EKSTRA
MENÜ

Ressam

Ressam ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ressam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.193 Ressam haberi bulunmuştur.

Ressam Haberleri

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan evinin ve özel hayatının kapılarını Hürriyete açtı: Hawaii’de görsen tanımazsın

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan evinin ve özel hayatının kapılarını Hürriyet'e açtı: Hawaii’de görsen tanımazsın!

Enfeksiyon hastalıkları ve aşılama konusunda yıllardır ülkeye hizmet eden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı mesleğe başladığım ilk günlerden bu yana tanırım. Her soruyu rahatlıkla sorabildiğim, net yanıtlar aldığım, babacan tavırlı Mehmet Hoca’nın sadece işi ile gündeme geldiğini ve aslında onu çok da tanımadığımızı fark ettim. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a, aşı olsak da iki metre mesafeyi koruyarak ve sadece fotoğraf çektirirken çıkardığımız maskelerin ardından, özel hayatını ve hakkındaki iddiaları sordum: “Herkes beni bekar sanıyor, oysa evliyim ve 4 çocuğum var. Eşim Amerika’da yaşıyor. Hawaii’ye gittiğimde parmak arası terlik, şort giyerim.”

21.06.2021Gündem
Çöp konteynerinden 17. yüzyıla ait iki değerli tablo çıktı

Çöp konteynerinden 17. yüzyıla ait iki değerli tablo çıktı

Alman polisi, Köln kentinde bir otoyolda çöp konteynerinde bulunan 17. yüzyıla ait iki değerli tablonun sahiplerini bulmak için dün kamuoyuna başvurdu. Resmi açıklama yapan polis, paha biçilmeyen tablolardan birinin İtalyan sanatçı Pietro Bellotti’nin 1665’te yaptığı kendi portresi olduğunu belirtti.

20.06.2021Avrupa
Serveti çöpten topladılar

Serveti çöpten topladılar!

Almanya'nın Köln şehrinde akılalmaz bir olay yaşandı. Polis, otoyol kenarındaki bir çöp konteynerinde 17. Yüzyıla ait iki değerli tablo buldu. Tabloların orijinal olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

19.06.2021Dünya
Sanatta buluşalım

Sanatta buluşalım

Müzeleri ve galerileri özleyenler için yaz aylarında ziyaret edilebilecek güncel sergilerden bazılarını listeledik.

Spinoza ilgisi

Spinoza ilgisi

Akademinin dışında da Spinoza sevgisi oluşturan kitapların sayısı artıyor. Günümüzü en çok etkileyen filozoflardan Spinoza hakkında art arda dört kitap yayımlandı.

18.06.2021Kitap Sanat
Barış Sarıbaş sergisiyle açılıyor

Barış Sarıbaş sergisiyle açılıyor

Bodrum MeRQezart, Barış Sarıbaş sergisiyle 19 Haziran cumartesi günü kapılarını açıyor.

17.06.2021Keyif
Yeşilçamın romantik yakışıklısı Ayhan Işık

Yeşilçam'ın romantik yakışıklısı Ayhan Işık

"Sezercik", "Acı Hayat", "Küçük Hanım", "Otobüs Yolcuları", "Üç Tekerlekli Bisiklet" ve "Kanun Namına" adlı yapımların da aralarında bulunduğu çok sayıda filmde başrol oynayan Ayhan Işık, vefatının ardından geçen 42 senede, ardında bıraktığı unutulmaz yapımlarla yad ediliyor.

15.06.2021Keyif
Konsept Nedir Ve Nasıl Belirlenir Mimari Projelerde Tasarım Konseptinin Anlamı

Konsept Nedir Ve Nasıl Belirlenir? Mimari Projelerde Tasarım Konseptinin Anlamı

Konsept, genel anlamı ile ana fikir ya da tema olarak da tanımlanabilir. Konsept, bu alanda mimari öğrencileri ya da bu alana yeni ilgi duymaya başlamış olan kişiler tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. Konsept nedir ve nasıl belirlenir? İşte, tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
‘Kartallı Beşiktaş’ logosu mahkemelik

‘Kartallı Beşiktaş’ logosu mahkemelik

Spor tarihçisi, ressam ve karikatürist Vala Somalı’nın iki çocuğu, babalarına ait ‘Kartallı Beşiktaş’ logosunu izinsiz kullandığı iddiasıyla Beşiktaş Jimnastik Kulübü ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’ne dava açtı.

