EKSTRA
MENÜ

Amasra Kalesi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 97 haberi bulunmuştur.

Amasra Kalesi Haberleri

Hasar gören tarihi Amasra Kalesi güçlendirilecek

Hasar gören tarihi Amasra Kalesi güçlendirilecek

Bartın’ın Amasra ilçesinde UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde bulunan Amasra Kalesi’nin surlarının altında çökme meydana gelirken, surları tutan kayalıklar, beton bloklar yerleştirilerek güçlendirilecek.

13.03.2021Gündem
Amasrada kar güzelliği havadan görüntülendi

Amasra'da kar güzelliği havadan görüntülendi

BARTIN’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra kar yağışı ile beyaza bürünürken, kentin güzelliği dron ile havadan görüntülendi.

17.02.2021Gündem
Safranbolu ve Amasra, turizmde eski günlerini arıyor

Safranbolu ve Amasra, turizmde eski günlerini arıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sessizliğe bürünen Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki ilçesi Safranbolu ile tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle ün yapmış Bartın'ın Amasra ilçesi, turizmde eski günlerini arıyor.

4.01.2021Seyahat
Surların önündeki iskeleden düşen işçiden acı haber

Surların önündeki iskeleden düşen işçiden acı haber!

Bartın’ın Amasra ilçesinde, onarımı yapılan surların önündeki iskeleden düşen Rahim Kurt (40), 10 gündür tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

29.09.2020Gündem
Kale onarımında çalışan işçi, düşerek yaralandı

Kale onarımında çalışan işçi, düşerek yaralandı

Bartın’ın Amasra ilçesinde, kale onarımında çalışan Rahim Kurt (40), iskeleden düşerek yaralandı.

19.09.2020Gündem
Amasra Kalesi’nde onarım çalışmaları başladı

Amasra Kalesi’nde onarım çalışmaları başladı

Tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl on binlerce turisti ağırlayan Bartın’ın Amasra ilçesindeki tarihi Amasra Kalesi’nde bakım onarım çalışmaları başlatıldı

1.09.2020Seyahat
Amasra Kalesinde onarım ve bakım çalışmaları başladı

Amasra Kalesi'nde onarım ve bakım çalışmaları başladı

BARTIN’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da, Roma döneminde yapılan ve incir ağaçlarının zarar verdiği 3 bin yıllık Amasra Kalesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. Kalenin 2 bin metre uzunluğundaki surlarında, acil yenilenmesi gereken 3 ana bölümde çalışma başlatıldı.

1.09.2020Gündem
Amasrada bayramda 150 bin turist bekleniyor

Amasra'da bayramda 150 bin turist bekleniyor

Bartın'ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra'da, 4 günlük Kurban Bayramı tatili öncesi otel ve pansiyonlarda rezervasyonlar doldu. Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Ferdi Günter, bayram süresince 100-150 bin arası turist beklediklerini söyledi.

28.07.2020Seyahat
Amasra Nerede Amasraya Nasıl Gidilir Amasra Gezilecek Yerler

Amasra Nerede? Amasra'ya Nasıl Gidilir? Amasra Gezilecek Yerler

Amasra, Bartın’a bağlı ve tarihi 3000 yıl öncesine dayanan bir ilçedir. Ormanla çevrenmiş ve deniz kıyısı bulunan bu ilçe, ziyaretçileri için huzurlu bir sığınak olma görevi üstlenmektedir. Peki, Amasra’ya nasıl gidilir? Amasra’da gezilecek ve tarihi yerler nelerdir? İşte Amasra hakkında çok sorulan ve merak edilenlerin soruların yanıtlarını sizler için hazırladık.

11.04.2020Seyahat
Yeşil doğası, mavilikleri ve huzurlu atmosferiyle Amasra

Yeşil doğası, mavilikleri ve huzurlu atmosferiyle Amasra

Fatih Sultan Mehmet’in gördüğünde “Lala, Lala, Çeşm-i Cihan (dünyanın gözü) bu mu ola?” diyerek hayran olduğu Amasra, patika yolları, tarih kokan sokakları ve mağaralarıyla tam bir cennet. Şu sıralar koronavirüs nedeniyle bomboş. Yalnız salgın sonrası eski günlerine dönecek. Sizin için güzel bir Amasra rehberi hazırladık. Süreç bittikten sonra rotanıza eklemenizi öneririz...

