EKSTRA
MENÜ

Hormonlar

Hormonlar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Hormonlar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.176 Hormonlar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Hormonlar Haberleri

Buram buram bağışıklık

Buram buram bağışıklık!

Bağışıklık sistemimiz ve koku alma duyumuz... Pandemi döneminde ikisi sürekli gündemde. Bir yandan hafif bile olsa rahatsızlandığımızda koku alıp alamadığımızı kontrol ediyoruz, bir yandan bağışıklık sistemimizi her zamankinden daha güçlü tutmaya çalışıyoruz. Aslında bunlar birbiriyle ilişkili. Uçucu yağlar bağışıklığımızı güçlendiriyor, kokularsa beslenme düzenimizi bile etkiliyor.

25.07.2021Hürriyet Pazar
Yazın artan cilt hastalıklarına dikkat...Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

Yazın artan cilt hastalıklarına dikkat...Dermatolog Dr. Neslihan Dolar yazdı

Yaz mevsimini yaşadığımız şu günlerde sıcak, terleme, güneş ışınlarına fazla maruz kalma gibi etkenler, cilt hastalıklarının artışına neden oluyor. Sıcakların artmasıyla beraber deniz ve havuz sezonunun açılması da cilt yanıklarını ve mantar hastalıklarını beraberinde getirebiliyor. Ayrıca maske de kullandığımız şu sıcak günlerde özellikle yüzde görülen cilt hastalıklarında artış göze çarpıyor.

25.07.2021Sağlık
Lipit Nedir Lipitin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir

Lipit Nedir? Lipitin Özellikleri Ve Görevleri Nelerdir?

Lipidler vücudumuzda çok önemli bir rol oynar. Hücre zarının yapısal bileşenidirler. Vücudumuzda enerji sağlamaya ve hormon üretmeye yardımcı olurlar. Peki, lipit nedir, türleri ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Hipofiz Bezi Nedir Ve Vücutta Nerededir Hipofiz Bezi Görevleri, Hormonları Ve Büyümesi

Hipofiz Bezi Nedir Ve Vücutta Nerededir? Hipofiz Bezi Görevleri, Hormonları Ve Büyümesi

Hipofiz beziniz o kadar önemli bir rol oynar ki, aşırı hormon üretirse veya hormonları yetersiz üretirse çok şey ters gidebilir. Peki, Hipofiz bezi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Adenom Nedir, Neden Oluşur Adenom Karsinom Sekansı Farkları Nelerdir

Adenom Nedir, Neden Oluşur? Adenom Karsinom Sekansı Farkları Nelerdir?

Tümör denilince hemen akla çeşitli kötü senaryolar geliyor. Ama bazı tümörler kimi zaman iyi huylu da olabiliyor. Bir tümöre iyi huylu diyebilmek için ise, kanserli hücreye rastlanmamış olması gerekiyor. İyi huylu tümörlerden birisi de adenomlardır. Adenom nedir, neden oluşur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
İmpotans nedir ve belirtileri nelerdir İmpotans nedenleri ve tedavisi

İmpotans nedir ve belirtileri nelerdir? İmpotans nedenleri ve tedavisi

Cinsel yönden meydana gelebilecek sorunlar içerisinde impotans gelmektedir. Bu hastalığın tam olarak ne olduğu ise birçok kişinin merak ettiği konular içerisinde geliyor. Peki, impotans nedir ve belirtileri nelerdir? İmpotans nedenleri ve tedavisi üzerini merak edilen bilgiler.

19.07.2021Araştırma
Sivilce neden çıkar, yüzdeki sivilce ve lekeleri nasıl geçer Sivilce izlerine ne iyi gelir Geçmeyen sivilce sebepleri

Sivilce neden çıkar, yüzdeki sivilce ve lekeleri nasıl geçer? Sivilce izlerine ne iyi gelir? Geçmeyen sivilce sebepleri

Sivilce, en yaygın cilt sorunları arasında yer alan ve ergenlik dönemindeki pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Özellikle yüzdeki yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerde çıkan sivilce, tedavi edilmediği takdirde kalıcı izlere neden olarak, kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda nedenler arasında karaciğerden kaynaklı sivilceler de yer alabilir. Peki, sivilce neden olur, nasıl geçer? Sivilceye ve sivilce izlerine ne iyi gelir? İşte geçmeyen sivilcenin sebepleri ve tedavisi

11.07.2021Sağlık
Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız?