9.06.2021Ekonomi
Hazan nedir Hazan tanımı ve TDK sözlük anlamı

Hazan nedir? Hazan tanımı ve TDK sözlük anlamı

Hem gerçek hem de mecazi anlamda kullanılan Hazan kelimesi dilimize Farsçadan geçmiştir. Divan şairlerinin özlem ve ayrılık mevsimi olarak tanımladığı hazan, güz kelimesi ile eş anlamlıdır. Hazan nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

7.06.2021Sözlük
Efsanevi dedektif Kurt Wallander; yeniden…

Efsanevi dedektif Kurt Wallander; yeniden…

İsveç polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden Henning Mankell ve onun unutulmaz dedektifi Kurt Wallander yeni bir edisyonla bir kez daha okuyucularla buluşuyor. Mankell, ilk Wallander macerasını 1991 yılında yazmış, roman İngilizceye 1997’de, Türkçeye ise 2000’de ‘Ölümün Karanlık Yüzü’ adıyla çevrilmiş, 10 romanlık dizi 2009 yılında ‘Huzursuz Adam’ ile sona ermişti. ‘Karanlık Yüz’ ve ‘Riga’nın Köpekleri’nde yine suçun siyasi ve toplumsal meselelerle sıkı ilişkisini görüyoruz.

3.06.2021Kitap Sanat
Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşüme kurban gitmesin

Şekerciler Apartmanı kentsel dönüşüme kurban gitmesin

Kadıköy’de bulunan Şekerciler Apartmanı’nın, kentsel dönüşüm kapsamında yıkımına karar verildi. Mimarlar ve kent araştırmacıları, binanın girişinde bulunan ve ressam Jale Yılmabaşar’ın imzasını taşıdığı düşünülen seramik panonun korunması için çağrıda bulundu.

2.06.2021Gündem
“Pigment”in çekimlerine Eskişehirde başladı

“Pigment”in çekimlerine Eskişehir'de başladı!

“Üçüncü Dünya” ve “Perihan” filmlerinin yönetmeni Metin Kuru, yeni üçlemesinin ilk filmi olan Pigment’in çekimlerine Eskişehir’de başladı.

1.06.2021Keyif
Anadolu’da gelincik zamanı

Anadolu’da gelincik zamanı

Nazlı ama bir o kadar da güzel gelincikleri görmenin tam zamanı. Anadolu’nun her köşesini süsleyen gelincikler bazı yerlerde öyle çok ki kızıl bir deniz gibi dalgalanıyor. İşte oralardan özel kareler...

30.05.2021Seyahat
Güzelliği duvarınızı süslesin

Güzelliği duvarınızı süslesin

Eskiden sevdiklerini ölümsüzleştirmek isteyenler özel yağlıboya resimler yaptırırdı. Artık bunun yerine Instagram gibi sosyal medya mecralarını kullanıyoruz. Ama hayvan dostlarını eski usulle ölümsüzleştirmek isteyenler hâlâ var. İzzet Celiloğlu ve Evre Başak Okumuş sipariş üzerine evcil hayvan portreleri çiziyor.

Çaresiz kalınca evlerinin kapılarına duvar ördüler Ne var ne yok boşaltmışlar...

Çaresiz kalınca evlerinin kapılarına duvar ördüler! Ne var ne yok boşaltmışlar...

Gaziantep'te tarihi evlerin bulunduğu Bey Mahallesi'nde kullanılmayan birçok evde yaşanan hırsızlık olaylarının ardından ev sahipleri harekete geçti. Evlerini korumak için giriş kapılarının önüne briketle duvar örmeye başlayan ev sahiplerinden Sultan Cafer "Hırsızlıkların önüne geçemeyince böyle bir yönteme başvurdum" dedi.

28.05.2021Gündem
Son dakika... Ünlü ressam İsmail Acara hırsız şoku Fransada aldığı şato soyuldu...

