MENÜ

Boşanma Sebepleri

Boşanma Sebepleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Boşanma Sebepleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 120 Boşanma Sebepleri haberi bulunmuştur.

Boşanma Sebepleri Haberleri

Karantina döneminde evlilikler nasıl etkileniyor

Karantina döneminde evlilikler nasıl etkileniyor?

Koronavirüsün sadece fizyolojik değil, psikolojik etkilerinin de söz konusu olduğunu ve bu süreçte evliliklerin büyük oranda etkilendiğini belirten Avukat Elvan Kılıç, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

Çekişmeli boşanma davası nedir

Çekişmeli boşanma davası nedir?

Çekişmeli boşanma davası nedir? Ne gibi unsurlar çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır? Boşanma davası dilekçeleri hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir? Çekişmeli boşanma davasının süre sınırı var mıdır? Avukat Sinem Rumeli çekişmeli boşanma davaları hakkındaki bütün bilinmeyenleri cevaplıyor.

30.01.2020Life Style
Hukuki Boşanmaya Sebep Konular

Hukuki Boşanmaya Sebep Konular

4721 sayılı Medeni Kanun’a göre çekişmeli boşanma davası özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak iki şekilde görülebilir.

28.01.2020Ayrılık
Aldatma durumunda çiftlerin yasal hakları nelerdir

Aldatma durumunda çiftlerin yasal hakları nelerdir?

Boşanma sebepleri arasında aldatma sebebiyle ayrılıklar yaygın olarak görülüyor. Aldatma eyleminde eşlerin yasal hakları aldatma eyleminin çeşidine göre değişiyor. Peki, zina boşanma sebebi midir? Zina suç mudur? Zinaya dayalı boşanma davası ne zaman açılmalıdır? Aldatan eş maddi ya da manevi tazminat talep edebilir mi? Aldatma eyleminin velayet üzerinde bir etkisi var mıdır? Avukat Aslı Doğanay, aldatma durumunda çiftlerin yasal hakları hakkında tüm soruları yanıtlıyor.

20.01.2020Life Style
Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Arasındaki Farklar

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Arasındaki Farklar

Birçok çift, boşanma sürecinde zorluklar yaşıyor. Her ne kadar 'anlaşmalı boşanma' olarak anılsa da süreçte çiftler arasında sorunlar meydana gelebiliyor. Avukat Elvan Kılıç, anlaşmalı ve çekişmeli boşanma arasındaki farkları anlattı.

4.11.2019Ayrılık
Araştırmalara Göre Boşanmanın En Sık Görülen 4 Sebebi

Araştırmalara Göre Boşanmanın En Sık Görülen 4 Sebebi

hiçbir çift boşanmak için evlenmez. Ancak bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Boşanmak da en az evlenmek kadar doğal bir süreçtir. Peki, çiftleri boşanma kararı almaya iten sebepler neler? Yapılan araştırmalara göre boşanmanın en sık görülen 4 sebebini aşağıya bırakıyoruz.

23.08.2019Evlilik
Kadınlığı  çok konuştuk artık erkekliği  tartışmamız lazım

Kadınlığı çok konuştuk artık erkekliği tartışmamız lazım

Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi’nin, 8 Mart öncesi açıklanan ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın sonuçları yine ‘bizimle’ ilgili ipuçlarıyla dolu. Araştırmaya göre ülkede kadın-erkek herkes, “Kadının toplumdaki en büyük sorunu şiddet” diyor ama şiddet hızla artamaya devam ediyor. Kürtaj konusunda olumlu düşünenlerin sayısı azalıyor, babalar çocuklarıyla geçen yıla göre daha az ilgileniyor, “Feministler erkek düşmanıdır” diye düşünenler artıyor. Merkezin müdürü Prof. Dr. Mary Lou O’Neil’e göre tüm bunları aşmak için artık biraz da erkekliği tartışmak gerekiyor.

10.03.2019Hürriyet Pazar
Evliliklerin Bitmesindeki 8 Temel Sebep

Evliliklerin Bitmesindeki 8 Temel Sebep

Günümüzde evliliklerin neredeyse yarısı boşanmayla sonuçlanıyor. Büyük heyecanla yola çıkan çiftler, evlendikten sonra hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Boşanmaların ardında ise bazı temel nedenler yatıyor. İşte evliliklerin bitmesinin 8 sebebi…

8.01.2019Evlilik
Bekâr yatılı erkek boşanma nedeni

Bekâr yatılı erkek boşanma nedeni

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, eşin onayı olmadan evde bekâr erkek arkadaşlarının yatılı olarak misafir kalmasına izin vermeyi hem boşanma hem de tazminat nedeni saydı. Dairenin örnek kararı ışığında, eşten izinsiz evde yatılı bekâr erkek misafir kalması boşanma yanında tazminat nedeni olacak.