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tarımsal ilaç kalıntıları sağlığımızı tehdit ediyor. Karbonatlı, limonlu, sirkeli su, bu maddenin temizlenmesi için yeterli mi? Peki hangi meyve ve sebzeler daha riskli, hangileri güvenli? 10 soruda inceledik...

9.07.2021Gündem
Güneş lekelerinden korunma ve kurtulma yolları

Güneş lekelerinden korunma ve kurtulma yolları

Güneşin yüzünü iyice gösterdiği bu sıcak yaz günlerinde pek çok kişinin ortak problemi; lekeler. Ciltte oluşan lekelenmelerin pek çok sebebi vardır. Bunlar bazen önemli bir hastalığa işaret ederken bazen de basit bir güneş lekesi olabilmektedir.

4.07.2021Sağlık
İnfüzyon Nedir, Nasıl Yapılır İnfüzyon Pompası Ne İşe Yarar

İnfüzyon Nedir, Nasıl Yapılır? İnfüzyon Pompası Ne İşe Yarar?

Bazen insanlar karmaşık bir hastalık yüzünden çok hastalandıklarında, bırakın ağızdan ilaç almak şöyle dursun yemek yiyemezler. Ayrıca mide asitleri onları yok edeceği ve artık hastalığınızın tedavisinde etkili olmayacağı için bazı ilaçlar ağızdan verilemez. İlaçların vücuda verilmesinin ağız yolu dışında birçok nedeni vardır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

29.06.2021Sağlık
Hiperemi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Aktif Ve Pasif Hiperemi Hakkında Bilgi

Hiperemi Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Aktif Ve Pasif Hiperemi Hakkında Bilgi

Yüzyıllar boyunca uzmanlar, hipereminin birkaç oftalmik patolojinin ayırt edici özelliği olduğunu kabul ettiler. Pek çok kişi bu hastalığın kendisinde olduğunu fark etmiyor. Peki, hiperemi nedir, belirtileri, teşhisi ve tedavi yöntemleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Araştırma
Adrenalin Nedir Ve Ne İşe Yarar Adrenalin Hormonu Görevleri

Adrenalin Nedir Ve Ne İşe Yarar? Adrenalin Hormonu Görevleri

Adrenalin vücutta ve beyinde görev yapan çok önemli bir nörotransmitter ve hormondur. Bu hormonun adı bazı kaynaklarda epinefrin olarak da geçer. Adrenalin vücutta böbrek üstü bezlerinden beyinde ise, beyin sapı civarında bazı nöronlar tarafından salgılanır. Adrenalin nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Araştırma
Pankreatit Nedir Ve Belirtileri Nelerdir Pankreatit Nedenleri, Tedavisi Ve Tanısı

Pankreatit Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Pankreatit Nedenleri, Tedavisi Ve Tanısı

Pankreatit, özellikle safra kesesi ve alkol kullananlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık hakkında çoğu kişi net bit bilgi sahibi olmamakla beraber, geç kalınmış tedavilerde söz konusudur. Erken teşhis için Pankreatit nedir, belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını derledik.

24.06.2021Sağlık
Nefes Darlığı Nedir Ve Neden Olur Nefes Darlığına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Nedes Darlığının Nedenleri

Nefes Darlığı Nedir Ve Neden Olur? Nefes Darlığına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Nedes Darlığının Nedenleri

Günümüzün en önemli rahatsızlıklarından biri olan “Nefes Darlığı” oldukça erken yaşlara inmiş durumdadır. Nedenlerinin başında kirli hava solumak gelmektedir. Nefes darlığını engellemek için önce nedenlerini bilmek gerekmektedir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık
MRNA nedir ve hangi aşılarda var MRNA aşısı canlı aşı mı

MRNA nedir ve hangi aşılarda var? MRNA aşısı canlı aşı mı?

MRNA nedir sorusu, özellikle Koronavirüs'ten korunmak amacıyla Covid-19 aşısı vurdurma aşamasında olan kişilerin araştırdığı konular arasında yer alıyor. Literatürde “mesajcı RNA” (ribonükleik asit), DNA’dan üretilen bir biyomolekül olarak biliniyor. mRNA aşılarında geleneksel aşılardan farklı olarak zayıflatılmış patojen yerine vücuda virüsün bir proteininin mRNA’sı veriliyor. Böylece bağışıklık sisteminin virüs olmadan harekete geçmesi ve virüse karşı antikor üretmesi hedefleniyor. Peki, MRNA aşısı canlı aşı mı? İşte, p bilgiler

16.06.2021Gündem
5 SORUDA KOLAJEN TAKVİYELERİ Dermatolog Dr.Neslihan Dolar yazdı

5 SORUDA KOLAJEN TAKVİYELERİ Dermatolog Dr.Neslihan Dolar yazdı

Besin takviyelerinin yaşlanma karşıtı amaçlarla kullanılması popülerliğini koruyor. En ön sırada ise içilebilir kolajen var. Peki, içilebilir kolajen nedir? Hangi takviyeyi içmeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz? Oldukça kafa karıştıran bu konuyu 5 soruda özetlemeye çalıştım.