Son dakika... Ünlü ressam İsmail Acar'a hırsız şoku! Fransa'da aldığı şato soyuldu...

Dünyaca ünlü ressam İsmail Acar’ın 2011 yılında Fransa’da aldığı şato soyuldu. Pandemi nedeniyle 2 yıldır şatosuna gidemeyen Acar haberi alır almaz özel izinle ülkeye uçtu.

26.05.2021Magazin
Esnafın yüzü gülecek Hibe desteğine başvuru zamanı

Esnafın yüzü gülecek! Hibe desteğine başvuru zamanı

Pandemiden etkilenen esnaf grupları için verileceği açıklanan hibe destekleri için başvuru süreci başladı. İki gruba ayrılan işletmeler bir defaya mahsus olmak üzere 3 bin ile 5 bin TL hibeden yararlanabilecek. Peki başvurular nasıl yapılacak? Kimler hangi destekten yararlanacak? İşte hibe desteği ile ilgili merak edilenler...

26.05.2021Ekonomi
Orhan Çelik’in şapkaları…

Orhan Çelik’in şapkaları…

Genç ressam Orhan Çelik, Şapka Devrimi'nden yola çıktığı ilk kişisel sergisinde şapkaları resmediyor.

24.05.2021Kitap Sanat
Deniz Türkali: Cilve olsun flört olsun

Deniz Türkali: Cilve olsun flört olsun

Kendisi oyuncu ve müzisyen. Babası yazar Vedat Türkali. Kardeşi yönetmen Barış Pirhasan. Eşleri İtalyan şarkıcı Ernesto Casalini ve 50 yıl hayatı paylaştığı yönetmen Atıf Yılmaz. Öz kızı Zeynep Casalini, cici kızı ressam Kezban Arca Batıbeki... Deniz Türkali’nin sanat, aşk ve aktivizm dolu hayatına konuk oluyoruz.

24.05.2021Magazin
Karavanla ‘Destan’

Karavanla ‘Destan’

Ressam Ardıç Aguş Türkiye Destanı adını verdiği projesi için Ekim 2020'den beri yollarda. Nişanlısı ile karavan satın alan ressam Türkiye'yi karış karış gezerek önemli antik bölgelerini, tarihi yapıtlarını, insanlarını resmediyor.

17.05.2021Gündem
Aylak Adam kitabını kim yazmıştır Aylak Adam kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Aylak Adam kitabını kim yazmıştır? Aylak Adam kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Kitap okumak boş zamanların vazgeçilmez aktivitelerinden bir tanesidir. Aylak Adam kitabı da yine okunacak olan ve sürükleyici bir olay örgüsü olan kitaplardandır. Aylak Adam kitabının yazarı ve olay örgüsü de en merak edilenler arasına girmiştir. Bunun için pek çok kişi Aylak Adam kitabı hakkında bir takım araştırma yapmaktadırlar. Peki Aylak Adam kitabının yazarı kimdir? Aylak Adam kitabı özeti nedir? Aylak Adam kitabının konusu nedir? İşte Aylak Adam kitabı ile ilgili tüm detaylar.

16.05.2021Araştırma
Jeff Bezos ve süper lüks yatların gizli dünyası

Jeff Bezos ve süper lüks yatların gizli dünyası

Jeff Bezos'un "süper yat" satın aldığı haberleri, ultra zengin gezginlerin gizli dünyasına ilgiyi yeniden canlandırdı. Uzmanlar, süper yat endüstrisinde yıllardır, pandemi kaynaklı küresel ekonomik durgunluk döneminde bile patlama yaşandığını söylüyor.

14.05.2021Dünya
Koronavirüsten ölen Prof. Dr. Zeynalovun cenazesi, Nahçıvana gönderildi

Koronavirüsten ölen Prof. Dr. Zeynalov'un cenazesi, Nahçıvan'a gönderildi

Aydın'da 15 gündür koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Azerbaycan asıllı Rus ressam ve mimar Prof. Dr. Eldar Zeynalov (60), son yolculuğuna uğurlanmak üzere ata toprağı Nahçıvan'a gönderildi.

12.05.2021Gündem
Kolaj Nedir Ve Nasıl Yapılır Kolaj Teknikleri Hakkında Bilgi

Kolaj Nedir Ve Nasıl Yapılır? Kolaj Teknikleri Hakkında Bilgi

Sanatsal açıdan birbirinden farklı eserler ortaya çıkarılabilir. En güzel eserin ortaya çıkarılması için farklı metotlar uygulanır. Özellikle de son yıllarda kolaj en çok uygulanan tekniklerden birisidir. Ünlü ressamlar bile kolay metodunu kullanmışlardır. Kolaj nedir ve nasıl yapılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

11.05.2021Araştırma
Ressam ve mimar Prof. Dr. Eldar Zeynalov koronavirüse yenildi

Ressam ve mimar Prof. Dr. Eldar Zeynalov koronavirüse yenildi

Aydın'da 15 gündür koronavirüs tedavisi gören Azerbaycan asıllı Rus ressam ve mimar Prof. Dr. Eldar Zeynalov (60) hayatını kaybetti. Zeynalov'un ölümü Karacasu ilçesinde üzüntüye neden oldu.

11.05.2021Gündem
Prof. Dr. Eldar Zeynalov koronavirüse yenik düştü İlçeyi yasa boğan ölüm...

Prof. Dr. Eldar Zeynalov koronavirüse yenik düştü! İlçeyi yasa boğan ölüm...

Aydın'da 15 gündür koronavirüs tedavisi gören Azerbaycan asıllı Rus ressam ve mimar Prof. Dr. Eldar Zeynalov (60) hayatını kaybetti. Zeynalov'un ölümü Karacasu ilçesinde üzüntüye neden oldu. Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, "Ani ölümü bizleri çok üzdü. Şu an ailesinden kardeşleri ve ablası ile irtibat halindeyiz. Cenazenin nerede toprağa vereceğimize birlikte karar vereceğiz" dedi.

11.05.2021Gündem
Sosyal medyada engeller kalkıyor

Sosyal medyada engeller kalkıyor

‘Engelli influencer’ benim için oldukça yeni bir kavram. Binlerce takipçisi olan duyma, görme, konuşma engelli arkadaşlarımız sosyal medyayı bizler için de daha kullanılır hale getiriyor. Gidilecek yol uzun ama atılan adımlar kıymetli...

Bu topraklardan çıkan tutku ve ilham dolu hayat hikâyeleri

Bu topraklardan çıkan tutku ve ilham dolu hayat hikâyeleri

Her pazar Hürriyet sayfalarında okurla buluşan ‘Hey Gidi Yıllar’ serisindeki röportajlar aynı isimle kitaba dönüştü. Gazeteci Zeynep Bilgehan, 28 ismin hayatındaki zorlu virajları, yaşadıklarından çıkardıkları dersleri, nasıl başardıklarını fotoğraflar eşliğinde anlatıyor.

6.05.2021Kitap Sanat
Serbest Meslek Makbuzu Nedir Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Serbest Meslek Makbuzu Nedir? Serbest Meslek Makbuzu Neden Ve Nasıl Kesilir

Çalışma hayatında düzenlenme gerekliliği söz konusu olan makbuzlardan biri de hiç şüphesiz Serbest meslek makbuzu olmaktadır. Bu bakımdan önemli bir makbuz olma özelliğine sahiptir. Sizin için Serbest meslek makbuzu nedir? Serbest meslek makbuzu neden ve nasıl kesilir konularını detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
Klasikleşen filmlerin yönetmeni: Atıf Yılmaz

Klasikleşen filmlerin yönetmeni: Atıf Yılmaz

Özellikle köy ve pastoral yaşamı anlatan, sosyolojik, toplumsal konular içerikli filmlerde başarı sağlayan Atıf Yılmaz, kariyeri boyunca 110'dan fazla filmin yönetmenlik koltuğunda oturdu.

4.05.2021Keyif

Yazar Sonuçları

Şehrin çılgın seyir defteri

Cumartesi günü “İstanbul yanıyor” diye bir video koydu ressam bir arkadaşım.

