergenlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erken Ergenlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.336 Erken Ergenlik haberi bulunmuştur.

Erken Ergenlik Haberleri

Uzaktan eğitimde ailelere pratik öneriler

Uzaktan eğitimde ailelere pratik öneriler

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını eğitimde karşımıza çok önemli bir değişimi hızlı bir şekilde getirmiş durumda: Uzaktan eğitim. Peki, uzaktan eğitim konusunda aileler nelere dikkat etmeli? Uzmanlar konuyla ilgili tavsiyeler verdi.

7.10.2020Eğitim
Büyüme ile gelişme aynı şey değil

Büyüme ile gelişme aynı şey değil

Her anne babanın arzusu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Sonrasında ise dilekleri, sağlıklı bir çocuk ve genç olması üzerinedir… Peki, onun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesinde nelere dikkat etmeli? İşte bu sorunun yanıtını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi veriyor ve anne babaları uyarıyor “Büyüme ile gelişme aynı şey değildir!”

Büyümeyi ve gelişmeyi etkiliyor Bunlara dikkat edin

Büyümeyi ve gelişmeyi etkiliyor! Bunlara dikkat edin

Prof. Dr. Nalan Karabayır, “Proteinden fakir, muhallebi gibi karbonhidrattan zengin beslenme bebeğin gelişiminde soruna neden olabilir. Günümüzde yulaf, kinoa gibi besin maddeleri dışında propolis, keçiboynuzu gibi katkıların çocuk beslenmesinde ön plana çıktığı görülüyor ancak bunların hali hazırda bilinmeyen olumsuz etkileri yıllar sonra ortaya çıkabilir” dedi.

Estradiol nedir Estradiol değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Estradiol nedir? Estradiol değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Estradiol vücut için önemli bir hormonu olarak bilinmektedir. Yüksekliği veya düşüklüğü insan sağlığına zararlı olabilir. Peki, estradiol nedir? Estradiol değeri ne olmalıdır? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık ve sonuçlarını derledik.

12.06.2020Sağlık
Ergenlik döneminde karşılaşılan jinekolojik sorunlara dikkat

Ergenlik döneminde karşılaşılan jinekolojik sorunlara dikkat!

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Gümüştaş, ergenlik döneminde karşılaşılabilecek sorunlar hakkında aileleri bilgilendirdi.

Yer Erzincan… 3 çoban da bu yüzden öldü

Yer Erzincan… 3 çoban da bu yüzden öldü!

Erzincan’da son 28 gün içerisinde yıldırım düşmesi sonucu açık arazide koyun sürüsü otlatan 3 çoban hayatını kaybetti. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yıldırım ve şimşek olaylarında geçen yılın haziran-temmuz aylarına oranla bu yıl artış yaşandı.

8.07.2019Gündem
Çocuklardaki duygusal travma ve stres ergenliği geciktiriyor

Çocuklardaki duygusal travma ve stres ergenliği geciktiriyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Armut, çocuklardaki duygusal travma ve stresin ergenliği geciktirdiğini söyledi.

Çocuğum erken ergenliğe mi giriyor

Çocuğum erken ergenliğe mi giriyor?

Çocukların gelişim süreci ile ilgili anne babaları en çok endişelendiren konulardan biri de erken ergenlik. “Çocuğum erken ergenliğe mi giriyor?”, “Tedavi olmalı mı?” gibi sorular ebeveynler kafalarını kurcalayıp duruyor. Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Kara, erken ergenliğin ne zaman tedavi edilmesi gerektiğini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Göğüs duvarı deformitelerinde cerrahi yöntemler

Göğüs duvarı deformitelerinde cerrahi yöntemler

Doğumdan itibaren görülmeye başlayan göğüs deformiteleri çocukta büyüme ile beraber daha belirgin hale gelerek çocukların psikolojisini bozan ve sosyalleşmesini engelleyen bir rahatsızlık haline geliyor. Tedavilerinde ise minimal invaziv cerrahi yöntemler ve gerektiğinde bunların açık yöntemlerle modifiye edilerek kullanılması ameliyatın başarısını arttırmaktadır. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan, konuyla ilgili önemli bilgiler aktardı.

Çocuğunuzun sağlık kontrolleri tam mı

Çocuğunuzun sağlık kontrolleri tam mı?

