GeriKişisel Bakım Yağ yakımını kolaylaştıran bitkisel karışımlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yağ yakımını kolaylaştıran bitkisel karışımlar

Yağ yakımını kolaylaştıran bitkisel karışımlar

Suna Dumankaya’dan bölgesel yağlanmaya karşı bitkisel çözümler…

Yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam, sigara, alkol, kahve, tuzlu gıdalar ve stres vücudunuzda bölgesel yağlanmaya neden olur. Bitki Bilim ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya, bölgesel yağlanmaların hem sağlığınızı tehdit ettiğini hem de görsel anlamda sizi üzdüğünü söylüyor ve buna karşı özel bir karışım tarifi veriyor.

“Masaj yaptırarak ve yürüyüş yaparak diyetisyen gözetiminde diyet yapmanız, bölgesel yağlanma sorunundan kurtulmanız için önemli bir adım.

Güzel bir vücuda kavuşmak için sağlığınızdan olmayın, size uygun olmayan diyetleri yapmayın, aç kalmayın, uzman tarafından uygun görülmeyen masajları vücudunuza uygulamayın.

Bölgesel yağlanmaların özellikle kadınlarda sık görüldüğü bölge, karın bölgesidir. Karın bölgeniz şişiyorsa nedeni su birikintisi olabilir ya da yağ bağlıyorsa hemen önlem almanız gerekir. Geç kalmadan spor ve diyet yapın, bölgesel yağlanmayı baştan önleyin. Unutmayın ki, yağlar bir kez yerleşirse, savaşması da çok zordur” diyen Dumankaya, bölgesel yağlanmanın önüne geçebilmek için öncelikle kese yapmanızı tavsiye etti.

Vücudunuza kese yapmanız, kan dolaşımınızı hızlandırır. Bu da bölgesel yağlarınızı ortadan kaldırmaya yardım eder. Ayrıca evinizde, bitkisel yağlarla sorunlu bölgenize yapacağınız masaj da o bölgedeki yağların yakımını kolaylaştırıcı etki yaratır.

Bitkisel karışımlar

1- Küvete su doldurup içine lavanta, biberiye ve isteğinize göre tuz ilave ederek 15 dakika bekleyin. Çıkınca, bir kase susam yağı ve bir kase deniz tuzunu hazır bulundurun. Elinizi yağa, sonra tuza bastırıp tüm vücudunuza bu karışımı ovarak sürün. Bunu doğru nefes alma ve düzenli sporla da desteklerseniz, kanınız temizlenir, iç salgı bezleriniz çalışır. Haftada bir kez masaj yaptırmanız, kan dolaşımını hızlandırır.

2- Susam yağı

Limon suyu

50 gr kafurun

1 tatlı kaşığı biberiye yağı

Tüm bu malzemeleri karıştırıp, yukarı doğru dairesel hareketlerle vücudunuza masaj yaparak uygulayın.

3- 300 gr susam yağı

50 gr kafurun

2 su bardağı kil

3 yemek kaşığı bal

1 çorba kaşığı biberiye yağı

Yukarıdaki malzemeleri karıştırarak vücudunuza sürün ve vücudunuzdaki ödemi atması için sürdüğünüz bölgeyi streç film ile sarın. 30 dakika bekledikten sonra, streç filmi çıkarıp yıkanın.  

False