EKSTRA
MENÜ

Ais

Ais haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ais hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.300 Ais haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Otomatik Tanımlama Sistemi-OTS (AIS) Deniz Trafiğinde ve GMDSS(Küresel Denizcilik Tehlike ve Emniyet Sistemi)içinde A1 Alanında-VHFeriminde-bulunan Gemilerin/İstasyonların kendilerine ait;

SABİT VERİLERİNİ(Kimlik Bilgileri,Teknik Ölçüleri ve Karakter/Özellikleri),

SEFER BİLGİLERİNİ(Draft,Tehlikeli Yük,Varış Limanı,ETA(Tahmini Varış Zamanı),

Devamı...

 

Ais Haberleri

YKS 2. ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM YKS 3. yerleştirme tercih başvuru ekranı

YKS 2. ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS 3. yerleştirme tercih başvuru ekranı!

YKS 2. ek tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih, başvuru sürecinde son güne gelinmesinin ardından adayların odaklandığı konulardan oldu. ÖSYM tarafından 14 Ekim tarihinde başlayan 2021-YKS 2. ek tercihleri 18 Ekim tarihine kadar sürecek. 2021 YKS 3. tercihlerini ÖSYM AİS mobil uygulaması ve internet sitesinden yapacak öğrenciler, YKS ek tercih sonuçları için yapılacak açıklamayı bekleyecek. TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar, tercih sonuçlarına göre üniversite kayıtlarını yapacak. Peki, YKS 2. ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ayrıntılar.

17.10.2021Gündem
DGS ek tercih işlemleri başladı

DGS ek tercih işlemleri başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2021- Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) ek tercih işlemleri, 15-21 Ekim tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.

15.10.2021Eğitim
ALES başvuruları ne zaman saat kaçta bitiyor ALES başvuru ücreti nereye yatırılıyor

ALES başvuruları ne zaman saat kaçta bitiyor? ALES başvuru ücreti nereye yatırılıyor?

ALES başvurusu son gün olması dolayısıyla ücret yatırma detayları ile öne çıkıyor. Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan 2021 ALES/3 başvuruları için 6 Ekim tarihinde başlayan işlemler ÖSYM tarafından verilen süreye kadar tamamlanacak. Yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin katılım sağlayacağı ALES başvuruları ÖSYM'nin AİS ekranından aday T.C kimlik numarası ve şifresi ile gerçekleşecek. ALES oturumunda belirlenen 145 TL başvuru ücreti ise ALES kılavuzunun arka sayfasında yer alan bankalara yatırılacak. Gözler şimdi son başvuru gününde. Peki, ALES başvuruları ne zaman saat kaçta bitiyor? İşte, ALES başvuru ekranı ve konuyla ilgili detaylar.

14.10.2021Gündem
İkinci ek yerleştirme tercihleri başladı... Ek yerleştirme 14-18 Ekim arasında

İkinci ek yerleştirme tercihleri başladı... Ek yerleştirme 14-18 Ekim arasında

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu yıl ilk kez yapılacak olan ikinci ek yerleştirme süreci 14 Ekim’de başladı.

13.10.2021Eğitim
2021-EUS ve 2021-STS Eczacılık sınav sonuçları açıklandı

2021-EUS ve 2021-STS Eczacılık sınav sonuçları açıklandı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 26 Eylül’de uygulanan Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-EUS) ve Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği için Seviye Tespit Sınavına (2021-STS Eczacılık) ait değerlendirme işlemleri tamamlandı.

13.10.2021Eğitim
ALES sonuçları sorgulama ekranı açıldı ÖSYM ALES 2021 sınav sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr’de ekranından açıkladı

ALES sonuçları sorgulama ekranı açıldı! ÖSYM ALES 2021 sınav sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr’de ekranından açıkladı!

ALES sonuçları için beklenen açıklama geldi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) sonuçlarının açıklandığını duyurdu. 19 Eylül 2021 tarihinde uygulanan söz konusu sınavın sonuçları ÖSYM'nin AİS ekranından öğrenilecek. ALES sonuç sorgulama ekranı http://sonuc.osym.gov.tr'de olacak. Adaylar ALES sınav sonuçlarını T.C kimlik numarası ve şifreleri ile sorgulayabilecekler. İşte, 2021 ALES sonuçları ve sorgulama ekranı ile ilgili bilgiler.

