EKSTRA
MENÜ

Burak Kesayak

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 109 haberi bulunmuştur.

Burak Kesayak Haberleri

Veri bilimi otomotiv sektörüne yön veriyor

Veri bilimi otomotiv sektörüne yön veriyor

Otomotiv sektörü veri analizi ve büyük veriyle birlikte önemli bir dönüşüm yaşıyor. Teknoloji Yazarı Burak Kesayak, bu podcast'te günümüzün en değerli kaynağı olan verinin otomotiv sektörüne katkılarından bahsetti, perakende süreçlerinden başlayarak, otonom araç geliştirme çalışmalarına kadar veri üretimi ve veri analizin otomotivde hangi aşamada olduğuna değindi.

23.08.2021Teknoloji
Giyilebilir cihazlara dikkat

Giyilebilir cihazlara dikkat!

Giyilebilir cihazlar kullanıcılar tarafından ilgi görmeye devam ederken, bazı güvenlik sorunları da ortaya çıkıyor. Bu podcast'imizde Hürriyet Teknoloji Yazarı Burak Kesayak, bazı basit önlemlerle daha güvenli hale getirebileceğimiz giyilebilir cihazların artıları ve eksilerini anlattı.

9.08.2021Teknoloji
Dünyanın en değerli kaynağı: Veri

Dünyanın en değerli kaynağı: Veri

Her gün 500 milyon tweet, 294 milyar e-posta, 4 milyon GB Facebook verisi, 65 milyar WhatsApp mesajı ve YouTube'a her gün eklenen 720 bin saat yeni içerik inanılmaz bir bilgi yığını söz konusu. Teknoloji Yazarı Burak Kesayak, dünyanın en değerli kaynağı kabul edilen 'veri'yi çarpıcı bir şekilde anlatıyor...

14.07.2021Teknoloji
Robotlarla insanlar arkadaş olabilir mi

Robotlarla insanlar arkadaş olabilir mi?

Özellikle de Avrupa’da artan yaşlı nüfus, robot bakıcı çalışmalarına daha fazla odaklanılmasına neden oluyor. Bu kapsamda robotlarla insanların arkadaşlık kurup kuramayacağı konusunda biraz da felsefi açıdan bakacağız. Hürriyet Teknoloji Yazarı Burak Kesayak anlatıyor...

21.06.2021Teknoloji
Sonsuz maymun teoremi ve sanal maymun çalışmaları

Sonsuz maymun teoremi ve sanal maymun çalışmaları

Bir maymun, daktilonun başına oturup sonsuza kadar rastgele bir şekilde daktilonun tuşlarına basarsa sonuç sizce ne olurdu? Ortaya çıkan metinin bir yerinde acaba hayat hikayemiz veya bir sanat eserinin tamamı olabilir miydi? Teknoloji yazarı Burak Kesayak anlatıyor...

17.05.2021Teknoloji
Dijital kopyanız olsun ister misiniz

Dijital kopyanız olsun ister misiniz?

Sosyal medyada yaptığımız paylaşımlar, beğendiğimiz gönderiler gibi birçok etkileşim, kişiliğimiz hakkında bilgiler içeriyor. Bu veriler kullanılarak, dijital bir kopyanızın yapılmasını ve bu dijital kopyanın sevdiklerinizle iletişime geçmesini ister miydiniz? Teknoloji yazarı Burak Kesayak anlatıyor.

5.04.2021Teknoloji
Dronelar hakkında daha önce düşünmedikleriniz

Drone'lar hakkında daha önce düşünmedikleriniz

Eğer daha önce bir drone uçurduysanız veya çalışan bir drone’un yakınlarında bulunduysanız, muhtemelen o rahatsız edici vızıltı sesini duymuşsunuzdur. Yapılan bilimsel çalışmalar, drone’ların vızıltı seslerinin karayolu taşıtlarının çıkardığı seslerden daha rahatsız edici olduğunu gösteriyor. Hürriyet Teknoloji Yazarı Burak Kesayak anlattı...