10.04.2020Seyahat
Dünyanın gözüne yolculuk: Amasra

'Dünyanın gözüne' yolculuk: Amasra

Amasra yeşil doğası, mavilikleri ve huzurlu atmosferiyle sıcak bir liman kenti. Fatih Sultan Mehmet’in gördüğünde “Lala, Lala, Çeşm-i Cihan (dünyanın gözü) bu mu ola?” diyerek hayran olduğu Amasra, patika yolları, tarih kokan sokakları ve mağaralarıyla hafta sonu için oldukça ideal… Peki Fatih Sultan Mehmet’in bile övdüğü bu güzel ilçemizde hangi lezzetleri tatmalı, nereleri gezmeli? Sizin için çok güzel bir Amasra gezi rehberi hazırladık. İşte detaylar…

5.03.2020Seyahat
Tarihi kalenin duvarlarına sprey boyalı saygısızlık

Tarihi kalenin duvarlarına sprey boyalı saygısızlık

BARTIN'ın Amasra ilçesindeki tarihi Amasra Kalesi'nin duvarlarına, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce sprey boyalarla yazılar yazıldı. Çevredeki güvenlik kameralarının kayıtlarını incelemeye alan polis, yazıyı yazanların yakalanması için çalışma başlattı.

3.12.2019Gündem
Amasra Kalesinde, çökme nedeniyle inceleme

Amasra Kalesi'nde, çökme nedeniyle inceleme

BARTIN'ın Amasra ilçesindeki tarihi kalenin altındaki kayaların denize devrilmesiyle üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anıtlar Yüksek Kurulu ve Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri inceleme yaptı.

26.10.2019Gündem
Amasra Kalesinin altındaki kayalıklar çöktü

Amasra Kalesi'nin altındaki kayalıklar çöktü

BARTIN’ın Amasra ilçesindeki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde bulunan Amasra Kalesi'nin altında bulunan kayaların büyük bir bölümünde çökmeler meydana geldi. Surları tutan kayaların denize çökmesiyle birlikte büyük tehlike oluştuğu belirtildi. 2015 yılının Temmuz ayında, 'Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' olarak UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan Amasra Kalesi Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kadar geldi. Kaleiçi ve Boztepe mahallelerini çevreleyen, toplam uzunluğu 2 bin metre olan kale surlarında zaman zaman küçük tadilatlar ve restorasyonlar yapıldı. Helenistik, Arkaik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eserin bulunduğu Amasra’da, son haftalarda hava şartları ve Karadeniz’in dalgaları Amasra Kalesi’ne zarar vermeye başladı.Amasra’nın en güzel tarihi eserlerinden olan ve Roma döneminde yapılan Kaleiçi Mahallesi’ni kemer köprü ile adacık üzerinde kurulu bulunan Boztepe Mahallesi’ne bağlayan, iki mahalleye yayılan Amasra Kalesi’nin duvarları ve burçlarını tutan kayalıklarda denize doğru büyük kaya çökmeleri başladı. Boztepe Mahallesi'ndeki kale surlarının altındaki çökmelerden endişe duyuluyor. Çatlaklar kale için büyük risk taşıyor.

21.10.2019Haber
Amasra Kalesinin altındaki kayalıklar çöktü

Amasra Kalesi'nin altındaki kayalıklar çöktü

BARTIN’ın Amasra ilçesindeki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde bulunan Amasra Kalesi'nin altında bulunan kayaların büyük bir bölümünde çökmeler meydana geldi. Surları tutan kayaların denize çökmesiyle birlikte büyük tehlike oluştuğu belirtildi.

21.10.2019Gündem
Amasra Kalesinde şok görüntü Dev kayalar çöktü...