12.10.2021Gündem
YDS sonuçları ne zaman açıklanacak Gözler ÖSYM duyurular ekranında

YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? Gözler ÖSYM duyurular ekranında

Bu yılın son Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) 10 Ekim 2021 tarihinde tamamlandı. 2021-YDS/2 Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları kısa sürede adaylarla paylaşıldı. YDS’ye katılım sağlayan adaylar, temel soru kitapçığı diziliminde verilen soruların tamamına ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebilecek. Peki, YDS sonuçları ne zaman açıklanacak?

12.10.2021Gündem
ALES/2 sonuçları açıklandı

ALES/2 sonuçları açıklandı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 19 Eylül’de uygulanan 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) sonuçları açıklandı.

12.10.2021Eğitim
Adalet Bakanlığı 1000 hakim ve savcı alacak Hakim ve savcı alımı başvuruları ne zaman

Adalet Bakanlığı 1000 hakim ve savcı alacak! Hakim ve savcı alımı başvuruları ne zaman?

Adalet Bakanlığı bin hakim ve savcı adayı alınacağını duyurdu. Yayınlanan ilana göre 100’ü avukatlık mesleğinden olmak üzere 900 adli yargı hakim savcı adayı ile 100 idari yargı hakim adayı alımı yapılacak. 1000 hakim savcı alımı başvuruları ÖSYM'nin AİS ekranı ile ya da mobil uygulamasından gerçekleşecek. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak hakim ve savcı alımı yazılı sınavı 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde tamamlanacak. Peki, Adalet Bakanlığı hakim ve savcı alımı başvuruları ne zaman? İşte, 1000 hakim ve savcı alımı başvuru tarihleri, şartları ve yazılı sınavla ilgili detaylı bilgiler.

11.10.2021Gündem
ALES/2 sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak ÖSYM ALES sonuçları için resmi tarihi duyurdu

ALES/2 sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak? ÖSYM ALES sonuçları için resmi tarihi duyurdu

ALES sınav sonuçları açıklandı mı sorusu bir süredir gündemde yer alıyordu. Binlerce adayın katılımı ile gerçekleşen ALES sınavının değerlendirme sonuçları ÖSYM duyurusu ile erişime açılacak. ALES sonuçları öğrenci T.C kimlik numarası ve şifresi ile sorgulanacak. İşte, ÖSYM'nin verdiği 2021 ALES sonuç açıklanma tarihi...

11.10.2021Gündem
ALES/3 başvurusu ne zaman bitiyor ALES 3 başvurusu için son günler

ALES/3 başvurusu ne zaman bitiyor? ALES 3 başvurusu için son günler

ALES başvurusu için son günlere giriliyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda üç kez düzenlenen ALES'in bu yılki son etabı için, başvuru süreci geçtiğimiz hafta start almıştı. ÖSYM Başkanlığının internet sitesinde yer alan 2021 akademik takviminde, söz konusu sınavın son etabı için tarih bilgisinin yanı sıra başvuru takvimine ilişkin bilgiler de yer alıyor. İşte, ALES/3 hakkında ayrıntılar...

11.10.2021Gündem
YDS soru ve cevapları yayınlandı

YDS soru ve cevapları yayınlandı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafında 10 Ekim’de uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nın (2021-YDS/2) cevap anahtarı yayınlandı.

10.10.2021Eğitim
ALES sonuç tarihi: ÖSYM ALES sınav sonuçlarını ne zaman hangi tarihte açıklayacak İşte takvim bilgisi

ALES sonuç tarihi: ÖSYM ALES sınav sonuçlarını ne zaman hangi tarihte açıklayacak? İşte takvim bilgisi

ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih gündemde yer almaya devam ediyor. ÖSYM tarafından 19 Eylül tarihinde organize edilen söz konusu sınavın ardından gözler sonuçlar için yapılacak açıklamaya çevrildi. Akademik kariyer yapmak isteyen lisans mezunu adayların katılım sağladığı söz konusu sınavın sonuçları ÖSYM'nin AİS ekranından ya da mobil uygulamasından öğrenilecek. ÖSYM 2021 sınav takviminde merak edilen "ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu yanıt buldu. İşte, ALES/2 sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili bilgiler.

