MENÜ

Burak Kesayak

Burak Kesayak ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Burak Kesayak haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 54 Burak Kesayak haberi bulunmuştur.

Burak Kesayak Haberleri

LinkedIn’i etkili kullanma rehberi

LinkedIn’i etkili kullanma rehberi

Profesyonel iş ağı LinkedIn, yeni özellikleri ile kullanıcı dostu bir strateji izliyor. Çift tıklayarak beğenmekten paylaşım seçeneklerini belirlemeye kadar birçok alanda sunulan yenilikler LinkedIn’de kullanıcıların etkileşimlerini artırmalarını sağlıyor.

6.07.2020Teknoloji
Drone ile teslimat sanıldığı gibi ucuz değil

Drone ile teslimat sanıldığı gibi ucuz değil

Günümüzde drone’ların teslimat konusuna hakim olacağı ve diğer teslimat araçlarını ortadan kaldıracağı konuşuluyor. Ancak yapılan simülasyon çalışmaları, şehir içi ve kırsal bölgeler için farklı durumlar olduğunu ortaya koyuyor.

29.06.2020Teknoloji
Sosyal mesafe teknolojiye emanet

Sosyal mesafe teknolojiye emanet

Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs salgının kontrol altına alınmasında 1.5-2 metrelik sosyal mesafenin önemini ısrarla belirtmesi, teknoloji şirketlerini de harekete geçirdi. Teknoloji şirketleri sosyal mesafenin kontrolü için mobil uygulamalardan artırılmış gerçekliğe kadar farklı yöntemlerle yenilikçi sistemler geliştiriyor.

22.06.2020Teknoloji
Teknolojide müşteri odaklılık nasıl sağlanır

Teknolojide müşteri odaklılık nasıl sağlanır?

Günümüzde birçok şirket müşteri odaklılık konusunda yanlış stratejiler izliyor. Aslında garanti süresini uzatmak, ürün ve hizmetlere küçük hediyeler eklemek gibi ufak dokunuşlarla sağlanan müşteri odaklı yaklaşım, yanlış stratejiler uygulandığında olumsuz sonuçlar bile doğurabiliyor.

15.06.2020Teknoloji
Online satışta sınır yok

Online satışta sınır yok

Salgın döneminde birçok alışkanlığımızda köklü değişimler yaşandı. Özellikle online satışların online randevu sistemiyle desteklenmesiyle, bu alanda yeni stratejiler uygulanıyor. Otomotivden giyime kadar birçok sektörde satış temsilcileri, müşterilerle online randevularla buluşmaya başladı.

8.06.2020Teknoloji
5G’ye uzanan yolculuk

5G’ye uzanan yolculuk

İnternete bağlı cihaz sayısında yaşanan artış, kablosuz ağ teknolojileri alanında zorunlu yeniliklerin yapılmasına neden oluyor. 1980’li yıllardan bu yana, kablosuz ağ teknolojilerinde her 10 yılda büyük bir değişim yaşanıyor. 1G’den 5G’ye uzanan süreçte, her yeni değişimin bir önceki değişimde yaşanan sorunları giderdiğini görüyoruz.

1.06.2020Teknoloji
Evden çalışma sistemi kalıcı olur mu

Evden çalışma sistemi kalıcı olur mu?

Salgın nedeniyle teknoloji dünyasındaki birçok şirket, evden çalışma sistemine geçiş yaptı. Kademeli normalleşmenin başladığı bugünlerde ise şirketlerin yeni çalışma sistemlerine bağlı kalıp kalmayacakları konuşuluyor.

25.05.2020Teknoloji
Teknolojinin salgınla savaşı

Teknolojinin salgınla savaşı

Teknoloji dünyası, salgınla mücadelede yoğun bir çaba gösteriyor. Dronelardan takip sistemlerine kadar birçok yenilikçi teknoloji bu dönemde salgının yayılma hızını azaltmak ve ihtiyaçları karşılamak için kullanılıyor.

