GeriEtkinlikler Mehmet Aksoy’dan “Yılan Hikâyeleri”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mehmet Aksoy’dan “Yılan Hikâyeleri”

Mehmet Aksoy’dan “Yılan Hikâyeleri”

Mermer, taş ve demire hayat veren dünyaca ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yeni sergisi, sizi bekliyor.

Mermer, taş ve demire hayat veren dünyaca ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yeni sergisinin adı: Yılan Hikâyeleri…

Mehmet Aksoy’un sergisinin tek kahramanı var: Yılan… Dünya mitolojisi ve Semavi dinlerin önemli bir figürü, kimi kültürlerde gençliğin ve ölümsüzlüğün sembolü ve şifa verici tanrıların dünyadaki eli; kimi kültürlerdeyse şeytanın elçisi olarak addedilen yılan Aksoy’un ellerinde hayat buluyor.

Sevişen Yılanlar, Yılanlı Şaman, Adem ile Havva Yılan İlişkisi, Yaradılış Efsanesi, Şahmeran’ın Gözyaşı, Şeytan Azdırması, Gılgamış Gençlik Otu ve Yılan gibi ilginç adlar taşıyan 16 heykel gizemli hikâyeleriyle izleyicileri bir başka âleme davet ediyor. Aksoy’un neden bir buçuk yılını yılanların dünyasında geçirdiğine gelince; “Geldiğimiz yer şamanlar, ruh bilimi, evrim teorisinden dünyanın yaradılışına bir cevap olarak yaradılış efsanesi. Yılan çelişkili bir semboldür ve doğruyu gösterir.” 

Mehmet Aksoy’dan “Yılan Hikâyeleri”

Geçmişten Yılan Hikayeleri

Çocukken dinlediği ve ruhunda derin izler bırakan yılan hikâyeleri yıllar sonra yeniden sanatçıya esin kaynağı oluyor. “Tarlada, derede bastığın yere dikkat et, yılana basma basarsan sokulursun gibi uyarıcı söylemlerin dışında yılanın koruyucu olduğu, çoğu evlerin damında, çatısında yılan olduğu, onlara dokunmamak gerektiği anlatılır.

Karayılanların çift dolaştığı, birbirlerine çok bağlı oldukları, eşlerden birini öldürürsen ötekinin intikamını almak için sonuna kadar eşini öldüreni takip edeceği, seneler geçse de unutmayacağı söylenir. Hatay’ın Arsuz Madenli Köyü’nde böyle bir karayılanın olduğu uzun zaman intikamını almak için beklediği hatta sakallarının çıktığı, ona sakallı yılan dendiği günümüzde hala yaşadığı, onu görenler tarafından dillendirilir ya da bazı yılanların kadınlara âşık olduğu, onların arkasından gittiği, sık sık önlerine çıktığı, hatta gece yataklarına gelip sabah erkenden gittiği, kadınların da artık buna alıştığı ondan hiç korkmadığı… Daha da ilginçleri vardır, örneğin çocuklarla oynayan yılan hikâyeleri.”

Rahatsızlığı nedeniyle “Yılan Hikâyeleri”nde sergisine planladığı, yapmak istediği heykellerin bir kısmını yetiştiremediğini söyleyen Aksoy, bu açığı da desenlerle eskizlerle telafi etmeye çalışmış.

Aksoy’un yılanları İstanbul Bebek'teki Evin Sanat Galerisi’nde 21 Ekim – 4 Aralık 2010 tarihleri arasında (Pazarları hariç) meraklılarını bekliyor.

False