12.12.2017Gündem
Sağlıklı bir evlilik için çiftler arasındaki ideal yaş farkı nedir İşte yanıtı...

Sağlıklı bir evlilik için çiftler arasındaki ideal yaş farkı nedir? İşte yanıtı...

ABD’li bilim insanları, “Evlilik için çiftler arasındaki ideal yaş farkı nedir” sorusunun yanıtını bulmaya çalıştı. Sonuçlar ise oldukça ilginç...

30.11.2017Dünya
Eşimden boşanmalı mıyım

Eşimden boşanmalı mıyım?

Evlilik dedikleri de bu muymuş? Nerede o coşkulu ilk günler? Olması gereken bu mu yoksa siz mi bir yerde yanlış yaptınız ve en önemlisi gerçekten boşanmalı mısınız?

8.12.2015Hayat
Ne olacak bu evlilerin hali

Ne olacak bu evlilerin hali

Geçen yıl tam 131 bin boşanma yaşanması, hükümeti ‘alarma’ geçirdi. AK Parti, bu hafta genel kurulda ilk iş, boşanma sebepleri ve tedbirlerin belirlenmesi için Meclis araştırması açtıracak.

6.12.2015Gündem
Ne olacak bu evlilerin hali

Ne olacak bu evlilerin hali

Geçen yıl tam 131 bin boşanma yaşanması, hükümeti ‘alarma’ geçirdi. AK Parti, bu hafta genel kurulda ilk iş, boşanma sebepleri ve tedbirlerin belirlenmesi için Meclis araştırması açtıracak.

6.12.2015Gündem
Boşanmayı işaret eden 10 neden

Boşanmayı işaret eden 10 neden

Evlenmek için pek çok neden sıralayabildiğimiz gibi, boşanmanın zamanının geldiğini gösteren işaretler de var...

17.11.2015Hayat
Horlama boşanma nedeni

Horlama boşanma nedeni

Diyarbakır Memorial Dicle Hastanesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Argün Ediz Yorgancılar, horlama sorununun boşanmalara neden olduğunu söyledi.

5.12.2013Kelebek
Boşanma hızı nüfus artış hızını geçti

Boşanma hızı nüfus artış hızını geçti

Aileleri, ekonomik ve psikolojik açıdan sarsan, toplumun temel dinamiklerini etkileyen boşanma vakaları, son yıllarda gösterdiği artış oranıyla alarm veriyor.

8.08.2012Gündem
Türkiyenin yüzde 44,2si görücü usulü evleniyor

Türkiye'nin yüzde 44,2'si görücü usulü evleniyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 12 bin aile üzerinde yürüttüğü “Türkiye'de Aile Yapısı Araştırması”na göre, Türkiye genelinde boşanma sebepleri arasında eşlerin “sorumsuz ve ilgisiz davranması” en yüksek neden olarak ortaya çıktı.

24.04.2012Sağlık
Suudi Prensesin reform listesi

Suudi Prenses'in reform listesi

Londra'da yaşayan Prenses Besma Bint Suud Bin Abdülaziz, BBC'ye ülkesinde pek çok değişiklik istediğini, ancak kadınların araba kullanmasına izin vermek için doğru zamanı beklemek gerektiğini anlattı.

11.04.2012Gündem
Askerden kaçanlara para cezası verilecek

Askerden kaçanlara para cezası verilecek

Adalet Bakanlığınca “yargının hızlandırılması” amacıyla hazırlanan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile yoklama kaçağı, bakaya, saklı, firar eden erlere verilecek hapis cezaları, idari para cezasına dönüştürülecek.

8.02.2011Gündem
Medeni kanun 75 yıl sonra değişti

Medeni kanun 75 yıl sonra değişti

Türk Medeni Kanunu 75 yıl sonra değişti. TBMM Başkanlığı'na 2 yıl önce gönderilen 1030 maddelik tasarı, dün Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı.

22.11.2001Gündem
Medeni kanun 75 yıl sonra değişti

Medeni kanun 75 yıl sonra değişti

Türk Medeni Kanunu 75 yıl sonra değişti. TBMM Başkanlığı'na 2 yıl önce gönderilen 1030 maddelik tasarı, dün Genel Kurul'da kabul edilerek yasalaştı.

22.11.2001Gündem
Boşanmanın sebebi eski sevgili

Boşanmanın sebebi eski sevgili

Nostalji kraliçesi Muazzez Ersoy, pazartesi günü üç buçuk aylık eşi İsmet Özhan'dan ayrılmak için mahkemeye başvurdu. Ersoy'un boşanma sebepleri arasında şiddetli geçimsizlik, fikir ayrılığı ve kişilik çatışması gibi klasik nedenler yer alıyordu. Asıl nedenin, Ersoy'un uzun yıllar beraber olduğu sevgilisi Metin Güneş olduğu iddiası, magazin dünyasında bir bomba gibi patladı.

17.10.2001Gündem

Yazar Sonuçları

Neden Boşanıyor ya da Boşanamıyoruz?

Günlük hayatın akışı içerisinde çok fazla sıkıntıyla karşılaşıyor, hukuki anlamda bir avukattan fikir alma ihtiyacı hissediyoruz. Boşanma sürecinden darp edilmeye, icradan dolandırılmaya, kimi zaman da komşularımızla yaşadığımız sorunlara kadar pek çok nedenle bir avukattan destek almamız gerekebiliyor. Fakat maalesef maddi imkânsızlıklar, zamansızlık ya da başka nedenlerle bir hukuk bürosuna gidip danışmak herkes için mümkün olmuyor.

11.03.2020

Boşanma Oranlarını Yükselten 5 Büyük Sebep

Herkese merhabalar, sizlerden gelen talepler, evlilik konularına çok daha fazla değinmem yönünde olduğu için, bu haftaki yazımda sizlere boşanma oranları konusunda farklı bir pencere açmak istiyorum.

31.01.2020

Resmi nikahı durmadan erteliyor

Boşanma aşamasındayken tanıştığım adamla bir yıldır birlikteyim. İmam nikahı kıydık. Ama ne zaman resmi nikahtan bahsetsem “Bana biraz zaman ver” deyip konuyu kapatıyor. Beni oyalıyor olabilir mi?

17.10.2019

Eşimin üstüne yaptım şimdi geri alamıyorum

1999 yılında eşimden boşandım. Akabinde tekrar barışabilmem için kendime ait mal varlıklarını üstüne yapmamı istedi. Kabul ettim, fakat bir süre sonra beni evden kovdular.

13.05.2015

BOŞAN(AMA)MA

Türkiye’de 2011’de 592 bin 775 çift birbirlerine ‘evet’ diyerek dünya evine girdi. Bu çiftlerin 35 bin 498’ini ise Ankara oluşturdu. Boşanan çift sayısı ise 120 bin 117 olurken, Başkent’te 10 bin 491 çift mutlu bir şekilde başlayan evliliklerine son noktayı koydu.

6.02.2013
Metrese tazminat

Metrese tazminat

Aldatma tabiri ile anılan, bir eşin, diğer eşe karşı, yasaların yüklediği sadakat görevini ihlal etmesi olarak tanımlanabilecek davranışı, yasalarımız kabul etmemektedir.

9.09.2012

Nişanlımın eski eşi bizi taciz ediyor

Merhabalar Güzin Abla, umarım bana da yardımcı olursunuz.

22.02.2010

Aşkı için fuar geziyor

Mimar Hasan Mingü, bir yıldır Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in kız kardeşi Filiz Şahenk’le flört ediyor.

19.11.2007

Durun! Boşanmayın bir dakika!

Bu ne acele!

Dünürler, lütfen rica ediyorum, siz bir karışmayın hele... Ne olur!

11.09.2007

Aşkın bittiği noktada evlilik hiçbir şeyi kurtarmaz

Merhaba Güzin Abla. Her gün yazılarınızı merakla okuyanlardan biriyim.

15.02.2007

Hanımlar, başka bir erkeği garanti etmeden boşanmayın

Benim çocukluğumda boşanmış bir hanım cemiyette kabul görmezdi. Bu Avrupa cemiyetlerinde de böyleydi. İngiltere Kralı Sekizinci Edward boşanmış bir hanıma aşık olduğu için tahtından feragat etmek mecburiyetinde bırakılmıştı.

19.01.2002