8.10.2021Gündem
TUS tercihleri başladı

TUS tercihleri başladı

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS) 2. dönem tercih işlemleri başladı.

8.10.2021Eğitim
ÖSYM Başkanı duyurdu: TUS başvuruları başladı... TUS nedir, kimler TUSa giriyor

ÖSYM Başkanı duyurdu: TUS başvuruları başladı... TUS nedir, kimler TUS'a giriyor?

TUS başvuruları 8 Ekim itibariyle alınmaya başlandı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün de başvuru tarihlerini resmi Twitter adresinden paylaştı. Aygün yaptığı açıklamada “Değerli TUS adaylarımız, 2021-TUS 2.Dönem tercihlerini bugün başlattık. Tercihlerinizi 8-14 Ekim 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim.” İfadelerine yer verdi. Peki, TUS nedir, kimler TUS'a giriyor?

8.10.2021Gündem
YDUS başvuruları ne zaman bitecek Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı başvuru tarihlerinde son gün bilgisi

YDUS başvuruları ne zaman bitecek? Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı başvuru tarihlerinde son gün bilgisi!

YDUS başvuru tarihlerinde son tarih yaklaştı. 19 Aralık tarihinde ÖSYM tarafından organize edilecek YDUS sınavına yan dal uzmanlık eğitimi almak isteyen adaylar katılım sağlayacak. https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından alınan 2021 YDUS başvuruları için adaylar T.C kimlik numaralarını kullanacaklar. Adayların sınava müracaatta bulunmadan veya başvuru için merkezlere gitmeden önce HES kodu edinmeleri gerekiyor. Peki, YDUS başvuruları ne zaman bitecek? İşte, YDUS başvuru tarihleri ve sınavla ilgili ayrıntılar.

7.10.2021Gündem
2021 ALES 3 sınavları ne zaman yapılacak İşte ÖSYMnin belirlediği takvim

2021 ALES 3 sınavları ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM'nin belirlediği takvim

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi (ALES) Giriş Sınavı (2021-ALES/3), 21 Kasım 2021'de yapılacak.

6.10.2021Gündem
ALES/3 Sınavı 21 Kasımda

ALES/3 Sınavı 21 Kasım'da

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi (ALES) Giriş Sınavı (2021-ALES/3), 21 Kasım 2021'de yapılacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre sınav için başvurular bugünden itibaren 14 Ekim'e kadar alınacak.

6.10.2021Eğitim
YDS/2 ne zaman yapılacak İşte bu yılın son Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı hakkında gelişmeler

YDS/2 ne zaman yapılacak? İşte bu yılın son Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı hakkında gelişmeler

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından uygulanacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/2) giriş belgeleri erişime açıldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren belgeyi, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 30 Eylül saat 14.00'ten itibaren T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecekler. Peki, YDS/2 ne zaman yapılacak?

6.10.2021Gündem
ALES  sonuçları ne zaman açıklanacak İşte 2021 ALES puan hesaplama yöntemi ve sınav sonuç tarihi

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2021 ALES puan hesaplama yöntemi ve sınav sonuç tarihi!

ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ÖSYM'nin 2021 sınav takviminde belli oldu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 19 Eylül Pazar günü tamamlanan ALES sınavının ardından adaylar sonuçlar için yapılacak açıklamaya odaklandı. Değerlendirme sonrası ALES sonuçları AİS (Aday İşlemleri Sayfası) üzerinden erişime açılacak. Söz konusu sınavda, her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanacak. Peki, ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2021 ALES puan hesaplama yöntemi ve sınav sonuç tarihi hakkında bilgiler.

