GeriSağlık Bacağı kesilecekti şimdi ise rahatça yürüyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bacağı kesilecekti şimdi ise rahatça yürüyor!

Bacağı kesilecekti şimdi ise rahatça yürüyor!

Kök hücre nakli hayatını değiştirdi.

Ağrı'da 10 yıl önce sol bacağındaki damarların tıkanması nedeniyle yürümekte zorlanan inşaat işçisi, karın bölgesindeki yağ dokusundan elde edilen kök hücreyle yapılan nakil sonucu sağlığına kavuştu.

Hamur ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki inşaat işçisi Orhan Şahbal, kalp damar tıkanıklığı nedeniyle sol ayağındaki damarların tıkanması sonucu yürüyemez hale geldi. Ağrı Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümüne başvuran Şahbal'a, kalp ve damar cerrahi uzmanı Opr. Dr. İlker Kaya ve ekibi tarafından karın bölgesindeki yağ dokusundan kök hücre alınarak nakil işlemi yapıldı.

Hastasını muayene ettiği sırada sol ayağın başparmağının da bir yıl önce kesildiğini, aşırı soğukluk olduğu ve ayak nabzının durduğunu fark ettiğini belirten Kaya, Şahbal'a distal damar hastalığı teşhisi koyduklarını anlattı. Şahbal'a cerrahi müdahale yapılamayacağını belirlediklerini ifade eden Kaya, kök hücre yöntemiyle hastayı tedavi etmeye karar verdiklerini söyledi.

Hastanın ayağındaki damarların tamamen iflas ettiğini vurgulayan Kaya, şöyle devam etti: "Eğer hastaya kök hücre nakli dediğimiz tedaviyi uygulamasaydık ayağını en kısa zamanda kesmek zorunda kalacaktık. Başhekimimiz ve diğer cerrah arkadaşlardan oluşan beş kişilik ekiple bütün cesaretimizi toplayarak ameliyata girdik. Hastanın karın bölgesinden yağ dokusuyla beraber kök hücre aldık. Daha sonra bu hücreleri birtakım incelemelerden geçirdik. Özellikle damara dönüşme potansiyeli olan hücrelerden bir karışım hazırlayarak, hastanın kendi dokusundan ayrıştırılan bu kök hücreleri, sol diz altında bulunan kas ve damarlara enjekte ettik."

Kaya, 4 saat süren başarılı bir operasyonun ardından Şahbal'ın taburcu olduğunu belirterek, "Bu hastamız daha üçüncü haftasında. Kontrollerini yakından takip ediyorum. Hasta eskiden 30 metre yürüyemez ve bir merdiveni çıkamazken şu anda 200 metre yürüyor ve iki kat merdiven çıkabiliyor. Durumu daha da iyiye gidiyor" dedi.

Bacağı kesilecekti şimdi ise rahatça yürüyor

Devlet hastaneleri bünyesinde yapılan ilk operasyon

Ağrı Devlet Hastanesi Başhekimi İhsan Bayraktar ise kök hücre naklinin Türkiye'de çok nadir olarak yapılan bir tedavi yöntemi olduğunu belirtti. Ağrı'da bu tür bir ameliyat yapmanın heyecanını yaşadıklarını anlatan Bayraktar, şöyle konuştu: "Kök hücre nakli daha önce hiçbir devlet hastanesinde yapılmamıştır. Son 25 gün içerisinde Ağrı'da 5 hastaya kök hücre nakli yaptık. Özellikle diyabet ve kalp damar tıkanıklığı olan hastalarda ayakta yara oluşması, şişkinlik ve şiddetli ağrı oluyor. Bu hastamız da yaklaşık 35 yıldır sigara içiyormuş. Tabi damar tıkanıklığının birinci düşmanı da sigaradır. Bu gibi vakalarda kök hücre nakli kaçınılmaz bir tedavi yöntemidir. Çünkü her şeyden önce hasta hem kolunu bacağını kaybetmekten kurtuluyor hem de daha az ağrısız sızısız bir operasyonla tedavi ediliyor."

Ağrı'da bir kök hücre merkezi kurmayı hedeflediklerini de belirten Bayraktar, "Amacımız, daha fazla insana ulaşmak ve engelsiz bir yaşam sunmaktır" dedi.

Kesilecek sandığım bacağıma yeniden kavuştum

Şahbal, 10 yıldır acı içinde kıvrandığını, yürüyemez hale geldiğini belirterek, ayağındaki acıdan dolayı sürekli ağladığı için çocuklarının da bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Kök hücre naklinden sonra sağlığına kavuştuğunu, yürümeye başladığını anlatan Şahbal, sağlığına tamamen kavuştuktan sonra çalışmaya başlamak istediğini ifade ederek, şöyle devam etti: "On yıl önce inşaatta çalışırken aniden sol bacağıma ağrı girdi. Çalışamaz, 7 çocuğuma bakamaz duruma geldim. 10 yıldır annemin yaşlılık maaşı ve komşuların yardımıyla geçiniyoruz. Geceleri bacağımın ağrısından uyuyamıyor, çok ağlıyordum. 3 yaşındaki kızım benim bu ağlamalarımdan çok etkileniyordu. En çokta ona üzülüyordum. Tedavi için birçok yere gittim. Doktorlar bacağımın kesileceğini söylediler. 1 yıl önce Erzurum'a gittim orada sol ayağımın baş parmağını kestiler. Son zamanlarda parmaklarımda derin yaralar oluştu. Bacağım morarmaya başladı, acıya dayanamaz oldum. Eşim beni buraya getirdi. Bacağım kesilecek diye çok korkuyordum ve ameliyat olmak istemedim. Ama hastanedeki doktorlar, başhekim hepsi bizimle çok ilgilendi."

Doktoruyla konuşmasının ardından ameliyat olmayı kabul ettiğini anlatan Şahbal, "Kesilecek sandığım bacağıma yeniden kavuştum. Şimdi artık yürüyorum, merdiven çıkıyorum, günlük ihtiyaçlarımı giderebiliyorum" dedi.

A.A

False