16.06.2021Sağlık
O eleştiriyi yapanı kibarca fırçaladı: Uzaylıya benziyorsun

O eleştiriyi yapanı kibarca 'fırçaladı': Uzaylıya benziyorsun

Gösteri dünyasının attığı her adımı büyük olay olan Kardashian- Jenner ailesinin üyelerinden Khloe Kardashian, sosyal medya üzerinden kendisini eleştiren bir takipçisine "fırça attı."

10.06.2021Magazin
Testosteron Nedir Testosteron Hormonu Ne İşe Yarar, Testosteron Artıcı Besinler Nelerdir

Testosteron Nedir? Testosteron Hormonu Ne İşe Yarar, Testosteron Artıcı Besinler Nelerdir?

Vücudumuzda önemli olan bir takım hormonlar bulunuyor Bu hormonların başında da testosteron yer almaktadır. Testosteron hormonu vücutta birçok görevi olan hormonlardan bir tanesidir. Bu hormonun ne işe yaradığı ve testosteron hormonunu arttıran besinlerin neler olduğu merak konusudur. Peki testosteron nedir? Testosteron hormonu ne işe yaramaktadır? Testosteron hormonunun arttırıcı besinler nelerdir? İşte testosteron hormonu ile ilgili bilinmesi gerekenler.

9.06.2021Araştırma
Feromon Nedir Feromon Hormonu Etkisi Nedir

Feromon Nedir? Feromon Hormonu Etkisi Nedir?

Feromonlar, her yeni araştırmada daha ilginç sonuçlar verir. Feromonlar, vücudumuzdan dışarıya salgılanan hormonlardır. Bir diğer tanıma göre ise, aşk kokusu olarak adlandırılır. Cinsellik ve seks ile bağdaştırılan feromon isimi verilen bu hormon insanın hem beyin mekanizmasında hem de bağışıklık sistemlerinde yer alır. Feromon nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

26.05.2021Sağlık
Testosteron nedir ve ne işe yarar Testosteron hormonu nasıl arttırılır

Testosteron nedir ve ne işe yarar? Testosteron hormonu nasıl arttırılır

İnsan vücudunu birçok hücre ve onların oluşturduğu organlar, organların oluşturduğu sistemlerden oluşur. Vücudun çalışmasını yöneten sistemlerin çalışmaları hep birbirine bağlıdır. Hormonlar vücutta çok büyük öneme sahiptir. Hormonlardan biri de testosteron hormonudur. Testosteron nedir ve ne işe yarar? Testosteron hormonu nasıl arttırılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

24.05.2021Araştırma
Nodül nedir ve neden olur Nodül belirtileri ve tedavisi

Nodül nedir ve neden olur? Nodül belirtileri ve tedavisi

İnsan sağlığını etkileyen pek çok faktör bulunur. Özellikle belli belirtiler ile ortaya çıkan bu hastalıklara zaman kaybetmeden doğru tedaviyi uygulamak gerekir. Bu şekilde hastalığın ilerlemesi de durdurulur. Nodül ise en merak edilen konulardan birisidir. Nodül nedir ve neden olur? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

21.05.2021Araştırma
Soğuk Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer Soğuk Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Soğuk Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Soğuk Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Soğuk alerjisi özellikle kış aylarında baş gösteren bir rahatsızlıktır. Ortaya çıkmasında pek çok neden vardır. Tabi ki de tedavisi de mümkündür. Bu nedenle soğuk alerjisi nedir ve tedavisi nedir gibi soruları sizler için derledik.

16.05.2021Sağlık
Vücut şekillendirmede son trendler

Vücut şekillendirmede son trendler

Sokağa çıkmanın kısıtlandığı ve daha fazla harektsiz kaldığımız şu dönemlerde kimisi için göbek ve bel çevresindeki genişlemeler, kimisi için basen, kol ve bacaklardaki birikmeler arttı. Yazın da yaklaştığı bu aylarda hafiflemenin tam zamanı. Peki bu bölgesel fazlalıklardan kurtulmanın bir yolu var mıdır? İşte cevapları...

