EKSTRA
MENÜ

Amik Ovası

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 192 haberi bulunmuştur.

Amik Ovası Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te rahatlığımız çok daha artacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023’te rahatlığımız çok daha artacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, devreye alınan Ertuğrul Gazi gemisinin gazlaştırma kapasitesiyle Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 10’undan fazlasını karşılayacağını belirtti.

26.06.2021Ekonomi
Son dakika: Hatay ve Hatayspor yeni stadına kavuştu Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli mesajlar...

Son dakika: Hatay ve Hatayspor yeni stadına kavuştu! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar...

Atakaş Hatayspor'un iç saha maçlarını oynayacağı 26 bin 600 seyirci kapasiteli yeni stadyumu açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan stadyumun açılış töreninde önemli mesajlar verdi.

25.06.2021Futbol
Ova Nedir Ve Nasıl Oluşur Ova Oluşabilmesi İçin Gerekli Koşullar Ve Türkiyedeki Ovalar

Ova Nedir Ve Nasıl Oluşur? Ova Oluşabilmesi İçin Gerekli Koşullar Ve Türkiye'deki Ovalar

Coğrafyada sıkça rastlanılan yeryüzü şekillerinden birisi ovalardır. Türkiye'de çok sayıda ova vardır ve bu ovaların özellikleri birbirinden farklıdır. Sizler için Ova nedir ve nasıl oluşur? Ova oluşabilmesi için gerekli koşullar ve Türkiye'deki ovalar hangileridir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.05.2021Araştırma
Amik Ovası’nda meyve bahçeleri rengarenk oldu

Amik Ovası’nda meyve bahçeleri rengarenk oldu

HATAY'ın bereketli topraklarına sahip Amik Ovası’nda yağışların ardından baharla birlikte meyve ağaçları çiçek açtı. Rengarenk bahçelere gelen vatandaşlar, fotoğraf çektirip, piknik yaparak günlerini değerlendirdi.

15.03.2021Gündem
Amik Ovası’nda sular çekilmeye başladı

Amik Ovası’nda sular çekilmeye başladı

HATAY’da geçen hafta sonu şiddetli sağanak nedeniyle su baskınlarının yaşandığı Amik Ovası’nda sular çekilmeye başladı. Suların tamamen çekilmesinin ardından yapılacak hasar tespit çalışmaları ve yardımlar çiftçinin umudu oldu.

5.02.2021Gündem
1 pazar 4 mevsim

1 pazar 4 mevsim

Bir yanda sel ve fırtınanın vurduğu şehirler, diğer yanda ise tarihi mekânların ve denizin tadını çıkaran turistler... Dün başta Hatay olmak üzere yurdun pek çok yerinde sağanak ve hortum etkili olurken, güzel havanın hüküm sürdüğü şehirlerin tadını ise turistler çıkardı.

1.02.2021Gündem
Tahtaköprü Barajında doluluk oranı yüzde 5e düştü

Tahtaköprü Barajı'nda doluluk oranı yüzde 5'e düştü

GAZİANTEP'in İslahiye ilçesinde, sulama amaçlı olarak yapılan Tahtaköprü Barajı'nda su seviyesi yüzde 5'e düştü.

8.01.2021Gündem
Hatay’da deprem ve tsunami tedirginliği

Hatay’da deprem ve tsunami tedirginliği

Birinci derece deprem kuşağında yer alan ve üç büyük fay hattı üzerinde bulunan Hatay’da kolonların çürüdüğü eski yapılarda oturan vatandaşlar, yetkililerden önlem alınmasını istedi. Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can, denizdeki bir fay hattının kırılması halinde tsunami oluşabileceği uyarısında bulundu.

28.11.2020Gündem
Amik Ovasında süs balığı yetiştiriyorlar

Amik Ovası'nda süs balığı yetiştiriyorlar

HATAYda Amik Ovası’nın verimli topraklarında kurulan süs balığı üretim tesisinde yetişen binlerce akvaryum balığı, Türkiye'deki petshoplara pazarlanıyor.

5.10.2020Gündem
Reyhanlı Barajı, Amik Ovasındaki tarım arazilerine bereket katacak

Reyhanlı Barajı, Amik Ovası'ndaki tarım arazilerine bereket katacak

Doğu Akdeniz'in verimli topraklarıyla öne çıkan Amik Ovası'nda, tarım arazilerinin sulanması ve taşkınların önlenmesi amacıyla inşa edilen Reyhanlı Barajı, Hataylı üreticilerin yüzünü güldürecek.