16.03.2021Teknoloji
Sanal gerçeklik ile yapılan kişilik araştırmaları

Sanal gerçeklik ile yapılan kişilik araştırmaları

Psikoloji alanındaki araştırmalarda oldukça kullanışlı bir araç haline gelen sanal gerçeklik teknolojisi; sosyal kaygı, ahlaki karar verme ve duygusal tepkileri belirleme gibi psikoloji araştırmalarda kullanılabiliyor. Teknoloji Yazarı Burak Kesayak anlatıyor...

3.03.2021Teknoloji
5G hayatımızda neleri değiştirecek

5G hayatımızda neleri değiştirecek?

Son yıllarda çok daha sık konuştuğumuz 5G teknolojisi Türkiye'de de 2021 yılında aktif olarak kullanılmaya başlanacak. Peki 4G/LTE'nin ardından katbekat hız sunan 5G hayatımızı nasıl değiştirecek? Hangi alanlarda etkisini hissettirecek?

2.12.2020Teknoloji
Temaslı kişi izleme uygulamalarında yüzde 60 hedefi

Temaslı kişi izleme uygulamalarında yüzde 60 hedefi

Salgının kontrol altına alınabilmesi ve temaslı kişilerin tespit edilebilmesi için birçok ülkede kişi izleme uygulamaları kullanılıyor. Yapılan araştırmalar, bu uygulamaların kısmen de olsa başarılı olması için yüzde 60 oranında kullanıcıya sahip olması gerektiğini gösteriyor. Hürriyet Teknoloji Yazarı Burak Kesayak anlatıyor...

27.11.2020Teknoloji
3D baskı artan gıda ihtiyacını karşılayabilir mi

3D baskı artan gıda ihtiyacını karşılayabilir mi?

Son yılların en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alan 3D baskı sektörü, gıda sektöründe de önemli rol oynuyor. 3D yazıcılar kullanılarak basılan gıdalar, gelecekte yaşanması muhtemel gıda kıtlığına çözüm olabilir.

11.11.2020Teknoloji
Teknoloji devleri yenilenebilir enerjiye yöneliyor

Teknoloji devleri yenilenebilir enerjiye yöneliyor

Teknoloji dünyasında artık kaliteli ürün ve hizmet sunmanın yanı sıra çevre dostu bir strateji izlemek de büyük bir öneme sahip. Teknoloji şirketlerinin ürün ve hizmetlerindeki rekabet, artık enerji sektörüne de sıçramış durumda. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri olan Apple, Google, Microsoft ve Facebook’un da aralarında yer aldığı RE100 şirketleri, yenilenebilir enerji kullanımında kıyasıya bir rekabet halinde. Hürriyet Teknoloji Yazarı Burak Kesayak anlatıyor...

6.11.2020Teknoloji
Teknoloji şirketleri üçüncü çeyrekte büyümeye devam etti

Teknoloji şirketleri üçüncü çeyrekte büyümeye devam etti

Pandeminin etkisinde geçen 2020 üçüncü çeyreğinde, teknoloji şirketleri büyümeye devam etti. Kullanıcıların elektronik cihazlara ve çevrim içi platformlara daha fazla yönelmesi, teknoloji şirketlerinin kullanıcı sayılarına ve gelirlerine olumlu yansıdı.

2.11.2020Teknoloji
Otomotiv şirketinden çok daha fazlası: Tesla

Otomotiv şirketinden çok daha fazlası: Tesla

Elektrikli otomobil sektörüne yön veren Tesla, 2003 yılında kurulan yeni bir şirket olmasına rağmen ismini dünyanın en değerli otomotiv şirketleri arasına yazdırmış durumda. Tesla her ne kadar elektrikli araçlarıyla tanınsa da arka planda ve yürüttüğü ve önemli gelir elde ettiği birçok sektör bulunuyor.

26.10.2020Teknoloji
Yapay zekalı silahlar gelecek için tehdit oluşturuyor

Yapay zekalı silahlar gelecek için tehdit oluşturuyor

Yapay zeka her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da bu teknolojiyi silah sistemlerinde kullanan ülkeler, katil robotlar geliştirebiliyor. Halen uluslararası bir düzenlemenin yapılmadığı otonom katil robotlar, gelecek için büyük bir tehdit oluşturuyor.

