Erkeklerde sperm sayısını artırıyor!

Güncelleme Tarihi:

Erkeklerde sperm sayısını artırıyor
Oluşturulma Tarihi: Nisan 18, 2014 13:00

Bu mucizevi bitkinin diğer faydalarını biliyor musunuz?

Haberin Devamı

Fiziksel görünümü şalgamla benzerlik gösteren maca bitkisinin faydaları 200 yılı aşkın süredir biliniyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren, erkeklerde sperm sayısını artıran bu bitkinin işte sağlığa diğer faydaları…

Besin değerleri oldukça yüksek olan, protein bakımından da zengin olan maca bitkisinin kısırlıktan rahat bir menopoz dönemine, devamlı zinde kalmaktan stresi azaltmaya kadar insan sağlığına birçok faydası bulunuyor.

İnsan vücudu dokuz ana aminoaside ihtiyaç duyuyor. Fakat bunları üretemediği için farklı besinlerden alması gerekiyor. Maca bitkisi dokuz ana aminoasitlerden yedisini, üç esas yağ asidinden de ikisini bir arada bulunduruyor. Mercimekte bulunan demirin ve sütte bulunan kalsiyumun ise iki katına sahip bu bitki; stres ve yorgunluğu gideriyor, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Sperm sayısını artırıyor, libidoyu yükseltiyor

Peru bölge halkı, maca bitkisinin faydalarından yüzlerce yıl öncesinden beri haberdar. Fiziksel görünümü şalgama benzeyen maca bitkisi, tıpkı şalgam gibi geleneksel ve öğütülerek granül bir madde halinde kullanılıyor. Bilhassa da libido artışı ve doğurganlık için maca bitkisi sıkça tüketiliyor.

Maca bitkisinin doğal afrodizyak özelliği olduğunu belirten İsviçreli Dr. Georges-Antoine de Boccard; “Maca bitkisi erkeklerdeki sperm kalitesini, cinsel performansı artırmak üzere kullanılıyor. Son yıllardaki araştırmalarda erkeklerin üretkenliklerinin düşüşe geçtiği, çiftlerin yüzde 50’sinin kısırlık sorununun erkeklerden kaynaklandığı görülüyor. Cayetano Heredia Üniversitesi’nde (Lima) Dr. G. Gonzales’in yapmış olduğu bir çalışma ile maca bitkisinin, hem seminal sıvının hacmini hem de spermatozoitlerin sayısını ve hareketliliklerini 2 katına çıkarttığı gözlemlendi. 2001 yılında 4 ay boyunca düzenli bir şekilde maca verilen bir grup erkeğin bu süre sonunda, hiçbir hormonsal değişikliğe uğramadan, spermatozoitlerinin 140 milyondan 259 milyona çıktığı, hareketli spermatozoitlerinin ise 87 milyondan 183 milyona yükseldiği ortaya kondu.”

Genç kalmanın sırrı onda!

Köklerinin besin değeri çok yüksek olan maca bitkisi; karbonhidrat, protein, fiber ve esansiyel mineraller (özellikle selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir) bakımından oldukça zengin. Bitki ayrıca linolenik asit, palmitik asit, oleik asit, steroller ve polisakkaritler içeriyor. Bu nedenle Latin Amerika’nın pek çok yerinde ise, içerik açısından aynı olmadığı halde, ‘Peru Ginseng’ diye de anılıyor. Tıpkı ginseng gibi enerji seviyesini yükseltiyor, dayanıklılığı artırıyor, yorgunluk ve halsizliği azaltıyor. Bunun yanında maca bitkisi, kadınların menopoz dönemlerinde vücudun denge bulmasını sağlarken menopoz dönemindeki sıkıntıları da azaltıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!