GeriSağlık Faydaları inanılmaz! Kemik suyu adeta ‘gençlik iksiri’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faydaları inanılmaz! Kemik suyu adeta ‘gençlik iksiri’

Faydaları inanılmaz! Kemik suyu adeta ‘gençlik iksiri’

Kemik suyunun birçok faydasının olduğunu belirten Türk Kanser Derneği Diyetisyeni Burçak Çubukçu, “Kokusu hoşunuza gitmese bile içmekten vazgeçmeyin” tavsiyesinde bulundu.

Bağırsak sağlığı, mutluluk hormonu olan serotonin üretiminden bağışıklığa kadar birçok konuda büyük rol oynar. Hatta bağırsaklarımızın ikinci beyin olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bağırsak sağlığının beslenmeyle ilişkili olduğunu düşünürsek beslenmemizin ne kadar önemli olduğunu anlamış oluruz.

KEMİK SUYUNUN İYİSİ NASIL ANLAŞILIR?

İlikli kemik suyunun jelleşmesi, yapılan ürünün kalitesine işarettir. İyi kemik suyu jelatinimsi bir görünüşe sahip olup ince ve sıvı değildir. Kemik suyunun ısıttığınız zaman sıvı hale gelmesi gerekir. Jelleşme besin değerlerinin daha yüksek olduğunun bir göstergesidir. Beslenme değeri yüksek, kolajen deposu olan kemik suyunun, en ideal şekli jöle kıvamında olanıdır. Kemik suyundaki jelatin, sızıntılı bağırsağı iyileştirir. Sindirim sistemi mukozasına katkı sağlar ve besinlerin sindirilmesine yardımcı olur.

Faydaları inanılmaz Kemik suyu adeta ‘gençlik iksiri’

KALSİYUM VE FOSFOR DEPOSU

Kalsiyum ve fosfor barındırması açısından kemik sağlığı için de oldukça önemlidir. Grip, bronşit gibi salgın hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmemiz şart. Kemik suyu, grip ve çeşitli enfeksiyonel hastalıklarla savaşır, vücudumuzu dinç tutar. İçerdiği mineraller sayesinde bağışıklığımızı güçlendirir. Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir çalışma, kemik suyu içen otoimmün rahatsızlığa sahip kişilerin semptomlarının azaldığı yönünde. Başka bir ifadeyle, hasta olduğumuzda aklımıza kemik suyundan çorba gelmesi boşuna değil, zira hastalıkların iyileşmesine katkısı büyük.

‘GENÇLİK İKSİRİ’ OLARAK DÜŞÜNÜLEBİLİR

Kadınlar için güzellik çok önemlidir. Bunun için birçok farklı yöntem var; kremler alıyoruz veya estetik uzmanları tarafından çeşitli müdahale ve uygulamalar mevcut. Oysa hem satılan kremlerin hem de yapılan estetik müdahalelerin (botoks gibi) içeriğinde endüstriyel kolajen bulunmaktadır. Oysa kemik suyu, en doğal ve sağlıklı kolajen deposudur. Kemik suyunun içerisindeki kolajen ve jelatin, saçın ve cilt yapısının onarılmasına yarar sağlar. Cildi sıkılaştırır hatta selülit oluşumu azaltır. Bu özelliklerinden dolayı daha genç görünmeye katkı sağlar. Yani 'gençlik iksiri' olarak da düşünülebilir.

İLİKLİ KEMİK SUYU NASIL/NERELERDE KULLANILABİLİR?

Öncelikle kemik suyunu doğru elde ettiğinizden emin olun. Kemik suyunu uzun süre, kısık ateşte pişirmek gerekir. Bu süreçte kokusu hoşunuza gitmiyorsa veya vaktiniz yoksa kemik suyu içmekten vazgeçmeyin. Şimdilerde taze, jöle kıvamında üretilen ve Türkiye’nin en büyük ulusal zincir marketlerinin, kasap reyonlarında satışa sunulan ürünlerini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Tüm bu faydalarını göz önüne alacak olursak, kemik suyu, mutfaklardan eksik edilmemesi gereken en önemli gıda malzemelerinin başında gelir. Türk Kanser Derneği’nin diyetisyeni olarak hastalarıma kemik suyu öneriyorum. Siz de kemik suyuna direkt limon ekleyip içebilir veya çorbalarınıza, yemeklerinize ilave ederek tüketebilirsiniz. Cildinizde, eklemlerinizde, sindirim ve bağışıklık sisteminizde fayda sağlayan kemik suyuna şans verin. Kemik suyu tüketirken içerisine zencefil, zerdeçal, taze nane, limon olmak üzere taze baharatlar ekleyebilir, damak tadınıza göre çeşnilendirebilirsiniz. Ayrıca paça çorbası, kelle paça, işkembe gibi geleneksel yöntemlerle yapılmış sakatat çorbaları da içerdiği yüksek protein ve kolajen değerleriyle çok kıymetli besinlerdir.

Faydaları inanılmaz Kemik suyu adeta ‘gençlik iksiri’

KİMLER TÜKETMELİ?

Gelişim çağındaki çocuklardan tutun da kemik erimesi, eklem hastalıkları gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltmak için ileri yaşlardaki bireylere kadar kemik suyu tüketebilirsiniz. Öte yandan çocuk düşünen çiftler üreme sağlığı için kemik suyunu mutfaklarından eksik etmesinler. Ayrıca kasların güçlenmesine de yardımcı olduğundan özellikle sporculara içmelerini öneriyoruz.

Penn State Üniversitesi sporcu beslenmesi departmanı tarafından yapılan bir araştırma, 24 hafta boyunca kolajen takviyesi alan atletlerin eklem sağlığının önemli ölçüde iyileştiğini göstermiştir. Bu da demek oluyor ki kemik suyu, gerek profesyonel gerekse amatör sporcuların ve kas geliştirme konusunda çalışanların öğünlerinde mutlaka yer vermeleri gereken bir gıdadır.

Kemik suyu, ameliyat ve ciddi kazalar sonucu oluşan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olmak için de tercih edebilir.

False