19.10.2020Teknoloji
Yapay zeka fiziksel bedene neden ihtiyaç duyuyor

Yapay zeka fiziksel bedene neden ihtiyaç duyuyor?

Günümüz yapay zeka sistemleri genellikle cihazlara gömülü bir şekilde karşımıza çıksa da gelecek planlamaları robotlara entegre yapay zeka sistemleri üzerine kurulu. Daha iyi bir sosyal etkileşim için yapay zekaların fiziksel bedene sahip olması hedefleniyor.

13.10.2020Teknoloji
Epic Games ile Apple gerginliği sektöre sıçradı

Epic Games ile Apple gerginliği sektöre sıçradı

Uygulama içi satın alma konusunda Epic Games ile Apple arasında yaşanan gerginlik tüm sektöre sıçramış durumda. Uygulama geliştiricileri ile uygulama mağazaları arasında devam eden bu süreçte, değişikliklerin olması kaçınılmaz görünüyor.

5.10.2020Teknoloji
Yapay zeka ve etik

Yapay zeka ve etik

Otonom araç sektöründe yaşanan büyüme, yapay zeka ve etik tartışmalarının daha fazla gündeme gelmesine neden oluyor. Otonom araçların test süreçleri ve karar mekanizmalarında etik ilkenin nasıl uygulanabileceğini mercek altına alıyoruz. Hürriyet Teknoloji Yazarı Burak Kesayak anlatıyor...

2.10.2020Teknoloji
Ölümünüz sonrasında dijital kopyanız olsun ister misiniz

Ölümünüz sonrasında dijital kopyanız olsun ister misiniz?

Sosyal medyada yaptığımız paylaşımlar, beğendiğimiz gönderiler gibi birçok etkileşim kişiliğimiz hakkında bilgiler içeriyor. Peki bu veriler kullanılarak ölümünüz sonrasında dijital bir kopyanızın yapılmasını ve bu dijital kopyanın sevdiklerinizle iletişime geçmesini ister miydiniz? Yapay zeka araştırmacısı Kuyda, en yakın arkadaşı Roman için böyle bir çalışma yapıyor.

28.09.2020Teknoloji
Kişi izleme uygulamalarında yüzde 60 hedefi

Kişi izleme uygulamalarında yüzde 60 hedefi

Salgının kontrol altına alınabilmesi için birçok ülkede kişi izleme uygulamaları kullanılıyor. Ancak bu uygulamaların tam anlamıyla başarılı olabilmesi için ‘zorunlu kullanım’ hissinin ortadan kalkması ve yüzde 60’lık kullanıcı oranına ulaşılması gerekiyor.

22.09.2020Teknoloji
Yapay zeka artık makale yazıyor

Yapay zeka artık makale yazıyor

Open AI’ın geliştirdiği GPT-3 isimli yapay zeka tarafından yazılan makale, yapay zekanın yayın konusunda ne derece başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Yapay zeka makalesinde, gelecekte insanlık için tehdit oluşturmayacağının mesajını veriyor.

14.09.2020Teknoloji
Uzaktan çalışmayı kolaylaştıran araçlar

Uzaktan çalışmayı kolaylaştıran araçlar

Zorunlu olarak evden çalışmaya geçişin yapıldığı pandemi döneminde, çalışanların yeni dijital araçlarla tanışmasını sağladı. Fiziksel iş ortamını dijitale aktaran bu araçlar, çalışanların verimliliğini artırarak şirketlerin çalışmalarının sürdürülebilirliğini sağlıyor.

7.09.2020Teknoloji
Video oyunlar ahlaki gelişimi etkiliyor

Video oyunlar ahlaki gelişimi etkiliyor

Video oyun endüstrisi hızlı bir şekilde yükselişine devam ederken, bu oyunların kişilerin ahlaki gelişimindeki etkilerine yönelik tartışmalar da devam ediyor. Yapılan araştırmalar, video oyunlar ile ahlaki gelişim arasında önemli bir ilişki olduğunu gösteriyor.