2.10.2021Gündem
YKS tercih sonuçları ÖSYM.gov.tr ekranından açıldı... 2021-YKS ek tercih (yerleştirme) sonuçları sorgulama ve görüntüleme ekranı

YKS tercih sonuçları ÖSYM.gov.tr ekranından açıldı... 2021-YKS ek tercih (yerleştirme) sonuçları sorgulama ve görüntüleme ekranı

YKS ek tercih sonuçları için ÖSYM'den beklenen açıklama geldi. Günlerdir adayların beklediği duyuru 1 Ekim Cuma günü yayınlandı. Adaylar ek yerleştirme sonuçlarını kimlik numaraları ve şifreleri ile başkanlığın "http://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından öğrenebilecekler. YKS ek yerleştirme sonuç belgesi adreslere gönderilmeyecek. Bu sürecin ardından YKS ek tercih üniversite kayıtları başlayacak. İşte, 2021-YKS ek tercih (yerleştirme) sonuçları sorgulama ekranı ve konuyla ilgili detaylar.

1.10.2021Gündem
YDUS başvuruları başladı

YDUS başvuruları başladı

Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS) başvuruları 11 Ekim'e kadar alınacak.

1.10.2021Eğitim
YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı

YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı

20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında tercihleri alınan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçları açıklandı.

1.10.2021Eğitim
TUS tercihleri ne zaman başlayacak 2021-TUS ve 2021-STS Tıp Doktorluğu tercih tarihi için gözler ÖSYMde

TUS tercihleri ne zaman başlayacak? 2021-TUS ve 2021-STS Tıp Doktorluğu tercih tarihi için gözler ÖSYM'de!

TUS tercih tarihleri, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gündeme geldi. 5 Eylül 2021 tarihinde ÖSYM tarafından organize edilen söz konusu sınavın sonuçlarına göre, yerleştirme başvuruları başlayacak. 2021-TUS ve 2021-STS Tıp Doktorluğu tercihleri ÖSYM'nin AİS ekranından aday T.C kimlik numarası ve şifresi ile gerçekleşecek. 2021 TUS sonucuna göre yerleştirme işleminin yapılabilmesi için adaylarda yabancı dil yeterliliği ve mesleğini yapmaya yetkili olma diplomasının Sağlık Bakanlığınca tescil edilmiş olma şartı göz önünde bulundurulacak. Peki, TUS tercihleri ne zaman? İşte, 2021 2. dönem TUS tercih tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiler.

30.09.2021Gündem
YDS giriş belgeleri erişime açıldı

YDS giriş belgeleri erişime açıldı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 10 Ekim’de uygulanacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/2) giriş belgeleri erişime açıldı.

30.09.2021Eğitim
2021-YKS milli sporcu yerleştirme işlemleri için tercihler başladı... İşte başvuru tarihleri

2021-YKS milli sporcu yerleştirme işlemleri için tercihler başladı... İşte başvuru tarihleri

ÖSYM, spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar için spor alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleştirme başvurularının başladığını duyurdu.

28.09.2021Gündem
Milli sporcular için tercihler başladı

Milli sporcular için tercihler başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar için spor alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleştirme başvurularının başladığını duyurdu.

28.09.2021Eğitim
ÖSYM, sıralamaları erişime açtı

ÖSYM, sıralamaları erişime açtı

ÖSYM, KPSS'ye katılan adayların, sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını erişime açtı.

27.09.2021Eğitim
YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ek yerleştirme sonuçlarında son gelişmeler

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ek yerleştirme sonuçlarında son gelişmeler

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) alınan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021 YKS) YKS Ek Yerleştirme işlemleri yakın zaman önce sona erdi. ÖSYM AİS sistemi üzerinden tercihlerini online tamamlayan adaylar, sonuçların ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Peki, YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

27.09.2021Gündem
ALES sınav sonuç tarihi: ÖSYM takvimi ile 2021 ALES sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak

ALES sınav sonuç tarihi: ÖSYM takvimi ile 2021 ALES sonuçları ne zaman hangi gün açıklanacak?

ALES sınav sonuç tarihi adayların odaklandığı konuların başında geliyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 19 Eylül tarihinde organize edilen ALES sınavının sonuçları için geri sayım başladı. Üniversitelerde akademik kadroya girmek için üniversite mezunlarının katılım sağladığı ALES/2 sınavının sonuçları yapılan değerlendirme sonrası ÖSYM'nin AİS ekranından sorgulamaya açılacak. Adaylar T.C kimlik numaraları ile ALES puanlarını görüntüleyecekler. İşte, merakla beklenen ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtına yönelik bilgiler.

