EKSTRA
MENÜ

Risk

Risk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Risk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 51.460 Risk haberi bulunmuştur.

Risk Haberleri

IMFden ekonomik toparlanma için destek vurgusu

IMF'den ekonomik toparlanma için "destek" vurgusu

Uluslararası Para Fonu (IMF), devam eden parasal ve mali desteğin, süregelen belirsizlikleri azaltmak, toparlanmaya bir köprü oluşturmak ve finansal istikrarı sağlamak için hayati önem taşıdığını bildirdi.

27.01.2021Ekonomi
Yüz yüze eğitim 15 Şubatta başlar mı Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, 4 tehdidi sıraladı

Yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta başlar mı? Bilim Kurulu üyesi Tevfik Özlü, 4 tehdidi sıraladı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, ''Yüz yüze eğitime 15 Şubat'ta geçilecek mi?'' sorusuna yanıt verdi. Özlü, ''10 ya da 15 öğrencinin olduğu sınıflarla 50 kişilik sınıfları aynı görmemek lazım. Bu da önemli bir şey bulaştırma açısından. Okul bazlı, kent bazlı değerlendirilmesi gerekir. Ulusal karar yerine bölgesel bazlı, okul bazlı, hatta fizibilite yapılabilir'' dedi. Uyarılarda bulunan Özlü, koronavirüsle mücadelede 4 tehdidi şöyle sıraladı: ''Büyük aile yapısı yani çocukların nineleri ve dedeleriyle ilişkisi, kalabalık sınıflar, mutasyonlu virüs ve vaka sayılarının artmış olması...''

27.01.2021Gündem
Çocuklarda ateş: Neden olur, nasıl düşürülür, hastalık habercisi mi

Çocuklarda ateş: Neden olur, nasıl düşürülür, hastalık habercisi mi?

Çocuklarda ateşin her zaman dikkate alınması gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Aslı Yalçınkaya “1 yaş altı bebekler her ne olursa olsun ateşlendiklerinde bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Ateşe ishal, kusma eşlik ediyorsa sıvı kaybını arttırarak daha riskli hale gelebilir” dedi.

Ergenlikte yapılan aşı rahim ağzı kanserini önlüyor

Ergenlikte yapılan aşı rahim ağzı kanserini önlüyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Sema Ağar Sezgin, 40 yaş altı kadınlarda en sık görülen üçüncü kanser olan rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında önemli bilgiler verdi. Sezgin, “Erken yaşta ilk cinsel ilişki, birden fazla cinsel partner varlığı, sigara içimi, kötü beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek) rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır. 9 ila 14 yaşlarındaki kız çocukları ve erkek çocuklarına aşı yapılması rahim ağzı kanseri riskini azaltmaktadır” dedi.

27.01.2021Sağlık
Koronavirüs nörolojik sorunlara neden olur mu

Koronavirüs nörolojik sorunlara neden olur mu?

Çin’den başlayarak kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan ve yüzbinlerce kişiyi etkileyen koronavirüs, solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olmasına rağmen vücudun pek çok sistemini vurabiliyor. Kalp, karaciğer, böbrek gibi organlarda yan etkilere neden olabildiği belirtilen koronavirüs nörolojik problemlere de yol açabiliyor. Nöroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Dilek Necioğlu Örken, koronavirüsün nörolojik etkileri hakkında bilgi verdi.

27.01.2021Sağlık
Pankreas İltihabı: Belirtiler ve Tedaviler

Pankreas İltihabı: Belirtiler ve Tedaviler

Pankreatit, pankreasın zarar görmesi ve bunun sonucunda pankreas bezinin iltihaplanmasıdır. Akut olup geçici semptomlar oluşturabilir ya da kronik olup uzun vadeli hasara yol açabilir. Kontrolsuz enflamasyon uzun vadeli hasara veya farklı komplikasyonlara yol açabileceğinden, her iki pankreatitte enflamasyonun altta yatan nedenini teşhis etmek çok önemlidir.