31.08.2020Teknoloji
Türkiye’de koronavirüsün e-ticarete etkisi

Türkiye’de koronavirüsün e-ticarete etkisi

Koronavirüs salgını, tüm sektörlerde dijitalleşmeyi zorunlu hale getirdi. Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, 2019’un ilk 6 aylık dönemine kıyasla e-ticaret hacminde önemli bir sıçrama yaşandı.

24.08.2020Teknoloji
Şifresiz bir gelecek mümkün mü

Şifresiz bir gelecek mümkün mü?

Günümüzde güvenliği sağlamada temel araçlardan biri olan standart şifreler, biyometrik şifrelerle yeni bir dönüşüme giriyor. Ancak kısa vadede standart şifrelerden vazgeçmemiz pek de mümkün görünmüyor.

17.08.2020Teknoloji
Tam otonom araçlar neden halen yollarda değil

Tam otonom araçlar neden halen yollarda değil?

Otonom araçlar için test çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ancak seviye beş olarak nitelendirilen tam otonom araçları yollarda görebilmemiz için bir süre daha beklememiz gerekiyor. Bu teknolojinin önünde, halen aşılması gereken bazı engeller bulunuyor.

10.08.2020Teknoloji
Elektrikli araç sektörünün bugünü ve geleceği

Elektrikli araç sektörünün bugünü ve geleceği

Günümüzde karbon emisyonlarını azaltmak, ulaşımı daha çevre dostu ve daha verimli hale getirmek için elektrikli araç sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. Hürriyet Teknoloji Yazarı Burak Kesayak, elektrikli araç sektörünün bugünü ve geleceğini anlattı.

7.08.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Casus yazılımlara karşı neden savunmasızız?

Casus yazılımlar, son yıllarda büyüyen bir endüstri haline geldi. Pegasus yazılımı, bu endüstri için endişelerin artmasına neden oldu.

16.08.2021

Veri bilimi otomotiv sektörüne güç sağlıyor

Otomotiv devleri teknolojik altyapılarını güçlendirmek ve satışlardaki başarısını artırmak için veri biliminden faydalanıyor.

17.07.2021

Giyilebilir cihazlarla gelen tehlike

Günlük hayatı planlayan, fitness verilerinin takibini sağlayan, çocuklar için konum takibi sunan giyilebilir cihaz, bazı güvenlik sorunlarını beraberinde getiriyor.

5.07.2021

Baş hareketlerinden kişilik profili çıkarılabilir mi?

Yapay zekanın yüz ifadelerini analiz ederek duygu tespiti yapması artık alışılagelmiş bir teknoloji haline geldi. Peki yapay zeka baş hareketlerinden kişilik profili çıkarabilir mi?

14.06.2021

Ne kadar veri üretiyoruz? Ne kadar depoluyoruz?

Dünyanın en değerli kaynağı haline gelen veri, teknolojinin gelişimine yön veriyor. Bundan yaklaşık 110 yıl sonra dijital veri üretiminin sürdürülebilirliği için gereken güç, bugünkü toplam güç tüketimini geçecek.

24.05.2021

Sosyal medya alışkanlık mı bağımlılık mı?

Aşırı sosyal medya kullanımının alışkanlık mı yoksa bağımlılık mı olduğu konusunda birçok farklı görüş yer alıyor. Peki bilimsel çalışmalar bu konuda ne diyor?

3.05.2021

Kripto para ekosisteminde yenilenebilir enerji hedefi

Crypto Climate Accord, kripto para endüstrisini 2030'a kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanır hale getirmeyi amaçlıyor.

12.04.2021

Dijitalleşme ve dijitalizasyon karmaşası

Günümüzde çok sık duyduğumuz dijitalleşme ve dijitalizasyon kavramları birbiriyle çok sık karıştırılıyor. Bu da stratejilerin belirlenmesinde hatalara neden olabiliyor.

22.03.2021

Robotlarla insanlar arkadaşlık kurabilecek mi?

