GeriSağlık Güzel Kadınlar, Sosyal Fobi Unsuru mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güzel Kadınlar, Sosyal Fobi Unsuru mu?

Güzel Kadınlar, Sosyal Fobi Unsuru mu?

Sosyal fobinin meslek kariyerinize olumsuz etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Sosyal fobi”, kimi zaman kişinin çalışma ortamında başarılı bile olsa gerçek performansını “devamlı hata yaparım” endişesi ile gösterememesine ve başarısız olmasına yol açabilen psikiyatrik bir hastalık olarak gösteriliyor.

Nelerden korkmuyoruz ki... Kimimiz uçağa binmekten, kimi yanlış bir kelime sarf ederim endişesiyle konuşmaktan, kimi yüksek bir yere çıkmaktan, kimi başarısız olurum diye kendini işinde iyi ifade edememekten korkuyor. Ama öyle korkular var ki; “Bundan da korkulur mu?” denecek türden. Türk insanının karakteristik özelliği olan “utangaçlık” son zamanlarda birçok kişide “hastalık seviyesine” yükseldi. Her 10 kişiden birinin sosyal fobisi var.

Kariyerinizdeki Etkisi

Sosyal fobisi olan kişilerde yöneticileriyle ya da yetkilileriyle konuşmada ve haklarını savunmada güçlük çekme, hayır diyememe, aşağılanma ve başaramama düşüncelerin sıklıkla görülür. Sosyal fobi kişi mesleki ortamında başarılı bile olsa gerçek performansını devamlı hata yaparım endişesi ile gösterememesine sebep olur.

Özgüveninizi Chat Yaparak Kazanın

Sosyal fobisi olan kişiler, eğer hekime başvurmak istemiyorlarsa, kendi kendine yapabilecekleri bazı çalışmalarla, bu sorunu en az düzeye indirebilirler. Toplum içinde konuşmaya çekinen bu kişiler, aynanın karşına geçip kendi kendine konuşabilir, en yakın arkadaş ve güvendiği kişilerin önünde hikaye, fıkra ve anılarını anlatabilirler. Spor, tiyatro, sinema gibi sosyal ve kültürel faaliyetlerle ilgilenebilirler.

İnternette chat yapılması da bu insanların üzerinden bir nebze de olsa çekimserliğin güvensizliğin atılmasına yardımcı olacaktır. İnsanlar sanal ortamda sohbet ederken kendilerini daha rahat hissederler, düşüncelerini ve hissettiklerini özgürce ifade edebilirler. Bir süre sonra sanal ortamda kazandığı rahatlık ve özgüvenle iletişim kurmaları daha kolay olabilir.

Güzel Kadınlar da Fobi Unsuru

Erkeklerde de sıkça rastlanan sosyal fobi rahatsızlığı, en çok güzel kadınlardan korkma, terk edilme, acı çekme gibi endişelere yol açar.

Yüzlerce fobi türü arasında ilginç olanlardan bazıları şöyle:

Yıkanmaktan korkma

Hafızasını kaybetmekten korkma

Kitap korkusu

Aynalardan korkma

Öpmekten ya da öpüşmekten korkma

Sevmekten, aşık olmaktan korkma

Gülme korkusu

Dokunulmaktan korkma

Kel insanlardan veya kel olmaktan korkma, sakallı kişilerden korkma

Güzel kadınlardan korkma

Dr. Mehmet Yavuz 
Nöroloji Uzmanı

False