25.09.2021Gündem
YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak Üniversite 2. tercih sonucu sorgulama ekranı için gözler ÖSYM duyuru sayfasında

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite 2. tercih sonucu sorgulama ekranı için gözler ÖSYM duyuru sayfasında!

YKS ek tercih sonuçları için gözler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacak açıklamalarda. 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek tercihlerinin 20-23 Eylül 2021 tarihlerinde tamamlanmasının ardından adaylar yerleştirme sonuçlarını beklemeye başladı. YKS ek tercih sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden erişime açılacak. YKS tercih sonuçlarını adaylar T.C kimlik numaraları ile sorgulayabilecekler. Peki, YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, Üniversite 2. tercih sonucu sorgulama ekranı üzerinden açıklanacak olan yerleştirme sonuçları hakkında bilgiler.

25.09.2021Gündem
YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak YKS ek yerleştirme sonuçları için üniversite kayıt tarihi detayı

YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS ek yerleştirme sonuçları için üniversite kayıt tarihi detayı!

YKS ek tercih sonuçları için geri sayım başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek tercihleri 20-23 Eylül 2021 olarak açıklandı. Ek tercihler için son gün gelirken adayların gözü yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. YKS ek tercih sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden yayınlanacak. Peki, YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, ayrıntılar.

23.09.2021Gündem
ALES sınav sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak 2021 ALES sonucu sorgulama ekranı ÖSYM.gov.trde olacak

ALES sınav sonuçları ne zaman hangi tarihte açıklanacak? 2021 ALES sonucu sorgulama ekranı ÖSYM.gov.tr'de olacak!

ALES sonuçları için geri sayım başladı. 19 Eylül tarihinde binlerce adayın katılımı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) yapılan 2021 ALES sınav sonuçları, değerlendirmelerin ardından yayınlanacak. Adaylar söz konusu sınavın sonuçlarını, ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle öğrenebilecekler. Sınav soru ve cevap anahtarı ile netleri hakkında hesaplama yapan adayların gözü kulağı şimdi, "ALES sonuçları açıklandı" duyurusunda. Peki, ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, 2021 ALES sınav sonuç tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

23.09.2021Gündem
ÖSYM’den sınav duyuruları

ÖSYM’den sınav duyuruları

e-YDS 2021/12 İngilizce ve 2021-DUS / 2021-STS Diş Hekimliği Sınava Giriş Belgeleri erişime açıldı

23.09.2021Eğitim
YKS ek tercih süreci yarın sona eriyor... YKS ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu

YKS ek tercih süreci yarın sona eriyor... YKS ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu

YKS ek tercihler sürecinin sona ermesine saatler kaldı. Bu yılki takvime göre, YKS ek tercihleri 23 Eylül gece saatlerine kadar devam edecek. Tercihlerini tamamlayanlar şimdiden YKS ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre ise YKS Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. YKS ek tercih sonuçları ÖSYM'nin AİS ekranından öğrenilecek. EK tercih değerlendirmeleri T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yayınlanacak. Peki, YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

22.09.2021Gündem
140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak 2. ek yerleştirme ne zaman İşte ek tercih takviminde son durum

140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? 2. ek yerleştirme ne zaman? İşte ek tercih takviminde son durum

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, tercihlerin 20-23 Eylül'de kurumun internet sitesi ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılabileceğini ilan etmişti. Ek yerleştirme başvuruları bugün başladı. Şimdi ise 140 puan alanlar için tercih süreci gündemde. Peki, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak?

21.09.2021Gündem
YKS ek tercih başvuru ekranı ÖSYM YKS üniversite ek tercihleri nasıl yapılır İşte ikinci yerleştirme detayları

YKS ek tercih başvuru ekranı! ÖSYM YKS üniversite ek tercihleri nasıl yapılır? İşte ikinci yerleştirme detayları!