18.05.2020Teknoloji
Dijital nesil için dijital eğitim

Dijital nesil için dijital eğitim

Online eğitim, artırılmış ve sanal gerçeklik eğitim sisteminde yeni bir dönemin başlamasını sağlıyor. Zorunlu olarak eğitimde dijitalleşme çalışmalarının yapıldığı bu dönemde, online eğitimlerin ve yenilikçi teknolojilerin sunduğu avantajlar daha net bir şekilde görülüyor.

11.05.2020Teknoloji
Teknoloji şirketleri için ilk çeyrek nasıl geçti

Teknoloji şirketleri için ilk çeyrek nasıl geçti?

2020 yılının ilk çeyreğinin tamamlanmasıyla, teknoloji şirketleri ilk çeyrek bilançolarını yayınladı. Koronavirüs salgını bu dönemde belirleyici bir rol oynarken, dijital hizmet sağlayan şirketler gelirlerini artırmayı başardı.

4.05.2020Teknoloji
Ödeme sistemlerinde dijitalleşme hız kazandı

Ödeme sistemlerinde dijitalleşme hız kazandı

Koronavirüs salgını, dijitalleşmeye yönelik projelerin daha hızlı bir şekilde hayata geçmesine neden oldu. Nisan ayında teknoloji devi şirketler yeni kredi kartlarını ve ödeme sistemlerini duyururken, Çin’in dijital para birimi Dijital Yuan ile ilgili yeni bilgiler paylaşıldı.

27.04.2020Teknoloji
Koronavirüsle mücadelede dijital izleme

Koronavirüsle mücadelede dijital izleme

Bazı ülkeler, koronavirüsün daha hızlı yayılmasını engellemek için dijital izleme uygulamaları ile önlemler alıyor. Ancak bu uygulamalardan elde edilen verilere kimler tarafından erişilebileceği ve bu verilerin ne zaman imha edileceği gibi sorular, kişisel verilerin gizliliği konusunu gündeme getiriyor.

20.04.2020Teknoloji
E-ticarette yeni bir dönem başladı

E-ticarette yeni bir dönem başladı

Koronavirüs ile yaygınlaşan ‘evde kal’ hareketi, hem tüketicilerin hem de perakendecilerin dijitalleşmesini zorunlu hale getirdi. E-ticarete olan talep artarken, kullanıcılar fiziksel alışverişlerinde temassız kartlarla ödeme yapmayı tercih etti.

13.04.2020Teknoloji
Koronavirüsle gelen siber güvenlik tehlikesi

Koronavirüsle gelen siber güvenlik tehlikesi

Koronavirüs salgını eğitim ve çalışma sisteminde zorun bir dijitalleşmeye neden oldu. Dijitalleşme sürecine hazırlıksız yakalanan şirketler, siber güvenlik konusunda sorunlar yaşayabiliyor. Bu dönemde özellikle Zoom platformunda tespit edilen güvenlik açıkları, birçok platformun güvenilirliği konusunu yeniden gündeme getiriyor.

6.04.2020Teknoloji
Akıllı telefon sektöründe koronavirüs etkisi

Akıllı telefon sektöründe koronavirüs etkisi

Hayatı neredeyse durma noktasına getiren koronavirüs salgını, teknoloji üreticilerini de doğrudan olumsuz etkiledi. Akıllı telefon sektöründeki birçok üretici faaliyetlerini geçici olarak durdurmak zorunda kalırken, bu alanda dünya devi olan Çin ile Hindistan arasındaki rekabet de yeni bir boyut kazandı..

30.03.2020Teknoloji
İnternet altyapısı koronavirüse karşı ne durumda

İnternet altyapısı koronavirüse karşı ne durumda?

Koronavirüs salgınının artık daha tehlikeli bir boyuta ulaşmasıyla, birçok ülkede vatandaşlara ‘evde kal’ çağrısında bulunuluyor. Vatandaşların evde geçirdikleri sürede interneti daha fazla kullanması, birçok ülkede internet altyapısında olumsuzluklar yaşanmasına neden oluyor.