16.05.2021Sağlık
Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir Hormon Bozukluğu Nedenleri ve Tedavisi

Hormon Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Hormon Bozukluğu Nedenleri ve Tedavisi

Hormonlar, vücut için oldukça önemlidir. En ufak bir hormon bozukluğu, birtakım sağlık problemine neden olabilir. Peki hormon bozukluğu belirtileri nelerdir? Hormon bozukluğu nedenleri ve tedavisi...

Ünlü oyuncu gizlice anne olmuş: Pandemide yapılacak en iyi şey çocuk doğurmak

Ünlü oyuncu gizlice anne olmuş: Pandemide yapılacak en iyi şey çocuk doğurmak!

Ekranın efsaneleri arasına giren dizinin yıldızı, meğer bu yılın başında anne olmuş. Koronavirüs pandemisi nedeniyle göz önüne çıkmayan, zaten sosyal medyayla da arası iyi olmayan yıldız, mutlu haberi arkadaşının sunduğu bir podcast yayınında açıkladı.

28.04.2021Magazin
İlaç ihracatı yüzde 26.8 artışla 1.9 milyar dolar oldu

İlaç ihracatı yüzde 26.8 artışla 1.9 milyar dolar oldu

Türkiye ilaç ve eczacılık ürünleri sektörünün ihracatı 2020’de yıllık bazda yüzde 26.8 artarak 1.9 milyar dolara ulaştı.

27.04.2021Ekonomi
Bilim dünyası şaşkın Dişi karıncalar kraliçe olabilmek için beyinlerini feda ediyor

Bilim dünyası şaşkın! Dişi karıncalar kraliçe olabilmek için beyinlerini feda ediyor

Dünya üzerindeki binlerce karınca türü var. Bunlardan bir tanesi de Hindistan zıplayan karıncası. Üreme süreçleri diğer karınca türlerinden biraz farklı olan Hindistan zıplayan karıncalarıyla ilgili yeni bir keşif bilim insanlarını heyecanlandırdı. Üstelik bu minik hayvanların beyinlerini anlamak, insanlar için de önemli sonuçlar getirebilir.

17.04.2021Dünya
“Diyet ve stres akne oluşumuna etki edebiliyor”

“Diyet ve stres akne oluşumuna etki edebiliyor”

Çok sık karşılaşılan cilt hastalıklarından birinin sivilce olduğunu söyleyen Dermotoloji Uzmanı Behram Danış, “Diyet ve stres akne oluşumuna etki edebiliyor” dedi.

16.04.2021Sağlık
mRNA: Bir zamanlar kimse ciddiye almıyordu, bugün dünyayı kurtarıyor

mRNA: Bir zamanlar kimse ciddiye almıyordu, bugün dünyayı kurtarıyor

Yıllarca bilim çevrelerini ikna etmeye çalıştı ama bütün kapılar yüzüne kapandı. Bugün ise Covid-19’un sonunu getirebilecek kişilerden biri olarak Nobel’e layık görülüyor. Dünyanın umudu haline gelen mRNA teknolojisini ve bu teknolojinin ardındaki Katalin Kariko'yu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

12.04.2021Gündem
Hayıt Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar Hayıt Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

Hayıt Tohumu Nedir Ve Ne İşe Yarar? Hayıt Tohumu Faydaları Ve Özellikleri

Son zamanlarda adından çok bahsedilen, özellikle kadınlarda pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan Hayıt tohumunu duymuşsunuzdur. Dünya çapında ün yapmış en önemli doğal besin kaynağı olan Hayıt tohumu hakkında detayları derledik.

Ceviz Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır Ceviz Kürü Faydaları Ve Tarifi

Ceviz Kürü Nedir Ve Nasıl Yapılır? Ceviz Kürü Faydaları Ve Tarifi

Sağlıklı ve dinç bir görünüme sahip olmak için doğru bir şekilde beslenmek gerekiyor. Ayrıca meyve, sebze ve kuruyemişler belli oranda doğru bir şekilde tüketildiğinde hastalıkların da önüne geçilebilir. Ceviz kürü ise oldukça faydalıdır. Ceviz kürü nedir ve nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Çuha Çiçeği Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Çuha Çiçeği Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Çuha Çiçeği Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Çuha Çiçeği Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Bitkisel yağlar, en doğal tedavi yöntemlerinden biridir. İlaçsız tedavi olmak isteyenlerin ilk tercihi olan bitkisel ürünlere bu yağları da dahil edebiliriz. Çuha çiçeği yağıda faydası saymakla bitmeyen çok özel yağlardan bir tanesidir. Bu yağı daha detaylı öğrenmek için sizde yazımızı okuyabilirsiniz.