Her anne babanın arzusu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Sonrasında ise dilekleri, sağlıklı bir çocuk ve genç olması üzerinedir… Peki, onun sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesinde nelere dikkat etmeli? Hangi sağlık kontrolleri yaptırılmalı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi konuyla ilgili detaylı bilgi veriyor.

Ebeveynlerin ergenlik yaşı çocuğu etkileyebiliyor

Ebeveynlerin ergenlik yaşı çocuğu etkileyebiliyor

Ergenliğin kız çocuklarında 8, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlaması ve kız çocuklarında 10-10,5 yaşından önce adet olmasının erken ergenlik olarak kabul ediliyor. Erken ergenliğin çocuklarda psikososyal sorunlara yol açabildiğini belirten, Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Sebahat Ağladıoğlu, “Bunun yanında çocukluk döneminde yaşıtlarından daha iri olan çocuklar, erişkin hayatta büyümelerini erken durdurmaları nedeniyle boy kısalığıyla karşı karşıya kalabilirler” açıklamasında bulundu.

Erken ergenlik, psikolojik sorunlara yol açabilir

Erken ergenlik, psikolojik sorunlara yol açabilir

Erkeklerde 9, kızlarda 8 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının erken ergenlik olarak tanımlandığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Özkılıç, erken ergenliğin tedavisi hakkında bilgi verdi.

“Biz de ergen olduk ama böyle değildik”

“Biz de ergen olduk ama böyle değildik!”

“Biz de ergen olduk ama böyle değildik!”… Günümüzde pek çok anne babadan böyle bir serzenişi duymak ve çözüm arayışlarına tanık olmak mümkün. Özellikle de çocukları zorlu bir ergenlik süreci geçiriyorsa...

Ergenlik korkusu ilaçları patlattı

Ergenlik korkusu ilaçları patlattı

TÜRKİYE’de satılan ergenlik durdurucu ilaç sayısı son üç yılda yarı yarıya arttı.

28.09.2018Gündem
Baş ağrısı çocukların da problemi

Baş ağrısı çocukların da problemi!

Yetişkinlerde olduğu gibi çocukların da başı ağrır. Tekrarlayan baş ağrıları okul sorunlarına, öğrenme güçlüğüne neden olabilir.

Çocuğunuz sık hastalanıp geç iyileşiyorsa...

Çocuğunuz sık hastalanıp geç iyileşiyorsa...

Çocuğunuzun hastalığı uzun sürüyor ve antibiyotik tedavisine geç mi cevap veriyor? Ağzında, vücudunca tekrarlanan apse ya da pamukçuk mu bulunuyor? Fazla mı kilolu? Bunlara cevabınız evet ise dikkat, eşiğinizi bir tık yukarı çıkarın! Çünkü çocuğunuzun bağışıklık sistemi hasta ve ne yazık ki, bağışıklık sistemindeki bozukluklar kesinlikle affetmiyor.

Çocuğunuzun boyu yılda 4,5 cm’den az uzuyorsa dikkat

Çocuğunuzun boyu yılda 4,5 cm’den az uzuyorsa dikkat!

Araştırmalara göre, büyüme hormonu seviyeleri gün içinde artma ve azalmalar gösterebiliyor. Büyüme hormonu en çok geceleri uykuda salgılanıyor.

15.08.2018Cocuk
Akıllı telefon kullanımı 6 aylığa kadar düştü

Akıllı telefon kullanımı 6 aylığa kadar düştü

Uzman Psikolog Nazlı Nazan Özel; şu an her doğan bebeğin sanal dünyanın içerisine düştüğünü ifade ederek, çocukların 6 aylıktan itibaren akıllı telefon ve tablet bilgisayara maruz kaldığını söyledi.

Türkiyede son 1 ayda yıldırım çarpması sonucu 9 kişi öldü. Korkutan iddia: Daha çok çarpacak

Türkiye'de son 1 ayda yıldırım çarpması sonucu 9 kişi öldü. Korkutan iddia: 'Daha çok çarpacak'

Son 1 ayda yıldırım çarpması 9 kişinin ölümüne, 26 kişinin yaralanmasına yol açtı. 120’den fazla hayvan da telef oldu. Meteoroloji uzmanları, 5-13 Mayıs arasında yıldırım sayısında büyük artış yaşandığını belirtiyor. Prof. Dr. Selim Şeker ise uyarıyor: “Elektromanyetik alan çok arttı, bu gibi olaylarla daha fazla karşılaşacağız.”