Amasra Kalesi'nde şok görüntü! Dev kayalar çöktü...

BARTIN’ın Amasra ilçesindeki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde bulunan Amasra Kalesi'nin altında bulunan kayaların büyük bir bölümünde çökmeler meydana geldi. Surları tutan kayaların denize çökmesiyle birlikte büyük tehlike oluştuğu belirtildi.

21.10.2019Gündem
Amasraya 8 ayda 1 milyonu aşkın ziyaretçi

Amasra'ya 8 ayda 1 milyonu aşkın ziyaretçi

Tarihi yapıları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra balık ve salata ağırlıklı mutfak kültürüyle dört mevsim turistlerin ilgisini çeken Amasra'yı, yılın 8 ayında 1 milyonu aşkın kişi ziyaret etti.

26.09.2019Seyahat
8 ayda 1 milyonu aşkın ziyaretçi

8 ayda 1 milyonu aşkın ziyaretçi

Tarihi yapıları ve doğal güzelliklerinin yanı sıra balık ve salata ağırlıklı mutfak kültürüyle dört mevsim turistlerin ilgisini çeken Bartın'ın 6 bin 500 nüfuslu Amasra ilçesini, yılın 8 ayında 1 milyonu aşkın kişi ziyaret etti.

24.09.2019Ekonomi
Tarihi lahitin içinde yemek pişirdiler

Tarihi lahitin içinde yemek pişirdiler

Bartın'ın Amasra ilçesinde Roma Dönemi'ne ait lahitin içinde tencere ile yemek pişirildi. Durumu görüp fotoğrafını çekenler sosyal medyada paylaşarak tepki gösterdi.Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapan Amasra Kalesi, 15 Nisan 2013'te Dünya Miras Merkezi'nce 'Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne alındı.3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ilçede Amasra Müze Müdürlüğü'nün bahçesinde yer olmadığı için 15 yıl önce Kum Mahallesi'ndeki yürüyüş yoluna konulan Roma dönemine ait lahitlerde tencere ile yemek pişirildi.

31.08.2019Haber
Tarihi lahitin içinde yemek pişirdiler

Tarihi lahitin içinde yemek pişirdiler

Bartın'ın Amasra ilçesinde Roma Dönemi'ne ait lahitin içinde tencere ile yemek pişirildi. Durumu görüp fotoğrafını çekenler sosyal medyada paylaşarak tepki gösterdi.

31.08.2019Gündem
Amasra bayramda nüfusunun 22 katı turisti ağırlayacak

Amasra bayramda nüfusunun 22 katı turisti ağırlayacak

Bartın'ın tarihi ve turistik ilçesi 6 bin 600 nüfuslu Amasra, 5 günlük Kurban Bayramı tatili öncesi otel ve pansiyonlarda rezervasyonlar doldu. Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, bayram süresince 100-150 bin turist beklediklerini söyledi.

6.08.2019Seyahat
Bu ilçede 6 bin 600 kişi yaşıyor Nüfusu 22 katına çıkacak

Bu ilçede 6 bin 600 kişi yaşıyor! Nüfusu 22 katına çıkacak

BARTIN’ın tarihi ve turistik ilçesi 6 bin 600 nüfuslu Amasra, 5 günlük Kurban Bayramı tatili öncesi otel ve pansiyonlarda rezervasyonlar doldu. Amasra Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, bayram süresince 100-150 bin turist beklediklerini söyledi.

6.08.2019Ekonomi
3 bin yıllık lahit kapağına spreyle yazı yazıldı

3 bin yıllık lahit kapağına spreyle yazı yazıldı

BARTIN'ın Amasra ilçesinde, Roma Dönemi'ne ait lahit mezar ve mezar kapağına sprey boyayla yazı yazıldı. İlçe Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüseyin Boran, sprey boyanın silinmesi için dernek olarak gerekli mercilere başvuracaklarını söyledi.

16.07.2019Gündem
Amasraya ziyaretçi yoğunluğu

Amasra'ya ziyaretçi yoğunluğu

Tarihi eserleri, tabii güzellikleri ve mutfak kültürüyle ünlü Bartın'ın Amasra ilçesi, yarıyıl tatilinin son gününde ziyaretçilerin uğrak noktası oldu.

4.02.2019Seyahat
Amasra yaz sezonunu dolu geçirdi

Amasra yaz sezonunu dolu geçirdi

Batı Karadeniz'in önemli turizm merkezlerinden biri olan Bartın'ın Amasra ilçesi, yaz sezonunda yaklaşık 600 bin ziyaretçiyi ağırladı.Amasra Belediye Başkanı Mehmet Emin Timur:"Bu sene gerçekten çok yoğun bir sezon yaşadık. Bu durumdan son derece memnunuz. Ekimde bile hafta sonları yoğunluk devam etti." açıklamalarında bulundu.

31.10.2018Ekonomi
Kaçırılmaması gereken fırsatlar

Kaçırılmaması gereken fırsatlar

Hürriyet Seyahat editörleri sizler için bu haftanın kaçırılmaması gereken fırsatlarını derledi…

16.09.2018Seyahat
Tarihi kalenin altındaki kayalıkta çökme

Tarihi kalenin altındaki kayalıkta çökme

Bartın’ın Amasra ilçesindeki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde bulunan Amasra Kalesi'nin altında bulunan kayaların bir bölümünde yağmur yağışı sonrasında çökme meydana geldi.

15.09.2018Gündem
Amasra bayramda nüfusunun 10 katı turist ağırlayacak

Amasra bayramda nüfusunun 10 katı turist ağırlayacak

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle ünlü Bartın'ın Amasra ilçesine Ramazan Bayramı'nda 60 bin turistin gelmesi bekleniyor. Bartın'ın tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ünlü Amasra ilçesinde, Ramazan Bayramı öncesi alınan rezervasyonlarla 3 bin yatak kapasiteli otel ve pansiyonların yüzde 90'ı doldu.  6 bin nüfuslu ilçeye bayram tatilinde 60 bin turistin gelmesi bekleniyor.

11.06.2018Ekonomi
Bir günlüğüne gidebileceğiniz 8 tatil yeri

Bir günlüğüne gidebileceğiniz 8 tatil yeri

"Yoğun iş temposundan ve gün içinde yaşadığım sorunlardan bıktım, kafa dinlemek istiyorum" diyorsanız bu listedeki yerler tam size göre. Hatta buralara gitmek için günlerce izin almanıza da gerek yok. İşte sadece bir günlüğüne gidip keyifli zamanlar geçirebileceğiniz 8 yer...

16.02.2018Seyahat
Sömestr tatilinde gidilecek en güzel yerler Hepsi Türkiyede...

Sömestr tatilinde gidilecek en güzel yerler! Hepsi Türkiye'de...

Marmara Bölgesi'nde yer alan Kocaeli ve Sakarya ile Batı Karadeniz'in önemli turizm merkezleri Düzce, Bolu, Karabük ve Bartın, sömestrda İstanbul, Ankara, Bursa gibi metropol kentlerin yoruculuğundan sıkılan tatilcilere, göl, deniz ve ormanların ahenkli buluşmasının yanı sıra kayak sporundan doğal kaplıcalara keyifle geçirecekleri tatil olanağı sunuyor.

19.01.2018Seyahat
Tesadüf Eserler Müzesine ziyaretçi akını

Tesadüf Eserler Müzesi'ne ziyaretçi akını

Amasra'da bulunan Amasra Müzesi genellikle inşaat kazıları, heyelan, sondaj ile yol çalışmaları ve balıkçıların ağlarına takılması sonucu 'tesadüfen' ortaya çıkan çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

28.09.2017Seyahat
Yeşilin binbir tonuyla Amasra

Yeşilin binbir tonuyla Amasra

Hafta sonu şehrin gürültüsünden bunalanlar için Amasra en iyi alternatiflerden biri. Lezzetli balıkları tadabileceğiniz, yemyeşil ormanlarında oksijene doyabileceğiniz Amasra sizleri bekliyor.11.11.2016 13:08