Günümüz robotları, endüstride üretim yapmanın çok daha ötesine geçti. İnsanlarla etkileşime giren sosyal robotlar, hayatımızda yer edinmeye başladı.

1.03.2021

Yükselen trend tüketici elektroniği

Tüketici elektroniğine talepte artış yaşanırken, stok sorunları nedeniyle üreticiler bu talebi karşılamakta zorlanıyor. Tüketici elektroniğinde 2021’in ilk yarısı bir hayli zorlu geçecek.

9.02.2021

İnternet temel ihtiyaç haline geldi

Tıpkı elektrik gibi internetsiz bir dünya düşünmek artık mümkün değil. Dünyada internet erişiminde ve internette geçirilen süredeki artış tüm hızıyla devam ediyor.

1.02.2021

RPA ile iş süreçlerinizi otomatikleştirebilirsiniz

RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) rutin dijital işleri otomatik hale getirirken, işletmeler ve çalışanlar için zaman tasarrufu sağlıyor.

25.01.2021

Sağlık kuruluşları siber saldırılarla karşı karşıya

Pandemiyle birlikte sağlık kuruluşları siber saldırıların hedefi haline geldi. Son dönemde bu alandaki siber saldırılarda yüzde 45 artış yaşandı.

18.01.2021

Ekran sürenizi kontrol altına alın

Telefon ve bilgisayarla güne başlıyor, bu cihazlarla günü sonlandırıyoruz. Sağlıklı ve verimli bir gün için ekran sürelerinizi çok basit bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz.

11.01.2021

Sağlık hizmetlerinde teknoloji devri

Sağlık hizmetlerinin geleceği inovatif teknolojilerle şekilleniyor. Sağlıkta teknolojiyi ve bu alanda Türkiye’deki mevcut durumu sağlık iletişim danışmanı Serap Öcal ile konuştuk.

4.01.2021

Drone’lar gürültü kirliliğiyle geliyor

Yapılan bilimsel çalışmalar, drone’ların vızıltı seslerinin karayolu taşıtlarının çıkardığı seslerden daha rahatsız edici olduğunu gösteriyor.

28.12.2020

Kripto para piyasası yükselişini sürdürüyor

Pandeminin başlarında bir hayli düşüş yaşayan kripto para piyasası, 2020’nin son aylarında çok hızlı bir şekilde toparlanmayı başardı.

21.12.2020

Yeni trend duyuların interneti

Teknolojide yıkıcı dönüşüm hız kesmiyor, nesnelerin interneti yerini duyuların internetine bırakıyor.

14.12.2020

Bilim kurgu değil, gerçek

Uzayda güneş panelleriyle enerji üretip, bunu dünyada kullanmak düşüncesi bilim kurgu değil. Hatta bu alanda somut adımlar da atılıyor.

7.12.2020

Web sitelerinin karbon emisyonuna etkisi

Günümüzde karbon emisyonlarına neden olan tek şey dizel araçlar ve kömür santralleri değil. Web siteleri de veri trafiği ile karbon emisyonlarında önemli bir paya sahip.

30.11.2020

Sanal gerçeklik kişiliğiniz hakkında bilgi veriyor

Sanal gerçeklikte kullanıcılardan elde edilen veriler, artık bilimsel araştırmalarda kullanılıyor. Hatta sanal gerçeklik ile kişilik analizi de yapılabiliyor.

24.11.2020

Ben robot değilim!

İnternet sitelerinde doğrulama amacıyla sunulan, okunması zor yazıları kutucuğa girip işleme devam etmeye çalışmak zaman zaman sinir bozucu olabiliyor. Ancak bu testleri çözerek, milyonlarca kitabın dijitale aktarılmasana yardımcı olduk.

16.11.2020

3D baskı artan gıda ihtiyacını karşılayabilir mi?

Son yılların en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alan 3D baskı sektörü, gıda sektöründe de önemli rol oynuyor. 3D yazıcılar kullanılarak basılan gıdalar, gelecekte yaşanması muhtemel gıda kıtlığına çözüm olabilir.

13.11.2020