GeriSağlık Uzmanı uyardı: Diş tedavisini aksatmak virüsten daha tehlikeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uzmanı uyardı: Diş tedavisini aksatmak virüsten daha tehlikeli

Uzmanı uyardı: Diş tedavisini aksatmak virüsten daha tehlikeli
Abone Olgoogle-news

Diş Hekimi Dr. Mustafa Kadir Toktaş, pandemide diş tedavilerini aksatmanın bir virüsten çok daha tehlikeli olabileceğini söyledi.

Dr. Mustafa Kadir Toktaş, salgın döneminde ağız diş sağlığının ertelenmemesi gerektiğini belirterek, "İçinde bulunduğumuz bu olumsuz süreçte hastalarımızdan tedavileri ertelemek istediklerine dair talepler var. Neden diye sorduğumuzda doğal olarak korona virüsü (Covid-19) işaret ediyorlar. Diş tedavilerini aksatmak, apseli şişliklere kadar gidecek tabloya gelmesi bir virüsten çok çok daha tehlikelidir. Hastalarımızdan ricamız süreci ertelemeden diş tedavilerini yaptırmak. Zaten diş fırçalama ve diş ipi kullanımı alışkanlığını söylemeye gerek yok. Bunu zaten rutin yapmamız gerekiyor" dedi.

Diş hekimliğinde botoks

Diş Hekimi Dr. Mustafa Kadir Toktaş, botoksun tıp camiasında yıllardır kullanıldığını hatırlatarak, "Öncesinde göz kapaklarının hareket yetersizliğinde kullanılmış. Sonrasında estetik amaçlı kullanılan botoks diş hekimliğinde de yer etti. Gece istemsiz olarak diş gıcırdatan hastalarımızda bazen yaptığımız gece plakları yeterli değildir. Çiğneme kasının fonksiyonunu azaltmamız gerekir.  Buna masseter botoksu deriz. Bunun yanında diş eti gülümsemesi dediğimiz "Kemal Sunal gülüşü" de deriz. Bu durumda da botoks uygularız. Eklem bölgesini rahatlatma amacıyla yapılan botoks da bizim alanımızdadır. 5-10 dakikada insülin enjektörü ile bunu yaparız. Ağrısız bir işlemdir. Etkisi ikinci haftada yüksek noktaya ulaşır" diye konuştu.

Ağız gargaraları COVID-19 için etkili mi?Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, ağız çalkalama sularının laboratuvar ortamında tükürükteki koronavirüsü 30 saniye içinde öldürebileceğine işaret etti. Peki, ağız gargaraları COVID-19 için etkili mi? Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Çağdaş Çağlar Laçin, konuyla ilgili çok önemli bilgiler aktardı.
False