GeriKişisel Bakım Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edelim?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edelim?

Nemlendirici Seçerken Nelere Dikkat Edelim?

Bizler güneşten korunmayı sadece tatil ve denizle sınırlandırıyoruz. Oysa...

Güneş, ne yazık ki artık bir tehlike unsuru haline geldi. Cildin erken yaşlanması ve kırışmasına sebep olurken; deri kanseri riskini de artırdığını biliyoruz. Dolayısıyla vücudumuza kullandığımız nemlendiricilerin güneşten koruma özelliği olması önemlidir.

Günlük kullanım için iyi bir nemlendirici; kokusuz, parfümsüz, nonallerjik ve en az SPF 30 + olmalıdır. SPF özelliği olmayan günlük nemlendiriciler ise cildimizde istenmeyen lekelere yol açabilir. Güneşten gelen UV ışınları derideki canlı hücrelere zarar verir. UV ışığına maruz kalan hücreleri korumak için hücrelerin etrafında bulunan melanositler(derimize rengini veren pigment yapımından sorumlu hücreler) çoğalmaya başlar ve deride koyu kahverengi renk değişimi(bronzlaşma) gözlenir. Yani güneşe maruz kalan derinin koyulaşması bir savunma mekanizmasıdır.

Bizler güneşten korunmayı sadece tatil ve denizle sınırlandırıyoruz. Oysa günlük yaşamımızda farkında olmadan maruz kaldığımız güneş ışınları da aynı ölçüde zaralıdır. Gün içinde maruz kaldığımız hasarın yıllar içinde oluşturacağı etkiyi total olarak düşündüğümüzde çok anlamlıdır.

Dolayısıyla; özellikle güneşe direkt maruz kalan yüz, boyun, ense, göğüs, eller ve kollara evden çıkmadan önce güneş koruyucu uygulanması, hem derimizin genç kalması hem de ileride oluşabilecek deri kanseri riskini azaltmak açısından büyük önem taşır.

Dermatolog Dr. Ayfer Aydın

False