GeriKişisel Bakım Selfie, estetik ameliyatları artırdı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selfie, estetik ameliyatları artırdı

Selfie, estetik ameliyatları artırdı
Abone Olgoogle-news

Fotoğraflarda kusurlar çok daha net görünüyor.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Erdem Tezel, son dönemde ülkemizde de çok fazla paylaşımı yapılan ‘selfie’nin estetik ameliyatlara yönlendirdiğini söyledi.

Prof.Dr. Erdem Tezel, Oxford Üniversitesi yayınevi tarafından “Yılın Sözcüğü” seçilen ve kişinin telefon kullanarak kendi fotoğrafını çekip internette paylaşması anlamına gelen selfie’nin kişilerin kusurlarını gözler önüne sermeye başladığı için estetik ameliyata yönlendirdiğini söyledi.

Kusurlarını görmeye başladılar

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Tezel, kişilerin kendilerine selfie çektirdikten sonra fotoğrafıyla başvurduğunu belirterek şöyle konuştu: “Dünyada Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların artmasıyla beraber kişilerin telefonu ile çektikleri fotoğraflarını sosyal ağlarda paylaşılması giderek arttı. Bununla beraber insanlar pozlarını değişik açılardan görünce, kusurlarını da görmeye başladı. Birbirlerine de bu kusurları söylemeye başladılar. Bu şekilde plastik cerrahlara başvuran çok sayıda insan var. Selfie fotoğrafıyla başvuruyor ve ‘Bu fotoğrafta kusurlu çıkıyorum. Ben aslında burnumu çok güzel zannediyordum ama yandan fotoğrafımı çektim. Paylaştığım arkadaşlarımda aynı fikirdeler. Çok kötü duruyor burnum’ gibi şikayetlerle bize başvuran kişi sayısı hem Türkiye’de hem de dünya da çok fazla arttı. Amerika’daki doktorlar da aynı noktaya temas ediyorlar.”

Fotoğrafta kusurlar çok keskin ortaya çıkıyor

Kusurları ortaya çıkardığı gibi bizdeki hataları da ortaya çıkarıyor. Eğer ameliyatta bir iz bıraktıysak çekilen fotoğrafta ortaya çıkıyor. Dolayısıyla iz bırakmayan yöntemlere yönelmemize teşvik ediyor. Bu bağlamda selfie ile birlikte yüz estetikleri ön plana çıkıyor. İzsiz yapılan burun estetikleri, izsiz yapılan endoskopik yüz estetikleri ön planda. Bunlarla hem hastaların işaret ettiği kusurları gidermek mümkün hem de hastaya ameliyatlı damgasını vurmadan, kimsenin doğal güzelliğini bozmadan daha güzelliğe taşımak mümkün.

İnsanlar ameliyat olurken iz bırakmayan yöntem istiyor. Hastalar en çok burun ameliyatı için geliyorlar. Özellikle açık yapılan burunlarda cep telefonu ya da fotoğraf makinesiyle aşağıdan yapılan çekimler de burnun orta bölmesindeki kesi çok belirgin ortaya çıkıyor. Dolayısıyla kapalı tekniğe daha çok yöneldi insanlar.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle