MENÜ

Ressam

Ressam ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ressam haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.769 Ressam haberi bulunmuştur.

Ressam Haberleri

Ressam Jafri’den dünyanın en büyük resmi

Ressam Jafri’den dünyanın en büyük resmi

İngiliz ressam Sacha Jafri Dubai’de altı haftadır süren çalışmasının sonunda dünyanın tuval üzerine yapılmış en büyük resmini tamamlamış olacak...

9.07.2020Kitap Sanat
3Kaydan futbolcu, teknik adam ve başkanlara özel yağlı boya tablolar

3Kay'dan futbolcu, teknik adam ve başkanlara özel yağlı boya tablolar

 İsviçre’nin Basel şehrinde büyüyen sanatçı Ersan Kay, sanat ve spor dünyasından birçok ismi yağlı boya ile resmetti.

7.07.2020Futbol
Agoralı Ferhat, Viyana Sanat Akademisinde resim eğitimi alacak

Agoralı Ferhat, Viyana Sanat Akademisi'nde resim eğitimi alacak

İzmir'in arka mahallelerinden Agora'da yetişen, resim malzemesi almak için 15 yaşından sonra çaycılık, garsonluk yapan Ferhat İlhan, dünyanın en iyi okulları arasında gösterilen Viyana Sanat Akademisi'ne kabul edildi. İlhan, dünya resim tarihine damga vurmuş Egon Schiele gibi sanatçıların mezun olduğu, Adolf Hitler'in iki kez reddedildiği okulda, modern sanatın en önemli isimlerinden Daniel Richter'in atölyesinde eğitim görecek.

7.07.2020Eğitim
Atatürk, vatanın kurtuluşunu 1919 yılında bu evde hazırladı

Atatürk, vatanın kurtuluşunu 1919 yılında bu evde hazırladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıl önce restore edilen Atatürk Evi'nde, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün kıyafetleri, üniformaları, askeri ve sivil yaşamına ilişkin fotoğrafları, el yazması belgeler, madalyalar ve hatıra eşyalar bulunuyor.

7.07.2020Seyahat
CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’den İBBye tepki: Çok ayıp

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici’den İBB'ye tepki: Çok ayıp

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin satın aldığı Fatih'in portresinin kime ait olduğunun belli olmadığını, tablodaki diğer kişinin de bilinmediğini ve bu durumun ciddiyetsizlik olduğunu belirterek "Böyle reklam yapılmaz. Kendi belediyemiz, çok yanlış" ifadelerini kullandı.

5.07.2020Gündem
Hedefim hat sanatını bir Batılının evine sokabilmek

'Hedefim hat sanatını bir Batılının evine sokabilmek'

Ressam ve tasarımcı Karl Talip Kara, sanat dünyasında kendini bir derviş olarak gördüğünü belirterek "Sanatta bugün hedefim aslında hat sanatını bir Batılının evine sokabilmek." dedi.

1.07.2020Keyif
Bozkırı aydınlatan Baksı 20 yaşında

Bozkırı aydınlatan Baksı 20 yaşında

Ressam Prof. Hüsamettin Koçan’ın doğup büyüdüğü Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde kurduğu Baksı Müzesi, 20’nci yılını bir dizi etkinlikle kutluyor.

1.07.2020Kitap Sanat
Uzmanından uyarı: Çocuklarınızı sosyal ağlarda yalnız bırakmayın

Uzmanından uyarı: Çocuklarınızı sosyal ağlarda yalnız bırakmayın

Sosyal Medya Uzmanı Prof. Dr. Levent Eraslan, çocuk ve gençlerin sosyal medyada beğeni alabilmek için farklı yollara başvurduklarını, buna ’tık şöhreti’ dediklerini, istediği şöhret, tanınma durumu yaşanmadığı zaman da intihara sürüklendiklerini söyledi. Prof. Dr. Eraslan, "Bu yüzden anne ve babalar lütfen çocuklarınızın başarılarını pekiştirin, onların ortaya koyduğu performansı takdir edin ki böylesi ne olduğu belli olmayan sosyal ağlarda, bu vahşi ormanda çocukları yalnız bırakmayın" dedi.

Milli Saraylardan Fatih  portreleri sergisi

Milli Saraylar'dan Fatih portreleri sergisi

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Resim Müzesi yeni bölümleriyle sonbaharda açılacak. Müze envanterinde yer alan Fatih Sultan Mehmet’e ait 5 portre de sanatseverlerle buluşacak. Halil Paşa’nın Topkapı Sarayı koleksiyonunda yer alan Fatih portresi ilk kez sergiye çıkacak.

30.06.2020Kitap Sanat
Ünlü tarihçiden İBBnin 770 bin sterlin ödeyerek aldığı tablo hakkında açıklama

Ünlü tarihçiden İBB'nin 770 bin sterlin ödeyerek aldığı tablo hakkında açıklama

Tarihçi Murat Bardakçı, Bellini'ye ait gerçek eserin birkaç yüz milyon pound değere sahip olduğunu belirterek, İBB'nin aldığı tablonun orijinal olmama ihtimaline dikkat çekti. Tablo, geçtiğimiz günlerde 770 bin sterlin karşılığında İBB tarafından Londra'daki müzayede satın alınmıştı.

29.06.2020Gündem
Ünlü logo tasarımcısı hayatını kaybetti

Ünlü logo tasarımcısı hayatını kaybetti

Tarihte en sık taklit edilen logo olarak kabul edilen tasarım "New York'u Seviyorum" tasarımı, 1977'de bir turizm kampanyası için yapılmıştı.

27.06.2020Ekonomi
Saraçhane’de sergilenecek

Saraçhane’de sergilenecek

Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’ye yaptırdığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Londra’daki müzayededen satın alınan orijinal tablosu, Saraçhane’deki Başkanlık Binası’nda sergilenecek.

27.06.2020Kitap Sanat
Portredeki sır

Portredeki sır

Prof. Dr. İlber Ortaylı, İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından çizilen tabloda Fatih Sultan Mehmet’in karşısındaki diğer portrenin Cem Sultan’a ait olduğunu savundu. Aksini söyleyenler de var. İşte uzmanların görüşleri:

27.06.2020Kitap Sanat
Fatih portresi için özel müze yapılacak

'Fatih' portresi için özel müze yapılacak

Fatih Sultan Mehmet’in İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinde 1480 yılında yapılan portresini perşembe günü, Londra'da düzenlenen müzayededen satın alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi portreyi, İBB bünyesinde yeni yapılacak bir müzede sergileyecek.

26.06.2020Kitap Sanat
Fatih’in portresi İstanbula geliyor

Fatih’in portresi İstanbul'a geliyor

Fatih Sultan Mehmet’in İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinde 1480 yılında yapılan portresi dün Londra’daki Christie’s müzayede evinde 770 bin sterline (6.5 milyon TL) satıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından tabloyu kendilerinin aldığını açıkladı. Vergi ve komisyonlarla beraber İBB’nin tabloya 982 bin Sterlin yani yaklaşık 8 milyon 366 bin Türk Lirası ödeyeceği belirtildi.

26.06.2020Kitap Sanat
Fatih Sultan Mehmetin portresi Londrada 770 bin sterline satıldı

Fatih Sultan Mehmet'in portresi Londra'da 770 bin sterline satıldı

Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi Londra’da yapılan açık artırmada 770 bin sterline satıldı.

25.06.2020Keyif
Fatih Sultan Mehmet portresi 770 bin sterline satıldı

Fatih Sultan Mehmet portresi 770 bin sterlin'e satıldı

Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresinden, özel koleksiyondaki tek örnek bugün Londra’da satışa sunuldu. Tablo, 770 bin sterlin'e satıldı.

25.06.2020Haber
Son dakika haberler... Fatih Sultan Mehmet portresi 770 bin sterline İBBye satıldı

Son dakika haberler... Fatih Sultan Mehmet portresi 770 bin sterlin'e İBB'ye satıldı

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinde 1480 yılında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet'in başka bir kişi ile resmedilen tek portresini İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), satın aldı. Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedede İBB, portreye 770 bin sterlin (yaklaşık 6,5 milyon lira) verdi. Vergi ve komisyonlarla beraber İBB’nin tabloya 982 bin Sterlin yani yaklaşık 8 milyon 366 bin Türk Lirası ödeyeceği belirtildi.

25.06.2020Dünya
İstanbulda elektrik kesintisi yaşanıyor - İstanbulda elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul'da elektrik kesintisi yaşanıyor - İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'un Anadolu ve Avrupa Yakası'ndaki ilçelerinde elektrik kesintisi yaşanıyor. Kesintilerden etkilenen ilçelerde ve mahallelerde yaşayanlar, elektriklerin ne zaman geleceğine yönelik internetten araştırma yapıyor. Peki, İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek?

25.06.2020Gündem
Fatih Sultan Mehmetin, 20. yüzyılda yapılan portresi ilk kez sergilenecek

Fatih Sultan Mehmet'in, 20. yüzyılda yapılan portresi ilk kez sergilenecek

İstanbul'u fethiyle yeni bir çağ açan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in, ressam Halil Paşa tarafından 20. yüzyılda yapılan portresi, Milli Saraylar'a bağlı Resim Müzesi'nde ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

19.06.2020Keyif
Gelincik tarlası, ressamların sanat atölyesi haline geldi

Gelincik tarlası, ressamların sanat atölyesi haline geldi

Van’ın Erciş ilçesindeki yeşil alanlarda kendiliğinden yetişen gelincik tarlaları, amatör fotoğrafçıların ve ressamların sanat atölyesine dönüştü.

19.06.2020Seyahat
Fatih’in portresi müzayedede

Fatih’in portresi müzayedede

Fatih Sultan Mehmet’in, İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından yapılan portresi, Londra’daki dünyaca ünlü müzayede salonu Christie´s tarafından 25 Haziran’da düzenlenecek müzayedede satışa çıkarılacak.

17.06.2020Kitap Sanat
Fatih Sultan Mehmetin portesi Londrada satışa çıkıyor

Fatih Sultan Mehmet'in portesi Londra'da satışa çıkıyor

Fatih Sultan Mehmet’in 3 portresinden biri olan eser Londra'da açık artırmayla satılacak.

16.06.2020Keyif
Minik ressamlar hayallerini çizdi

Minik ressamlar hayallerini çizdi

Bu yıl 39’uncusu düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nı kazanan minik ressamlar belli oldu.

16.06.2020Kitap Sanat
Ayhan Işık, vefatının 41. yılında anıldı

Ayhan Işık, vefatının 41. yılında anıldı

"Sezercik", "Acı Hayat", "Küçük Hanım", "Otobüs Yolcuları", "Üç Tekerlekli Bisiklet" ve "Kanun Namına" adlı yapımların da aralarında bulunduğu unutulmaz filmlere imza atan oyuncu Ayhan Işık, vefatının 41. yılında yad ediliyor.

15.06.2020Keyif
Ustaya büyük ayıp

Ustaya büyük ayıp

Doğubank İşhanı’nda gerçekleştirilen tadilat çalışmaları sırasında ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ait mozaiklerin üzeri yalıtım malzemeleri ile kapatıldı. 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu mozaiklerin üzerinin açılması yönünde karar aldı. İşhanı yönetimi ise “Bizim için maliyetli bir iş olacak” dedi.

15.06.2020Gündem
Ayasofya’da fresk formülü

Ayasofya’da fresk formülü

Ayasofya’nın ibadete açılması tartışılırken çeşitli sorulara da yanıt aranıyor. Camilerde insan sureti kullanmak dinen caiz değilken Ayasofya’nın fresklerindeki suretler kapatılacak mı? Osmanlı döneminde cami olarak kullanılırken nasıldı? Hem ibadete açmak hem de müze olarak kullanmak mümkün mü? İşte Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın üzerinde durduğu alternatifler:

11.06.2020Gündem
Rembrandt’ın 26 yaşındayken çizdiği otoportresi satışa çıkıyor

Rembrandt’ın 26 yaşındayken çizdiği otoportresi satışa çıkıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ara verilen müzayedeler de yeniden başlıyor. Sanat piyasasını heyecanlandıran bir haber Londra'daki  Sotheby’s Müzayede Evi'nden geldi.

10.06.2020Keyif
Gaye Su Akyol kimdir, kaç yaşında Gaye Su Akyolun hayatıyla ilgili bilgiler

Gaye Su Akyol kimdir, kaç yaşında? Gaye Su Akyol'un hayatıyla ilgili bilgiler

Gaye Su Akyol gerek müzik kariyeri gerekse açıklamalarıyla zaman zaman sosyal medyaya konu oluyor. Gaye Su Akyol, 2014 yılında yayınlanan Develerle Yaşıyorum albümüyle adından söz ettirdi. Gaye Su Akyol kimdir, kaç yaşında? Gaye Su Akyol'un hayatıyla ilgili bilgiler...

10.06.2020Magazin
İlçe ilçe elektrik kesintisi listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek

İlçe ilçe elektrik kesintisi listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'un hem Anadolu Yakası'nda hem de Avrupa Yakası'nda oturan vatandaşlar bölgelerindeki elektrik kesintilerinin son durumunu merak ediyorlar. Peki hangi bölgelerdeki elektrik kesintileri planlı, hangileri arıza kaynaklı? İşte ilçe ilçe elektrik kesintilerindeki son durum ve elektrik kesintilerinin düzeleceği saatler.

9.06.2020Gündem
Rus milyarder Abramovich, Munchun Çığlık tablosunu 120 milyon dolara satın aldı

Rus milyarder Abramovich, Munch'un 'Çığlık' tablosunu 120 milyon dolara satın aldı

İngiltere Premier Ligi kulübü Chelsea'nin sahibi Rus işadamı Roman Abramovich, Norveçli ressam Edvard Munch'un insanın varolüş sancılarını anlatan ünlü tablosu 'Çığlık'ı (Scream) 120 milyon dolara satın aldı.

8.06.2020Keyif
Rus milyarderden 120 milyon dolarlık teklif

Rus milyarderden 120 milyon dolarlık teklif

Rus milyarder Roman Abramoviç, Norveçli ressam Edvard Munch’un dünyaca ünlü ’Çığlık’ tablosunu 120 milyon dolara satın aldı.

8.06.2020Ekonomi
“Arafta Zaman” 3.baskıya ulaştı

“Arafta Zaman” 3.baskıya ulaştı

15. Tudem Roman Ödülü’ne değer görülen “Arafta Zaman” Klaros Yayınları etiketi ile yayınlandı.

7.06.2020Keyif
İstanbul Avrupa Yakası 1 Haziran elektrik kesinti listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul Avrupa Yakası 1 Haziran elektrik kesinti listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'da yaşayan vatandaşlar bölgelerindeki elektrik kesintilerinin ne zaman düzeleceğini merak ediyorlar. Konu hakkında internette yapılan aramalarda bir çok semtte meydana gelen planlı veya arıza nedeniyle meydana gelen kesinti bulunuyor. Peki elektrikler ne zaman gelecek.. İşte elektrik kesinti listesi ve elektrik kesintilerinin düzeleceği saatler

1.06.2020Gündem

Yazar Sonuçları

‘Ödüller yararlıdır, yeni yazarlar tanımanızı sağlar’

Ayşe Dündar’ın ‘Gökbilimcinin Salyangozu’ kitabı Fakir Baykurt Öykü Ödülü’nü kazanınca yeni bir yazarla tanışmış olduk. Dündar, kitaptaki biyografisinde andığı büyük yazarların izlerini öykülerine işlemeyi başarmış.

4.07.2020

Pandemiyi hem yazdı hem çizdi

Nobelli yazarımız Orhan Pamuk’un yeni romanının adının ‘Veba Geceleri’ olduğunu ve 1900’lü yılların başında yaşanan veba pandemisini konu aldığını yazmıştım.

1.07.2020

Size partizanlığın tablosunu çizdim

AK Partili belediye, Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu alsaydı...

28.06.2020

Bora’nın “Umut Ormanı” gerçek oldu

Bora Yüce, çevresine hep iyilik getiren bir gençti. Şimdi onun adı öğrencilere verilen burslarda ve “Bora Yücel Umut Ormanı”nda yaşayacak.

24.06.2020

Ben Yaşarım

Sertab Erener’in 13. stüdyo albümü ‘Ben Yaşarım’ geçtiğimiz Cuma hayatımıza giriş yaptı.

18.06.2020

Bizim Venedik’ten ne eksiğimiz var?

Okurlarımızdan Pınar Bursalı, özetimle bakınız ne diyor:

17.06.2020

Bibliyofil–bibliyoman arasında gelip gitmeler

Geçenlerde bir sabah, çok hoşuma giden bir telefon konuşması yaptım.

16.06.2020

Bozcaada Hakkında Her Şey…

İnsan kalabalığının henüz bastırmadığı, havaların sıcaktan bayıltmadığı haziran ayı veya rüzgarların dindiği, kalabalığın çekildiği, denizin ısındığı eylül aylarında Bozcaada’da olmak çok daha keyifli olacaktır düşüncesiyle çıkarım ben her yaz bu adanın yollarına… Sizlere de aynısını önererek başlamak isterim Bozcaada yazıma…

14.06.2020

Hasan Hüseyin’i unutmayalım

Anma yıldönümü yazıları beni çok mutlu eder. Bir yazarın, şairin, sanatçının yeniden gündeme getirilmesi onun okunmasını sağlar. Ancak bu yazılarda gördüğüm bir eksikliğe değineceğim.

5.06.2020

Şevki'nin mahallesinde trolcüye Mozart satmak

Wolfgang Amadeus Mozart öldüğünde 35 yaşındaydı.

31.05.2020

Bodrum’dan ilk yazlık havadisler

Yeni normalin ilk yaz sezonunda bir yandan çocuklar gibi aşırı hevesliyiz, çünkü evlerde sıkıldık! Bir yandan da hemen yetişkin yanımız giriyor devreye:Sakin ol şampiyon! Peki ilk Bodrum havadislerine hazır mısınız? Neler olacak bu yaz Bodrum’da? Otellerde, sevdiğimiz mekanlarda durum ne? Özeti burada...

31.05.2020