YKS ek tercih başvuru ekranı erişime açıldı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemlerinin başladığını duyurdu. 2021-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlara yerleştirme yapılacak. YKS ek tercihleri aday T.C Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması'ndan gerçekleşecek. Peki, YKS ek tercih başvurusu nasıl yapılır? İşte, üniversite YKS ek tercih ekranı ve yerleştirme işlemlerinin detayları.

20.09.2021Gündem
ALES soru ve cevap anahtarı yayınlandı... İşte 2021 ALES ÖSYM cevap anahtarı PDF indirme ekranı

ALES soru ve cevap anahtarı yayınlandı... İşte 2021 ALES ÖSYM cevap anahtarı PDF indirme ekranı!

ALES soru ve cevap anahtarı için beklenen açıklama geldi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) 81 ildeki 90 merkezde yapıldı. 19 Eylül tarihinde gerçekleşen sınavın ardından ALES/2 sınavı temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı. Adaylar ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle ALES cevap anahtarına erişebilecekler. İşte, 2021 ALES soruları ve cevapları PDF indirme ekranı ve sınavla ilgili detaylar.

19.09.2021Gündem
YKS’de ek tercihler 20 Eylül’de

YKS’de ek tercihler 20 Eylül’de

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme tercihleri, 20-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

18.09.2021Eğitim
YÖKDİL sonuçları açıklandı

YÖKDİL sonuçları açıklandı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 29 Ağustos’ta uygulanan 2021-YÖKDİL/2 sonuçları açıklandı.

17.09.2021Eğitim
Ek yerleştirme tercihleri başladı

Ek yerleştirme tercihleri başladı

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri başladı.

17.09.2021Eğitim
YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı ÖSYM YKS 2021 ek tercihleri ne zaman yapılacak

YKS ek tercih kılavuzu yayımlandı! ÖSYM YKS 2021 ek tercihleri ne zaman yapılacak?

YKS ek tercih tarihleri ile ilgili açıklama ÖSYM tarafından yapıldı. Heyecanla beklenilen YKS ek tercih kılavuzu erişime açıldı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 'Değerli YKS adaylarımız, 2021-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. Tercihlerinizi 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz.' dedi.

17.09.2021Gündem
ALES/2 saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek ALES sınav giriş belgesi görüntüleme

ALES/2 saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek? ALES sınav giriş belgesi görüntüleme

ALES/2 sınavı bu hafta sonu gerçekleşecek. Sınav süresine az bir zaman kala ALES saati ve süresine yönelik araştırmalar da hız kazandı. Adaylar, ALES sınav giriş belgesini T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden alabilecekler. Peki, ALES/2 saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek?

17.09.2021Gündem
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak İşte 2021 YÖKDİL/2 sınav sonuç tarihi

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2021 YÖKDİL/2 sınav sonuç tarihi

YÖKDİL/2 sınav sonuçları için geri sayım devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM)tarafından 29 Ağustos'ta gerçekleşen söz konusu sınavın sonuçları yapılan değerlendirmelerin ardından erişime açılacak. ÖSYM sınav takviminde YÖKDİL sonuçları eylül ayında erişime açılacak. İngilizce dilinde fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde sadece sosyal bilimler alanında gerçekleşen söz konusu sınavın sonuçları aday T.C kimlik no ile AİS ekranından sorgulanacak. Peki, YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte 2021 YÖKDİL/2 sınav sonuç tarihi.

17.09.2021Gündem
KPSS sonuçları ÖSYM tarafından yayınlandı... 2021 KPSS lisans sonuçları nasıl öğrenilir T.C kimlik no ile KPSS sonuç sorgulama ekranı

KPSS sonuçları ÖSYM tarafından yayınlandı... 2021 KPSS lisans sonuçları nasıl öğrenilir? T.C kimlik no ile KPSS sonuç sorgulama ekranı

KPSS sonuçları için beklenen açıklama geldi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca, 2021-Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçları, ÖSYM'nin "sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden açıklandı. 1 Ağustos'ta düzenlenen 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) ile 7-8 Ağustos'ta gerçekleşen 2021-KPSS (Alan Bilgisi) ve 15 Ağustos'ta yapılan 2021-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınav sonuçları aday T.C kimlik numarası ile ÖSYM'nin AİS ekranından sorgulanacak. Peki, KPSS lisans sonuçları nasıl öğrenilir? İşte, KPSS sonuç sorgulama ekranı ve konuyla ilgili detaylar.

