EKSTRA
MENÜ

Attilâ İlhan

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 17 haberi bulunmuştur.

Attilâ İlhan Haberleri

Attilâ İlhan mezun olduğu okulda anıldı

Attilâ İlhan mezun olduğu okulda anıldı  

Edebiyatın büyük ustası Attilâ İlhan, ölümünün 14’üncü yıl dönümünde mezun olduğu okulda düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

15.10.2019Eğitim
Edebiyatımızın Kaptanı Attilâ İlhan vefatının 13. yılında anıldı

Edebiyatımızın Kaptanı Attilâ İlhan vefatının 13. yılında anıldı

Edebiyatımızın Kaptanı Attilâ İlhan aramızdan ayrılışının 13. Yılında, Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı ve Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle, Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde anıldı.

12.10.2018Keyif
Attilâ İlhan ölüm yıl dönümünde anılacak… İşte, Attilâ İlhanın hayatı

Attilâ İlhan ölüm yıl dönümünde anılacak… İşte, Attilâ İlhan'ın hayatı

Türk edebiyatının Kaptan‘ı Attilâ İlhan, aramızdan ayrılışının 13’üncü yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak. Çok yönlülüğü, fikir yapısı ve sanat anlayışı yeni nesle ulaşmaya devam eden Attilâ İlhan, Mavi ya da Maviciler adıyla tanınan toplumcu gerçekçi şiir akımının öncüsüydü. İşte, yarattığı eserlerle edebiyatımıza pek çok nitelikli yapıt bırakan Attilâ İlhan'ın hayatına ilişkin detaylar.

10.10.2018Keyif
Bu yaz ne okudum...

Bu yaz ne okudum...

Bu yaz 20 günlük tatilimde hem ‘Uzaktan’ı, hem Salâh Birsel’den tüm günlükleri yeniden okudum. İki de henüz kitaplaşmamış roman: İlki Server Bedi’den ‘Yasemin Dalları’, ikincisi de Suat Derviş’ten ‘Kendine Tapan Kadın’.

30.08.2018Kitap Sanat
Son Yolcu’nun Adı Ülkü Tamer’di

Son Yolcu’nun Adı Ülkü Tamer’di

Şairin ölümü de şiirin ölümü gibidir elbet. İkinci Yeni’nin son şairi Ülkü Tamer hayata gözlerini yumdu. Ülkü Tamer çocuktu, Antep'ti, Anadolu'ydu. Ülkü Tamer bir kültür adamıydı, bir toplumcuydu...

3.04.2018Kitap Sanat
Kitaplar ve rüyalar...

Kitaplar ve rüyalar...

Cumartesiyi pazara bağlayan gece rüyamda Çolpan İlhan’la Attilâ İlhan’ı gördüm. Neydi beni üzen, bunca anılara savuran? Gerçi son sıralar böylesi rüyalarla zaten baş edemiyorum. Belki de Nietzsche’ydi rüyama yol açan...

3.08.2017Kitap Sanat
Başvurular başladı

Başvurular başladı

Ünlü şair ve yazar Attilâ İlhan’ın düşüncelerini ve anısını yaşatmak amacıyla Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin ikincisi için son başvuru tarihi 31 Mayıs olarak açıklandı.

13.04.2017Kitap Sanat
Attila İlhan Edebiyat Ödülleri açıklandı

Attila İlhan Edebiyat Ödülleri açıklandı

Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteği ile düzenlediği Roman ve Şiir Ödüllerini kazananlar belli oldu. Roman dalında ödülü ‘Tavanarası’ adlı eseriyle Ali Gür, Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nü de "Bir Sabah Uyandığımda Yoktum" adlı ilk romanıyla Işıl Kocaoğlan kazandı. ‘Gelecek Günlerin Şarabı’ adlı kitabıyla Tuğrul Tanyol’a Attilaƒ İlhan Şiir Ödülü’nün ve ‘Gamdan Kale’ adlı ilk şiir kitabıyla Onur Şahin’e Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün verilmesi uygun görüldü.

4.11.2016Keyif
Şairler Attila İlhan anısına, yarışıyor

Şairler Attila İlhan anısına, yarışıyor

KARŞIYAKA belediyesi, usta şair Attila İlhan'ın anısını yaşatmak ve edebiyat dünyasına yeni yetenekler kazandırmak için şiir yarışmasını düzenledi.

10.05.2015Ege
Çolpan İlhan hayatını kaybetti

Çolpan İlhan hayatını kaybetti

Sinema sanatçısı Sadri Alışık'ın eşi usta oyuncu Çolpan İlhan, bugün hayata gözlerini yumdu. Çolpan İlhan’ın evinde sabaha karşı geçirdiği kalp krizi sonucu vefat ettiği öğrenildi.

25.07.2014Magazin
Sadri Alışık Ödülleri sahibplerini buldu

Sadri Alışık Ödülleri sahibplerini buldu

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen "Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri" törenle verildi.

7.05.2014Kelebek

Yazar Sonuçları

Vapur sefası yaptınız mı?

Vapura binmemiş bir İstanbullunun olduğunu sanmıyorum.

9.02.2021

2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’ni kazananların duyguları

Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği 2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri, sağlık tedbirleri nedeniyle sahiplerine tören yapılmaksızın verildi.

3.12.2020

Gülmeyi çocuklar icat etti biz tüketiyoruz

Efsanelerin çocuğu olarak doğdu ama hayatı kolay değildi. Hem 7 yaşındayken onların özlemini çekmek zorunda kaldı, hem onların gölgesinden sıyrılmak... Vazgeçmedi, “Pes edince tükenir insan” mottosuyla yürüdü. Annesi Çolpan İlhan’ı ve babası Sadri Alışık’ı utandırmadı. Sadri Alışık Çolpan İlhan Tiyatrosu’nu hem oyunculuğu hem genel sanat yönetmenliği ile zirveye taşıdı. Üç senedir oynadığı ‘Fekeli’ karakteriyle fenomen haline geldi. Kerem Alışık’la geçen hafta bir araya geldik. Tüm sorulara şiir tadında yanıtlar verdi.

13.10.2020

Attilâ İlhan neden ‘Atatürk’ değil ‘Gazi’ derdi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun CHP’nin 97. kuruluş yıldönümü günü yapılan toplantıda ‘Atatürk’ yerine ‘Gazi Mustafa Kemal’i kullanması yeni bir tartışmayı başlattı, daha doğrusu eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

16.09.2020

Üçüncü şahıslar...

İstanbul’un çok uzaklarındayız...

11.07.2020

Türküler neyi çağrıştırır

İyi bir dinleyici için birçok parçanın çağrışımları, anılara gönderme yapar.

29.12.2019