Arı sütü nedir, nasıl tüketilir Arı sütünün faydaları

Arı sütü nedir, nasıl tüketilir? Arı sütünün faydaları

Arı sütü, çok zahmetli eld edilen bir süt. Mineral, vitamin, karbonhidrat ve protein içeriyor, vücutta zindeliği sağlıyor. Ayrıca bağışıklığı güçlendirici bir etkiye de sahip. Peki arı sütü nedir, nasıl tüketilir? İşte arı sütünün faydaları...

28.03.2021Sağlık
Sivilce nasıl geçer Sivilce tedavisi için önemli ipuçları

Sivilce nasıl geçer? Sivilce tedavisi için önemli ipuçları

Çok sık karşılaşılan cilt hastalıklarından birisi olan sivilce ya da diğer adıyla akne, genelde ergenlik çağında başlar ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir. Peki sivilce nasıl geçer? İşte, sivilce tedavisi için önemli ipuçları...

23.03.2021Sağlık
Bebek plasentası nedir, nasıl oluşur

Bebek plasentası nedir, nasıl oluşur?

Halk arasında bebeğin eşi olarak bilinen bebek plasentası, bebeğin ana rahmine girdikten doğuma kadar ona eşlik eder. Plasenta, bebeğin anne karnında ihtiyaç duyduğu hemen her türlü kaynağı sağlamakla görevlidir. İşte, bebek plasentası hakkında bilinmesi gerekenler…

18.03.2021Sağlık
Uzmanından ‘boya’ uyarısı; erkeklerde kısırlığı, çocuklarda ise astımı tetikliyor

Uzmanından ‘boya’ uyarısı; erkeklerde kısırlığı, çocuklarda ise astımı tetikliyor

Endokrin engelleyicilerin, boyalarda sıklıkla yer aldığını kaydeden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, “Akrilik boyalarda özellikle kullanılan alkil fenol etoksilat, özellikle son dönemde çok fazla çalışılır oldu. Bu maddenin de erkeklerde üreme sisteminde birikerek kısırlığa yol açabileceğine dair önemli bilgiler mevcut. Diğer bir madde ise boyalarda sıklıkla kullanılan eterdir. Eter de su bazlı boyalarda daha çok kullanılan bir bileşik. Bu da çocuklarda özellikle alerji ve astımı tetikleyebildiği gösterilmiş olan bir madde” diye konuştu.

18.03.2021Sağlık
Uzmanından bahar yorgunluğundan kurtulma tavsiyeleri

Uzmanından bahar yorgunluğundan kurtulma tavsiyeleri

İlkbahar ile birlikte başlayan sıcaklık ve basınç değişimlerinin insan vücudu üzerinde problemler meydana getirdiğine dikkat çeken Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Cem Nevşioğlu, doğru beslenmeyle bahar yorgunluğundan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi. Nevşioğlu, bahar yorgunluğunun etkilerini hafifletmek için tavsiyelerde bulundu.

12.03.2021Sağlık
İnsülin direnci ‘hareketsiz yaşamı’ seviyor

İnsülin direnci ‘hareketsiz yaşamı’ seviyor

İnsülin direncinin modern çağın hastalığı olduğunu söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Safiye Arık, “Pandemiyle birlikte masa başı çalışma tarzı belirgin olarak arttı. Beslenme düzenindeki değişikliklerle beraber obezite ve bunun sonucu olarak insülin direnci giderek artmaktadır” dedi.

24.02.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Cinsel isteksizlik, sertleşme problemi ve kısırlığın nedeni hormonlar olabilir

Yunanca'da "uyarmak, canlandırmak" anlamındaki 'ormóni' kelimesinden gelen 'Hormon', iç salgı bezlerimiz vasıtasıyla kana geçerek organlarımızın düzgün işlemesini sağlayan maddelerin genel adıdır. Bu maddelerin ne denli önemli olduğunu ise ancak hormonlarımızda dengesizlikler meydana geldiğinde anlarız.

