EKSTRA
MENÜ

"Beslenme Dostu Okul

"Beslenme Dostu Okul ile ilgili tüm haberleri ve son dakika "Beslenme Dostu Okul haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 201 "Beslenme Dostu Okul haberi bulunmuştur.

"Beslenme Dostu Okul Haberleri

Beyaz Bayrak nedir Beyaz Bayrak başvuru formu ve detaylar

Beyaz Bayrak nedir? Beyaz Bayrak başvuru formu ve detaylar

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amacıyla 03.08.2006 tarihinde Bakanlığımız ile Mili Eğitim Bakanlığı arasında “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” imzalanmış olup süresi dolan protokol 10.11.2010 ve 05.06.2015 tarihlerinde yeniden imzalanarak uygulamaya konulmuştur.

28.11.2019Gündem
Çocukluk çağı obezitesine karşı eylem planı hazır

Çocukluk çağı obezitesine karşı eylem planı hazır

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Çocukluk Çağı Obezitesinin Önlenmesi 2019-2023 Eylem Planı’ ile okul kantinlerinden okul çevresine, restoranlardan spor etkinliklerine kadar birçok alanda hayata geçirilecek uygulamalarla obezite ve buna bağlı hastalıklarla mücadele edilecek.

4.11.2019Eğitim
‘Beslenme Dostu Okul’ sayısında artış

‘Beslenme Dostu Okul’ sayısında artış

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü’nce hayata geçirilen ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okul’ projeleri kapsamında temizlik, hijyen ve sağlıklı beslenme şartlarını yerine getiren okullara sertifika verildi. Beslenme dostu okul sayısındaki artış dikkat çekti.

5.09.2019Eğitim
Sağlık Bakanı Koca’dan okul döneminde beslenme uyarıları

Sağlık Bakanı Koca’dan okul döneminde beslenme uyarıları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlıklı beslenme alışkanlığı, çocuklarımızın yalnızca büyüme ve gelişiminde değil okul başarısı üzerinde de etkili. Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat süreleri kısalıyor, algılamaları azalıyor, zaman zaman öğrenme güçlüğü ve davranış bozuklukları gelişebiliyor, daha kolay hastalanıyorlar ve okul başarıları düşebiliyor" dedi.

4.09.2019Eğitim
Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak Okullar ne zaman açılıyor

Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılıyor?

Haziran ayında başlayan yaz tatili döneminin bitmesine günler kala, okula uyum haftası veliler tarafından merak konusu oldu. MEB'in açıkladığı 2019-2020 eğitim dönemi takvimini öğrenmek adına araştırmalarına hız veren vatandaşlar, 'Birinci ve 9. sınıflar okula ne zaman başlayacak?' sorusunun yanıtını arıyor. İşte, okulların açılacağı tarihle ilgili bilgiler.

4.09.2019Gündem
Kantinlerde ‘okul gıdası logosu’ dönemi

Kantinlerde ‘okul gıdası logosu’ dönemi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Okul gıdası logosuyla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceğiz, obeziteye karşı savaş açacağız. İyi beslenme alışkanlığına uygun gıdaları diğer ürünlerden ayırmayı hedefliyoruz. Uygulamaya bugünden itibaren geçiyoruz. 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek. Farkındalığı artırmak anlamında trafik ışıkları uygulamasına geçiyoruz. Üzerinde sarı, kırmızı, yeşil renkleri olan gıda uygulamasına yakın bir zamanda yönetmelik değişikliğiyle geçiyor olacağız. Enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin daha az tüketilmesi için kırmızıyı gören vatandaşlarımız, daha sağlıklı ürünlere doğru yönlendirilecek" dedi.

2.01.2019Eğitim
Son dakika... Okul kantinlerinde yeni dönem

Son dakika... Okul kantinlerinde yeni dönem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, okul kantinlerinde satılacak gıdaların üzerine konacak logolar için imzayı attı. Sağlık Bakanı Koca, “Enerji yoğunluğu fazla olan yiyecekler kantinlerde asla satılmayacak. Ticari kaygılar bir kenara bırakılacak.Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli" açıklamalarında bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: "Okul gıdası logosuyla enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimini engelleyeceğiz, obeziteye karşı savaş açacağız. İyi beslenme alışkanlığına uygun gıdaları diğer ürünlerden ayırmayı hedefliyoruz. Uygulamaya bugünden itibaren geçiyoruz. 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyecek" dedi.

2.01.2019Ekonomi
‘Beslenme Dostu Okullar’ sertifikalarını aldı

‘Beslenme Dostu Okullar’ sertifikalarını aldı

MEB ve Sağlık Bakanlığı tarafından, obeziteyle mücadele amacıyla yürütülen ‘Beslenme Dostu Okullar Programı’ kapsamında başarı gösteren okullara ‘Beslenme Dostu Okul Sertifikası’ verildi.