27.01.2021İyi Yaşam
Lokanta restoran ve kafeler ne zaman açılacak İşte mekanların açılışına ilişkin son bilgiler

Lokanta restoran ve kafeler ne zaman açılacak? İşte mekanların açılışına ilişkin son bilgiler

İçişleri Bakanlığı'nın geçtiğimiz aylarda yayınladığı genelgeyle tüm lokanta, restoranlar ile pastane ve benzeri iş yerleri sadece 'paket servis' ve 'gel-al' benzeri şeklinde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet veriyor. Bu işletmelerin çalışanlarının yanı sıra vatandaşlar da yeniden hizmet vereceği günü bekliyor. Peki, lokanta restoran ve kafeler ne zaman açılacak?

27.01.2021Gündem
Koronavirüs vaka sayısı ile yoğun bakım doluluk oranı azalan Eskişehir’de sağlıkçıların yüzü güldü

Koronavirüs vaka sayısı ile yoğun bakım doluluk oranı azalan Eskişehir’de sağlıkçıların yüzü güldü

Eskişehir’de sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından günlük vaka sayısı 50’ye düşerken, hastanelerin Covid-19 servisleri ile yoğun bakımlarındaki doluluk oranı azaldı. Eskişehir Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Doktor Fatih Demircan, “Ciddi anlamda hasta sayısında azalma var. Özellikle ağır hasta sayısı da azalıyor, haliyle bu da bizi mutlu ediyor” dedi.

27.01.2021Gündem
Kış aylarında ‘anjina’ riski artıyor Bu belirtileri göz ardı etmeyin

Kış aylarında ‘anjina’ riski artıyor! Bu belirtileri göz ardı etmeyin

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD), göğüs ağrısı olarak da bilinen ‘anjina’ semptomuna dikkat çekmek amacıyla “Kalbinden Mesaj Var” kampanyasını başlattı.

27.01.2021Sağlık
Edirnede taşkında kemerleri kütüklerle tıkanan Fatih Köprüsü, risk altında

Edirne'de taşkında kemerleri kütüklerle tıkanan Fatih Köprüsü, risk altında

Edirne'de, 1560 yılında Edirne Sarayı'ndan Hasbahçe'ye geçişleri sağlamak amacıyla yapılan ve Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fetih seferinde üzerinden geçtiği, adını taşıyan tarihi 'Fatih Köprüsü', taşkın sularının getirdiği dev kütüklerin kemer gözlerini tıkamasıyla risk altında. Edirneli tarihçi Altay Bayatlı, köprünün kemerlerine dayanan kütüklerin çok ağır olduğunu, tarihi yapıya ciddi zarar verebileceğini belirterek, "Bu baskı sonucunda köprünün zarar görmesi çok olası. Daha önce bu kadar yoğunlukta molozla karşılaşmadım. Çok dikkatli toplanması gerekiyor" dedi.

27.01.2021Gündem
Fed faiz kararı toplantısı ne zaman Fed faiz kararı bekleniyor

Fed faiz kararı toplantısı ne zaman? Fed faiz kararı bekleniyor

Fed faiz kararı ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor. Faiz toplantısı yapıldıktan sonra yeni karar açıklanıyor. Fed’in faizlerde ve para politikasında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, Powell'ın söylemlerinden özellikle tahvil alım programının gelecekteki seyrine ilişkin ipuçları aranacak.

27.01.2021Ekonomi
Düşük gelirli ülkelere 1.8 milyar doz koronavirüs aşısı dağıtılacak

Düşük gelirli ülkelere 1.8 milyar doz koronavirüs aşısı dağıtılacak

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) Üst Yöneticisi Dr. Seth Berkley, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında yıl sonuna kadar 1,8 milyar dozu düşük gelirli ülkeler olmak üzere dünya genelinde 2,3 milyar doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı dağıtmayı planladıklarını söyledi.

26.01.2021Dünya
Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı İkinci dönem için gözler YÖKün açıklamasında

Üniversiteler ne zaman açılacak, açılacak mı? İkinci dönem için gözler YÖK'ün açıklamasında!

Üniversitelerin açılacağı tarih, milyonlarca üniversite öğrencisinin, yaklaşan ikinci dönem öncesi odaklandığı konulardan oldu. 2020-2021 eğitim döneminin güz döneminin sona ermesine günler kala YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin açılış tarihi ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." dedi. Aşılama sürecinin başlaması ve düşen vaka sayısıyla beraber üniversitelerde Sağlık Bakanlığı'nın görüşleri durumu netleştirecek. İşte, üniversitelerle ilgili yapılan son açıklamalar.

26.01.2021Gündem
Fuat Oktay: “Her türlü bağımlılığı yaşamın hücrelerinden söküp atalım”

Fuat Oktay: “Her türlü bağımlılığı yaşamın hücrelerinden söküp atalım”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bireylerin beden ve ruh sağlığını tahrip eden ve toplum için risk oluşturan her türlü bağımlılıkla mücadele etmeye kararlıyız. Covid salgını sonrasında ciddi bir bağımlılık dalgasıyla karşılaşmamak için gereken önlemleri tartışacak ve gerekli tedbirleri alacağız" dedi.

26.01.2021Haber
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Her türlü bağımlılıkla mücadele etmeye kararlıyız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Her türlü bağımlılıkla mücadele etmeye kararlıyız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bireylerin beden ve ruh sağlığını tahrip eden ve toplum için risk oluşturan her türlü bağımlılıkla mücadele etmeye kararlıyız. Covid salgını sonrasında ciddi bir bağımlılık dalgasıyla karşılaşmamak için gereken önlemleri tartışacak ve gerekli tedbirleri alacağız" dedi.

26.01.2021Gündem
Uzmanlar uyardı: Dişteki sağlık sorunları korona kadar tehlikeli

Uzmanlar uyardı: Dişteki sağlık sorunları korona kadar tehlikeli

Covid-19 salgını nedeniyle hayatındaki pek çok şeyi erteleyenler arasında diş ve diş eti sorunları yaşayanlar da var. Ancak uzmanlar, geciktirilen diş tedavilerinin bağışıklık sistemi başta olmak üzere kalpten böbreğe tüm vücut için tehlikeye davetiye çıkardığı uyarılarında bulunuyorlar. Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun diş ve diş eti problemlerinin etkileri üzerinde önemli açıklamalarda ve önerilerde bulundu.

26.01.2021Sağlık
Adanada koronavirüs haritasında şaşırtan görüntü; kentin kuzeyi kırmızı, güneyi yeşile büründü

Adana'da koronavirüs haritasında şaşırtan görüntü; kentin kuzeyi kırmızı, güneyi yeşile büründü

Ülke genelinde koronavirüs(corona virüs) vakalarındaki artış sonrası alınan tedbirlere vatandaşların uyumu, olumlu sonuçlar gösterdi. Adana'da da genel olarak vaka sayıları azalırken, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında yoğun olarak kırmızı olan bölgeler yeşile döndü. Kentin risk haritası büyük orada yeşile dönerken kuzey bölglerde ise vaka sayılarında artış gözlendiği belirtildi. Mahfesığmaz Mahallesi’nde yaşayan Melike Mazman, “Gerçekten çok şaşırdım. Ben de bu çevrede yaşıyorum. Yürüyüşe çıktığımda da maskesiz insan görmüyorum. Bu bölgede parklarda insanlar iç içe oturuyor. Kafelerde oturulması yasak olsa dahi kahvesini alıp toplanan çok insan var” dedi.

26.01.2021Haber
Yeni Zelanda Kovid-19 nedeniyle sınırlarını 2021in büyük bölümünde kapalı tutacak

Yeni Zelanda Kovid-19 nedeniyle sınırlarını 2021'in büyük bölümünde kapalı tutacak

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında ülkesinin sınırlarının yılın büyük bir bölümünde kapalı tutulacağını bildirdi.