23.03.2020Teknoloji
Giyilebilir cihaz sektörü büyümeye devam ediyor

Giyilebilir cihaz sektörü büyümeye devam ediyor

Dünyan en büyük market araştırma şirketlerinden IDC, giyilebilir cihaz sektörünün 2019 yılı istatistiklerini yayınladı. IDC’nin 2019 yılı verilerine göre Apple, giyilebilir cihaz sektöründe lider oldu.

16.03.2020Teknoloji
Teknoloji dünyası koronavirüsle mücadele ediyor

Teknoloji dünyası koronavirüsle mücadele ediyor

Tüm dünyada endişeye neden olan koronavirüs salgını, teknoloji şirketlerini de harekete geçirdi. Önde gelen teknoloji şirketleri çalışanları arasında salgının yayılmaması için önlemler almaya çalışırken, bu konuda yenilikçi çözümler de üretiyor.

9.03.2020Teknoloji
Yüz tanıma teknolojileri güvenilir mi

Yüz tanıma teknolojileri güvenilir mi?

Biyometrik şifreler ile kullanıcıların güvenliğini artırmayı hedefleyen yüz tanıma teknolojileri, son dönemde veri sızıntılarıyla gündeme geliyor. Clearview AI’ın yaşadığı veri sızıntısı, yüz tanıma teknolojilerinin güvenilirliği konusunu bir kez daha gündeme getirdi.

2.03.2020Teknoloji
Elektrikli araçlar için abonelik sistemi geliyor

Elektrikli araçlar için abonelik sistemi geliyor

Abonelik hizmetlerinin tüm sektörleri etkisi altına almasıyla, şirketler satış ve pazarlama stratejilerini değiştiriyor. Özellikle elektrikli araç sektöründe yaşanan büyüme, yeni stratejileri de beraberinde getiriyor.

25.02.2020Teknoloji
Yapay zeka icat yapabilir mi

Yapay zeka icat yapabilir mi?

Makineler, yapay zeka ile sahip olduğu verilerden yeni ürünler geliştirme konusunda büyük bir ilerleme gösterdi. Ancak Avrupa Patent Ofisi’nin yapay zeka adına yapılan patent başvurusunu reddetmesi, yapay zeka icat yapabilir mi sorularını tekrar gündeme getirdi.

17.02.2020Teknoloji
Tablet sektörünün dünü ve bugünü

Tablet sektörünün dünü ve bugünü

Akıllı telefonların teknik özellikleri ve tasarımlarıyla ileri bir seviyeye ulaşması, tablet sektörünü olumsuz yönde etkiledi. 2019 yılı satışlarında küçük de olsa bir düşüş yaşanırken, Apple bu sektördeki başarısını sürdürebildi.

10.02.2020Teknoloji
Elektrikli uçaklar ne zaman hayatımızda olacak

Elektrikli uçaklar ne zaman hayatımızda olacak?

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok gelişmiş ülke benzinli ve dizel araçları yasaklayarak, elektrikli araç kullanımını teşvik etmeyi planlıyor. Elektrikli otomobillerle başlayan elektrikli araç trendi, elektrikli uçaklarla devam ediyor. Ancak elektrikli uçakların yaygın bir şekilde kullanımı için 20 ila 30 yıl beklemek gerekecek gibi görünüyor.

3.02.2020Teknoloji
Kullanıcılar Facebook’u neden terk ediyor

Kullanıcılar Facebook’u neden terk ediyor?

Halen dünyanın en büyük sosyal medya platformu unvanını elinde bulunduran Facebook, son yıllarda kullanıcılarını kaybetmeye başladı. Yaşanan bu kullanıcı kaybında yenilikçi sosyal medya platformlarının hayatımıza girmesinin yanı sıra, Facebook’un yaptığı hataların da büyük bir payı var.

27.01.2020Teknoloji
Nesnelerin interneti güvenlik riskleriyle geliyor

Nesnelerin interneti güvenlik riskleriyle geliyor

Nesnelerin interneti ile bağlı cihaz sayısında artış yaşanırken, güvenlik riskleri de beraberinde geliyor. Araştırmalara göre işletmelerin yüzde 48’i IoT ekipmanlarında siber saldırıya uğrarken, bu işletmelerin yalnızca yüzde 27’si siber saldırılara nasıl yanıt vereceğini biliyor.