16.09.2021Gündem
ALES için Nüfus Müdürlükleri açık tutulacak

ALES için Nüfus Müdürlükleri açık tutulacak

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 19 Eylül’de uygulanacak olan 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2021-ALES/2) girecek adaylardan, T.C. Kimlik Kartını kaybeden, T.C. Kimlik Kartında fotoğrafı bulunmayan, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olanlar için sınav yapılacak merkezlerdeki İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri, 19 Eylül 07.00- 10.00 saatleri arasında açık tutulacak. Müdürlüklere başvuran adaylara, fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu ‘Geçici Kimlik Belgesi’ düzenlenecek.

16.09.2021Eğitim
EUS ve STS sınav belgeleri erişime açıldı

EUS ve STS sınav belgeleri erişime açıldı

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan duyuruda 26 Eylül’de uygulanacak olan 2021-Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-EUS) ve 2021-Eczacılık Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavına (2021-STS Eczacılık) başvuran adayların, sınava giriş belgeleri erişime açıldı.

16.09.2021Eğitim
YKS ek tercih tarihleri ne zaman  YKSde 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak İşte YKS ikinci tercih işlemlerinde son durum

YKS ek tercih tarihleri ne zaman? YKS'de 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? İşte YKS ikinci tercih işlemlerinde son durum

YKS ek tercihleri ne zaman sorusu, ikinci üniversite yerleştirme sürecini bekleyen adayların gündeminde yer alıyor. ÖSYM tarafından 2021 YKS ek tercih kılavuzu ile tercih süreci başlayacak. YKS ikinci ek tercihleri ÖSYM'nin AİS ekranı üzerinden alınacak. Bu süreçte istedikleri ön lisans veya lisans programına yerleşemeyen adaylar, üniversite ek tercih sürecinde şansını deneyecek. Gözler şimdi ÖSYM'den gelecek "YKS ek tercihler başladı" duyurusunda. Peki, 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? YKS ek tercihleri ne zaman? İşte, üniversite ikinci tercih tarihleri hakkında detaylar.

16.09.2021Gündem
DGS ek tercih kılavuzu yayınlandı mı 2021 DGS 2. ek tercihleri ne zaman başlayacak ÖSYMden tarih açıklaması bekleniyor

DGS ek tercih kılavuzu yayınlandı mı? 2021 DGS 2. ek tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM'den tarih açıklaması bekleniyor

DGS ek tercih kılavuzu ile başlayacak olan ikinci yerleştirme tarihleri adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. ÖSYM tarafından başlayacak olan DGS 2. ek tercih süreci AİS ekranı üzerinden aday T.C kimlik numarası ile gerçekleşecek. DGS tercihlerinde boşta kalan kontenjan ve taban puanlarını göz önüne alacak adaylar, lisans programı sıralamalarını gerçekleştirecekler. Herhangi bir lisans programına yerleşemeyen adaylar için ek tercihlerin başlayacağı tarih merak konusu. Peki, DGS ek tercih tercihler ne zaman? İşte, DGS 2. ek tercih kılavuzu ve tercih tarihleri hakkında ayrıntılar.

15.09.2021Gündem
KPSS lisans sonuçları için saatler kaldı... 2021 KPSS sonuçları açıklandı mı

KPSS lisans sonuçları için saatler kaldı... 2021 KPSS sonuçları açıklandı mı?

KPSS sonuçları için saatler kaldı. ÖSYM takvimine göre, yapılan değerlendirmelerin ardından KPSS lisans sonuçları eylül ayında açıklanacak. Adaylar ÖSYM'nin sonuç adresi olan AİS (Aday İşlemleri Sayfası) üzerinden bireysel KPSS sonucunu görüntüleyebilecek. Peki, 2021 KPSS sonuçları açıklandı mı, ne zaman, ayın kaçında açıklanacak?

15.09.2021Gündem