GeriEtkinlikler Burhan Doğançay’ın gözünden Brookyln Köprüsü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burhan Doğançay’ın gözünden Brookyln Köprüsü

Burhan Doğançay’ın gözünden Brookyln Köprüsü
Abone Olgoogle-news

“Picture The World” başlıklı sergi, Doğançay Müzesi’nde görülebilir.

Ressam Burhan Doğançay’ın ilk kez sergilenen fotoğrafları; sanatçının Brooklyn Köprüsü’nün “ironworker”larıyla geçirdiği tehlikeli anları da gözler önüne seriyor! “Picture The World” başlıklı sergi, Doğançay Müzesi’nde görülebilir.

Türkiye’nin en önemli sanatçılarından Burhan Doğançay’ın fotoğrafları; ilk kez sanatseverlerle buluşuyor. “Picture The World” başlıklı sergide bu kez; eserleri dünyanın en önemli müzelerinin daimi koleksiyonlarında yer alan sanatçının ilham kaynağını oluşturan fotoğrafları sergileniyor.

Burhan Doğançay’ın gözünden, kentlerin ve insanların sosyal ve psikolojik izlerini süren serginin en değerli parçaları arasında ise; sanatçının New York fotoğrafları yer alıyor. Brooklyn Köprüsü’nün 1986-1987 yıllarındaki ilk büyük bakımı sırasında köprünün üzerine çıkmasına izin verilen tek sanatçı olan Doğançay; daha tanıdık olan Manhattan manzarası yerine, köprünün tepesinden Brooklyn yönüne yoğunlaştığı için fotoğrafları olağandışı olarak nitelendiriliyor. Doğançay’ın çektiği çok özel fotoğraflar; New York’un “gökyüzünün kovboyları” olarak bilinen “ironworker”larıyla birlikte geçirdiği tehlikeli anları yansıtırken, dost olduğu, her gün yükseklere çıkan bu demir işçilerinin hikayelerini de anlatıyor.

Kent duvarlarını ait olduğu ülkenin, şehrin, mahallenin ve sokağın sosyo-ekonomik yüzü ve toplumun aynası olarak gören Doğançay’ın fotoğraf karelerinde; New York’tan Togo’ya dünyanın dört bir yanından izler bulunuyor. 100’e yakın fotoğrafın yer aldığı sergiye, Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 85. doğum yıldönümünde, Doğançay Müzesi’nin 10. yılını kutlamak amacıyla, 12 Eylül’de sanatseverlerin ziyaretine açılan serginin resmi açılışı ise, özel davetlilerin katılımıyla 25 Kasım’da gerçekleşti.

“Picture The World” sergisi; 7 Haziran 2015 tarihine kadar her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında Doğançay Müzesi’nde görülebilir.

False