17.05.2018Gündem
Erken ergenlik ne zaman tedavi edilmeli

Erken ergenlik ne zaman tedavi edilmeli?

Özellikle ergenlik dönemi yaklaşan çocukları olan ebeveynlerin son yıllarda en çok endişe duyduğu konuların başında “erken ergenlik” geliyor. Ortaya çıkan psikolojik değişimlerin yanı sıra, çocuğunun büyümesinin etkilenerek boyunun kısa kalacağından korkan ebeveynler ve özellikle de anneler çocuk endokrinoloji polikliniklerine başvuruyor.

Erken ergenlik tedavi edilmeli

Erken ergenlik tedavi edilmeli

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Sebahat Yılmaz Ağladıoğlu, ergenlik dönemi hakkında merak edilen soruları sizler için cevapladı.

Televizyon izleme saatini azaltacak 5 öneri

Televizyon izleme saatini azaltacak 5 öneri

İstatistikler, televizyon izleme oranlarının ülkemiz için alarm verici seviyede olduğuna işaret ederken, uzmanlar, aşırı televizyon izlemeyi aile bireyleri arasında iletişimin kopmasına yol açan en önemli etkenler arasında gösteriyor.

Erkek çocuklarında daha sık görülüyor

Erkek çocuklarında daha sık görülüyor!

Davranım bozukluğunun daha çok, geç çocukluk ya da ergenlik döneminde görüldüğünü söyleyen Psikiyatrist Prof. Dr. M. Kerem Doksat, bu durumun erkek çocuklarda daha sık görüldüğünü belirtiyor.

26.11.2016Sağlık
Çocuklarda erken ergenlik

Çocuklarda erken ergenlik

Çocuğunuzda erken ergenlik bulguları varsa ne yapmalısınız?

3.11.2016Sağlık
Çocuklarda erken ergenlik nasıl anlaşılır

Çocuklarda erken ergenlik nasıl anlaşılır?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akmancevaplıyor; Çocuklarda erken ergenlik nasıl anlaşılır?Erken ergenlik, birçok ailenin korkulu rüyasıdır. Bu korkulurüyanın nedeni çocuğun erken ergenliğe bağlı olarak büyüme kıkırdaklarınınerken kapanıp boy uzamasının erken bitmesidir. Eğer bir kız çocuğunda 8yaşından önce, erkek çocuğunda 9 yaşından önce erken ergenlik bulguları varsamutlaka bunun takip edilmesi ve gerekirse tedavi edilmesi gerekmektedir.

Göz problemleri çocukların okul başarısını düşürüyor

Göz problemleri çocukların okul başarısını düşürüyor

Çocuklar tatil rahatlığından çıkıp zorlu bir maratona başladı.

Erken ergenlik nedir

Erken ergenlik nedir?

Normal ergenlik yaşı kız ve erkek çocuklarda kaçtır?

Yazar Sonuçları

Kızım odasından dışarı çıkmıyor

13 yaşındaki kızım odasından çıkmıyor ve devamlı sinirli. Bu durum beni çok endişelendiriyor, lütfen yardımcı olun.

12.02.2020

Erken ergenlik nedir? Erken ergenliğin nedenleri nelerdir?

Ergenlik dönemi fiziksel ve hormonal olarak çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecidir. Ergenlikte hormonal değişim ile birlikte sekonder cinsel özelliklerin belirginleşmesi, vücut yağ dağılımın değişimi, boy uzamasında sıçrama ile yetişkin boya ulaşma, erkek ve kızlarda fertilite kazanımı olur.

20.11.2019

Bulimia nervoza nedir?

Normalin çok üzerinde yedikleri için mide şikayetleri ve kalori kısıtlaması amacıyla kendilerini kusturmaya çalışırlar veya laksatif ve diüretik ilaçlar kullanırlar.

