GeriÇocuk Sağlığı Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu

Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu
Abone Olgoogle-news

Çocukları enfeksiyonlardan korumak için düzenli aşı yaptırmayı unutmayın.

Okul gibi kalabalık ortamlar, enfeksiyonların yayılma riskini artırarak, çocukların daha sık hastalanmasına neden olur. Okul çağında çocukları enfeksiyonlardan korumanın temel yolu aşılardır. Aşı, çocukların sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Birçok enfeksiyona karşı koruyucu olan bu aşıların yaptırılması önerilmektedir. Özellikle rutin olarak yapılan aşılar ihmal edilmemelidir.

1- ELLER SÜREKLİ YIKANMALI

Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu

Elleri yıkamak, özellikle ishal, kusma ve solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını engelleyen, etkili ve basit bir yöntemdir. Parktan eve geldikten veya hayvanlarla temastan sonra, yemekten önce ve sonra çocukların ellerinin yıkanması gerekir. Bu konudaki görev, anne ve babalar ile okulda öğretmenlere düşer. Okul gibi kalabalık ortamların lavabolarında sıvı sabun, sıcak su ve kağıt havlu bulundurulmalı, çocukların görebileceği yerlere de doğru el yıkama tekniklerini gösteren şemalar asılmalıdır.

2- TUVALET, MUSLUKLAR VE KAPI KOLLARI TEMİZ OLMALI

Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu

Oyuncak, tablet, bilgisayar ve telefon gibi çocukların fazlasıyla ilgisini çeken eşyaların onlara verilmeden önce silinerek, dezenfekte edilmesi gerekir. Özellikle mikropların yoğunlukta olduğu tuvaletler, kapı kolları, musluklar ve lavabolar bakterilerden arındırılacak şekilde temizlenmelidir.

3- PAMUKLU VE İKİ KAT İNCE GİYSİLER TERCİH EDİLMELİ

Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu

Özellikle kış aylarında giysi seçimi çok önemlidir. Kalın giysilerin tercih edilmesi çocuğun terleyip hastalanmasına neden olabilir. Bu yüzden tek bir kalın giysi yerine pamuklu ve cildin hava almasını sağlayan iki kat ince giysiler tercih edilebilir. Küçük bebeklerde ise mutlaka başlık kullanılması gerekir. Çünkü baş bölgelerindeki ısı kaybı fazladır.

4- YATAK, YASTIK VE YORGAN TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDİLMELİ

Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu

Çocuklara haftada 2-3 kez banyo yaptırılmalı ve tırnakları haftada bir kez kesilmelidir. Çocuklara özel şampuan ve kremler kullanılmalıdır. Kirlendiği anda giysileri ve iç çamaşırları değiştirilmeli, yatak, yastık ve yorgan temizliğine dikkat edilmelidir. Uyumadan önce dişleri fırçalanmalı, elleri yüzleri ve ayakları yıkanmalıdır.

5- ÇOCUKLARA MENDİL KULLANMA ALIŞKANLIĞI EDİNDİRİLMELİ

Kalabalık ortamlarda hapşırmak, aksırmak hastalıkların yayılımını kolaylaştırır. Bu nedenle hapşırma, aksırma sırasında çocukların ağız ve burunlarını mendille veya kollarıyla nasıl kapatmaları gerektiği öğretilmelidir.

6- DIŞARIDAN YİYECEK VE İÇECEK ALIMI ENGELLENMELİ

Çocukları enfeksiyonlardan uzak tutmanın 7 yolu

Beslenme, çocukların sağlığı açısından en önemli konulardan biridir. Hastalıkların birçoğu beslenme yoluyla bulaşabilir. Bu yüzden anne ve babalar çocukların beslenme alışkanlığına çok dikkat etmelidir. Okula giderken beslenme çantası doğru besinlerle hazırlanmalı, olabildiğince dışarıdan yiyecek ve içecek alımı engellenmeli, abur cuburlar yerine doğal besinler tercih edilmelidir. Meyve ve sebzeleri yemeden önce bol su ile yıkamalarının ne kadar önemli olduğu uygulamalı olarak çocuklara anlatılmalıdır.

7- YARALAR ÖNCE TEMİZ SU VE SABUN İLE YIKANMALI

Evde, sokakta, parkta oyun oynarken kaza geçirip yaralanan çocukların yaraları enfeksiyon kapmaması için öncelikle temiz su ve sabun ile yıkanmalı, ecza dolabında bulunan sağlık malzemeleri ile ilk müdahale yapılmalıdır. Sonrasında en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır. Eğer kaza sırasında büyük bir travma oluşmuş, yara ağır ise çocuk yerinden oynatılmamalı ve hiç zaman kaybetmeden acil servis ambulansına haber verilmelidir.

İHA

[fotogaleri=1395]

False