4.10.2020Ekonomi
Ya temizlenir ya temizleriz

Ya temizlenir ya temizleriz

Hatay’daki toplu açılış törenine videokonferansla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki terör bölgelerinin temizlenmesini istedi ve “Ya bize söz verildiği biçimde temizlenir ya da biz gider bunu kendimiz yaparız” dedi.

4.10.2020Gündem
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'ne Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantıyla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'a yatırımların devam edeceğini söyledi. Suriye konusunda da Cumhurbaşkanı Erdoğan "Suriye ya bize söz verildiği şekilde temizlenir ya da bunu gider kendimiz yaparız. İdlib’de insanlık trajedisine hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz" dedi.

3.10.2020Ekonomi
Hatayda yaklaşık 3 bin 400 yıllık tablet bulundu

Hatay'da yaklaşık 3 bin 400 yıllık tablet bulundu

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Aççana Höyük, eski Alalah kentinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında, yaklaşık 3 bin 400 yıllık tablet bulundu.

20.08.2020Seyahat
Reyhanlı Barajı kuş cenneti olma yolunda

Reyhanlı Barajı "kuş cenneti" olma yolunda

Hatay'daki Reyhanlı Barajı su depolama alanı ve çevresinde daha önce varlığı bilinmeyen 47 kuş türünün görüntülenmesiyle bölgedeki kuş çeşidi sayısı 99'a çıktı. Amik Ovası'nda yaklaşık 600 bin dekar arazinin sulanmasına imkan sağlayan 480 milyon metreküp su toplama hacmine sahip Reyhanlı Barajı'nda kuş türü tespit çalışmaları sürüyor.

19.08.2020Seyahat
Amanoslar nerede Amanos (Nur) Dağları’nın konumu

Amanoslar nerede? Amanos (Nur) Dağları’nın konumu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Yıldırım 5’ operasyonunun Amanoslar'da başlatıldığını duyurdu. 'Bakan Soylu, " Bugün 1448 personelimiz Amanoslar'da Yıldırım-5 operasyonuna başladı.' açıklamasını yaptı. Açıklama ardından Amanos (Nur) Dağları’nın konumu merak konusu oldu. Peki, Amanoslar nerede?

12.08.2020Gündem
Demiryolu köprüsü, yeniden sular altında kaldı

Demiryolu köprüsü, yeniden sular altında kaldı

GAZİANTEP'in İslahiye ilçesinde, Tahtaköprü Barajı'nda su seviyesinin düşmesi ile ortaya çıkan Hicaz Demiryolu'na bağlanan güzergahtaki köprü, yeniden yükselen baraj sularının altında kaldı.

24.07.2020Gündem
Asi Nehri nerede Nereden doğar ve nereye dökülür Asi Nehrinin özellikleri ve uzunluğu

Asi Nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Asi Nehrinin özellikleri ve uzunluğu

Dünyanın birçok farklı bölgesini dolaşan ve ayrıca sınır oluşturan Asi Nehri, aynı zamanda en önemli nehirler arasında yer almaktadır. Coğrafi açıdan pek çok amaç doğrultusunda bu bir nehir hakkında bilgi almak isteyen kişiler, internet üzerinden araştırma gerçekleştirmektedir. Peki, Asi nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Asi nehrinin özellikleri ve uzunluğu hakkında bilinmesi gerekenler.

7.06.2020Seyahat
Akdeniz bölgesi illeri nelerdir Akdeniz özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

Akdeniz bölgesi illeri nelerdir? Akdeniz özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

İsmini komşu olduğu denizden alan Akdeniz Bölgesi, Köyceğiz kısmından başlayarak Hatay iline kadar uzanır. Akdeniz Bölgesi illeri, özellikleri, iklim tipi, dağları, ovaları, bitki örtüsü gibi bilgileri, sizler için detaylı olarak hazırladık.

30.05.2020Gündem
Reyhanlı Barajında 100 milyon metreküp su toplandı

Reyhanlı Barajı'nda 100 milyon metreküp su toplandı

HATAY’ın Amik Ovası’nda, 600 bin dekar araziyi sulayacak, 200 bin dekar araziyi de taşkından koruyacak Reyhanlı Barajı’nda, 100 milyon metreküp su toplandı. Gelecek yıl bu miktarın, 480 milyon metreküp olacağı belirtildi.