20.01.2020Teknoloji
CES 2020’ye akıllı şehirler damga vurdu

CES 2020’ye akıllı şehirler damga vurdu

7-10 Ocak tarihlerinde gerçekleşen CES 2020’ye, akıllı şehirlere yönelik inovatif teknolojiler damga vurdu. Toyota ve Sony gibi şirketlerin de bu alandaki yeni çözümlerini tanıtması, teknoloji dünyasının akıllı şehirler için yatırımlarına tüm hızıyla devam ettiğini gösteriyor.

13.01.2020Teknoloji
Chatbotlar: Yeni finans asistanınız

Chatbotlar: Yeni finans asistanınız

Şirketler, müşteri memnuniyetini artırmak ve taleplere daha hızlı cevap verebilmek için chatbotlara yöneliyor. Hız ve hassasiyetin önemli olduğu finans sektörü, chatbot kullanımına öncülük eden sektörler arasında yer alıyor.

6.01.2020Teknoloji
Robotların yükselişi devam ediyor

Robotların yükselişi devam ediyor

Üretim ve hizmet sektöründe robotların yükselişi tüm hızıyla devam ediyor. Dünyanın en büyük endüstriyel üreticilerinden Çin, bu alandaki teknoloji trendlerini yakalayarak liderliğini sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyor. Bu stratejiyle Çin, endüstriyel robot üretimi ve kullanımında dünyanın en büyük ülkesi haline geldi.

30.12.2019Teknoloji
Duygu tespit algoritmaları etik mi

Duygu tespit algoritmaları etik mi?

Şifre güvenliği sağlama konusunda sunduğu avantajlarla hayatımıza giren yüz tanıma sistemleri, bir adım öteye geçerek artık duyguların tespiti için kullanılabiliyor. Peki yapay zekalı duygu tespit sistemlerinin kullanımı etik mi?

23.12.2019Teknoloji
Elektrikli araçlar gerçekten çevre dostu mu

Elektrikli araçlar gerçekten çevre dostu mu?

Elektrikli araçlar günümüzün en önemli teknoloji trendlerinden biri. Bunun en önemli nedenleri arasında elektrik motorlarının, içten yanmalı motorlara kıyasla daha çevre dostu görülmesi yer alıyor. Peki durum gerçekten de öyle mi?

16.12.2019Teknoloji
Kuantum bilgisayarlar gerçekten avantajlı mı

Kuantum bilgisayarlar gerçekten avantajlı mı?

Amazon Web Services tarafından tanıtılan Braket sistemi ile kuantum bilgisayarları denemek artık çok daha kolay bir hale geliyor. Peki teorik uygulamaların ötesine geçerek hayatımıza giren kuantum bilgisayarlar, gelecekte standart bilgisayarların yerini alacak mı?

9.12.2019Teknoloji
Yapay zekayı yenmek mümkün mü

Yapay zekayı yenmek mümkün mü?

Günümüz mesleklerini ortadan kaldırıp kaldırmayacağı tartışılan yapay zekanın ele geçirdiği bir alan daha var; strateji oyunları. Dünyaca ünlü Go oyuncusu Lee Se-Dol, yapay zekayla yaptığı karşılaşmayı kaybetti ve profesyonel Go kariyerini sonlandırdı. Peki Lee’nin dediği gibi yapay zeka gelecekte insanlardan daha üstün mü olacak?

2.12.2019Teknoloji
Kablosuz şarj teknolojisinin geleceği

Kablosuz şarj teknolojisinin geleceği

Kullandığımız elektronik cihaz sayısındaki artış, şarj cihazlarına olan bağımlılığı da beraberinde getiriyor. Bu durum, büyük miktarda elektronik atık sorununa da yol açıyor. Kablosuz şarj teknolojisi, yakın gelecekte tüm bu sorunları çözebilecek potansiyele sahip.