26.01.2021Dünya
Hangi Yaşta Hangi Kontroller Yaptırılmalı

Hangi Yaşta Hangi Kontroller Yaptırılmalı?

Düzenli şekilde ve belli aralıklarla sağlık kontrolü ve check-up yaptırmak, birtakım sağlık sorunlarının henüz baş göstermeden önlenmesini sağlıyor. Check - Up Uzmanı Dr. Hüseyin Çetinalp, Check Up ve düzenli sağlık kontrolünün sağladı faydalar hakkında açıklamalarda bulundu.

26.01.2021İyi Yaşam
Koronavirüs haritasında büyük değişim… Kentin kuzeyinde yaşayanlar şaşırdı

Koronavirüs haritasında büyük değişim… Kentin kuzeyinde yaşayanlar şaşırdı

Ülke genelinde koronavirüs(corona virüs) vakalarındaki artış sonrası alınan tedbirlere vatandaşların uyumu, olumlu sonuçlar gösterdi. Adana'da da genel olarak vaka sayıları azalırken, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında yoğun olarak kırmızı olan bölgeler yeşile döndü. Kentin risk haritası büyük orada yeşile dönerken kuzey bölglerde ise vaka sayılarında artış gözlendiği belirtildi. Mahfesığmaz Mahallesi’nde yaşayan Melike Mazman, “Gerçekten çok şaşırdım. Ben de bu çevrede yaşıyorum. Yürüyüşe çıktığımda da maskesiz insan görmüyorum. Bu bölgede parklarda insanlar iç içe oturuyor. Kafelerde oturulması yasak olsa dahi kahvesini alıp toplanan çok insan var” dedi.

26.01.2021Gündem
Akılalmaz dolandırıcılık... Kovid-19 aşısı olmak için kendilerini motel çalışanı olarak tanıttılar

Akılalmaz dolandırıcılık... Kovid-19 aşısı olmak için kendilerini motel çalışanı olarak tanıttılar!

Kanada'da kumarhaneler zinciri sahibi ve eşi, Kovid-19 aşısı olabilmek için kendilerini motel çalışanı olarak tanıttı. Olayın ortaya çıkması üzerine milyarlı zincirin sahibi iş insanı istifa etmek zorunda kaldı.

26.01.2021Dünya
En büyük sebebi doğumda oksijen eksikliği... Serebral palsi nedir, belirtileri neler

En büyük sebebi doğumda oksijen eksikliği... Serebral palsi nedir, belirtileri neler?

Hayatın ilk üç yılındaki gelişim çok hızlı olduğu için bu dönemde yapılacak rehabitasyondan da etkili sonuçlar alınabiliyor. Özellikle spastisitesi hafif olan çocuklarda her gün yapılacak düzenli fizik tedaviyle sorun büyük oranda çözülebiliyor. Böylelikle günlük yaşamlarında daha bağımsız hareket etmelerine imkan sağlanabiliyor. Tedavi ile bu çocukların başkalarına bağımlı olmadan hayatlarını sürdürebilmesi ve topluma yararlı birer birey olmalarını sağlamak amaçlanıyor.

İngiltere, yüksek riskli ülkelerden gelenleri 10 gün otellerde karantinaya almaya hazırlanıyor

İngiltere, 'yüksek riskli' ülkelerden gelenleri 10 gün otellerde karantinaya almaya hazırlanıyor

İngiltere hükümeti, İngilizler dahil bazı ülkelerin vatandaşlarına, ülkeye gelişlerinde 10 gün süreyle otelde karantina altında kalma zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor. Açıklamanın bugün ya da yarın Başbakan Boris Johnson tarafından yapılması bekleniyor.

26.01.2021Dünya
Sağlığa etkileri yüzyıllardır biliniyor İşte elma sirkesinin faydaları...

Sağlığa etkileri yüzyıllardır biliniyor! İşte elma sirkesinin faydaları...

Sirke yüzyıllardır sağlık için kullanılıyor. Pek çok hastalığın tedavisinde etkili olmasının yanı sıra yiyeceklerde de lezzet artırıcı olarak tercih ediliyor. Elma sirkesi de onlardan biri. Peki vücut için inanılmaz etkilere sahip olan elma sirkesi nelere iyi geliyor? Faydaları neler? Nasıl tüketilmeli?

26.01.2021Sağlık
Bakan Kasapoğlu açıkladı: Stat zeminleriyle ilgili harekete geçtik

Bakan Kasapoğlu açıkladı: Stat zeminleriyle ilgili harekete geçtik

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, statların zeminleriyle ilgili çalışma başlattıklarını açıkladı.

26.01.2021Futbol
Düzenli sağlık kontrolleri ileride oluşabilecek problemlerin önlenmesini sağlıyor

Düzenli sağlık kontrolleri ileride oluşabilecek problemlerin önlenmesini sağlıyor

Check-Up Uzmanı Dr. Hüseyin Çetinalp, “Düzenli şekilde ve belli aralıklarla sağlık kontrolü ve check-up yaptırmak, birtakım sağlık sorunlarının henüz baş göstermeden önlenmesini sağlıyor” dedi.

26.01.2021Sağlık
Bilim insanlarından evcil hayvanlar için kritik koronavirüs uyarısı

Bilim insanlarından evcil hayvanlar için kritik koronavirüs uyarısı!

Koronavirüs salgını başladığından beri evcil hayvanlarıyla yaşayan insanların zihnini kurcalayan soruya İngiliz ve ABD'li bilim insanlarından yanıt geldi. Kovid-19 virüsünün bulaşabildiği evcil hayvanların da insanlar gibi aşılanması gerekebilir...

26.01.2021Dünya
Örtülü stres kanser hücrelerini uyandırıyor

Örtülü stres kanser hücrelerini uyandırıyor!

Fobi tarzında bir hastalık korkusunun ortaya çıktığını belirten Pskiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastalık fobisi olan kitlenin çoğaldığını ve hastanelerin risk altında olduğunu vurguluyor. Bazı bireylerde örtülü strese de rastlandığını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Örtülü stres, duygularını bastıran kişilerde çok oluyor. Duygu ifadesine izin vermedikleri için devamlı stres bağışıklık sistemini bastırıyor. Örtülü stres, vücuttaki uyuyan kanser hücrelerini uyandırır ve kişide kanser başlar” dedi.

26.01.2021Sağlık
Borsa İstanbulda yeni rekorlar bekleniyor

Borsa İstanbul'da yeni rekorlar bekleniyor

Güçlü seyrini sürdüren Borsa İstanbul'a ilişkin olarak aracı kurumlar yeni strateji raporlarını hazırladı. 2021 yılında da yeni rekorlar bekleniyor.

26.01.2021Ekonomi
Bebekteki nörolojik sorunlar doğmadan önlenebilir

Bebekteki nörolojik sorunlar doğmadan önlenebilir

Tıp alanında her geçen gün artan bilimsel- teknolojik alt yapı ve ileri uzmanlıkların sayesinde riskli bebeklerin önlenmesinde, takibinde ve müdahalesinde önemli gelişmelerin sağlandığını belirten Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Ece Gültekin, “Artık ‘Preimplantasyon tanı’ olarak tanımlanan yöntemlerle olası nörolojik sorunlar henüz bebeğin oluşumu öncesi belirlenerek önlenebiliyor” dedi.

26.01.2021Sağlık
Bebeklerde nörolojik hastalıklara yol açan nedenler önceden belirlenebilir

Bebeklerde nörolojik hastalıklara yol açan nedenler önceden belirlenebilir

Tıp alanında her geçen gün artan bilimsel- teknolojik alt yapı ve ileri uzmanlıkların sayesinde riskli bebeklerin önlenmesinde, takibinde ve müdahalesinde önemli gelişmelerin sağlandığını belirten Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Ece Gültekin, “Artık ‘preimplantasyon tanı’ olarak tanımlanan yöntemlerle olası nörolojik sorunlar henüz bebeğin oluşumu öncesi belirlenerek önlenebiliyor” dedi.