7.06.2021

“Sperm DNA hasarı” ne anlama geliyor?

Çocuk sahibi olmaya niyetlenen çiftlerin ancak üçte biri o ay gebe kalabilmekte. Tüp bebek de yapılsa, olguların yarısında sonuç alınamaz. Bu durumda erkek yönünden bir değerlendirme yapılırken klasik olarak sperm sayısı, hareketi ve morfolojisi sonuçlarına bakılmakta. Oysa sayının çok düşük olduğu veya morfolojinin sıfır geldiği çoğu erkeğin eşlerini gebe bırakabildikleri de bir gerçek. O halde sorunu başka bir yerde aramalıyız. İşte, başarısız denemelerin nedenleri arasında sperm DNA hasarları bu anlamda son yıllarda üzerinde sık durulan bir konu oldu. Gerçekten de geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir çalışmanın sonuçları dünyanın önde gelen 700 otörünün kısırlık araştırmasında sperm DNA hasarına bakılmasını gerekli bulduklarını ortaya çıkardı. Peki, nedir bu sperm DNA hasarı?

2.06.2021

Göz altı morluklarının tipleri nelerdir, neden olur ve nasıl geçer?

Gözaltı morlukları kadın olsun, erkek olsun pek çok kişinin ortak sorunu… Kişiye sürekli yorgun veya hasta bir ifade veren göz altı morluklarının çeşitli tipleri ve farklı oluşma mekanizmaları var. Tedavisi de ancak morluk tipine uygun yapılırsa başarılı oluyor.

27.04.2021

Doğum sonrası estetik

Anne olmak bir kadının hayatındaki dönüm noktalarından biridir. Karnında 9 ay 10 gün boyunca taşıdığı yavrusu ile kavuşmak dünyada eşi benzeri ve tarifi mümkün olmayan bir hissi yaşatır. Ancak daha önce deneyimlenmeyen bu dönem kadına duygusal inişler-çıkışlar yaşatırken, bedenen yaşanan değişimler de yeni annenin ruh halini etkileyebiliyor.

26.04.2021

Bahar yorgunluğuna dikkat! Sıklığı giderek arttı

Bahar yorgunluğu mevsim geçişlerinde havadaki ısı, ışık ve nem değişimleri ile birlikte vücudumuzun bu duruma adapte olması sürecindeki bedensel ve ruhsal sorunlar olarak kabul edilmektedir.

8.04.2021

Hormonlar evcil dostlarımıza oyun oynuyor

Hormonal değişiklikler evcil hayvanlarınızda hem fiziksel hem ruhsal bir çok değişikliğe neden olur.

22.03.2021

Gebelik belirtileri nelerdir?

Beklenen adet (regl) döneminde adet görmemek, gebelik şüphesi uyandıran en önemli bulgudur. Beklenen adet gününde kanda veya idrarda yapılan gebelik testleri ile gebelik tanısı konulabilmektedir. Sonraki günlerde yapılan ultrasonografi ile de gebelik kesesinin rahim içinde görülmesi, rahim içi gebelik için en değerli tanı bulgusudur.

18.03.2021

Kadınlarda kronik ağrının en önemli nedeni: Endometriozis

Endometriozis, kadınların yaklaşık yüzde onunu etkileyen yaygın bir hastalıktır. Halk arasında “çikolata kisti hastalığı” olarak da bilinen endometriozis, rahim iç zarını oluşturan dokuya benzer bir dokunun rahim boşluğu dışında, gelişmemesi gereken yerlerde gelişmesidir. Rahmin içini kaplayan bu dokuya endometrium, rahmin dışında gelişen endometrial dokuya da endometrial implant denir. Endometrial implant yumurtalıklar, tüpler, bağırsak ve karın içinde herhangi bir yerde hatta bazen akciğerlerde bile gelişebilir.

2.03.2021

Cilt bakım ürünleri ile sivilceyi kontrol altına almak mümkün mü?

Sivilce olarak bilinen akne oldukça sık karşılaşılan bir deri hastalığıdır. Genellikle genç ve erişkinlerde görülen akneler mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur.

22.02.2021

Tek yönlü beslenme ile sağlıklı kilo kaybı olur mu?

Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri tek bir besini tüketerek zayıflayabilir miyim? Örneğin, "Tüm gün boyunca sadece mısır gevreği ya da sadece kabak ya da sadece her hangi bir meyve yiyerek kilo verebilir miyim?" gibi...

18.02.2021