2.10.2019

Ergenliğin zor yanı: Cinsellik

Ergenlik dönemi kişinin fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak değişimler gösterdiği ve olgunlaştığı dönemdir. Gelişimsel özelliklerine göre erken ergenlik, orta ergenlik ve geç ergenlik olarak üç farklı dönemde incelenebilir. Erken ergenlik 11-15 yaşlar arasında tanımlanan, bedensel değişimlerin yoğun olarak görüldüğü bir dönemdir.

22.04.2019
Çocuğum sağlıklı gelişiyor mu

Çocuğum sağlıklı gelişiyor mu?

Dünyadaki en büyük sağlık problemlerinin başında obezite gelse de çocukluk döneminde kilo alamama, az kilo alma ve gelişme geriliği de mutlaka takip edilmesi gereken problemler arasında yer alır.

3.04.2019

Nonil fenol mu bisfenol mu?

Kimi besinlerle, kimi soluduğumuz hava, kullandığımız temizlik (!) ürünleri kimi de giydiğimiz giysilerle bedenimize giriyor. Nonil fenol ve bisfenol gibi “fenolik” bileşenler de bunlara dahil.

5.03.2019

Erken ergenlik demeden önce…

Sırf kapıları çarpıyor, anne babasına bağırıyor, öfkeden çıldırıyor diye sekiz yaşındaki bir çocuk ergenliğe girmiş sayılır mı? Prof. Dr. Bengi Semerci erken ergenliğin bir gerçek olduğunu, ama sebeplerinin bunlar olmadığını söylüyor.

5.01.2019

Büyüme ve ergenlik izlemi gerekli midir?

Büyüme, çocukluk dönemine özgü bir özelliktir. Fiziksel ve hormonal olarak çocukluktan erişkinliğe geçiş süreci olarak tanımlanan ergenlik dönemi de, insan hayatında hızlı değişimlerin olduğu önemli bir dönem olması nedeni ile tıp biliminin özellikli bir konusudur. Gençlerin vücudunda meydana gelen değişimleri anlaması ve alışması yeterince zorken bir de yaşadıkları duygusal dalgalanmalar, sosyal hayata adapte olmalarını güçleştirir.

22.10.2018

Erken ergenlik salgını mı var?

Ebeveynlerin, çocuklarının gelişim süreçleriyle alakalı en çok endişe ettikleri konuların başında erken ergenlik geliyor. Hormon içerikli gıdalarla sağlıksız bir şekilde beslenme, kimyasallara maruz kalma gibi etkenler sebebiyle ergenliğe girme yaşında düşüş yaşanırken, bu durum çocukların gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Nesibe Andıran, erken ergenlikle ilgili önemli bilgiler verdi.

30.07.2018

Gençlerin doğurganlığı tehdit altında mı?

Son zamanlarda tüm dünya bunu tartışıyor. Hekimlerin kongrelerdeki gündem maddeleri arasında bu konu ilk sıralarda yer alıyor. Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen genç, yeni evli çiftler neden çocuk sahibi olamıyor?

5.03.2018

Ergenlik döneminde bu belirtilere dikkat!

Son zamanlarda tüm dünya bunu tartışıyor. Hekimlerin kongrelerdeki gündem maddeleri arasında bu konu ilk sıralarda yer alıyor. Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen genç, yeni evli çiftler neden çocuk sahibi olamıyor?

4.01.2018

Çocuklarda erken ergenlik nasıl anlaşılır?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, çocuklarda erken ergenliğin nasıl anlaşılacağını açıklıyor.

21.08.2017

Ergenlik gelişimi ve erken ergenlik

Ergenlik gelişimi ve erken ergenlikte ortaya çıkan olası rahatsızlıkları sizler için Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları & Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran’a sorduk.

31.03.2017

Erken yaşlandıran oyuncaklar

Kız çocukları için bol makyajlı, kadınsı, abiye giysili bebekler; erkek çocukları için kaslı, saçları jöleli, erkeksiliği öne çıkaran oyuncaklar… Yapılan araştırmalara göre, aşırı makyajlı ve yetişkin görünümlü bebekler çocuklarda erken büyüme baskısı yaratıyor. Psikolog Serap Duygulu’ya göre, çocuklar oyun oynarken gerçek hayatı taklit ettikleri için ne tür oyuncaklarla oynadıkları çok önemli.

20.02.2017