Akciğer kanserinde tarama yöntemleri neden önemli

Akciğer kanserinde tarama yöntemleri neden önemli?

Öksürük, balgam çıkarma, öksürüğün karakter değiştirmesi, balgamın karakter değiştirmesi, balgamda kan görülmesi, kirli-kokulu balgam çıkarması, göğüs ağrısı... Tüm bu şikayetler akciğer kanseri belirtisi olabiliyor. Özellikle tütün ve tütün ürünleri kullanma hikayesi olan ve hala aktif kullanan 40 yaş üstü bireylerin bu şikayetlere karşı çok dikkatli olmasında fayda var. Peki, akciğer kanserinde taramalar nasıl yapılmalı? Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan anlattı.

26.01.2021Sağlık
Pandemide ruhsal sağlığınızı korumanın 10 püf noktası

Pandemide ruhsal sağlığınızı korumanın 10 püf noktası!

Yüzyılın salgın hastalığı Covid-19 enfeksiyonu kişinin sadece fiziksel sağlığını değil, ruhsal sağlığını da derinden etkiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Sancaki pandemide ruhsal sağlığı korumanın 10 püf noktasını anlattı.

26.01.2021Kadın
Pandemide çocuklar miyoplaşıyor… Önüne geçmek için bunlara dikkat

Pandemide çocuklar miyoplaşıyor… Önüne geçmek için bunlara dikkat!

Pandemi sürecinin çocuklarda miyop gelişimini artırdığını söyleyen Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Arif Koytak “COVID-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılında hem eğitimlerini sürdürmek hem de sosyal faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla bilgisayar, tablet ve telefon ekranlarına maruz kalan çocuklarda miyop oranı arttı. 2020 yılında miyopluk görülme sıklığının önceki yıllara göre 6 yaşındaki çocuklarda 3 kat, 7 yaşındaki çocuklarda 2 kat, 8 yaşındaki çocuklarda 1,4 kat arttığı tespit edildi” dedi.

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Küresel piyasalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayıları ve getirilen kısıtlamalar ile teşvik beklentilerini fiyatlamaya çalışırken karışık bir görünüm ortaya koyuyor.

26.01.2021Ekonomi
Restoranlar ve kafeler ne zaman açılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısına işaret etti

Restoranlar ve kafeler ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısına işaret etti!

Kafelerin ve restoranların açılış tarihi ile ilgili araştırmalar hızlandı. Koronavirüs önlemleri kapsamında kafe ve restoranlar paket servis ve gel-al şeklinde hizmet vermeye başladılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamada 'Kabine toplantısında değerlendirmesini yeniden ele alacağız.' ifadelerine yer verdi. Kafeler ve restoranlar için durum, toplantının ardından açıklanan kararlara göre yön kazanacak. İşte detaylar...

26.01.2021Gündem
İlk hedef 12 milyon aşılama

İlk hedef 12 milyon aşılama

Kısıtlamaların esnetilmesi tartışılırken, vaka sayısı kadar aşılanma oranlarının da dikkate alınması istendi. Aşı takvimine göre sağlıkçılar, 65 yaş üstü, asker, polis ve öğretmenlerin de aralarında olduğu ‘riskli ve hareketli’ 12 milyon kişi, martın ilk haftasına kadar aşılanırsa gevşeme kararları daha kolay alınacak.

26.01.2021Gündem
HES kodu nasıl alınır İşte adım adım SMS ile HES kodu alma ekranı

HES kodu nasıl alınır? İşte adım adım SMS ile HES kodu alma ekranı

Vatandaşların bölgelerindeki risk durumlarına bakabilmelerine ve sağlıklarını takip edebilmelerine imkan sağlayan Hayat Eve Sığar üzerinden alınacak olan HES kodu, salgının takibine yarayan bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Peki, HES kodu nasıl alınır?

