GeriÇocuk Sağlığı Çocuklarda Yutkunma ve Soluma Güçlüğü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda Yutkunma ve Soluma Güçlüğü

Çocuklarda Yutkunma ve Soluma Güçlüğü

Çocuğunuzda geniz eti veya bademcik sorunu olduğunu nasıl anlarsınız?

Burnu tıkanan ve geceleri ağzından soluyan, zor beslenen, hırıltılı soluyan, gece terleyen, huzursuz uyuyan, hım-hım konuşan bir çocuğunuz mu var? Öyleyse ihmal etmeden Adenoid yani geniz etini bir uzmana göstermekte fayda var.

Dr. Vefik Arıca, bu konuda aileleri bilgilendirici bilgiler sunuyor.

Nasıl Tanı Konur?

Çoğu zaman semptomlar ve indirekt muayene bulgularına dayanılarak klinik olarak konulabilir. Ancak özellikle çocuklarda yapılması zor olan ayna muayenesi yapılabilirse veya olanak varsa endoskobik muayenede kesin tanı konur. Eskiden kullanılan nazofarenks parmak tuşesi günümüzde aşırı rahatsız edici ve çocuğu hekimden uzaklaştırıcı bir yöntem olduğu için çok özel durumlar dışında yapılmamaktadır.

Bademcik Ameliyatı

Çocukluk döneminde bir dereceye kadar bademcik büyümesi son derece normaldir. Patolojik bademcik büyümesi özellikleri şunlar olmalıdır:

1. Uzun süreli tıkanıklık, yani sadece akut enfeksiyon atağı döneminde olmayan, devamlı bulunan tıkanıklık.

2. Tıkayıcı solunum durması sendromuna neden olan hipertrofi (dokunun büyümesi).

Her bademcik büyümesinde cerrahi müdahale düşünülmemelidir. Yukarıda bahsedilen özellikleri olan, tıkayıcı uykuda solunum durmasına neden olan veya kanser şüphesi olan olgularda bademcik ameliyatı yapılır.

Bademcik ameliyatı zannedildiği gibi küçük cerrahi bir durum olmayıp, ender de olsa ciddi komplikasyonlar gösterebilir. Bunun yanında doğru tanı konulduğunda son derece faydalı ve kısa sürede olumlu sonuçların alındığı bir girişimdir.

False