25.11.2019Teknoloji
3 boyutlu yazıcılar geleceği inşa ediyor

3 boyutlu yazıcılar geleceği inşa ediyor

Üretimde verimlilik sağlayan 3D yazıcıların sektördeki hacmi çok hızlı bir şekilde büyüyor. Metal 3D baskı ile 3D yazıcı sektörü yeni bir döneme giriyor ve seri üretime entegre olmaya başlıyor.

18.11.2019Teknoloji
Abonelik tabanlı hizmetlerin sayısı hızla artıyor

Abonelik tabanlı hizmetlerin sayısı hızla artıyor

Son yıllarda teknoloji şirketleri, müşterilerine statik ürünler yerine abonelik tabanlı hizmetler sunmak için rekabet ediyor. Abonelik tabanlı hizmetler, şirketler için daha sadık bir müşteri kitlesi oluşturuyor ve gelirlerin artmasını sağlıyor.

11.11.2019Teknoloji
Sesli asistanlarda neden kadın sesi kullanılıyor

Sesli asistanlarda neden kadın sesi kullanılıyor?

Günümüzde teknolojik cihazlarda büyük bir çoğunlukla kadın sesleri tercih ediliyor. Daha önce teknolojik cihazlarda kadın seslerinin neden tercih edildiğini hiç merak etmiş miydiniz? Peki sesli asistanlarda ‘cinsiyetsiz ses’ kullanılmasını ister miydiniz?

4.11.2019Teknoloji
Akıllı şehirler için artırılmış gerçeklik

Akıllı şehirler için artırılmış gerçeklik

Oyun sektörüyle hayatımıza giren artırılmış gerçeklik teknolojisi, artık akıllı şehirlerin tasarımında da kullanılıyor. Artırılmış gerçeklik ile akıllı şehir projeleri hayata geçirilmeden önce hatalar görülebiliyor ve proje maliyetlerinde tasarruf sağlanıyor.

28.10.2019Teknoloji
Blockchain gerçekten güvenli mi

Blockchain gerçekten güvenli mi?

Kripto paralar ile yaygılaşan blockchain teknolojisi, artık lojistikten hizmet sektörüne kadar birçok alanda kullanılıyor. Ancak son yıllarda siber saldırganlar, blockchain temelli ağları hedef alıyor. Artan siber saldırılar, blockchaindeki güvenlik zafiyetlerini gündeme getiriyor.

21.10.2019Teknoloji
Robot etiği ve üç robot yasası

Robot etiği ve üç robot yasası

Yapay zeka ve robotik sistemlerin yaygınlaşması, robot etiği konusunda yeni soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki robot etiği tartışmalarının temelini oluşturan Isaac Asimov’un üç robot yasası geleceğin robotlarında da kullanılabilir mi?

14.10.2019Teknoloji
Teknoloji sürdürülebilirliği sağlar mı

Teknoloji sürdürülebilirliği sağlar mı?

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi konular, sürdürebilirlik tartışmalarını da beraberinde getiriyor. İngiliz ekonomist Jevons tarafından ortaya atılan Jevons Paradoksu, teknolojinin sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerine yönelik ilginç bir yaklaşım sunuyor.

7.10.2019Teknoloji
Sosyal mühendislik ile siber saldırı tehlikesi

Sosyal mühendislik ile siber saldırı tehlikesi

Günümüzde artık her kişisel bilginin dijitalde yer alması nedeniyle, siber saldırılarda önemli bir artış yaşanıyor. Kurumlar veya kişiler, sosyal mühendislik kaynaklı siber saldırılarla hem maddi hem manevi kayıplar yaşayabiliyorlar. Sosyal mühendisliğe karşı farkındalık oluşması, dijital çağın olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

30.09.2019Teknoloji
Perakende şirketler, teknoloji şirketlerine dönüşüyor

Perakende şirketler, teknoloji şirketlerine dönüşüyor

Günümüzde perakende şirketleri, e-ticaretin yükselişine karşı ayakta kalabilmek için mücadele ediyor. Bu durum, perakende şirketlerini dijital teknolojileri kullanmaya yöneltiyor. Hatta bu perakendecilerin neredeyse birer teknoloji şirketi haline gelmesine neden oluyor.