12.05.2020Gündem
Buğday tarlalarında gelinciklerin görsel şöleni

Buğday tarlalarında gelinciklerin görsel şöleni

HATAY'da buğday tarlalarını kaplayan gelincik çiçekleri, görsel şölen oluşturdu. Reyhanlı, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinde tarlalara girenler, çiçeklerin arasında fotoğraflar çekilip, görselliği ölümsüzleştiriyor.

8.05.2020Gündem
Amik Ovası’nda havuç hasadı devam ediyor

Amik Ovası’nda havuç hasadı devam ediyor

HATAY'daki Amik Ovası'nda yer alan Kırıkhan ilçesinde, aroması ve tadıyla bilinen Kırıkhan havucunun hasadı devam ederken, üretici Sait Öktem düşük fiyatlardan sıkıntılı olduklarını söyledi.

17.03.2020Gündem
Hatayda çiçek açan ağaçlar kartpostallık görüntüler oluşturdu

Hatay'da çiçek açan ağaçlar kartpostallık görüntüler oluşturdu

Hatay'da, bahar mevsiminin gelmesiyle rengarenk açan çiçekler ve ağaçlar, kartpostallık görüntüler oluşturdu.

13.03.2020Seyahat
Baharda yolunuzu Hatay’a mutlaka düşürün

Baharda yolunuzu Hatay’a mutlaka düşürün

Binlerce yıllık tarihinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Hatay son dönemde gezginlerin favori rotası. Henüz keşfetmediyseniz; doğal güzellikleri, zengin tarihi mirası ve mutfağı ile dikkate değer bu şehri bahar planlarınıza almalısınız.

23.02.2020Seyahat
Hataylı havuç üreticileri verimden memnun

Hataylı havuç üreticileri verimden memnun

Amik Ovası'nda bu yıl yaklaşık 20 bin dönüm arazide ekimi yapılan ve hasadına başlanan havuçta verimin artması, üreticinin yüzünü güldürdü.

29.12.2019Ekonomi
Amik Ovasında kalan balıklar kurtarılıyor

Amik Ovası'nda kalan balıklar kurtarılıyor

Hatay'da kış mevsiminde sulak alan haline gelen Amik Ovası'na çevredeki akarsulardan giren, suların çekilmesiyle dere ve kanallarda kalan yavru balıklar, doğaseverlerce kurtarılıyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, "Şu ana kadar 1 milyona yakın balığı aldık ve göllere bıraktık. Bundan sonra da almaya devam edeceğiz. İnşallah bu yavru balıkları kurtarmış olacağız" dedi.

26.05.2019Haber
Amik Ovasında kalan balıklar kurtarılıyor

Amik Ovası'nda kalan balıklar kurtarılıyor

Hatay'da kış mevsiminde sulak alan haline gelen Amik Ovası'na çevredeki akarsulardan giren, suların çekilmesiyle dere ve kanallarda kalan yavru balıklar, doğaseverlerce kurtarılıyor.

26.05.2019Gündem
Seferber oldular, zamanla yarışıyorlar

Seferber oldular, zamanla yarışıyorlar

Hatay'da kış mevsiminde sulak alan haline gelen Amik Ovası'na çevredeki akarsulardan giren, suların çekilmesiyle dere ve kanallarda kalan yavru balıklar, doğaseverlerce kurtarılıyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, "Şu ana kadar 1 milyona yakın balığı aldık ve göllere bıraktık. Bundan sonra da almaya devam edeceğiz. İnşallah bu yavru balıkları kurtarmış olacağız" dedi.

26.05.2019Gündem
Alıcısı hazır siyah havuçta hasat heyecanı

Alıcısı hazır siyah havuçta hasat heyecanı

Havuç üretiminde önemli merkezlerden Hatay'da, tamamı sipariş üzerine ekilen ve bu yıl üretim alanı 2 kattan fazla artan siyah havuçta hasat başladı.

15.05.2019Ekonomi
Hatay çileğinde hasat başladı

Hatay çileğinde hasat başladı

Amik Ovası'nda açıkta yetiştirilen aroması ve tadıyla dikkat çeken Hatay çileği üreticisini güldürüyor.

18.04.2019Ekonomi
Amik Ovasında renk cümbüşü

Amik Ovası'nda renk cümbüşü

Hatay'ın bereketli topraklarıyla ünlü Amik Ovası'ndaki meyve ağaçlarının çiçek açmasıyla renk cümbüşü oluştu.