21.06.2021

Çarpıcı bir roman

Yazdığı kurgu romanlarda okuyucularını, gerçek kadın kahramanlarının iç dünyalarıyla mest eden ve çok satanlar listelerinde yer alan Demet Altınyeleklioğlu’nun son romanı “Nihavent Hıçkırık”, yanık bir kadın sesinden dinlediği “Kimseye etmem şikâyet, ağlarım ben halime...” şarkısıyla düşüvermiş aklına.

16.06.2021

Yarınları kodlayanlar

Geleneksel medyadan sonra geleneksel bankacılığı da yok etmeye çalışan dijital aktörler finans piyasalarını terörize etmeyedevam ediyor...

5.06.2021

Demet Cengiz’den “Adımı Deniz Koydular”

Demet Cengiz’in romanı “Adımı Deniz Koydular”, haziran sonunda okurla buluşuyor.

2.06.2021

Yılmaz Güney Oğuz Atay’ın kafasına neden silah dayadı

Yine ortalığı karıştıracak bir iddia ve iddianın sahibi de yine Sefa Kaplan.

2.06.2021

Görsel dünyada gezintiler

Pandemi nedeniyle geçen yıl aralık ayında çevrimiçi gerçekleştirilen sergi Contemporary İstanbul’un 15’inci edisyonu 1–6 Haziran tarihleri arasında Lütfi Kırdar’da fiziki olarak izleyicileri kabul ediyor.

1.06.2021

Ressam robot Ai-Da yeni sergi açtı

Robotlar insan portresi çizebilir mi?

31.05.2021

Merak edilen hafta: ‘Bakalım ne olacak’

MİLYONLARCA insanı ilgilendiren kritik bir hafta başlıyor. Salı günü 1 Haziran ve “Tam kapanma” ardından gelen “Normalleşme” süresi sona eriyor. Restoran, lokanta, kafe, kafeterya, kahvehane gibi yerlerin işletmecileri, çalışanları, “Yeni kararlar, geleceğimiz ne olacak, açılabilecek miyiz?” diye merakla bekliyor.

30.05.2021

Belirsizlik

“Belirsizlik, en kötü ihtimalden daha acı vericiydi...” (Dostoyevski)

27.05.2021

Gastronomi atağı

Gastronomi gündemi, pandemiye rağmen hız kesmiyor. İşte Türkiye’de önümüzdeki ayın gastronomi takvimi...

24.05.2021

Cilve olsun flört olsun

Kendisi oyuncu ve müzisyen. Babası yazar Vedat Türkali. Kardeşi yönetmen Barış Pirhasan. Eşleri İtalyan şarkıcı Ernesto Casalini ve 50 yıl hayatı paylaştığı yönetmen Atıf Yılmaz. Öz kızı Zeynep Casalini, cici kızı ressam Kezban Arca Batıbeki... Deniz Türkali’nin sanat, aşk ve aktivizm dolu hayatına konuk oluyoruz.

24.05.2021

Seyahati sevmem ama seyahat kitaplarını severim

Nazmi Elbirlik’in ‘Denizde 82 Gün - Atlantik’ten Akdeniz’e’ kitabı, denize açılacak olanlar için bir tür rehber niteliğinde...

22.05.2021

Adna: Neşe ile Melankolinin Nefis Uyumu

Adna’nın dördüncü albümü ‘Black Water’ sonbaharda yayımlanacak. İsveçli sanatçının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesi var. Sanatçının yeni albümünden yayımlanan ilk single’ı ‘November’ sonrası kendisiyle yeni albümünü ve içinde olduğumuz pandemi dönemi üzerine konuşma fırsatı yakaladım.

19.05.2021

Napoleon Bonaparte

Bundan 200 yıl evvel, 5 Mayıs 1821’de çağdaş Avrupa’ya yönünü veren en önemli liderlerden ve dünya tarihinin çığır açan komutanlarından Napoleon Bonaparte Britanya’ya bağlı Saint Helen Adası’nda, kendisini yenen koalisyon kuvvetlerinin tutsağı olarak mahkûm edildiği yerde hayatını kaybetti. Bu altı yıllık mahkûmiyet sırasında zehirlendiği tartışılıyor, tatsız muamele gördüğü bir gerçek.

16.05.2021

En çok ressam hangi bölgeden çıkar

Tam 40 yıldır aralıksız sürdürülüyor Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması.

12.05.2021