GeriSağlık Boyutundan nasıl baba olacağı anlaşılıyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boyutundan nasıl baba olacağı anlaşılıyor!

Boyutundan nasıl baba olacağı anlaşılıyor!

İşte yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ilginç gerçek…

Yeni yapılan bir bilimsel araştırma erkeklerin testislerinin boyutu iyi bir baba olup olamayacağı konusunda ipucu verdiğini ortaya koydu.

Araştırmacılara göre testisleri küçük olan erkekler çocuklarının bakımında daha etkin rol alıyor. Daha önce yapılan araştırmalarda testosteron seviyesindeki azalmanın cinsel hayatı sekteye uğrattığı ve bu yüzden de erkeklerin enerjilerini çocuklarının bakımı için harcadıkları sonucuna varılmıştı.

Atlanta Emory Üniversitesi'nden Dr. James Rilling benzer bir teoriyi hayvanlar üzerinde ele alan hipotezden yola çıkarak araştırmaya karar verdi. Testislerin hacmi sperm üretimi ve testosteron seviyesine göre değişiyor.

70 erkek ve çocukları incelendi

Rilling, yaşları 21 ile 43 arasında değişen çocuk sahibi 70 erkeği çocuklarıyla birlikte inceledi. Testisleri ölçülen erkekler MR cihazına sokuldu ve beyinlerinin ebeveynlik ile ilgili bir bölümündeki hareketleri incelendi. Erkeklere MR cihazındayken kendi çocuklarının fotoğrafları, başka bir çocuğun fotoğrafları ve yetişkin bir yabancının fotoğrafı gösterildi.

Ayrıca bu araştırmaya katılan babalara çocuklarının sağlıklarıyla ilgili birkaç soru soruldu. Bu çalışmanın sonunda araştırmacılar erkeklerin testislerinin ölçüsünün ebeveynlik ile doğrudan alakası olduğunu buldu. Çocuklarının fotoğrafı gösterildiğinde beyin aktivitesi artan erkeklerin testisleri daha küçük oluyor.

Hürriyet

False