GeriSağlık Topuklu ayakkabı tutkusu sağlığınızdan etmesin!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Topuklu ayakkabı tutkusu sağlığınızdan etmesin!

Topuklu ayakkabı tutkusu sağlığınızdan etmesin!
Abone Olgoogle-news

Yüksek topuklar birçok soruna yol açabiliyor.

Yüksek topuklar, ayaktaki yük dağılım dengesini bozarak parmakların ve topuğun uzun süre istenmeyen bir pozisyonda kalmasına neden olur. Bu pozisyonların giyim sıklığına bağlı olarak tekrar etmesi, tırnak batmasına neden olabilir, ayak bileğini ve parmakları hareket ettiren tendon sistemlerine zarar verebilir. Topuklu ayakkabı giymek, ilerleyen zamanlarda ise ayakta sinir sıkışma sorunlarına ve “bunion” adı verilen ağrılı kemik çıkıntılarının oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli ve sık kullanımı bacak kaslarının aşırı yorulmasına, dizde kireçlenme başlamasına, “plantar fasit” denilen ayak tabanında kronik ağrı oluşumuna ve sürekli denge sağlamaya çalışılmasından ötürü bel ağrılarına sebep verebilir.

8 cm’den fazla topuğa dikkat!

8 cm’den fazla topuklu giyildiğinde ayak, ayakkabı içinde öne doğru kayar, bu da vücut yükümüzün tamamen yanlış dağılmasına neden olur. Topuk yüksekliği arttıkça vücut öne doğru eğilir, bu durumu normalize etmek için de diz, kalça ve bel adelelerimizi aşırı kullanmaya mecbur oluruz. Aşırı kullanıma bağlı uyluk, bacak ve bel bölgesi kaslarımızda kısalma ve spazm oluşur, ayrıca bel fıtıklarından, “siyatalji” adı verilen sinir lezyonlarına kadar olan sorunlar meydana gelir. Tüm bu riskler ayağı doğal basma şeklinden çıkartır.

Yüksek topuklu ayakkabı giymek bırakılmalı?

Yüksek topuklu ayakkabı giyilebilir ancak birtakım sorunların önüne geçmek için çeşitli önlemler almak gerekir.

 • Topuk seviyesi belirli ölçüde olmalıdır. 4 cm’i geçmeyen topuklar olabilir.
 • Ayakkabı topuğunun yere basan ucu makul çapta olmalıdır. Dar, stiletto tipi topuklar daha az destekle basmaya ve ayak sorunlarının artmasına neden olur.
 • Ayakkabı iç tabanı yumuşak olmalı rahat giyilebilmelidir. Bu şekilde dizlerin üzerinde oluşacak baskı durumunu ez aza indirilebilir.
 • Ayakkabı numarası doğru seçilmelidir. Ayak, ayakkabı içinde öne arkaya sarkaç hareketi yapmamalıdır.
 • Her gün topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız gereksiz yürüme ve ayakta durma sürelerinizi kısaltabilirsiniz.
 • Uzun süreli giymelerde oluşan spazmlarınızı akşam eve geldikten sonra mutlaka çözmeye çalışmalısınız. Bunu da çıplak ayakla parmak ucunuzu bir merdiven ucuna basıp topuğu boşa düşürerek, nazik basma hareketleri ile bacak adelelerinizi ve aşil tendonunuzu gevşeterek yapabilirsiniz.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Doç. Dr. Oğuz Cebesoy

False