24.09.2019Teknoloji
3D biyobaskı sektörünün geleceği

3D biyobaskı sektörünün geleceği

3D yazıcıların organ basımında kullanılmasıyla, 3D biyobaskı sektörü ivme kazanmaya devam ediyor. IDTechEx verilerine göre 3D biyobaskı sektörü 2028 yılına kadar 1,9 milyar dolar değere ulaşacak.

17.09.2019Teknoloji
Yapay zeka ilaç keşfedebilir mi

Yapay zeka ilaç keşfedebilir mi?

Karmaşık, maliyetli ve zaman alıcı bir süreci kapsayan ilaç keşifleri, günümüzde genelde deneme-yanılma yöntemine dayanmaktadır. Ancak yapay zeka, ilaç keşfinde tüm bu süreçleri daha hızlı ve daha verimli hale getirerek yeni bir dönemi başlatıyor.

10.09.2019Teknoloji
Verileriniz ne kadar temiz

Verileriniz ne kadar temiz?

Veri odaklı yaklaşım, günümüz iş süreçlerinin olmazsa olmazı haline geldi. Ancak veri toplama, eşleştirme ve analiz etme gibi işlemlerde ‘temiz veri’ kullanımı kritik bir öneme sahip. Bu yazımda Mindtree strateji başkanı Suman Nambiar’ın temiz veri konusundaki tavsiyelerini yazdım.

19.08.2019Teknoloji
Dijital çağ için 5 üretim stratejisi

Dijital çağ için 5 üretim stratejisi

Ülkeler, dijital çağda rekabette ön plana çıkabilmek için çeşitli üretim stratejileri uyguluyor. Bu stratejiler, temel olarak teknolojiyi imalatla bütünleştirmeyi amaçlasa da her ülkenin uyguladığı stratejiler farklılıklar gösteriyor. Bu yazımda, dijital çağda uygulanan 5 önemli stratejiyi listeledim.

16.07.2019Teknoloji
İş süreçlerini kolaylaştıran basit teknolojiler

İş süreçlerini kolaylaştıran basit teknolojiler

Pahalı donanımların ve karmaşık yazılımların kullanılmasını gerektiren çözümler, hem maliyetli hem de çalışanlar için kafa karıştırıcı olabiliyor. Bazı durumlarda en etkili çözümü uygulamak için en basit olanı seçmek, daha verimli bir iş süreci sağlayabiliyor.

8.07.2019Teknoloji
Mesajlaşma uygulamaları yeni fırsatlar sunuyor

Mesajlaşma uygulamaları yeni fırsatlar sunuyor

Mesajlaşma uygulamalarının artık işletmeler tarafından da kullanılması, birçok süreci otomatik hale geliyor. Randevular, rezervasyonlar mesajlaşma uygulamaları ile yapılabiliyor ve müşteri memnuniyeti sağlanabiliyor. Bu durum, reklam sektörü için de yeni bir dönem anlamına geliyor.

24.05.2019Teknoloji
Dijital ikizler geleceği inşa ediyor

Dijital ikizler geleceği inşa ediyor

Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümle hayatımıza giren dijital ikizler, geleceği tahmin etmenin ötesine geçerek geleceği inşa etmekte kullanılıyor. Bu yazımda dijital ikiz kavramından ve kullanıldığı alanlardan bahsettim.

3.05.2019Teknoloji
İnovasyona öncülük eden şehirler

İnovasyona öncülük eden şehirler

İnovasyon, sadece işletmelere bağlı bir kavram değil. Ülkeler ve şehirlerin yönetim kültürü ve izlediği politikalar, inovasyonun tetiklenmesinde büyük öneme sahip. Bu yazımda inovatif teknolojilere öncülük eden 5 şehri listeledim.

16.04.2019Teknoloji