21.03.2019Seyahat
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Hatayda önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıt Alanı’nda düzenlenen İskenderun mitinginde konuştu. Erdoğan, "Suriye'nin kuzeyinde ülkemiz karşıtı bir terör koridorunun oluşturulmasına fırsat vermeyeceğiz." dedi.

10.03.2019Gündem
Amik ovası, 45 gündür su altında

Amik ovası, 45 gündür su altında

Hatay’da Amik Ovası’nda etkili olan yağışlar ve Tahtaköprü Baraj kapaklarının açılmasıyla birlikte yaklaşık 45 gündür suların çekilmemesi ve baraj kapaklarının açık kalması nedeniyle su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Vatandaşlar, mahallelerini yılanların bastığını, bazen çöplerin arasından ellerine sarıldığını anlattı.

19.02.2019Haber
45 gündür felaketi yaşıyorlar... Yer Amik Ovası

45 gündür felaketi yaşıyorlar... Yer Amik Ovası

Hatay’da Amik Ovası’nda etkili olan yağışlar ve Tahtaköprü Baraj kapaklarının açılmasıyla birlikte yaklaşık 45 gündür suların çekilmemesi ve baraj kapaklarının açık kalması nedeniyle su seviyesi yükselmeye devam ediyor. Vatandaşlar, mahallelerini yılanların bastığını, bazen çöplerin arasından ellerine sarıldığını anlattı.

19.02.2019Gündem
Amik Ovası’nda sular yükseldi

Amik Ovası’nda sular yükseldi

Hatay’da Amik Ovası’nda etkili olan yağışlar ve Tahtaköprü Baraj kapaklarının açılmasıyla birlikte yaklaşık 45 gündür suların çekilmemesi ve baraj kapaklarının açık kalması nedeniyle su seviyesi yükselmeye devam ediyor.

19.02.2019Gündem
Göle dönen Amik Ovasında sörf yaptılar

Göle dönen Amik Ovası'nda sörf yaptılar

Hatay'da sörf tutkunu iki genç, şiddetli yağışlar ve baraj kapaklarının açılması nedeniyle sular altında kalan Amik Ovası’nda uçurtma sörfü yaptı. Gençlerin sıra dışı etkinliği amatör kameralar tarafından da kaydedildi.

14.02.2019Gündem
Hatay Havalimanı yolu 2 hafta sonra trafiğe açıldı

Hatay Havalimanı yolu 2 hafta sonra trafiğe açıldı

Hatay'da son haftalarda etkili olan yağışların ardından sular altında kalarak ulaşıma kapatılan Hatay Havalimanı yolu, 2 haftalık çalışmanın ardından tek yönlü trafiğe açıldı.

29.01.2019Gündem
Amik Ovası sular altında

Amik Ovası sular altında

Hatay’da son bir haftada etkisini arttıran sağanak yağışlar Amik Ovası'nı esir aldı. Ova içerisinde bulunan Aşağıoba Mahallesi, ova ile birlikte sular altında kalırken, Hatay Havalimanı yolu da artan su seviyesinden nasibini aldı. Su seviyesinin giderek artmasıyla havalimanı yolu trafiğe kapandı.

17.01.2019Gündem
Hatayda sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor

Hatay'da sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor

Amik Ovası'nı esir alan suyun seviyesi artarak Hatay Havalimanı yoluna taştı. Havalimanı giriş ve çıkışları sivil araç trafiğine kapatılırken, ulaşım otobüslerle sağlandı.

17.01.2019Haber
Son dakika... Hatayda alarm Su seviyesi yükseldi, havalimanı sivil araç trafiğine kapatıldı

Son dakika... Hatay'da alarm! Su seviyesi yükseldi, havalimanı sivil araç trafiğine kapatıldı

Amik Ovası'nı esir alan suyun seviyesi artarak Hatay Havalimanı yoluna taştı. Havalimanı giriş ve çıkışları sivil araç trafiğine kapatılırken, ulaşım otobüslerle sağlandı.

17.01.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Din değil, akıl ve fen

Bilim insanlarına göre deprem fizik kanunlarının şaşmaz bir şekilde çalışması sebebiyle oluşan bir doğa olayıdır.

5.11.2020

Şimdi ekonomiyi konuşma zamanı

Dünya bir yandan koronavirüs belasıyla uğraşırken diğer yandan da korona sonrasına hazırlık yapılıyor.

15.04.2020