25.01.2021Gündem
Ricardo Sa Pintodan Galatasaray yorumu: Kazanmak için savaşacağız

Ricardo Sa Pinto'dan Galatasaray yorumu: "Kazanmak için savaşacağız"

Süper Lig ekiplerinden Gaziantep FK'nin teknik direktörü Ricardo Sa Pinto, Atakaş Hatayspor maçında kendi kalesine gol attıktan sonra takımla vedalaştığı iddia edilen Junior Morais hakkında, "Morais bize çok yardımcı olabilecek bir oyuncu ve o bizimle kalacak." dedi.

25.01.2021Futbol
ABden flaş seyahat adımı

AB'den flaş seyahat adımı

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs vakalarındaki artış ve mutasyon nedeniyle riskli bölgeleri gösteren haritayı güncelleyerek zorunlu olmayan durumlarda iç ve dış seyahatlerin zorlaştırılması konusunda tavsiyede bulundu.

25.01.2021Ekonomi
Egzamaya dikkat Kış aylarında risk iki kat artıyor

Egzamaya dikkat! Kış aylarında risk iki kat artıyor

Havalar soğudu, cilt hastalıkları arttı… Son günlerde etkisini tam anlamıyla hissetmeye başladığımız soğuklar nedeniyle birçok insanda cilt sorunları baş gösterdi. Özellikle ciltte yaşanan kuruluk, egzama hastalığını da tetikledi.

25.01.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Genetik tarama ile SMA’yı önceden tespit etmek mümkün

Gebelik sırasında veya doğumdan sonra ortaya çıkan genetik bozukluklar çocuk sahibi olma heyecanı yaşayan tüm anne ve babaların korkulu rüyası haline gelebiliyor.

27.01.2021

‘Aşk yok, çünkü yeni biriyle tanışmıyorum’

"Çok az insanla görüşüyorum" dedi, “En fazla üç-dört tane yakın arkadaşım. Aileme sürekli gittiğim için sosyal olarak daha fazla açılamıyorum. Risk almak istemediğim için...

27.01.2021

Gebelik ve Covid-19: Şimdiye Kadar Ne Biliyoruz?

Tüm dünya için ciddi bir tehdit oluşturan ve hayatlarımızın akışını değiştiren Covid-19 hastalığıyla Aralık 2019’da tanıştık. Hastalık hepimiz için yeni ve bilinmezlerle dolu. Ancak vaka sayıları arttıkça, tabii ki bilgi birikimi de artıyor ve bugün özel gruplar üzerindeki etkileriyle ilgili artık daha çok şey biliyoruz. Bu özel grupların en önemlisi de, tabii ki gebeler...

26.01.2021

Rasyonalist misiniz yoksa irrasyonalist mi?

Mantık, irrasyonel varoluşun yabancısı bir terimdir. Rasyonel insanların en büyük önceliği ise mantıktır ve mantıksal sentez kurma güdüsü duyar. Mantık yanlılığı, duygusuz veya acımasız olmak değil, durumlara daha profesyonel bir gözle bakmak anlamı taşır. Rasyonel ve irrasyonel düşünce sistemini detaylı şekilde açıklamış olduğum bu yazıda, “Rasyonel insan kimdir? İrrasyonel insan kimdir? İnsan tam olarak rasyonel veya irrasyonel olabilir mi? Rasyonellik nasıl ölçülür?” sorularının cevaplarını bulabilir ve hem kendinizin hem de yakınlarınızın doğasını çözümleyebilirsiniz.

26.01.2021

Seni Soruyorlar

Ersay Üner sürprizli müzisyenlerden. Ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Pandemi dönemi şarkılar yazmaya ara vermeden devam eden Üner, geçtiğimiz hafta bunlardan bir tanesini dinleyici ile paylaştı.

26.01.2021