GeriHamilelikte Cinsellik Seks Hayatınızı Öldürmeyin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seks Hayatınızı Öldürmeyin

Seks Hayatınızı Öldürmeyin

Ülkemizde kadınlar arasında en sık rastlanan sorunlar, cinsel isteksizlik ve seksten yeterince zevk alamama olgusudur.

Ülkemizde özellikle hamilelik döneminde kadınlar arasında en sık rastlanan sorunlar, cinsel isteksizlik ve seksten yeterince zevk alamama olgusudur.

Toplumumuzda cinselliğin, yalnızca erkeklere özgü olduğu, cinselliği istemeye, ondan zevk almaya ve doyuma ulaşmaya yalnızca onların hakkı olduğu şeklinde yaygın bir inanç vardır. Bu inanca göre, cinsellik kadınlar için bir ‘haz’ ve ‘doyum’ aracı değil, bir ‘görev’ alanıdır. Erkeğin tatmini, ailenin birlik, huzuru ve neslinin devamı için cinsellik gerekmektedir, ancak kadının bundan haz alması güçtür. Ayrıca pek beklenmez.

Hormonların Cinsel Yaşama Etkisi

Hamilelik döneminizde, bedeninizde çok sayıda değişiklik olur. Bu değişikliklerin en önemlisi hormonal olanlarıdır. Hamilelik ve doğumunuzdan sonra ki lohusalık sürecinizde, ciddi ölçüde değişen hormon düzeyinizin, cinsel isteksizlik yaptığı düşünülür, ancak bu durum tam olarak kanıtlanmamıştır. Özellikle doğumunuzdan sonra emzirmeyi sağlayan prolaktin hormonunuzun kanınızdaki artışı, cinsel isteğinizi azaltır. Sonuç olarak, hem hamilelik hem de lohusalık döneminizde, hormonlarınıza bağlı geçici cinsel sorunlarınız olabilir, fakat bu durumun herhangi bir hormonal tedavisi yoktur.

Hamilelikte Hormon Değişimi

Hamilelik döneminizde yaşadığınız bedensel ve psikolojik değişimler, cinsel yaşamınızı da etkiler. Hamileliğinizin ilk 3–4 ayında oluşan halsizlik, bulantı ve kusmalarınız, ilerleyen evrelerinizde ise, bedeninizde oluşan değişiklikler, kilo almanız ve hareketlerinizin kısıtlanması gibi sonuçlar doğurur. Bunun gibi faktörler, cinsel yaşamınızı olumsuz yönde etkileyerek, sekse isteğini azaltabilir.

İlişki Etkeni

Hamilelik döneminde yaşadığınız evlilik sorunlarınız, cinsel isteğinizi olumsuz yönde etkileyen önemli nedenlerdendir. Bu yüzden cinsel isteksizlik yaşıyorsanız, mutlaka ilişkinizi gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Aslında bunu kendinizin fark etmesi çok zordur. Mutlaka bir profesyonele başvurmalısınız. Unutmamak gerekir ki cinsel istek, hormonlar, cinsel organlar ve kimyasal süreçlerden çok, psikolojik, duygusal ve düşünsel süreçler tarafından belirlenir. Eşinizle ilişkinizdeki sevgi, mutluluk, huzur, heyecan, saygı, güven ve doyum, her durumda sizi olumlu etkiler.

Öneriler

• Hamilelik döneminizde, seks hayatınızda sorunlar yaşıyorsanız, mutlaka uzman birilerinde yardım almalısınız. Hamilelik süreciniz ve cinsel yaşamınızla ilgili doğru bilgileri öğrenmelisiniz.

• Seks hayatınızda sorunlar yaşıyorsanız, bu durumu eşinizle paylaşarak, konuşmalısınız.

• Unutmamalısınız ki, hamilelik ve lohusalık döneminiz, 1–2 yıllık bir süreci kapsar. Yanlış düşünce ve inançlarınız nedeniyle, bu kadar uzun bir süre cinsellikten kaçmamalısınız.

• Cinsellik alanında uzmanlaşmış merkezler ve sağlık profesyonellerinden danışmanlık almanız ya da en azından kendi baş edemediğiniz cinsel sorunlarınızı, hekiminizle paylaşma konusunda hiçbir sakınca görmemelisiniz.

Psikiyatrist Doç. Dr. Cem İncesu

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False