28.12.2018Eğitim
Meyve tabağı okul kantinine girdi

Meyve tabağı okul kantinine girdi

Manisa'da Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında bir lisenin kantininde 2 liraya meyve tabağı ve 1 liraya taze sıkılmış meyve suyu satışı başlatıldı.

27.12.2018Eğitim
Kantinlere kek ve poğaça tarifi bakanlıktan

Kantinlere kek ve poğaça tarifi bakanlıktan

SAĞLIK Bakanlığı, okul kantinleri için kek ve poğaça tarifleri hazırladı.

1.12.2018Gündem
İlkokullara yemek geliyor

İlkokullara yemek geliyor

Cumhurbaşkanlığının 2019’a yönelik yıllık programının sağlık alanındaki hedefleri arasında, Beslenme Dostu Okul Programı uygulamasına devam edilmesi ve ilkokullarda okul yemeği programına başlanması yer aldı.

28.10.2018Eğitim
Beslenme dostu okullara sertifika

Beslenme dostu okullara sertifika

Burdur’da Beslenme Dostu Okul seçilen 19 okulun müdürlerine belgeleri düzenlenen törenle verildi.

29.09.2018Eğitim
Aile sağlığı merkezlerinde yeni dönem

Aile sağlığı merkezlerinde yeni dönem

Aile sağlığı merkezlerinde bu yıl başlatılan risk tarama programı kapsamında, vatandaşların sağlık durumları hakkında muhtemel hastalıkları daha ortaya çıkmadan önlemek için check-up uygulaması devreye girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Bu tarama programı sayesinde vatandaşlarımıza yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programlarında uygulanan kan basıncı, kan şekeri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), idrar tahlilleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri ile kanser taraması hizmetlerini vereceğiz. Aile hekimlerimiz tarafından verilen bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşlarımız internetten veya 182 numaralı çağrı merkezimizi arayarak, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aile hekimlerinden randevu alarak ücretsiz bu programdan istifade edebileceklerdir' dedi.

7.09.2018Gündem
Mardinde 481 okula ‘beyaz bayrak’

Mardin'de 481 okula ‘beyaz bayrak’

Mardin'de 481 okula ‘beyaz bayrak’ sertifikası verildi.

6.04.2018Eğitim
Canan Karatay o soruyu duyunca gözyaşlarını tutamadı

Canan Karatay o soruyu duyunca gözyaşlarını tutamadı

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde 75. Yıl İlkokulu tarafından düzenlenen 'Beslenme Dostu Okul' sertifika törenine katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay bir öğrencinin "İlkokul öğretmeninizi hatırlıyor musunuz" sorusunu duyunca gözyaşlarına hâkim olamadı...

6.04.2018Gündem
Canan Karatay o soruyu duyunca gözyaşlarını tutamadı

Canan Karatay o soruyu duyunca gözyaşlarını tutamadı

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde 75. Yıl İlkokulu tarafından düzenlenen 'Beslenme Dostu Okul' sertifika törenine katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir öğrencinin ilkokul öğretmeninizi hatırlıyor musunuz sorusunu duyunca gözyaşlarına hakim olamadı.

6.04.2018Haber
Canan Karataydan yeni öneri: İlaç alacağınıza onu yiyin

Canan Karatay'dan yeni öneri: İlaç alacağınıza onu yiyin

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Türkiye'de 'Sende osteoporoz var' diye senelerce hanımlara hormonlar, ilaçlar verildi. İşte efendim bu peynir (Ezine peyniri) hepsinin yerine geçer. Hanımlara da Beylere de kemik erimesini önlemek için bol bol yiyin diyorum." dedi.

5.04.2018Gündem
Öğrenciler 300 kişiye yemek hazırlıyor

Öğrenciler 300 kişiye yemek hazırlıyor

Edremit ilçesinde yaklaşık 60 yıldır eğitim veren Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okulda her gün 300 kişilik yemek pişirerek mesleki eğitimlerini güçlendirirken, 55 ihtiyaç sahibi öğrencinin de yemek ihtiyacını karşılıyor.

11.12.2017Eğitim
Manisa’da 56 okul ’beslenme dostu’ oldu

Manisa’da 56 okul ’beslenme dostu’ oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda obezite ile mücadele etmek için başlattığı ’Beslenme Dostu Okul’ projesi çerçevesinde Manisa genelindeki 36 okulun daha sertifika almasıyla, beslenme dostu okul sayısı 56’ya yükseldi.

29.11.2017Eğitim