GeriSağlık Eczane gibi bitki: Dişi kuşkonmaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eczane gibi bitki: Dişi kuşkonmaz

Eczane gibi bitki: Dişi kuşkonmaz

Dallarında diken, köklerinde birçok hastalığın şifası var.

Samsun'un 19 Mayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent ve Vezirköprü ilçelerinde köylüler tarafından sökülüp satılan bitkiyle ilgili bilgi veren Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kudret Kevseroğlu, Latince adı "Ruscus Aculeatus" olan bitkinin birçok alanda kullanıldığını söyledi.

Kevseroğlu, yaptığı açıklamada, halk dilinde "tavşanmemesi ve dişi kuşkonmaz" olarak bilinen çalının, bitkisel tedavide önemli olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi: "İlaç sanayisi için önemli bir bitkidir. İştah açıcı, ateş düşürücü, idrar söktürücü özellikleri vardır. Damar hastalıklarında, mikrop öldürücü, mafsal ağrıları, ayak ağrısı, bacak krampları, basurda, menopozda, ödemde, bacak ödeminde, varis, taş ve kum dökücü, idrar artırıcı ve terletici olarak kullanıldığını biliyoruz. Bu nedenle eczane gibi bitki olarak da bilinmektedir."

Bitki toplayıp ayda bin 500 lira kazanıyorlar

Bölgede söz konusu bitkiyi toplayarak satışını yapan Yaşar Ergün, ilaç sanayisinde kullanılan bitkiyi toptancılara sattıklarını, onların da çeşitli Avrupa ülkelerine gönderdiğini söyledi.

Büyük talep gören bitkiden azımsanmayacak gelir elde ettiklerini anlatan Ergün, şöyle konuştu: "Biz sadece 19 Mayıs ilçesinde 50 hane bu bitkiyi topluyoruz. Günlük yaklaşık bir ton ürün topluyoruz. Ek gelir kaynağımız oldu. Yöremizde oldukça bol bulunan tavşanmemesini toplayarak ek gelir elde etmenin yanında yeni yetişecek bitkinin gelişmesine de katkı sağlamış oluyoruz."

A.A

False