3.06.2017Seyahat
Amasra 11 yıldır termik santrale Hayır diyor

Amasra 11 yıldır termik santrale 'Hayır' diyor

Amasra halkı, 2005’ten beri “Termik santral istemiyoruz, zehirlenmek istemiyoruz” diye karar alıcılara farklı biçimlerde sesleniyor ama sesini duyuramıyor. 2010’DA otobüslerle Ankara’ya, o zamanki adıyla Çevre ve Orman Bakanlığı önüne protesto eylemine gittiler. Projenin durdurulması için 35 muhtarın tamamının, belediye başkanının ve 42 bin vatandaşın imzasıyla dilekçe verdiler. Santralın yapılacağı bölgeden Amasra’ya kadar yağmur altında insan zinciri oluşturdular.

26.11.2016Hayat
Yeşilin incisinde insan zinciri

Yeşilin incisinde insan zinciri

Özel bir şirket tarafından kurulması planlanan santrale karşı oluşturulan Bartın Platformu öncülüğünde 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen insan zinciri etkinliği ilçe merkezindeki Amasra Kalesi mevkisi ile santralin kurulacağı Tarlaağzı köyü mevkisinde eş zamanlı başladı.

6.06.2014Gündem
Karadeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 5 Yer

Karadeniz Bölgesi'nde Görülmesi Gereken 5 Yer!

Şüphesiz Doğu ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde keşfedilmeyi bekleyen sayısız yer var, işte bunlar arasından mutlaka görülmesi gereken 5 harika yer.

22.05.2014İyi Yaşam
Foça Kalesi Dünya Mirası Geçici Listesinde

Foça Kalesi Dünya Mirası Geçici Listesi'nde

Foça Kalesi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından "Dünya Mirası Geçici Listesi"ne alındı.

8.08.2013Gündem
Foça Kalesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde

Foça Kalesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde

FOÇA Kalesi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne alındı.

7.08.2013Ege

Yazar Sonuçları

Bir yolun çıkabileceği en güzel adres.... Fatih Sultan Mehmet’in ‘Çeşmi Cihan’ benzetmesi yaptığı Amasra

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Ankara’dan başlayan ve yaklaşık 300 kilometre süren zevkli bir yolculuğun ardından önümüze çıkan son virajı da geçince seyir terası denebilecek bir tepeye vardık. Karşımızda kartpostallık bir manzara: Amasra...

22.11.2020

Bartın’ın şirin ilçesi: Amasra... Biraz olsun kafa dinlemek istiyorsanız tam zamanı

Amasra, Bartın’ın şirin mi şirin bir ilçesi… İstanbul’a 460 km Ankara’ya ise 308 km mesafede… Özellikle Ankara ve İstanbul’da oturanlar için tam bir hafta sonu kaçamağı adresi… Tarihi, M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan Amasra’nın, Helenistik dönem de dâhil, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu büyüleyici güzelliğini mitolojik öyküsünden mi alıyor bilemem ama gördüğümde emin olduğum bir şey var ki, o da Tanrı’nın bu topraklara daha cömert davrandığı… İşte size Amasra gezi rehberi...

2.10.2020

Fatih Sultan Mehmet'in 'dünyanın gözü' dediği yer: Amasra

Bartın’ın kuzey ucunda yer alan Amasra, tarihi boyunca pek çok güzel benzetme ile anılmış. Plinius’un 'zarif ve güzel', Cenovalıların 'çiçekli kale', Zeki Müren’in 'küçük Capri' olarak adlandırdığı ilçe, Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet tarafından 'Çeşm-i Cihan' (dünyanın gözü, dünyanın değerlisi) sıfatlarına layık görülmüş. 1940 yılında turizm faaliyetlerine başlayan ilçe bugün de çok sayıda turisti ağırlayan bir cazibe merkezi konumunda. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk turizm kasabası olma özelliğine sahip...

25.05.2018